Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Izolare termica pentru usa de exterior?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Salut,

am usa de intrare conform pozei de mai jos - e din lemn si arat bine, zicem noi.

Totusi, iarna avem probleme cu ea - pe sub usa si pe linga ea, simtim "curent". Am schimbat garniturile dar nu am vazut imbunatatiri.

Pentru izolare termica ne-am gindit sa punem in fata ei, in exterior, inca ceva, si am ajuns la urmatoarele:
-- sistem glisant de sticla (Valedo ?)
-- perete cortina
-- inca o usa din PVC (in doua canate)

H spatiu=2600 mm, latime=2000 mm

unnamed.jpg

Va rog sa imi dati un sfat - care dintre ele (sau altceva) ar avea cel mai mare impact pozitiv asupra izolatiei termice

Multumesc,
Catalin

Attached Files



#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Jos ii pui o perna sarpe iar pe margine o banda adeziva cu burete sau cu o garnitura.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Un perete din sticla cu profile pvc la culoarea usi, mai in fata si cu o singura usa similara cu cea existenta.

[ http://www.exclusivalplast.ro/wp-content/uploads/2013/07/1295532225_159471843_4-Execut-tamplarie-PVC-RehauGermania-Alte-servicii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.prolematex.ro/images/produse/galerie/11/11_image_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.exterm.ro/fotky19717/fotos/gen320/gen__vyr_417Usa-pvc-model-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 30 September 2016 - 12:10.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,133
  • Înscris: 22.05.2003
Ai doua probleme:
1. Etanseizarea - se rezova cu ceva munca (folosind garnituri).
2. Grosimea usii, care daca e doar dintr-un singur strat, are pierderi mari de caldura.
Pe vremuri problema se rezolva prin capitonarea usii, dar tare imi e ca procedura va costa mai mult decat o usa noua.

O usa buna e triplustratificata, iar partea de geam e termopan.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cu putina atentie,se poate capitona fara costuri f mari.Totul tine de priceperea meseriasului.Singura problema fiind partea din sticla,care ar trebuii inlocuita cu termopan...

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
capitonarea nu e chiar atat de grea, daca ai rabdare, un pic de indemanare si atentie.
am capitonat singuri (eu si sotul) interiorul unei usi de apartament (foaie de usa simpla, dreapta, cu vizor), am pus burete gros si peste el - o imitatie de piele, intai am pus tinte pe conturul usii, apoi am pus tinte din loc in loc, alcatuind un model de romburi mari.
daca nu, orice tapiter indemanatic poate face aceasta lucrare.
la initiator problema e ca usa are si ochiuri de geam si probabil nu doreste sa le acopere...

in legatura cu usa pvc, uite cum a procedat un locatar de bloc, pentru a scapa de frig si galagie. :-). estetic arata aiurea, dar si-a atins scopul.
http://www.libertate...rtament-1288013

[ http://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2016/02/12654617_969983439759240_8044084609941868473_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Pare a fi o usa in tablii care ar trebui desfacuta si la fiecare imbinare montata garnitura sau silicon.
Este o usa frumoasa dar este ormanentala, ma intreb daca iarna nu apare condens pe ea.
[ http://www.fenexpert.ro/wp-content/uploads/2015/05/COD-FEN-17.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 30 September 2016 - 12:55.


#8
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006

 Adm, on 30 septembrie 2016 - 12:12, said:

Ai doua probleme:
1. Etanseizarea - se rezova cu ceva munca (folosind garnituri).
2. Grosimea usii, care daca e doar dintr-un singur strat, are pierderi mari de caldura.
Pe vremuri problema se rezolva prin capitonarea usii, dar tare imi e ca procedura va costa mai mult decat o usa noua.

O usa buna e triplustratificata, iar partea de geam e termopan.

- Ramine sa schimb doar garniturile de etanseizare - usa e din lemn tripustratificat si e geam termopan - 2 foi de sticla.
- ce parere aveti de sistemul de glisant de sticla? Izoleaza bine?

Multumesc,
Catalin

Edited by icm76, 30 September 2016 - 12:56.


#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil cel mai bun rezultat (termic) il vei obine cu inca o usa pvc
estetic nu prea, desi daca pui una de culoarea lemnului nu cred ca ar arata asa rau

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 icm76, on 30 septembrie 2016 - 12:55, said:

- Ramine sa schimb doar garniturile de etanseizare - usa e din lemn tripustratificat si e geam termopan - 2 foi de sticla.
- ce parere aveti de sistemul de glisant de sticla? Izoleaza bine?

Multumesc,
Catalin
Mai bine schimba usa cu totul , asa nu faci rromie cu 2 usi montate una dupa cealalta . Cauti una de calitate , la comanda pe dimensiunile golului .

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Este posibil sa aiba punte termica prin perete si/sau pardoseala, practic nu este curent de aer rece ci doar pereti/pardoseala reci in zona usi.

Edited by arg, 30 September 2016 - 13:42.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 aeon, on 30 septembrie 2016 - 13:28, said:

probabil cel mai bun rezultat (termic) il vei obine cu inca o usa pvc
estetic nu prea, desi daca pui una de culoarea lemnului nu cred ca ar arata asa rau

si mai castigi o bucatica de hol exterior, daca montezi tot ansamblul (rama, usi) cat mai aproape de capatul scarii (prima treapta). poti sa pui acolo incaltamintea murdara de noroi/zapada, ca sa nu mai intri cu ea in casa, de exemplu. ce sistem de incalzire ai in casa? daca ai centrala, ai putea sa pui un calorifer decorativ acolo si scapi de frig, umezeala, condens.
faci un "antreu", cum s-ar zice :-).

#13
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Cea mai eficienta (si mai urata) solutie este crearea cu structura din PVC a unei mici camere tampon (windfang / vestibul). Si, probabil, cea mai ieftina.

E cam pacat la cat de frumoasa e usa actuala sa faci asta. Poti incerca sa faci respectiva camera tampon cu o structura ceva mai aratoasa. Poti face acoperis cu lemn si inchidere cu sticla sau ceva de genul.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e pacat la proiectarea casei nu s-a tinut cont de asa ceva
am vazut o multime de proiecte luate copy-paste schite de case din zone calde tot anul si plasate pe camp la noi, unde iarna sunt -20 de grade si viscoleste zapada

#15
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006
Intrarea mea arata asa (cu totul)

IMG_20160930_170951.jpg

Attached Files



#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Intrerupatorul ala nu are probleme cu apa de ploaie?

#17
icm76

icm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.01.2006

 arg, on 30 septembrie 2016 - 16:16, said:

Intrerupatorul ala nu are probleme cu apa de ploaie?

nu  - nu ajunge ploaia pina acolo de nici un fel.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mai monteaza o usa. Poti sa te dai peste cap ca nu poti sa faci cu o singura usa ce faci cu 2 usi, fie ele chiar si cele mai nasoale.

Inainte de a te asigura ca nu pierzi caldura prin transfer termic, asigura-te ca nu pierzi direct aer cald din casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate