Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Care e sursa răului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Cum poate o ființă perfectă să creeze ceva imperfect?

Dacă D-zeu e sursa tuturor lucrurilor, atunci D-zeu e sursa răului. Unii spun că răul e lipsa binelui, dar răul e opusul binelui. Spre exemplu, dacă cineva nu mă ajută, nu înseamnă că-mi face rău, înseamnă doar că nu intervine.

Chiar dacă ar fi să presupunem că e nevoie de rău pentru ca binele să iasă la iveală, de ce e nevoie de atât de mult rău? Îmi imaginez că ar putea exista un minimum de rău pentru ca binele să iasă la iveală.

Alții mai spun că ești rău fiindcă D-zeu lipsește din inima ta. Cum poate lipsi D-zeu dacă e peste tot?

Nu mai menționez argumentul lui Epicur, cred că v-ați săturat de el.

#2
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
mai este un topic exact pe tema asta. acolo sint raspunsurile.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 a3e6u9, on 30 septembrie 2016 - 09:45, said:

Cum poate o ființă perfectă să creeze ceva imperfect?
Nu exista perfectiune, e doar o iluzie.

#4
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Nu exista bine si rau.

Exista doar creierul care defineste ce este bine sau rau

#5
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 cirus6, on 30 septembrie 2016 - 09:57, said:

mai este un topic exact pe tema asta. acolo sint raspunsurile.
Mă gândeam că tema asta a fost dezbătută din greu. Bănuiesc că te referi la asta:
http://forum.softped...-singura-sursa/

L-am găsit acum.

#6
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 lotharragnar, on 30 septembrie 2016 - 10:12, said:

Nu exista bine si rau.

Exista doar creierul care defineste ce este bine sau rau
din ce moment creierul le defineste asa inseamna ca exista.

 a3e6u9, on 30 septembrie 2016 - 10:13, said:

Mă gândeam că tema asta a fost dezbătută din greu. Bănuiesc că te referi la asta:
http://forum.softped...-singura-sursa/

L-am găsit acum.
asta e unul, dar mai este ceva asemanator

#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Cand pierzi totul, realul tot ramane.
In molozul devastarii si dezastrului sunt ingropate comori ascunse.
Cand privesti in cenusa, priveste bine.
   Deepak Chopra, Calea magului
In primul rand rau nu exista. Exista doar o miscare continua in care unii sunt avatajati, altii sunt dezavantajati. Cei care sunt dezavantajati spun despre cei care le creaza prejudicii ca sunt rai. Cei avantajati , la randul  lor vor  avea de suferit pentru ca prea multe avantaje in lumea asta materiala conduc treptat la o deteriorare a mintii si a relatiilor, care in consecinta vor aduce o serie de probleme pe care si acestia din urma le vor considera ca fiind rele.
Prin urmare orice eveniment care nu convine oricaruia dintre noi este catalogat in sine ca fiind rau, pentru ca asa functioneaza cutumele, nu pentru ca neaparat ar fi asa.
In al doilea rand Dumnezeu  a creat acest Univers doar asa cum s-ar fi putut crea si anume imperfect.  Oricat de perfect ar fi fost acest Dumnezeu o manifestare materiala nu poate fi creata decat cu un consum imens de energie si prin urmare acest consum denota natura imperfecta a oricarei manifestari materiale. De pilda nici o fiinta vie n-ar fi putut fi creata nemuritoare. Este logic a fie asa pentru ca in organismul viu datorita miscarilor de toate felurile apar frictiuni, care conduc la uzura, care conduc la boala, care conduc la moarte. Astea (boala, durerea, moartea) pot fi vazute ca imperfectiuni, dar nu sunt, ci doar atat s-a putut face. Manifestarea materiala impune niste limite oricat de perfect ar fi fost Dumnezeul care ar fi creat-o
Acum din punctul meu de vedere, si stiind acestea, un Dumnezeu perfect nu s-ar mai fi apucat sa creeze ci ar fi stat calm in statutul sau de Dumnezeu pentru ca ceea ce a obtinut prin creatia sa n-a fost decat o enorma suferinta. Si doar din acest punct de vedere Dumnezeu ar putea fi considerat imperfect.
In plus, acest Dumnezeu s-ar putea ca nici macar sa nu existe desi atunci se pune intrebarea care a fost totusi sursa tuturor miscarilor din Univers si de ce aceasta Sursa nu a putut fi totusi oprirta din actiunea ei imperfecta si aducatoare de suferinta.

Edited by Testosteron, 30 September 2016 - 10:27.


#8
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
io de multe ori am zis ca daca dumnezeul yhwh exista, el e sursa raului.
io cind spun ca crestinismul e pe dos, crestinii se supara pe mine. aici avem un dumnezeu criminal care-i considerat bun si iubitor, si un adversar al acestuia care ne vrea binele, numit satan(a), ce-i considerat rau si personajul negativ.

#9
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 cirus6, on 30 septembrie 2016 - 10:30, said:

aici avem un dumnezeu criminal care-i considerat bun si iubitor, si un adversar al acestuia care ne vrea binele, numit satan(a), ce-i considerat rau si personajul negativ.
Înțeleg că creștinismul ar trebui să devină satanism. :lol:

#10
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 a3e6u9, on 30 septembrie 2016 - 10:32, said:

Înțeleg că creștinismul ar trebui să devină satanism. Posted Image
n-are cum sa devina, dar el e sursa satanismului.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Initiator , traieste-ti viata ! Lasa-i pe altii sa isi faca probleme . Se spune ca : " cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia " . Nu merita sa iti incalzesti neuronii . Traieste-ti viata ! Trece al naibii de repede . O sa regreti timpul petrecut sa ii convingi pe altii ca gresesc .
Inca ceva . Daca iti imaginezi ca cei credinciosi vor fi convinsi de argumentele tale ....esti naiv . Lipsesc din ecuatie niste chestii capitale . "Rationeaza " ( daca se poate spune asa ) pe baza altor criterii .

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 JurasikMan, on 30 septembrie 2016 - 10:41, said:

Initiator , traieste-ti viata ! Lasa-i pe altii sa isi faca probleme . Se spune ca : " cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia " . Nu merita sa iti incalzesti neuronii . Traieste-ti viata ! Trece al naibii de repede . O sa regreti timpul petrecut sa ii convingi pe altii ca gresesc .
Inca ceva . Daca iti imaginezi ca cei credinciosi vor fi convinsi de argumentele tale ....esti naiv . Lipsesc din ecuatie niste chestii capitale . "Rationeaza " ( daca se poate spune asa ) pe baza altor criterii .

Tocmai aici e problema. Pentru ca se pare ca cu cat iti traiesti viata mai din plin ai parte de o suferinta mai nasoala si mai precoce.

#13
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 JurasikMan, on 30 septembrie 2016 - 10:41, said:

Traieste-ti viata ! Trece al naibii de repede . O sa regreti timpul petrecut sa ii convingi pe altii ca gresesc .
Dar nu încerc să conving pe cineva, fiindcă știu că nu pot. Cu ce m-ar ajuta dacă ceilalți ar gândi ca mine?

Mie îmi place să mai discut chestii d-astea, nu e ca și cum îmi petrec viața în world of warcraft. Discuțiile astea sunt de divertisment.

#14
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 a3e6u9, on 30 septembrie 2016 - 09:45, said:

....de ce e nevoie de atât de mult rău?

nu e nevoie, dar e mult mai usor sa faci rau decat sa faci bine ;)

#15
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dumnezeu este perfect!
Creația Lui este perfectă.
Biblia spune că Lucifer a decăzut(sau ceva asemănător),devenind diavolul.
Dumnezeu putea interveni,dar ar fi însemnat să-i îngrădească liberul arbitru(posibilitatea de a alege).
Fiecare alege ce vrea.
Și are ce a ales.

Apropo,Dumnezeu,nu a ucis pe nimeni!Mă refer la Dumnezeu-Binele Suprem,nu la un anume Dumnezeu care aparține unei religii oarecare.
Cine dă vina pe Dumnezeu pentru nenorociri,sau face rău în numele Lui,greșește grav.

@Inițiator:
Vezi că acest Forum are scop didactic!Ghici cine a zis asta.
Pentru divertisment este arie dedicată.

#16
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 ASCENDED, on 30 septembrie 2016 - 12:08, said:

Dumnezeu este perfect!
Creația Lui este perfectă.
Ți se pare perfectă lumea asta? Ce zici de toate bolile care există? Dar de dezastre naturale?

 ASCENDED, on 30 septembrie 2016 - 12:08, said:

Apropo,Dumnezeu,nu a ucis pe nimeni!
Ar fi cam greu ca D-zeu să omoare din moment ce nu există.

#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Și tu știi sigur că El a făcut toate aceste nenorociri pentru că ............ .(completează,te rog).

2)Dacă tu consideri că El nu există,de ce îl faci vinovat pentru lumea asta imperfectă?

#18
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Eu cred ca ne invartim in jurul cozii, asta o fi raul, si binele ar fi daca nu ne-am invarti in jurul cozii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate