Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Recomandare aparat foto DSLR sau Mirrorless

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Ce aparat imi recomandati pana in maxim 1000 de lei (intentionez sa cumpar second-hand) pentru excursii, peisaje?

Ce ma intereseaza?
- pretul maxim pana in 1000 de lei;
- il voi folosi mai mult pentru natura, excursii, peisaje, site turistic;
- calitatea pozelor sa fie cat mai buna si clara;
- sa nu fie un aparat mare, greu;
- sunt amator in arta fotografiei, il voi folosi mai mult pe automat pana ma voi invata cu aparatul;

Ce am gasit si m-au atras pana acuma:
- Samsung NX2000, DSLR, Mirorless (1000 de lei)
- Nikon D3100, Nikon D3200;
- Sony Alpha 350, Sony DSC-HX300.

Toate modele prezentate le-am gasit in anunturi postate pe Olx.
Astept pareri, sugestii!

#2
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Nu ti-as recomanda sa cumperi ap. foto SH , mai ales ca nu te pricepi . Ambele tipuri de aparate au obturator (shutter) care se uzeaza in timp , din cauza obiectivului demontabil pe senzor poate ajunge praf ... + ca multe DSLR-uri au fost folosite in mod profesional.
Cred c-ar fi mai bun pt tine un ap. nou , cu garantie . La banii tai cred ca gasesti ceva OK. Intra pe un magazin online ,fixeaza pretul maxim la cautare , apoi vezi ratingul din review-uri.Daca gasest un ap.bun ,  poti verifica pe dpreview. com calitatile ap. si daca-ti convin il cumperi.

#3
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View Posttinel231, on 30 septembrie 2016 - 21:24, said:

Nu ti-as recomanda sa cumperi ap. foto SH , mai ales ca nu te pricepi . Ambele tipuri de aparate au obturator (shutter) care se uzeaza in timp , din cauza obiectivului demontabil pe senzor poate ajunge praf ... + ca multe DSLR-uri au fost folosite in mod profesional.
Cred c-ar fi mai bun pt tine un ap. nou , cu garantie . La banii tai cred ca gasesti ceva OK. Intra pe un magazin online ,fixeaza pretul maxim la cautare , apoi vezi ratingul din review-uri.Daca gasest un ap.bun ,  poti verifica pe dpreview. com calitatile ap. si daca-ti convin il cumperi.

Din pacate nu am gasit nimic tentat si sa ma incadrez in suma respectiva. Legat de second hand, merita sa imi incerc norocul, poate prind un aparat ce nu a fost folosit foarte mult.
Momentan detin un aparat Sony DHC-200, dar parca nu ma da pe spate calitatea pozelor.

#4
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Da , daca esti un tip norocos de felul tau , poti incerca ...  :)    Eu am incercat sa iau un DSLR pt un amic si m-am lasat pagubas....
Vezi ca sunt niste site-uri de pe care poti invata cum sa-l testezi inainte sa-l cumperi.

#5
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaryotm, on 30 septembrie 2016 - 20:02, said:

Ce aparat imi recomandati pana in maxim 1000 de lei (intentionez sa cumpar second-hand) pentru excursii, peisaje?

Ce ma intereseaza?
- pretul maxim pana in 1000 de lei;
- il voi folosi mai mult pentru natura, excursii, peisaje, site turistic;
- calitatea pozelor sa fie cat mai buna si clara;
- sa nu fie un aparat mare, greu;
- sunt amator in arta fotografiei, il voi folosi mai mult pe automat pana ma voi invata cu aparatul;

Ce am gasit si m-au atras pana acuma:
- Samsung NX2000, DSLR, Mirorless (1000 de lei)
- Nikon D3100, Nikon D3200;
- Sony Alpha 350, Sony DSC-HX300.

Toate modele prezentate le-am gasit in anunturi postate pe Olx.
Astept pareri, sugestii!

DSLR este cu totul altceva decat mirrorless.
Samsung NX2000 este mirrorless nu DSLR. Din pacate Samsung este un sistem mirrorless mort din pacate. Suportul nu a fost niciodata prea ridicat asa ca ma astept sa tinda rapid spre zero.
Sony HX300 este un aparat care arata ca un DSLR insa nu este deloc. Calitatea este similara sau mai proasta cu ce ai tu acum (Sony H200).
Sony A350 este un model DSLR antic. Calitatea pozelor este OK. Din pacate majoritatea obiectivelor de kit Sony au fost extrem de slabe. Vezi daca are 18-55 mm care era decent.
Nikon D3100 si D3200 sunt DSLR-uri entry level dar poti obtine rezultate bune cu ele. Nu cred sa fi fost extrem de folosite insa este destul de simplu sa vezi cate actionari ale declansatorului au (e scris in EXIF asa ca faci o poza si o verifici pe calculator cu un program care stie sa citeasca EXIF complet).
Totusi nu ti-as recomanda sa intri la loteria second hand mai ales ca nu esti in stare sa deosebesti un DSLR de o camera cu senzor minuscul.
In curand vine Black Friday si ia-ti o camera noua.
Pentru mirroless ar fi bine sa te uiti pe la Olympus E-PL7 cu 14-42 mm sau Sony A6000 cu 16-50 mm (din pacate a doua are un obiectiv cam slab). Pentru DSLR uita-te pe la Nikon D3300 cu 18-55 mm VR sau Canon 700D cu 18-55 mm IS. La Pentax din pacate n-ai nimic care s-ar putea incadra prin preajma bugetului tau.

#6
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View Postbaloo2009, on 01 octombrie 2016 - 16:42, said:

DSLR este cu totul altceva decat mirrorless.
Samsung NX2000 este mirrorless nu DSLR. Din pacate Samsung este un sistem mirrorless mort din pacate. Suportul nu a fost niciodata prea ridicat asa ca ma astept sa tinda rapid spre zero.
Sony HX300 este un aparat care arata ca un DSLR insa nu este deloc. Calitatea este similara sau mai proasta cu ce ai tu acum (Sony H200).
Sony A350 este un model DSLR antic. Calitatea pozelor este OK. Din pacate majoritatea obiectivelor de kit Sony au fost extrem de slabe. Vezi daca are 18-55 mm care era decent.
Nikon D3100 si D3200 sunt DSLR-uri entry level dar poti obtine rezultate bune cu ele. Nu cred sa fi fost extrem de folosite insa este destul de simplu sa vezi cate actionari ale declansatorului au (e scris in EXIF asa ca faci o poza si o verifici pe calculator cu un program care stie sa citeasca EXIF complet).
Totusi nu ti-as recomanda sa intri la loteria second hand mai ales ca nu esti in stare sa deosebesti un DSLR de o camera cu senzor minuscul.
In curand vine Black Friday si ia-ti o camera noua.
Pentru mirroless ar fi bine sa te uiti pe la Olympus E-PL7 cu 14-42 mm sau Sony A6000 cu 16-50 mm (din pacate a doua are un obiectiv cam slab). Pentru DSLR uita-te pe la Nikon D3300 cu 18-55 mm VR sau Canon 700D cu 18-55 mm IS. La Pentax din pacate n-ai nimic care s-ar putea incadra prin preajma bugetului tau.

Multam pentru pareri si sugestii, voi tine cont de ele. Momentan inca nu ma grabesc cu achizitionarea aparatului, dar probabil voi oscila intre Nikon D3200 si Nikon D3300. As astepta si pana la Black Friday, poate as prinde ceva in oferta.

#7
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postmaryotm, on 01 octombrie 2016 - 17:54, said:

Multam pentru pareri si sugestii, voi tine cont de ele. Momentan inca nu ma grabesc cu achizitionarea aparatului, dar probabil voi oscila intre Nikon D3200 si Nikon D3300. As astepta si pana la Black Friday, poate as prinde ceva in oferta.

Daca iei sh ai economisi bani, deci daca te hotarasti asa gaseste pe cineva care se pricepe si care va avea timp 15-30 min sa verifice bodyul cu toate functiile lui, precum si obiectivul. Asta va fi cam greu de facut daca cumperi prin livrare cu verificare pentru ca la verificare de pe olx nu va sta curierul dupa tine atata timp sa-l testezi tu integral. Eventual daca aparatul e intr-o localitate aproape de tine mergi cu masina cu prietenul si il verificati personal, fara graba. Ori mai e o varianta sa cumperi fara proba de pe okazii, de la cineva cu multe calificative ok. Daca nu gasesti pachet cumperi body-ul de la cineva si obiectivul de la altcineva.

Zici ca vrei sa fie compact si usor, asta va insemna ca daca de exemplu iei dslr vei cam avea un singur obiectiv, nu o geanta cu mai multe, si obiectivul asta ar fi si de aproape si de distanta, ceva gen Nikon 18-105, 18-140, sau Tamron/Sigma 18-200 (asta are 11x zoom). Pentru asta vei adauga putin mai multi bani. De ex pachetul asta cred ca il poti scoate la ~1350 ron si e si in garantie: https://www.olx.ro/o...html#b1d67080c6

Daca vrei sa iei nou, de black friday ori iei Olympusul recomandat mai sus ori Sony a5000 sau daca mai pui bani a6000. Astea vin cu obiectivele de kit care au zoom 3x, deci daca vrei zoom mai mare sau ceva pentru departare vor trebui alte obiective.

In principiu e bine sa iei un body la care ii poti schimba obiectivul, pentru ca daca te prinde microbul dupa sau vrei sa te axezi mai mult pe un anumit tip de foto sa poti cumpara obiectiv dedicat.

Edited by BG_183, 06 October 2016 - 20:58.


#8
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Pana la urma graba m-a determinat si am achizitionat un Sony Nex-5 la un pret destul de bun zic eu la 600 lei cu geanta, 3 obiective, blitz si incarcator + o rama adaptoare.

Ca si minusuri:
- estetic nu prea arata grozav;
- bateria este moarta, de descarca foarte repede;

Legat de calitatea pozelor sunt multumit, dar probabil mai am de invatat inca.
Poate pe viitor ma voi gandi la unul nou si poate la o varianta mai noua a aparatului.

Attached Files



#9
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaryotm, on 24 octombrie 2016 - 18:03, said:

Pana la urma graba m-a determinat si am achizitionat un Sony Nex-5 la un pret destul de bun zic eu la 600 lei cu geanta, 3 obiective, blitz si incarcator + o rama adaptoare.

Ca si minusuri:
- estetic nu prea arata grozav;
- bateria este moarta, de descarca foarte repede;

Legat de calitatea pozelor sunt multumit, dar probabil mai am de invatat inca.
Poate pe viitor ma voi gandi la unul nou si poate la o varianta mai noua a aparatului.

Un acumulator nou iti va manca cam 60% din ce ai dat. Deci la 1000 lei nu cred ca ai facut o afacere extrem de buna. Daca te obisnuiesti cu meniul si obiectivele (vad ca nu ai deloc wide angle, toate sunt Pentax prin adaptor) s-ar putea sa fie cat de cat OK. Bafta!

Edited by baloo2009, 25 October 2016 - 02:50.


#10
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View Postbaloo2009, on 25 octombrie 2016 - 02:39, said:

Un acumulator nou iti va manca cam 60% din ce ai dat. Deci la 1000 lei nu cred ca ai facut o afacere extrem de buna. Daca te obisnuiesti cu meniul si obiectivele (vad ca nu ai deloc wide angle, toate sunt Pentax prin adaptor) s-ar putea sa fie cat de cat OK. Bafta!
Gresit! Pentru acumulatori o sa fac comanda in China la un pret de 30 $ maxim un set de 2 baterii de 1950 MaH. Va trebui sa astept cam 2 luni, dar oricum nu ma grabesc nicaieri ca se aproprie frigul si prefer sa port manusi decat sa butonez aparatul.
Probabil pe viitor voi cauta si un obiectiv Wide Angle, acestea nu ma prea ajuta foarte mult.

#11
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Am vazut pe un site NP FW50 cu 10 dolari si daca ai noroc unele comenzi din China le poti primi si in 7-10 zile. In general cam 30 de zile

#12
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Am dat azi comanda de 2 baterii + dublu acumulator pe USB la pretul de 22 $ toate.
Bateriile sunt de 2000 mAh, acuma va ramane de vazut si cat sunt de bune.


#13
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaryotm, on 25 octombrie 2016 - 23:51, said:

Am dat azi comanda de 2 baterii + dublu acumulator pe USB la pretul de 22 $ toate.
Bateriile sunt de 2000 mAh, acuma va ramane de vazut si cat sunt de bune.
Bafta. Ca iti trebuie multa de tot. Si acumulatorii originali sunt facuti in China insa s-ar putea sa ramai si fara camera daca se intampla ceva nasol cu acumulatorii ultra ieftini. Pe de alta parte Sony este cam nesimtiti cu preturile.
Uite niste utilizatori care au vrut sa economiseasca niste bani:
http://www.f64.ro/po...#details_second
Si sa stii ca nu sunt povesti. Un amic a avut probleme mari cu un acumulator replace pentru Nikon. La inceput tinea cam 50% din cel original (pe la 500 de poze) care era OK (deduse sub 50% din bani). Dupa vreo 10 incarcari tinea cam 10% (maxim 100 de poze) fata de unul original si se incalzea destul de mult. A renuntat dupa cateva luni la experiment.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate