Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Se poate conserva ciorba?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Buna ziua.
Dupa cum spune si titlul, se poate conserva ciorba?
Adica la fel ca zacusca sau gemul. Pui in borcan, bagi la fiert, scoti borcanul. Nu prea cunosc pasii exact (stiti voi despre ce vorbesc)
As fi interesat  sa aflu daca se poate pastra pentru 1-2 luni.
Job-ul nu imi permite sa gatesc si nu sunt in Ro.

Multumesc anticipat :)

#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca pe o perioada mai scurta, doar congelata.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Da, prin procesul "bain marie"

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Congelata imi mai dadea si mie maica-mea cand eram student. Dar nu mai are acelasi gust.
Intrebarea e de ce ai mai plecat din Romania, daca acolo unde esti nu iti permiti sa cumperi o ciorba. Nu o fi ca aia de acasa, dar cred ca tot e mai buna decat o zeama congelata sau conservata.

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010
N-am auzit pe nimeni sa faca, conserve de ciorba cum ar face compot, gem.

In schimb am vazut oameni pe santier care vin de-acasa cu ciorba congelata(cum au zis si colegii de mai sus) acolo unde nu au posibilitatea sa gateasca.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Din moment ce in comert se gasesc ciorbe de burta, fasole, taraneasca etc, inseamna ca se poate. Tin minte ca pe vremuri, am mancat un gulash cu un student neamt, facut de mama lui si a fost delicios. Normal ca nici o ciorba reincalzita nu e ca una proaspata, daramite conserva, dar e comestibila.

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 FreeThinker, on 30 septembrie 2016 - 20:55, said:

N-am auzit pe nimeni sa faca, conserve de ciorba cum ar face compot, gem.

Nu inseamna ca nu se poate
[ http://www.carrefour-online.ro/-/media/Images/Products/8/N1_5941341010288.png?w=460&h=460&q=90&bc=white - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://m.carrefour-online.ro/-/media/Images/Products/4/N1_5941341001514.png?w=180&h=180&q=50&bc=white - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://m.carrefour-online.ro/-/media/Images/Products/0/4/7/N1_5941416002750.png?w=180&h=180&q=50&bc=white - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Omul vrea, probabil, fara nitrati, nitriti, monoglutamati si alte rahaturi.  Fara chimicale se poate doar congelata, cu chimicale se poate, cumperi conserve.

Se mai gasesc si astfel de supe:
[ http://www.ddumi.ro/wp-content/uploads/2012/09/supa-la-plic-experiment-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiestodj20, 30 September 2016 - 21:09.


#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010

 alexx1402, on 30 septembrie 2016 - 21:04, said:

Nu inseamna ca nu se poate


Ma refeream la oameni ca mine si ca tine, nu la fabrici... Cat priveste supa la plic si fideliciosul... le las pentru altii.

Edited by FreeThinker, 30 September 2016 - 21:14.


#10
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009

 barbosa, on 30 septembrie 2016 - 20:53, said:

Intrebarea e de ce ai mai plecat din Romania, daca acolo unde esti nu iti permiti sa cumperi o ciorba. Nu o fi ca aia de acasa, dar cred ca tot e mai buna decat o zeama congelata sau conservata.

Sunt offtopic da asta mi-a placut. Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu imi permit sa imi cumpar o ciorba ?
Si te inseli NU e ca cea de acasa si este la fel de rea ca cea conservata (cumparata din magazin)

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, eu am zis de un gulash facut la Frankfurt si mancat la Cluj, dupa cateva luni, prin anii '80... Deci,se poate.

#12
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016
Prietene, ce te costa sa incerci?
Fa o zama, fierbe-o bine si bag-o fierbinte in  borcane apoi o bagi in ceva paturi groase ca sa raman calde cat mai mult timp.
eu nu stiu precis procedura.
eu doar iti recomand sa incerci. ca nu se face gaura in cer.
daca sta o saptamana si nu se strica, inseamna ca or sa stea si trei saptamani sau naiba stie cat.

tin minte ca mama avea la un moment dat o gramda de  piersici cu care nu mai stia ce sa mai faca.
mi-a venit ideea sa le dau prin blender si a iesit un soi de piure mai lichid in care am bagat apa plata pana l-am adus la stadiul de a fi baubil.
maica-mea s-a apucat sa-l fiarba si a procedat exact ca la bulion. au iesit vreo treizeci de litri de nectar de piersici.
si a fost o grozavie.
n-am bagat nimic in el, nici conservant, nici zahar, nimic. doar piersici si apa.
am tot baut cu totii pana s-a terminat.
anul asta am mai facut o tura.
asa ca incearca.

Edited by Stokkton, 30 September 2016 - 21:35.


#13
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009

 rumegus, on 30 septembrie 2016 - 21:24, said:

Omule, eu am zis de un gulash facut la Frankfurt si mancat la Cluj, dupa cateva luni, prin anii '80... Deci,se poate.

Cauta  neamtul si intreaba-l  daca prin metoda  "bain marie" a conservat gulasu :))

#14
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Se pot conserva zarzavaturile pentru ciorba (un amestec de: telina, morcovi, radacini de patrunjel, ardei, rosii si verdeturi) la borcane. Iar daca ai posibilitatea sa fierbi 1-2 l de apa, adaugi continutul unui borcan, lasi sa dea un clocot si e gata ciorba ! Posted Image

#15
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Am vazut la un sofer de TIR ciorba conservata in modul asta. Nevasta-sa ii pregatea 20-30 borcane cand pleca in cursa, rezista 2-3 luni fara probleme.

Nu folosea  niciun fel de conservant.

Edited by alexx1402, 30 September 2016 - 21:51.


#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ca să o conservi ai de ales, sau congelare, sau scoți din ea ce se strică și o deshidratezi. tăieței/orez/lașcă, lapte, smântână, orice altceva înflorește sau râncezește - out, și dacă continui suficient de mult și tai rezultatul în cuburi, o să obții fix asta:

[ http://vignette3.wikia.nocookie.net/recipes/images/a/a2/BouillonCubes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arată cunoscut? :P

O versiune intermediară, la modă înainte de cuburi: https://en.wikipedia...i/Portable_soup

#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, se poate. Varianta expusa de honeybee, de mai sus, "concentrat de ciorba" o fac oamenii la tara pt a conserva legumele din gradina pentru iarna. Atentie doar ca temperatura sa fie foarte ridicata, practic se toarna amestecul la aproape 100 grade, deci clocotit, in sticle cu gura larga sau in borcane, care si ele trebuie sa fie calde pentru a nu crapa, preincalzite la cca 60-90 grade este foarte ok. Se pun capacele imediat si se depoziteaza impreuna. Cu cat racirea e mai lenta, cu atat e mai sigur procedeul, de aceea daca se introduc intr-un cos sau lada mai multe deodata si se acopera cu o patura-doua, e cu atat mai bine.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am incercat si eu sa mananc o ciorba decongelata, cartofii eau niste bureti, la fel si legumele, zeama nu mai avea gust, oribil pot spune. nu recomand nimanui o asa mancare. cred ca sfaturile colegilor sunt desul de pertinente si obiective chiar. sa ne spui si nou a la final ce ai ales si  cum a iesit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate