Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce depozit sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Dispun de suma de 10.000 de lei si vreau sa imi deschid un depozit bancar.Nu prea stiu mai nimic cu privire la  tipurile de depozite pe care le ofera bancile si nici unde as primi cea mai buna dobanda.Va astept cu indrumari !

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
BRD la 4 ani scadența. Dobândă 1,80 pe an.

Edited by dark, 30 September 2016 - 20:03.


#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Nici un depozit nu merita pt suma respectiva. Eu am renunțat la depozite în favoarea asigurărilor (pt o suma binișor mai mare) cu un randament net de 3% la 12 luni
Verifica mai degrabă investiția în titluri de stat, dar presupun termene lungi (2-3 ani)

#4
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Tine-i la ciorap mai bine, deocamdata depozitele nu prea merita.

#5
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

 SILE802002, on 30 septembrie 2016 - 20:03, said:

Nici un depozit nu merita pt suma respectiva. Eu am renunțat la depozite în favoarea asigurărilor (pt o suma binișor mai mare) cu un randament net de 3% la 12 luni
Verifica mai degrabă investiția în titluri de stat, dar presupun termene lungi (2-3 ani)

Unde pot verifica investitiile in titluri de stat?

 Patrocle_si_Lizuca, on 30 septembrie 2016 - 20:06, said:

Tine-i la ciorap mai bine, deocamdata depozitele nu prea merita.

Daca ii tin la ciorap nu as rezista tentatiei de a ma baga in ei.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru titluri de stat cam trebuie sa te adresezi direct bancilor (sau altor intermediari). Stiu cel putin de BCR, CEC, BRD si BT ca vand si catre persoane fizice. Conditiile/comisoanele variaza de la una la alta.

Dar la 10.000LEI sa nu iti faci mari iluzii, cum ca ar conta mult. Ca sa iti faci o idee, uita-te de exemplu aici <https://www.brd.ro/p...titluri-de-stat>. Ce este in coloana ‘Cupon’ primesti de la stat. Tinand insa cont de pretul de achizitie, care e mult peste valoarea nominala, ramai cu ce e un coloana ‘Randament net’. Intrucat [pe moment] aceste venituri sunt neimpozabile pentru persoane fizice, ai si coloana ‘Echivalent impozabil’ ca sa iti faci o idee cat ar trebui sa fie dobanda la un depozit - care e impozabila - ca sa fie echivalent. Mare atentie ca aceasta socoteala nu tine cont de taxe si comisioane (de safekeeping/ de custodie/ de gestiune a contului de titluri/ etc, cum s-or numi la banca la care apelezi, plus cele uzuale gen administrare a contului curent), deci practic aceste costuri trebuie suportate de tine din ‘Randament net’ si vor reduce suma cu care ramai in mana. Alt link, pentru BT: <https://www.bancatra...peratiuni-repo/>.

O idee ar fi poate sa mai astepti (tinand banii in depozite) pana la anul, daca va continua Fidelis poate acolo sa fie ceva mai bine. Anul trecut si anul acesta au fost cu cupon 2,15%, maturitate la 2 ani, fara nici un fel de costuri/comisoane.

Edited by sags, 30 September 2016 - 20:25.


#7
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Din ce știu eu e o emisiune de titluri încă valabila. Întreabă la bt și brd sigur le tranzacționeaza

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Vrei sa si castigi ceva sau doar siguranta ?

#9
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

 sags, on 30 septembrie 2016 - 20:25, said:

Pentru titluri de stat cam trebuie sa te adresezi direct bancilor (sau altor intermediari). Stiu cel putin de BCR, CEC, BRD si BT ca vand si catre persoane fizice. Conditiile/comisoanele variaza de la una la alta.

Dar la 10.000LEI sa nu iti faci mari iluzii, cum ca ar conta mult. Ca sa iti faci o idee, uita-te de exemplu aici <https://www.brd.ro/p...titluri-de-stat>. Ce este in coloana ‘Cupon’ primesti de la stat. Tinand insa cont de pretul de achizitie, care e mult peste valoarea nominala, ramai cu ce e un coloana ‘Randament net’. Intrucat [pe moment] aceste venituri sunt neimpozabile pentru persoane fizice, ai si coloana ‘Echivalent impozabil’ ca sa iti faci o idee cat ar trebui sa fie dobanda la un depozit - care e impozabila - ca sa fie echivalent. Mare atentie ca aceasta socoteala nu tine cont de taxe si comisioane (de safekeeping/ de custodie/ de gestiune a contului de titluri/ etc, cum s-or numi la banca la care apelezi, plus cele uzuale gen administrare a contului curent), deci practic aceste costuri trebuie suportate de tine din ‘Randament net’ si vor reduce suma cu care ramai in mana. Alt link, pentru BT: <https://www.bancatra...peratiuni-repo/>.

O idee ar fi poate sa mai astepti (tinand banii in depozite) pana la anul, daca va continua Fidelis poate acolo sa fie ceva mai bine. Anul trecut si anul acesta au fost cu cupon 2,15%, maturitate la 2 ani, fara nici un fel de costuri/comisoane.

Și s-a terminat cu fidelis? !? Eu la ăsta mă refeream dar nunti sigur dacă mai e valabil, nu mai stru perioada
@Initiator verifica și oportunitatea ăsta, e cam la subiectul care te intereseaza
http://m.gandul.info...omania Articles

Edited by SILE802002, 30 September 2016 - 20:42.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Perioada de subscriere, adica atunci cand le puteai lua ‘la prima mana’, s-a terminat. Pentru Fidelis Centenar (RO1618DBP016) a fost la inceputul verii si a durat 1luna? 3 saptamani? nu mai tin minte exact. Acum le poti cumpara de la cei care au si vor sa vanda, prin bursa, la pretul de piata. Uite aici Fidelis de anul acesta <http://www.bvb.ro/Fi...s.aspx?s=R1808A> si cel de anul trecut <http://www.bvb.ro/Fi...s.aspx?s=R1706A>.

Alte emisiuni de titluri de stat gasesti permanent de cumparat de la banci, in conditiile pe care le-am zis. Mai poti lua si pe burse. Bineinteles asta dupa ce socotesti pret/ durata/ venituri/ costuri si la suma pe care o ai iti convine (exista si costuri mari si fixe, incat daca investesti o suma insuficienta pana la urma vii cu bani de-acasa).

Edited by sags, 30 September 2016 - 20:46.


#11
tonyvn

tonyvn

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 229
  • Înscris: 19.09.2016
10.000 lei ma faci sa rad ,ce rahat de dobanda vrei ??
schimba i in parai si pune i la saltea

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Ii pui la banca, si cand vrei sa-i scoti vei constata ca nu poti retrage decat mai putin decat ai depus ... comisioanele vor fi mai mari decat dobanda.

#13
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Vezi ERSTE BOND FLEXIBLE RON. , Fosta OBLIGATIUNI BCR, am avut un fond depus pe o perioada de doi ani (2014-2015) si am avut o dobanda anuala de peste 7%, foarte multumit.
Dar precizez ca dobanda se acorda in functie de performantele fondului de investitii si exista si un mic factor de risc.. Citeste cu atentie regulamentul lor.
Pana acum nu au avut probleme, au fost in crestere. Urmareste la ei si graficul de evolutie pe piata.

Edited by Suno, 30 September 2016 - 22:07.


#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Suma e mică. Mai bine îți cumperi ceva ție.

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ia-ti si tu un teren la tara .

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 denny34, on 30 septembrie 2016 - 19:56, said:

Dispun de suma de 10.000 de lei si vreau sa imi deschid un depozit bancar.Nu prea stiu mai nimic cu privire la  tipurile de depozite pe care le ofera bancile si nici unde as primi cea mai buna dobanda.Va astept cu indrumari !

Sa ai mare grija in ce condiitii faci depunerea.S-ar putea ca la retragere sa ai surpriza sa primesti mai putin decat ai bagat.
Caz verificat pe propriul buzunar.

#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 denny34, on 30 septembrie 2016 - 19:56, said:

Dispun de suma de 10.000 de lei si vreau sa imi deschid un depozit bancar.Nu prea stiu mai nimic cu privire la  tipurile de depozite pe care le ofera bancile si nici unde as primi cea mai buna dobanda.Va astept cu indrumari !

https://www.intesasa...ul-de-acumulare Ai 2.35%, poti accesa oricand banii, comision 0.20 la retragere . Tip: inainte de retragere poti face un cont Lider, nu are comision in prima luna, sau 6 ron/lun, si scoti banii fara dobanda de la bancomat in limitele zilnice.Sau iti poti deschide un deposit pe 3 sa 4 ani, cu aceeasi dobanda.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

 unknown_35, on 02 octombrie 2016 - 19:35, said:


https://www.intesasa...ul-de-acumulare Ai 2.35%, poti accesa oricand banii, comision 0.20 la retragere . Tip: inainte de retragere poti face un cont Lider, nu are comision in prima luna, sau 6 ron/lun, si scoti banii fara dobanda de la bancomat in limitele zilnice.Sau iti poti deschide un deposit pe 3 sa 4 ani, cu aceeasi dobanda.

http://bancherul.ro/...-unitati--16712

Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate