Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

referendum Ungaria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
472 replies to this topic

#1
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
Au mai rămas două zile pana la acest referendum cu rezultat cunoscut. Ce nu știm însa este % de alegători ce va fi prezent la urne.

Quote

Cu o cotă de popularitate aflată la cel mai înalt nivel, alimentată de un discurs lipsit de complexe în privința imigrației — pe o compară cu o "otravă"—, Viktor Orban nu pare însă deloc vulnerabil, cu atât mai mult cu cât invocarea obsesivă a problemei migrației a pus surdină criticilor față de politica economică și socială a guvernului.
Partidul său conservator Fidesz se află la guvernare din 2010, singurul său rival veritabil la viitoare alegeri din 2018 anunțându-se formațiunea de extremă dreapta Jobbik.

Pentru referendumul de duminică, guvernul a mobilizat importante resurse — sute de mii de fluturași de campanie au
fost distribuiți populației, afișe uriașe au împânzit marginea șoselelor, iar miniștri și deputați au fost trimiși în sate și orașe cu sloganul 'Să nu ne asumăm acest risc!'.
"Știți că în Libia un milion de migranți vor să vină în Europa?", stă scris pe unul din afișele care îndeamnă la un vot negativ și care fac o legătură explicită între migranți, terorism și violență.

www.realitatea.net/referendum-cu-rezultat-cunoscut-in-ungaria-campanie-pentru-viktor-orban-i-impotriva-refugia-ilor_1987365.html

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Normal ca este rezultat cunoscut. Procentul de idioti care accepta sa ia un jegos de pe strada si sa-l duca in casa, doar pentru a vedea cum se caca-n sufragerie si ii fubipte pisica in cur e foarte mic... Problema este cind idiotii aia sint taman la conducere.

#3
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
Cred ca trebuie respectați pentru aceasta determinare. Nu cu kkt de la Bruxelles trebuie sa trăim, ci cu cei care sunt pe lângă noi: hu, Serbia, bg, Austria, Cehia, Slovacia, etc. Părerea mea de balcanic (abia aștept si alte referendumuri pe același obiect).

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Ai bagat o tara care n-are ce cauta acolo si ai omis una care incepe sa aiba un cuvant greu de spus.
In contextul dat,in loc de balcanic mai bine am zice est-european.Sau cetatean al unei tari membre UE ,onsiderata de aceasta de rang inferior.

#5
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
Etc tine loc si de completările tale. Pune tu Polonia si scoate Austria, că eu tot balcanic raman.


Edited by stratulat, 30 September 2016 - 10:57.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Daca Romania va pune botul la musulmaneala, vom invata ungureste sa emigram in Ungaria.

#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 overseas, on 30 septembrie 2016 - 11:10, said:

vom invata ungureste

cred sincer ca e mai simpla araba.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Mai ales caligrafia.

Si eu credeam sincer ca germana e mai grea decat rusa.Pana am invatat sa vorbesc in germana.
Rusa n-o stiu nici acum.Pentru mine este inca grea.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 shefu_de_combinat, on 30 septembrie 2016 - 11:18, said:


cred sincer ca e mai simpla araba.

Nici gand, vine la pachet cu tampeala.

#10
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Sa inteleg ca si ungurii vor sa puna de un Hungarexit?


Din partea mea sa plece, n-avem nevoie de rusofilii astia.
Sa se integreze in Uniunea Euroasiatica a lui Putin, dar sa ne lase pe noi in pace.

Edited by lotharragnar, 30 September 2016 - 11:29.


#11
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Motivul pentru care Ungaria organizeaza referendumul privind introducerea unui sistem de cote obligatorii de migranti in statele membre e mai mult decat justificat, deoarece "doar cetatenii maghiari, nu Bruxellesul, pot decide alaturi de cine doresc sa traiasca in propria lor tara". Mi se pare corecte, atat pozitia, cat si decizia pe care au luat-o, de a organiza un referendum national pe acest subiect controversat.
E de apreciat faptul ca Ungaria incearca sa nu joace asa cum le impun altii.

#12
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016

 cleopatra00, on 30 septembrie 2016 - 11:35, said:

Motivul pentru care Ungaria organizeaza referendumul privind introducerea unui sistem de cote obligatorii de migranti in statele membre e mai mult decat justificat, deoarece "doar cetatenii maghiari, nu Bruxellesul, pot decide alaturi de cine doresc sa traiasca in propria lor tara". Mi se pare corecte, atat pozitia, cat si decizia pe care au luat-o, de a organiza un referendum national pe acest subiect controversat.
E de apreciat faptul ca Ungaria incearca sa nu joace asa cum le impun altii.

exact asta apreciez şi eu.
şi mai apreciez alte câteva ţări cu spinare verticală (le-am scris mai sus).

şi pentru Ro, aş modifica un pic citatul din Orban: "doar cetatenii români, nu Bruxellesul SAU CEI CARE NE CONDUC LA ACEST MOMENT, pot decide alaturi de cine doresc sa traiasca in propria lor tara"

Edited by stratulat, 30 September 2016 - 12:03.


#13
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
"Consulatul General al Ungariei de la Cluj-
Napoca a primit până acum, în ultimele
două săptămâni, alte câteva mii de plicuri
sigilate cu voturi care urmează să fie
transmise la Budapesta după încheierea
procesului electoral. Pentru transmiterea
acestora s-au implicat şi bisericile istorice
maghiare, dar şi organizaţii civice."



m.mediafax.ro/social/cluj-sectie-de-votare-la-consulatul-ungariei-pentru-referendumul-din-tara-vecina-privind-imigrantii-15752500

Cu alte cuvinte, mii de romani cu dubla cetățenie deja au votat, iar alte mii vor vota Maine (adica cetățeni romani de etnie maghiară, care au si cetățenia maghiară). Deci nu greșim daca spunem ca la referendumul din Ungaria votează si românii, ...

#14
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014
E pacat ca nu avem si noi un presedinte si un premier carora sa le pese de ceea ce vrea poporul roman, care le plateste salariile.

Ciolannis si ciolos promit ca vom primi refugiati, intrebarea mea ar fi, cine le-a dat acordul sa treaca peste vointa poporului roman si de ce nu se organizeaza referendum pentru a alege singuri pe cine primim in mijlocul nostru?

#15
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 PLA1N_3VIL, on 30 septembrie 2016 - 21:22, said:

E pacat ca nu avem si noi un presedinte si un premier carora sa le pese de ceea ce vrea poporul roman, care le plateste salariile.

Ciolannis si ciolos promit ca vom primi refugiati, intrebarea mea ar fi, cine le-a dat acordul sa treaca peste vointa poporului roman si de ce nu se organizeaza referendum pentru a alege singuri pe cine primim in mijlocul nostru?
Pentru că noi, pentru ei, nu contăm, de aceea. Mai puțin atunci când pot stoarce de la populație ceva.

#16
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
Pentru ca am mai avut referendum pentru maxim 300 de p====hi in parlament? Pentru ca parlamentarii ne-au scupat in cap si au ajuns la 588 buc?

#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Te doare capul când vezi că retarzii de la Jobbik or să aibe un procent mare şi faptul că e plin de unguri plini de ură şi care votează un partid acefalic.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Am mai pus clipul asta si in topicul cu imigrantii, dar il pun si aici, mi se pare mai potrivit:
Viktor Orban interview Hungarian 09/27 TV on the Migrant crisis and upcoming referenedum




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9J2ceGT_9eI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 01 October 2016 - 00:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate