Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Gyuri Pascu - parerea unui fost voluntar

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
In calitate de fost voluntar in cadrul unui serviciu judetean de Ambulanta, vreau sa spun public niste lucruri pe care nu le veti afla:
- nici de la medici
- nici de la asistenti
- nici de la ambulantieri/pompieri, chiar daca acestia au plecat (nu mai lucreaza in domeniu).

Sa incepem cu inceputul.

La Ora 3:30 (aproximativ, nu mai stau sa caut exact), este facut primul apel la 112, conform caruia, sotia acestuia acuza un posibil atac de panica, Gyuri avand in trecut alte atacuri de panica, si un AVC in 2010.

Se trimite de catre SABIF un echipaj AMD. Un echipaj AMD este o masina mica, Fiat Punto care are in componenta:
- un medic (de medicina de familie, cel mai des), care are un curs de practica in medicina de urgenta
- un sofer (ambulantier).

Vreau sa va spun din start: Ori de cate ori, aveti nevoie de o Ambulanta, mentionati insistent sa NU vi se trimita:
-un echipaj AMD
-un echipaj EPA de la SMURD.

Dispecera ce-i drept, nu este obligata sa va trimita ce vreti voi, ca nu suntem la piata, DAR, in cazul unei situatii (urgenta cod galben/rosu) insistati sa vi se trimita :
- fie un echipaj B2 cu asistent medical (daca nimeriti unul priceput, cu atat mai bine)
- fie un echipaj C2 cu medic (de la SAJ/ C1 SMURD) daca situatia o impune: in principiu cod rosu: suspiciune infarct miocardic, AVC, stop cardio-respirator, status post-epileptic (in cazul in care dupa criza a intrat in stop respirator), etc.

Fiind fost voluntar, altfel ofer informatiile la 112 (stiu da informatiile necesare, concrete, simptomatologia specifica, iar dispecera trimite ce i se cere de la un voluntar). - valabil in toata tara. Asta nu inseamna sa cereti echipaj C1 pentru o cefalee sau pentru o durere de burta!

Un echipaj AMD (ca despre el este vorba), nu are un medic care sa cunoasca in detaliu procedurile/tratamentele in caz de urgenta. Cum am spus, de obicei sunt medici de familie, unde, iarasi repet sintagma de obicei, se prescrie o retetuca cu un Enalapril + o vorba buna si o cafeluta intre un consult si o tensiunica...............................................

Revenim: La ora 3.30, ajunge AMD, iar mediciul constata atac de panica, fara sa efectueze un EKG !!!!

DOAMNA ALICE GRASU, dvs. ati mentionat faptul ca, in cazul in care situatia nu o impune, nu se efectueaza EKG. De acord. La o entorsa de glezna, sau o luxatia nu se prea efectueaza EKG-uri, DAR, PENTRU UN PACIENT CU ANTECEDENTE CARDIO-VASCULARE (Accidente vasculare, in cazul nostru), acest test este recomandabil, chiar obligatoriu, daca simptomele impun.

Atacurile de panica au simptomatologie aproape identica cu un IMA (infarct miocardic acut), singurul si cel mai concludent test diferential fiind ELECTROCARDIOGRAMA. Atacul de panica ascunde toate simptomele unui IMA, fara a avea insa modificari STEMI/NON-STEMI pe EKG (deci fara leziuni cardiace). La fel este si in cazul unor tipuri de gastrite (nu intram in amanunte...)

1. In conditiile unei persoane cu antecedente cardio-vasc, + un diagnostic prezumptiv de atac de panica de ce nu a efectuat medicul de pe AMD un EKG ? (sau sa solicite sprijin, daca masina AMD nu avea, sau era stricat, sau medicul de familie nu avea habar de interpretare?).
Daca ajungea un echipaj cu asistent (B2), automat i se facea o electocardiograma care, fie era interpretata (daca asistentul era ,,din vechea generatie" si ,,meserias", deoarece nu are in atributii asa ceva), fie transmisa prin GSM la UPU.

Later Edit: ii arunca intramuscular un diazepam. Chiar daca nu avea un IMA instalat, daca era dispneic, numai un diazepam ii mai lipsea sa-l bage in stop respirator - sunt detalii, cine stie, cunoaste.
______________________________________________________________________________________________________________________________

La ora 4:30, al doilea apel la 112 - stop cardio-respirator.

2. Cum puteti trimite un echipaj EPA la un stop, in conditiile in care, stim bine faptul ca la 4.30, nu prea sunt solicitari pentru medici?!?!?!
http://www.digi24.ro...cercetat-578045

25 de minute pt. a doua ambulanta!?!?! De unde venea ?!?!?! Din Giurgiu ?! Era moarta sirena?!.

Va spun eu. In general, noaptea, dispecerele au o ,,oarecare" retinere in a trezi medicul de urgenta. Da, este adevarat, si nu am niciun motiv sa mint. Daca ziua (o zi mai libera) se mai trimite un C2/C1 la o dispnee, noaptea rar se trimite un C2/C1........

Totusi, la un SCR trimiti un echipaj de pompieri (oficial au spus ca au trimis in paralel medicul, neoficial, medicul a fost chemat cu un al treilea apel, cand, prea tarziu, a ajuns si un echipaj C2 Ambulanta cu medic de urgenta, si C1 TIM SMURD la fel cu medic de urgenta).??


Concluzii:

I. Daca in prima instanta (sau chiar si in a doua instanta), se trimitea minim un echipaj cu asistent medical, cu scoala postliceala, cu pregatire prespitaliceasca, etc., erau sanse sa scape:
Un asistent:
- facea un EKG
- interpreta (daca stia), daca nu, trimitea EKG-ul la UPU si primea raspuns - cel mai probabil atunci se instala un IMA

  Daca trimitea un asistent (cel putin) chiar si in STOP, pe langa defibrilarea facuta de pompieri putea sa:
- administreze intravenos adrenalina (1mg la 4 minute)
- intuba orotraheal
- putea reechilibra hidroelectrolitic pacientul

Adesea, un asistent medical poate recunoaste un IMA mai repede decat un medic de familie (nu mai vorbim, mai repede decat un echipaj EPA)

II. Solicitati, fara a exagera simptomatologia, un echipaj cu asistent medical daca viata este pusa in pericol. Daca nu este pusa in pericol (fracturi minori, hemoragii minore, colici, etc.), puteti accepta si un echipaj EPA sau cu medic de familie daca nu vreti sa mergeti la spital

III. Sa nu aveti nevoie de medicul de urgenta noaptea..... (sau dispecera sa binevoiasca a-l trezi). Noaptea daca nu aveti SCR, IMA, AVC nu aveti sanse la un echipaj C1/C2. Mai nou, nici macar la un B2 cu asistent.


Acest mesaj va ajunge in orele urmatoare si la presa, pentru binele nostru (si al populatiei).

Respect,

LE2: Imi cer scuze pentru dublu post, conexiunea la Internet a fost devina (am dat click de 2 ori pe ,,Posteaza"). Va rog sa stergeti unul. Multumesc

Edited by Rhesus, 30 September 2016 - 23:16.


#2
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Bai, si daca n-aveau hartie la Ekg, macar o monitorizare pe ecran se impunea. Or fi scumpi electrozii, hait? In rest incompetenta la ea acasa!

#3
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
No shit, adicatelea tăceți și nu va dați cu pararea. Crăpați și apoi familia sa de în judecata, altfel ciocu mic

Într-o tara cu apa calda cineva ar fi tras la răspundere. Presa și opinia publica ar comenta cazul o saptamana.
Doar mie mi se pare ca e anormal ca un medic sa rateze un diagnostic relativ simplu, data fiind istoria pacientului? Și apoi pacientul da coltul? Scuza'ma dar asta e chestie de mare fel.

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
@vio

Bineinteles, este liber sa spuna fiecare ce vrea pe acest forum (inclusiv ambulantierii sau pompierii ,,sub acoperire"................................).

Si da, e de competenta mea (printre altele) sa comentez. Ok? Pentru ca nu trebuie sa termini medicina ca sa stii ca diazepam-ul poate favoriza aparitia unui stop respirator subit (se da lent, etc.). Dar nu asta e problema ..... (sau poate este?).

Fiecare medic/asistent este raspunzator pentru atitudinea terapeutica. Dar cand un protocol stabileste ceva, si tu faci altceva, deja pot aparea discutii.

Edited by Rhesus, 30 September 2016 - 23:31.


#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace .

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Este exact dreptul nostru sa comentam pentru ca si noi o putem pati oricind. Si dv. cind veti muri prin deces, nu cred ca va va folosi eventuala dreptate si despagubirile primite de urmasi! Deci da, trebuie sa urlam si sa comentam, desi sanse minime sa se intimple ceva!

#7
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,011
  • Înscris: 04.03.2014

 Rhesus, on 30 septembrie 2016 - 23:00, said:


Va spun eu. In general, noaptea, dispecerele au o ,,oarecare" retinere in a trezi medicul de urgenta. Da, este adevarat, si nu am niciun motiv sa mint. Daca ziua (o zi mai libera) se mai trimite un C2/C1 la o dispnee, noaptea rar se trimite un C2/C1........

WTF,  sper ca e o gluma,   doar nu trezesti medicu care e in concediu de o luna!

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Am primit deja acceptul din presa. Sper sa se si tina de cuvant ....

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,546
  • Înscris: 02.10.2009

 vio69a, on 30 septembrie 2016 - 23:24, said:



Cu dizepan sau fara diazepan, nu de e competenta noastra sa comentam


Nu e de competenta TA sa comentezi !

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Deci asistentul e mai bun ca medicul, reconfortant de stiut.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pe scurt, asistentii ie mezul. S-a notat.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dati dracu asistentii, cum le stiu ei pe toate, ca un om mare.

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 _-AppleS-_, on 30 septembrie 2016 - 23:39, said:

Deci asistentul e mai bun ca medicul, reconfortant de stiut.

Decat medicul de familie AMD, in situatii de urgenta, categoric DA.

Asta daca nu nimeresti o asistenta ...asa .... mai ...... draguta... (si nepriceputa). Dar in general, raspunsul este DA.

Asta nu inseamna ca nu poti nimeri un asistent care nu poate baga o branula (recunosc).

Nu asta e tema (e o tema complementara) - nu vreau sa ajungem la asistenti vs. paramedici va rog din suflet!

Edited by Rhesus, 30 September 2016 - 23:49.


#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 underb, on 30 septembrie 2016 - 23:39, said:

Pe scurt, asistentii ie mezul. S-a notat.

Ti-am raspuns pe topicul clonat, hai sa continuam acolo - rog un moderator sa inchida pe acesta (are mai putine mesaje).

NU mai raspundeti aici, este un topic clona (din greseala, din cauza conexiunii) care are mai multe mesaje. Mersi!

Edited by Rhesus, 30 September 2016 - 23:46.


#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Exact asta am inteles, ca asistentii se pricep mai bine ca doctorii. Fie ei si "de familie".

#16
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Bine de stiut, dar nu cred ca o sa tinem minte toate abrevierile alea (nici nu stim ce-i aia SCR, IMA, AVC, EPA, AMD etc.)

#17
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pai era vorba de medici (de familie, de alta specializare) in primul post, acum spui de paramedici (pompieri...). Te hotarasti pe cine spurci? :)

#18
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Mda.
Ma mir ca mai exista cadre medicale in Romania.

De un an de zile vad aproape zilnic cazuri de acuze la adresa lor. Trebuie, nu trebuie, a devenit moda sa fie acuzate ca nu fac manz zglobiu din orice.
(stiu, stiu dau nasoale urate ca o transfuzie gresita etc, dar tot ma mir ca nu pleaca afara pe bani buni si multi chiar daca spala un fund de babaciune...in fond in tara risca bataie, procese, etc. Numai masochismul il mai gasesc la argumente-ramanere Posted Image )

Edited by cuculili, 30 September 2016 - 23:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate