Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mihai Gainusa la TVR

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

Quote

Mihai Găinușă aduce „Știrile de mâine”, într-o emisiune ce va fi difuzată de luni până vineri, de la 22.30, la TVR 1. Emisiunea este un late night show produs și difuzat de TVR 1, de la ora 22.30, de luni până vineri, din 17 octombrie.
Publicitate
„O trecere în revistă a știrilor zilei, prezentate și comentate într-o manieră proprie de Mihai Găinușă, într-un ambient prietenos – acestea sunt reperele oferite de realizator pentru Știrile de mâine”, anunță postul public.
„Partea bună e că, în țărișoara noastră, știrile de mâine sunt cunoscute încă de ieri. Nimic nu e nou sub soare la noi: aceeași creștere uluitoare a nivelului de trai în ani electorali, aceleași bucățele de autostradă reinaugurate, aceiași reporteri în față la DNA (aici diferă doar nevinovații), același showbiz, dar îmbunătățit cu botox, aceleași scoruri la fotbal. De ce n-ar fi și același prezentator care să comenteze aceleași știri? Și cred că am experiența necesară unui tânăr jurnalist la început de drum. În plus, vă asigur că nu am niciun fel de doctorat”, declară Mihai Găinușă.
„Atât de proaspete, că nu s-au întâmplat încă!”, este sloganul emisiunii. Același text este folosit de Găinușă și la Radio Seven, pentru o rubrică ce poartă un nume asemănător: „Știrile de mâine dimineață”.
Mihai Găinușă lucrează în media din 1995. A debutat la Radio Delta RFI, ca reporter de știri, în perioada studenției. În același timp, realiza și emisiunea radiofonică de umor Săptămâna nebunilor. În 1997 a fost cooptat la Chestiunea Zilei, la ProTV.
Din 2000 până în 2003 a dat deșteptarea ascultătorilor Radio 21, iar apoi, timp de 10 ani, a fost la matinalul KissFm. În paralel, timp de 14 ani, a fost parte din emisiunea Cronica Cârcotașilor. În prezent, Mihai Găinușă realizează matinalul 7 Dimineața la Radio Seven.

Da, sa speram ca va face audienta. Oricum, sa vedem si cum se va prezenta emisiunea, asta e FOARTE important. Am incredere in el, ca va face treaba buna.

#2
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
Pare un fel de "revista presei" mai relaxata, precum emisiunea lui Banciu.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Cand nu mai merge in privat...ca deh acolo e concurenta...la stat e refugiul. ;)

#4
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
Un colt de paine si-o bucata de branza se gasesc oricand la TVR pentru "vedetele" aflate la nevoie. Posted Image

Aducerea lui Gainusa se vrea alternativa la Patraru, sa vedem cum merge treaba... mie se se pare ca umorul lui Gainusa e un pic prea "cuminte", prea plat. Poate tocmai asta sa le convina celor de la TVR, ei avand obiceiul de a pune pumnul in gura realizatorilor cand acestia spuneau niste lucruri incomode pentru diversi smecheri (au patit-o si Guran si Patraru, probabil si altii).

Edited by M0D3, 30 September 2016 - 14:40.


#5
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 24.05.2014
Imi pare rau de acest "om inteligent" ca nu a avut noroc sa rămână la "Cronica Cârcotașilor"(datorita lui Huidu)!Tot respectul ptr.el!Sper sa aibă noroc cu această emisiune!Atunci când a realizat "Cusurgiii" a făcut "treabă bună"!Sper ca intr-o buna zi sa revina in echipa "Cârcotașilor" alături de Codruț ("Dezbracatu''), fără Huidu!
P.S.Mult succes "maestre"!!!

#6
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
nu vine si cu huidu

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmediasettv, on 30 septembrie 2016 - 14:39, said:

Cârcotașilor" alături de Codruț ("Dezbracatu''), fără Huidu!
Nu au nicio sansa asa, oricum Prima e in prabusire... Gainuse simte ca se duce la apa, de aia a plecat.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postandreic, on 30 septembrie 2016 - 14:47, said:

Nu au nicio sansa asa, oricum Prima e in prabusire... Gainuse simte ca se duce la apa, de aia a plecat.

Gainusa a plecat fiindca nu a fost platit. Ar mai fi ramas, cred...

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexa32, on 30 septembrie 2016 - 14:31, said:

Cand nu mai merge in privat...ca deh acolo e concurenta...la stat e refugiul. Posted Image

Refugiu?Cel mai nesigur,instabil si fara viitor este postul national.
Poate si-a dat seama si el ca o emisiune chiar buna va fi difuzata doar pe postul national,mult hulit.
Nu urmaresc in mod regulat emisiunile TV in general.Stirile,niciodata,de vreo 15 ani.
Dar,ca exista un dar,sunt anumite emisiuni pe posturile natioanle,de la care toti profesionistii privati,aia fara numar,nu numai ca au ce invata,dar pana acum nu le-au egalat in calitate.Din pacate calitatea nu este sinonima cu audienta.Iar audienta este sinonima cu profitul,cu banii.Asta e,capitalismul e in floare.
Pana acum nu le-au ajuns nici pana la genunchi,profesional vorbind,multora de la TVR.Sunt emisiunile Marinei Constantinescu,a Eugeniei Voda,ale lui Catalin Stefanescu,jos cu palaria in fata lor.
Profesionisti de talia lor,nu au avut toate TV-urile private la un loc,de la infiintare.Si cum evolueaza,nici nu vor avea prea repede.

De multe ori stau si ma gandesc de ce este nevoie de cel putin 60 de posturi TV romanesti?Doar ca sa fie indeplinita conditia democratiei?Oricum nu urmaresc decat doua-trei.Care-i diferenta dintre trecut (1989) si prezent (2016)?Nimic.Acum sunt o gramada,inutile si zero din punct de vedere calitativ cam 99%.Atunci erau doua in aceasta situatie.Nici un avantaj.A,ba da.Acum am avantajul ca pot butona telecomanda in draci.
Prefer un Catalin Stefanescu o data,decat Maruta de 1000 de ori,Badea de 10000 de ori sau Banciu de 100000 de ori.Am dat doar niste exemple,aleatorii.
Pe cei de la DIGI nu i-am auzit,de ei nu pot comenta.Dar nici nu ma intereseaza acest capitol.
Eventual Moise Guran ar putea intra in topul celor vizionati,dar discursul lui este prea doct.Pentru ca cei care-l inteleg sunt de acord cu el si urmaresc emisiunea sporadic,iar restul,care casca gura la el,habar n-au despre ce se vorbeste,dar comenteaza frenetic si fara rost.

Mihai Gainusa?Un om asezat,la locul lui.Inteligent si din pacate,lipsit de acel vino-ncoa si tupeu necesar unei persoane definite ca si carismatica.Sau charismatica,depinde de gradul de snobism.
S-a delimitat foarte subtil,diplomatic chiar, de colegul lui cu bube-n cap,care n-a inteles nici azi ca o persoana cu trecutul lui ar trebui sa stea pe tusa cel putin 50 de ani.
Nu cred ca merita sa fie judecat din prisma alegerii unui post TV.Inca.

Pe Gainusa lasati-l macar sa respire vreo doua luni.Apoi puneti tunurile pe el.
Nu-l catalogati si pe el drept bugetar.Nu-i corect.
E doar parerea mea.
Foarte mare pacat ca societatea romaneasca este impartita ,agresiv chiar,in cele doua tabere:privati si bugetari.Se uita un lucru esential:TOTI SUNT ROMANI.Toti au probleme identice.Uitam esenta.Si privatii si afurisitii de bugetari doresc un singur lucru,elementar,sa fie liberi si sa traiasca decent.Nimic mai mult.

ps.
Cum am mai specificat,nu am lucrat o secunda la stat.Dupa 1991,evident.

Edited by adisz, 30 September 2016 - 16:42.


#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
de cand cu mondenii , atletico textila, las fierbinti etc etc emisiunea cronica carcotasilor nu prea a mai avut succes. mai erau alea de la antena 1 cu bendeac ....mai sunt si altii....
foarte tari personal mi se par astia de la voua desi de ceva timp n-au mai scos ceva ....da chiar pe unde mai activeaza grupul?

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
sa inteleg ca in mass-media nu se mai fac gafe si Cronica a ramas fara material "brut"

#12
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Singurul late-night autentic a fost odinioară Chestiunea Zilei cu Florin Călinescu și cu Mihai Găinusă și Dragoș Moștenescu undeva în background.

Din câte se spune deocamdată avem încă o „gură a presei”, însă sper că treptat-treptat vom vedea și la TVR o „Chestiune a zilei”.

Găinușă are stofă de Conan O'Brien, însă are nevoie și de o echipă de profesioniști care să anime ceea ce visează Găinușă.

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ii doresc succes si sper din tot sufletul sa aiba o soarta mai buna decat a avut Patraru. In plus, daca articolul e credibil si emisiunea va fi produsa de TVR si nu de firma lui Gainusa (cum au procedat Guran si Patraru), proiectul pare mai promitator.

#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMarianG, on 30 septembrie 2016 - 16:57, said:

sa inteleg ca in mass-media nu se mai fac gafe si Cronica a ramas fara material "brut"
Gafele in TV au devenit asa de comune, ca sunt o stare de fapt.

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai le fac intentionat....ca asa ii mai prezinta astia de la cronica si uite asa le fac reclama...stii cum se spune "orice tip de reclama e o reclama"

#16
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
Precum ca-i cu un picior in groapa TVR-ul mai cheltuie banii si cu toti retarzii de gen Gainusha. A lins blidele la prima, a mai latrat pe la te miri ce radio si acum... hop... hai la TVR sa mai ling niste blide si pe acolo ca oricum nu se uita nici dreaq la mine si pot sa am o emisiune in direct acolo doar sa stau cu curu pe scaun si sa dorm

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Sa vedem cata lkume se va uita la el. Starea natiei era peste media postului, nu m-ar mira ca si Gainusa sa fie la fel.

#18
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 24.05.2014
Eu voi fi unul dintre telespectatori!
Baftă multă si audiență maximă "maestre"!

Edited by mediasettv, 03 October 2016 - 11:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate