Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Design si umbre banda led pe mobilier

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua.
De curand mi-am achizitionat mobila de mai jos. Mergand prin mai multe magazine am vazut cum reuseau sa-si puna mobila in evidenta. Si anume puneau banda led si senzor de miscare, trecand pe langa ea se aprindea si iti sarea in ochi. Pe langa asta ii dadea un aer care m-a lasat placut impresionant asa ca m-am gandit sa fac acelasi lucru.
Am achizitionat banda, senzorul de miscare, transformator, etc. Problema e ca imi lipsesc cateva informatii. As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Liniile de culoare rosie sunt locurile unde o sa pun banda rgb sigur (sub mobila la 2cm "adancime" si sub dulapul de deasupra televizorului, in spate). Intrebarea mea e unde ar mai arata bine daca as pune banda?
Liniile albastre sunt potentiale locuri iar liniile galbene sunt in interiorul sertarelor, sus, in spate, la fel potentiale locuri.
As putea incerca sa pun peste tot si unde nu-mi place s-o dau jos dar ar fi o munca in plus.
Nu vreau s-o incarc foarte mult dar nici sa nu-i dea un efect special.
Imi puteti sugera ceva idei?

Attached Files



#2
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
vezi ca aici: http://forum.softped.../page__st__1926 e posibil sa gasesti mai multa informatie.
Oricum ce vrei tu e o chestie subiectiva... tie trebuie sa iti placa.

#3
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 touche, on 30 septembrie 2016 - 14:32, said:

vezi ca aici: http://forum.softped.../page__st__1926 e posibil sa gasesti mai multa informatie.
Oricum ce vrei tu e o chestie subiectiva... tie trebuie sa iti placa.
Intradevar e subiectiva dar umbrele corect "puse" nu sunt atat de subiective. Multumesc.

#4
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Nu stiu unde sa le pui dar ai grija sa ascunzi ledurile si sa ramana doar lumina vizibila, ca nu cred ca vrei sa ai priveliste la instalatia de brad tot anul.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
cand vei sta pe canapea sa te uiti la tv, daca nu pui corect benzile led din zona situata deasupra televizorului, o sa-ti bata lumina aiurea in ochi.
mai bine te mai duci o data in magazinul unde ai vazut sistemul acesta de iluminat, studiezi ce si cum si alegi o varianta pe placul tau.

#6
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 mihai_costea, on 30 septembrie 2016 - 14:41, said:

Intradevar e subiectiva dar umbrele corect "puse" nu sunt atat de subiective. Multumesc.

Asa e ..nu sunt, dar pentru asta - umbre puse corect - ai nevoie de un profesionist (designer). Nu cred ca il gasesti pe aici ...
Pe aici o sa gasesti - cred eu - niste sfaturi subiective.

Oricum, si eu zic ca ar fi indicat ca lumina sa fie indirecta, si sa nu se observe benzile led.
Dar fiecare cu gusturile lui ... succes in amenajare|!

#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 touche, on 30 septembrie 2016 - 18:44, said:


Asa e ..nu sunt, dar pentru asta - umbre puse corect - ai nevoie de un profesionist (designer). Nu cred ca il gasesti pe aici ...
Pe aici o sa gasesti - cred eu - niste sfaturi subiective.

Oricum, si eu zic ca ar fi indicat ca lumina sa fie indirecta, si sa nu se observe benzile led.
Dar fiecare cu gusturile lui ... succes in amenajare|!
Clar o sa fie indirecta. Luminile de jos o sa fie pe sub mobila, langa picioare. doar ce se va reflecta din parchet se va vedea. la sertare la fel, va fi pe interior, in spatele sertarului, nu pe dunga, marginea din fata. Dungile ce le-am tras su doar sa exemplific locurile in care m-am gandit ca as putea s-o pun.

#8
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Salut.

Eu am observat ca de obicei aceste lumini de accentuare a designului se pun in spatele unei nise.
La fel cum au spus si altii pe aici, trebuie mascata sursa de lumina, fie ea banda cu leduri, becuri sau neoane.
La rafturile de sus, eu recomand sa pui benzile cu leduri pe raftul de JOS, astfel incat ele sa "bata" in sus. Asa, cand vei sta in fata mobilei sunt sanse foarte mici sa se vada ledurile (iti recomand asta deoarece vad ca mobila nu are nise in dreptul rapturilor, situatie in care ai fi montat banda in spatele niselor).

Banda rosie de deasupra televizorului, in cazul in care nu o poti monta intre mobila si perete, astfel incat sa fie ascunsa, iti recomand sa o anulezi.

Banda rosie de jos iarasi, va trebuie ascunsa. Ori mai montezi o nisa, la 2-3 cm distanta de podea, si o montezi acolo, ori renunti la idee.

Succes! Si asteptam rezultatul!

#9
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
De ce nu iei in considerare spatele televizorului, incadreaza foarte bine spatiul si este mascata de tv. Cumperi o banda led ieftina, 80lei, alimentare 220, cu tot cu telecomanda, o aprinzi cand vrei tu, o dimezi cat vrei tu si ii schimbi culoarea cum vrei tu. Astfel peretele din spatele lui va crea efectul dorit, ceea ce vrei tu sa faci deasupra lui nu va fi de efect, insa asta este doar o parere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate