Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Universitatea Titu Maiorescu - informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
GanZa

GanZa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2016
Salutare!
La terminarea acestei facultati,  stie cineva ce scrie pe diploma de licenta? Adica ce meserie/domeniu de activitate e trecuta (ex:programator,  inginer it,  operator it etc.)
Intreb pentru ca doresc ca la anul sa urmez cursurile acestei facultati,  invatamant la diatanta.
Multumesc!

#2
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Fochist la soare.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Aceeasi denumire la acelasi profil, in toata tara: licentiat in informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2016 - 14:41.


#4
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Nu stiu, eu as evita facultatea privata...

#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
diploma licentiat in informatica, domeniul informatica Posted Image ... pare curios Posted Image

 bogdan_z, on 30 septembrie 2016 - 14:42, said:

Nu stiu, eu as evita facultatea privata...


De ce ? Facultatea privata in general ? Facultatea privata in domeniul informatica ? Facultatile din cadrul U T Maiorescu ? Sau Informatica la U T Maiorescu ?

Sunt curios de ce si ce anume pentru ca eu stiu ca unele facultati private sunt mai bune in anumite specializari/domenii fata de cele de stat ...

Attached Files


Edited by superm, 30 September 2016 - 14:48.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 superm, on 30 septembrie 2016 - 14:45, said:

pare curios
De ce ? Asta-i domeniul, titulatura etc.

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 neagu_laurentiu, on 30 septembrie 2016 - 14:48, said:

De ce ? Asta-i domeniul, titulatura etc.

..era un fel de gluma.Cred ca initiatorul se astepta sa scrie o meserie pe diploma de licenta nu licentiat in informatica ... Nu stiu cu ce il ajuta ce scrie pe diploma si mi se pare ciudat sa te duci la facultate in functie de ce scrie pe diploma de la final. Adica daca nu iti place ce scrie pe ea cauti alta ?

#8
GanZa

GanZa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2016
M-am lamurit. Multumesc pentru raspunsuri.  Multumesc @suprem pentru modelul de diploma!

Scuze pentru ca m-am exprimat gresit.

#9
GanZa

GanZa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2016
Am terminat liceul si momentan lucrez. Si doresc sa urmez aceasta facultate pt ca e info, e cu frecventa redusa si e in Bucuresti... Si in paralel sa fac niste cursuri pt network administrator/engineer pentru ca ma pasioneaza. Asa ca am nevoie si de o diploma de licenta in domeniu.

Edited by GanZa, 30 September 2016 - 15:22.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu e chiar in domeniu cu retele si administrare!

#11
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

 GanZa, on 30 septembrie 2016 - 14:26, said:

Salutare!
La terminarea acestei facultati,  stie cineva ce scrie pe diploma de licenta? Adica ce meserie/domeniu de activitate e trecuta (ex:programator,  inginer it,  operator it etc.)
Intreb pentru ca doresc ca la anul sa urmez cursurile acestei facultati,  invatamant la diatanta.
Multumesc!

Nicio firma serioasa   nu te angajeaza cu facultatea asta terminata. Poate doar daca esti o pipitza sexy cu bulane si craci.....atunci da, poti sa termini si Spiru Haret si sa ajungi sa lucrezi in Pipera pe  un salariu lunar de 1000 euro.


Iti sugerez sa te duci la Poli.  E  cel mai  "safe" din tara asta.
Sau sa faci undeva in strainatate la vreo universitate recunoscuta si care se afla in top 500 la nivel global.

Edited by lotharragnar, 30 September 2016 - 15:31.


#12
GanZa

GanZa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2016

 neagu_laurentiu, on 30 septembrie 2016 - 15:24, said:

Pai nu e chiar in domeniu cu retele si administrare!
Fac cursuri pentru domeniul de network si administrare
Pe mine ma intereseaza de la facultatea asta doar sa fie in domeniul it si sa am studii superioare după terminarea ei ca sa ma pot angaja.

 lotharragnar, on 30 septembrie 2016 - 15:28, said:



Nicio firma serioasa nu te angajeaza cu facultatea asta terminata. Poate doar daca esti o pipitza sexy cu bulane si craci.....


Iti sugerez sa te duci la Poli, chiar si la taxa...e mult mai "safe".
Sau sa faci undeva in strainatate la vreo universitate recunoscuta si care se afla in top 500 la nivel global.
Nu imi permit sa fac in strainatate... Si..  Trebuie sa muncesc ca sa ma intretin si sa imi platesc facultatea.

Edited by GanZa, 30 September 2016 - 15:29.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
O sa-ti iasa pe nas matematica si programarea aici la informatica.

#14
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

 GanZa, on 30 septembrie 2016 - 15:31, said:

Nu imi permit sa fac in strainatate... Si..  Trebuie sa muncesc ca sa ma intretin si sa imi platesc facultatea.

Ok, du-te la Poli.
Vorbesc foarte serios. Gandeste-te ca o sa concurezi cu studentii absolventi de  la Poli  pentru ocuparea unui loc de programator sau operator  si aia vor fi angajati pe loc pe cand tu cu o diploma de  Titu Maiorescu  (universitate pe care o  poate  absolvi  orice pitzipoanca care da spaga )    i o  sa stai la coada cu CV-ul si cu diploma in mana si o sa faci foamea     multi ani.


Nu-ti rata oportunitatea. Chiar si daca faci Poli la distanta, tot e mai bine.

Edited by lotharragnar, 30 September 2016 - 15:39.


#15
GanZa

GanZa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2016
Pot sa fac poli la distanta? Asta nu stiam..  In Bucuresti?

#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 lotharragnar, on 30 septembrie 2016 - 15:28, said:

Iti sugerez sa te duci la Poli.  E  cel mai  "safe" din tara asta.

 lotharragnar, on 30 septembrie 2016 - 15:34, said:

Ok, du-te la Poli.
Vorbesc foarte serios. Gandeste-te ca o sa concurezi cu studentii absolventi de  la Poli  pentru ocuparea unui loc de programator sau operator  si aia vor fi angajati pe loc pe cand tu cu o diploma de  Titu Maiorescu  (universitate pe care o  poate  absolvi  orice pitzipoanca care da spaga ) i o  sa stai la coada cu CV-ul si cu diploma in mana si o sa faci foamea multi ani.
Nu-ti rata oportunitatea. Chiar si daca faci Poli la distanta, tot e mai bine.

Din informatiile mele
-  informatica este in cadrul Universitatii din Bucuresti cred ca in facultatea de matematica ... echivalentul la ceea ce a intrebat nu este in Politehnica, acolo sunt alte specializari pe zona asta
- "Titu Maiorescu -universitate pe care o  poate  absolvi  orice pitzipoanca care da spaga" poate ca da, dar sunt unele specializari in facultati private mai bune fata de cele de la stat , deci daca vrei sa inveti ceva este posibil sa inveti mai bine si mai mult in unele cazuri la facultati private

Edited by superm, 30 September 2016 - 15:46.


#17
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

 GanZa, on 30 septembrie 2016 - 15:44, said:

Pot sa fac poli la distanta? Asta nu stiam..  In Bucuresti?
Informeaza-te si singur. Google iti va fi cea mai buna prietena  in anii de studentie.

Eu ti-am spus clar ca sa nu te duci la o prostie de facultate gen Titu sau Spiru. Acolo se duc doar  genu' ala de pipitze  care absenteaza de la cursuri, isi cumpara examenele si  la interviu isi desfac cracii si sunt angajate pe loc.Plus ca nivelul de dificultate al examenelor si nivelul de predare sunt joase , iar universitatea respectiva nu e recunoscuta nici la nivel de oras. Tu ai idee cati studenti absolventi de Spiru si Titu fac foamea zilele astea?   Si asta pentru ca au pus botu' la niste afise tentante ca daca platesc pentru o facultate, isi cumpara diploma si gata, vine jobu'.
Afla ca sunt si studenti de la Poli  cu medii de sub 8 care au absolvit si isi gasesc job cu greu.

Naiba, unii uitati ca traiti in Romanistan.

#18
GanZa

GanZa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.09.2016

 superm, on 30 septembrie 2016 - 15:46, said:





Din informatiile mele
-  informatica este in cadrul Universitatii din Bucuresti cred ca in facultatea de matematica ... echivalentul la ceea ce a intrebat nu este in Politehnica, acolo sunt alte specializari pe zona asta
- "Titu Maiorescu -universitate pe care o  poate  absolvi  orice pitzipoanca care da spaga" poate ca da, dar sunt unele specializari in facultati private mai bune fata de cele de la stat , deci daca vrei sa inveti ceva este posibil sa inveti mai bine si mai mult in unele cazuri la facultati private
Tot Titu Maiorescu ma ajuta mai mult..  Pentru ca e la distanta si pot sa si muncesc.  Si de invatat  ma descurc singur pentru ca ambitie e.  Cum am spus. In paralel urmez anumite cursuri.  De ex acum sunt la Link Academy si fac cursuri pentru Network Administrator unde voi primi diplome Cisco CCNA,  Microsoft,  etc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate