Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

p+1 la dascalu

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#1
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Dupa ce 1 an de zile am fost un pic de stalker pe sectiunea asta a forumului (multumesc inca o data celor care si-au facut jurnale si din care am luat multe notite si am invatat multe) am dat si eu drumul la treaba.
Terenul are ~750 mp, cam 24/30 latura din spate fiind putin oblica. Am curent si gaze in fata portii, in stanga avem un vecin care sta acolo de vreo 15-20  ani, terenul din dreapta este la vanzare.Am ales P+1 ca sa ne ramana cat mai mult spatiu- avem in plan o gradina si niste pomi in spate, flori in fata.
Bugetul este in jur de 80k, eu sper sa ies undeva la 70K.
Dupa cateva discutii cu arhitectul am ajuns la varianta de mai jos care ne place atat mie cat si sotiei. Suprafata construita in jur de 200m cu tot cu terase si util cam 160. Daca aveti sugestii cu privire la schite sau altceva v-as fi recunoscator.

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Prima observatie: te va costa 500 EUr/ mp construit la cheie cu finisaje bune, nu lux, doar cu munca la negru si in regie proprie.

Planul: la cati bani vei baga in casa, daca nu ai baie la dormitorul matrimonial o sa regreti; vei avea invitati, copii etc si confortul de a merge linistit la baia ta sa faci dus in chiloti sau fara e nepretuit. Pare o bagatela acum, dar apoi vei sparge peretii de nervi. Fa o baie full la dormitorul tau si una de serviciu pentru restul etajului.
Iti trebuie o comunicare intre bucatarie si living, gen usa glisanta; dinamica unei case e diferita de cea a unui apartament.

Edited by overseas, 30 September 2016 - 09:11.


#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 16.10.2007
Frumusel proiectul, ai tinut cont si de punctele cardinale?
Nu cred ca te incadrezi in 70k, acum depinde si de finisaje int-ext.
In ce zona e terenul?

#4
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@overseas

Nu ma deranjeaza ca nu am baie la dormitorul matrimonial. Noi am fost 2 baieti si 3 fete (plus parintii) si ne-am descurcat cu o singura baie. Daca o sa o fie cazul imi asum ca o sa bag alti bani dar nu cred. M-am gandit si eu la usa glisanta intre bucatarie si living dar sotia este impotriva ideii (ea gateste mult si gateste al naibii de bine Posted Image  asa ca nu comentez la asta). Nu stiu argument as putea sa-i dau sa se razgandeasca.
@TheWarrior
AM incercat, am pus un nord aproximativ pe una din poze. Terenul este in Nord-Est in Dascalu (la ce preturi sunt mai aproape de Bucuresti nu m-am putut apropia)

Edited by Bodanel, 30 September 2016 - 09:19.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Cu baia eu era sa fac aceeasi greseala, dar am avut un prieten care s-a tinut de capul meu, m-a facut in toate felurile pana am cedat. Acum mi se pare o chestie obligatorie; sa faci un casoi de 200 mp si tu - seful casei - sa stai la coada la baie sau sa iti pui halatul cand te duci la baie sa nu te intalnesti cu familia sau musafirii Posted Image
NU am zis sa lasi bucataria deschisa, dar in mod normal iti trebuie comunicare, cand nu gatesti e aiurea sa stati separat in camere ca la bloc, unul la TV si altul undeva... in bucatarie. Gandeste-te macar la un geam intre camere, care sa se deschida, ceva de genul. Asta se intampla in 90% din casele de pe forum. Toata lumea iti va spune ca ori va veti stabili in bucatarie (cu TV cu tot), ori veti manca in living.

#6
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 Bodanel, on 30 septembrie 2016 - 08:56, said:

Daca aveti sugestii cu privire la schite sau altceva v-as fi recunoscator.
Da, mergi la cineva care sta la casa si cere-i pareri, vezi interiorul, dispunere, aranjare, organizare, cere sugestii si pe baza lor iti poti face o idee despre ce-ti doresti.

Dincolo de asta, eu as renunta la stalpul de pe terasa exterioara.

#7
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@lapcat

Am fost , asa am ajuns la schita asta (este oarecum asemanatoare cu ce-am vizitat eu). Dar daca cineva imi da o idee buna n-am nici o jena sa o copii. Nu este nici o rusine sa copii o idee buna, este o rusine sa persisti in greseala cand ti se arata unde ai gresit.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Balcoanele daca nu vor fi complet acoperite de acoperis se vor degrada si vor necesita reparatii la cativa ani: balustrade, izolatie terasa etc.
Sa vezi ce distractiv e sa te apuci de trebui la cate 3-4 ani fiindca ti-a placut un proiect mai smecher. Arhitectul nu vine sa repare balcoane...

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Nu stiu de ce dar planurile casei i-mi dau senzatia de mult spatiu pierdut...


-dormitor 1: 2 usi si 2 ferestre cu dulap in perete,
-dormitor 2: 2 usi fara fereste cu dulap in perete,
-dormitor 3: 3 usi o ferestra,
-dresingul merge remodelat si facut loc de o baie,
-holul cam intunecat,
-merge un acoperis simplu care sa acopere si balcoanele,
-cu o hota buna + ventilatoare poti renunta la peretele dintre bucatarie si living,
-nu folosi coltar la masa din bucatarie, va deveni un depozit de maruntisuri, foloseste scaune,
-in loc de ferestra mica la bucatarie pune o usa, va fi mult mai practica,
-as renunta la una din cele doua ferestre mici din living sau chiar la ambele.

Edited by arg, 30 September 2016 - 10:17.


#10
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Inca o baie e un must, nu pot intelege ce fel de oameni recomanda doar un WC la parter si o baie la etaj... e insuficient. Poate daca erai burlac da, dar pentru cineva care are sau planuieste o familie nu e...
La 3 camere la etaj trebuie sa ai minim 2 bai... sau macar sa concepi instalatia si pentru a doua si sa o faci cand se inmulteste familia, daca acum nu vrei sa bagi banii in una :D

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
wow, si cat timp iti ia sa ajungi in Bucuresti din Dascalu?

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 16.10.2007
Omul se gandeste si la costuri, o baie in plus complica lucrurile.
Intradevar, cam multe usi pe etaj.
E buna orientarea casei, lasa chiar o fereastra mai mare pe sud in living, ar fi pacata sa nu lasi ferestre, mai ales ca ai soare.
O casa fara balcoane e ca in desenele alea de la gradinita, chiar daca nu folosesc la nimic (nu bei cafea pe balcon, nu intinzi rufe), poate mai putin cel ce la intrare care e ca acoperis pt terasa de la intrare.
Usa la bucatarie e obligatorie, o hota buna e eficienta intradevar dar cam huruie si nu o sa o ti 2 ore sa iti faca capul calendar (sau mai mult, sarmalele se fierb timp mai indelunat).
De ce ai luat la Dascalu, nu gaseai mai aproape? Bagi 100k in casa si nu dadeai pe teren 30k? Probabil ai dat 10k pe teren la Dascalu.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Baie in dormitor.... Nevasta-n pat la tv si io trag la basini si rahati alaturi..   Cat oi fi de intim cu nevasta,da nu merge nici asa..
Tampenie mai mare n-am auzit.

#14
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@arg

Ma gandeam ca dressing-ul este suficient de mare ca sa fac o baie daca chiar va fi vreodata nevoie. Balcoanele sunt acoperite. Coltarul este doar idee sa vedem cam ce spatiu ar fi acolo (nu sunt foarte bun cu estimarile). Holul va fi prevazut cu ferestre, tot crezi ca este intunecat ? Restul sugestiilor o sa le discut cu arhitectul si vedem.

@truet

La parter va fi baie completa, inclusiv cabina de dus. Ma gandeam ca dressingul sa devina baie in caz de nevoie.

@TheWarrior

O sa avem cel putin o fereastra mare la living. Sa vedem ce-mi propune arhitectul ca el se pricepe la astea.

@Michidoo and TheWarrior

N-am avut 30k la vremea respectiva, sotia lucreaza la Aurel Vlaicu si nu sunt perspective sa se schimbe asta prea curand iar daca se schimba locatia zona va ramane aceasi (juma'  din firma sotiei are case in Pipera). Are loc de parcare langa metrou. Eu lucrez la Pta Victoriei dar grosul firmelor pentru care as putea lucra sunt in Pipera. Nu ma deranjeaza sa merg cu metroul in caz de nevoie. De la teren pana la Pta Victoriei se fac 20-30 minute in functie de intervalul orar, am testat de mai multe ori (inclusiv la 8:30 dimineata).

Edited by Bodanel, 30 September 2016 - 11:48.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Iti recomand sa faci iesire pe terasa si direct din bucatarie.
De primavara pana toamna cel mai probabil acolo veti sta la masa.
Si va va fi peste mana sa tot ocoliti prin camera de zi.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 mariovrs, on 30 septembrie 2016 - 11:37, said:

Baie in dormitor.... Nevasta-n pat la tv si io trag la basini si rahati alaturi..   Cat oi fi de intim cu nevasta,da nu merge nici asa..
Tampenie mai mare n-am auzit.

Iti recomand clasic, WC in fundul curtii.

#17
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
@overseas nu toata lumea isi face baie in dormitor, nu toata lumea vrea dressing in loc de dulap clasic, pana la urma e de gustibus. Posted Image

PS: Nu facem case mari ca nu avem de gand sa tinem musafiri si neamuri cu noi, da facem baie in dormitor sa putem merge acolo fara halat cand ii avem in vizita. Cat de des vin in vizita ca sa merite s-o lipesti de dormitor?

Edited by lapcat, 30 September 2016 - 13:24.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 lapcat, on 30 septembrie 2016 - 13:19, said:


PS: Nu facem case mari ca nu avem de gand sa tinem musafiri si neamuri cu noi, da facem baie in dormitor sa putem merge acolo fara halat cand ii avem in vizita. Cat de des vin in vizita ca sa merite s-o lipesti de dormitor?

Deci nu primim des musafiri, deci nu are rost baie cu intrare separata pentru acei musafiri. Alt motiv sa facem baie separata nu vad.
Cumva voi cand va cazati in concedii la hotel de 4 stele cereti camere cu baia pe hol, la comun ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate