Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare HDD de 6tb ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Vreau sa îmi cumpăr un hdd (!NU extern ci normal) de 6Tb, de ~1000 de lei maxim, poate 1100.
Mă gândesc de pe emag sau de pe pcgarage ca am mai luat de la ei si mi s-au părut de nota 10+, dar daca aveti alte recomandări, va rog.
Vreau sa îmi recomandati un hdd de 6tb care sa nu depaseasca pretul de mai sus si sa fie bun, de calitate, nu sa se strice dupa maxim un an (ca am patit asa cu unul de 320Gb).

Doi la mână, nu am nevoie neapărată acum de el, deci mai pot astepta, referitor la produsul pe care mi-l recomandati, ce ziceti, să-l iau acum sau sa mai astept pana la Black fraier day ca poate se mai reduce ?

Mulțumesc !

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Hitachi am auzit ca au cea mai mare rata de reusita.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Tu ai cautat pe emag sau pe pcgarage sa vezi daca exista HDD-uri de 6T la sub 1000 lei?

 red46, on 30 septembrie 2016 - 09:00, said:

Hitachi am auzit ca au cea mai mare rata de reusita.
Asa-s zvonurile, si tocmai mi-am comandat unu de 1T. Va spun peste 5 ani daca  a fost bun la ceva Posted Image))


BTW, din ce am mai citit, cand achizitionezi un HDD nu prea te poti lua dupa marca. Intr-un articol zicea ca Seagate-urile de 1TB nu aveau ceva defecte, dar la alea de 3TB remediasera problema. Ok, informatia nu e chiar exacta, dar ati prins ideea :D

Edited by Bursul, 30 September 2016 - 09:04.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
La ala de 320Gb ai pierdut informatiile.
Ce te faci cand pierzi informatii de 6Tb?

ps.
6Tb = 4Tb + 2Tb
6Tb = 3Tb + 3Tb.
6Tb = 2Tb + 2Tb + 2Tb
6Tb = 2Tb + 2Tb + 1Tb + 1Tb.

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
1. nici mama omida nu-ti garanteaza ca nu se strica dupa 1 zi, o luna, 1 an... etc... ca orice alta componenta electronica prezinta un risc.

2. daca te tenteaza sa tii date importante pe el, mai bine iei unu de 4 pt stocare si unu de 2 pt backup.

3. de BF s-ar putea sa fie promotie, s-ar putea sa nu fie promotie. nu poti stii. iarasi, nici mama omida nu poate stii.

 Bursul, on 30 septembrie 2016 - 09:01, said:

Tu ai cautat pe emag sau pe pcgarage sa vezi daca exista HDD-uri de 6T la sub 1000 lei?
presupun ca nici tu nu ai cautat...

Edited by shmu, 30 September 2016 - 09:06.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 shmu, on 30 septembrie 2016 - 09:03, said:

presupun ca nici tu nu ai cautat...
Pai ziceam ca sa caute ca nu-s multe de gasit. Uite ca am cautat si eu: din 24 de HDD de 6TB unu e sub 1000 si altul e de 1090 lei. Ce poti sa-i recomanzi? Nici nu are de unde sa aleaga, daca pune conditiile alea.

Edited by Bursul, 30 September 2016 - 09:12.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu prea exista multe modele.
6 Tb e un pic overkill in momentul asta. Cam 3 Tb sunt cele mai rentabile.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
As zice 4GB (le scoti din cele externe care-s ieftine in raport cu acelasi vandut ca desktop).

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2016 - 09:21.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 adisz, on 30 septembrie 2016 - 09:01, said:

La ala de 320Gb ai pierdut informatiile.
Ce te faci cand pierzi informatii de 6Tb?

ps.
6Tb = 4Tb + 2Tb
6Tb = 3Tb + 3Tb.
6Tb = 2Tb + 2Tb + 2Tb
6Tb = 2Tb + 2Tb + 1Tb + 1Tb.

Discutia asta e pe mailing list-uri (nu forumuri pe vremea aia, nici macar web) de cind erau hard discuri de 40MB (MB nu GB) si cind lumea avea 10MB ca standard.

Lasind la o parte ca mai ales in ziua de azi nu se justifica in nici un fel sa n-ai backupuri deci n-ai de ce sa pierzi nimic - logica asta ca e mai bine sa ai mai multe hard discuri mici sa nu pierzi deodata nspe TB e ILOGICA. Luind un caz simplu, de exemplu cel cu 6 = 2+2+2 la prima vedere e foarte naspa, sa zicem in medie o data la 6 ani pierzi 6TB, NASOL! Pe de alta parte daca ai 3 hdd-uri inseamna ca in medie o sa pierzi unul (adica 2TB) la 2 ani in loc de 6! Cum e mai bine sa pierzi in medie 2TB la 2 ani sau 6TB la 6 ani? E exact acelasi lucru!

Pentru anume date, spre exemplu pozele din 2015 e indiferent ca stau pe un hdd de 2TB sau de 6TB, presupunind ca hdd-urile sint similare ca tehnologie/anduranta ai EXACT aceleasi sanse sa le pierzi!

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 neagu_laurentiu, on 30 septembrie 2016 - 09:20, said:

As zice 4GB (le scoti din cele externe care-s ieftine in raport cu acelasi vandut ca desktop).
HDD-uri de 4GB sa-ti iei tu Posted Image

Oricum, omul nu specificat ca vrea HDD-ul neaparat pentru back-up.

Edited by Bursul, 30 September 2016 - 09:58.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Se intelege ca-i TB, butonez prost cateodata.

#12
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Încă ceva, ce e mai bine sa iau, un hdd normal, de 6tb, sau un hdd extern de 6tb ? De ce ?
Mulțumesc!

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hard discurile scoase din carcase externe sint de obicei MULT mai ieftine decit exact acelasi hdd cumparat separat (si deseori mai ales la capacitatile mari diferentele pot sa fie enorme).

Un lucru esential pe care nu-l vad discutat si care aproape inevitabil o sa fie o problema din datele expuse (capacitate, pret, intern -> deci probabil se doreste ceva viteza): la pretul asta hdd-ul o sa fie shingled (SMR). Adica pentru scrierile din random, din programele normale o sa aibe o performanta (PROASTA) nemaintilnita la hdd-urile normale din ultimii 10 daca nu 15 ani. De backup e ok dar de salvat chestii din programele de editare photo/video, de tinut acolo directorul temporar cu 150 torente - NO WAY.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 neagu_laurentiu, on 30 septembrie 2016 - 10:07, said:

Se intelege ca-i TB, butonez prost cateodata.
Mai glumim si noi ;)

 KHISHCHNIK, on 30 septembrie 2016 - 10:24, said:

Încă ceva, ce e mai bine sa iau, un hdd normal, de 6tb, sau un hdd extern de 6tb ? De ce ?
Mulțumesc!
In principiu e asa:
- daca vrei back-up e bine sa tii HDD-ul departe de dezastre, adica nu in calculator in caz ca el se prajeste. in acest caz iei unu extern, pe care-l tii in dulap.
- daca tii filme, poze si alte dracii pe care le folosesti regulat, iei unu intern.

Tot n-ai zis la ce vei folosi HDD-ul.

#15
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Nu mai bine 2 harduri de 3TB? Se strica unul nu ai pierdut tot mai ai cealalta jumate, in schimb la 6TB ai pierdut tot. La acelasi pret ajungi, daca nu mai ieftin de BF.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 emi_axel, on 30 septembrie 2016 - 11:17, said:

Nu mai bine 2 harduri de 3TB? Se strica unul nu ai pierdut tot mai ai cealalta jumate, in schimb la 6TB ai pierdut tot.
NOT AGAIN!
Pierzi de fiecare data jumate dar pierzi DE DOUA ORI MAI DES!

Ti-am gasit hdd-ul! Vezi pe amazon.es "Western Digital WDBMMA0060HNC-ERSN - Disco duro, 6 TB" (e WD Red retail). Nu SMR, despre WD Red nu trebuie sa comentez.
3 ani garantie de la WD pe baza de serial, 2 ani garantie amazon super-ok (de genul ca trimiti produsul defect peste 18 luni si iti dau toti banii inapoi chiar daca unul nou e mai ieftin).
235 euro + sub 10 transportul. Te incadrezi la mustata. Nu cred sa gasesti o oferta mai buna in viitorul apropiat.

#17
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 red46, on 30 septembrie 2016 - 09:00, said:

Hitachi am auzit ca au cea mai mare rata de reusita.

Da, dar trebuie sa te tina buzunarul pentru asa ceva.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din datele publicate de backblaze - singurele statistici publice de care am auzit pentru hdd-uri din ultimii 10 ani (mai are google o statistica dar mult prea veche ca sa fie relevanta) - stim ca defectele pot sa varieze considerabil intre modele diferite de la producatori diferiti (inclusiv HGST). Nu vad nicaieri prin statisticile lor HGST de 6TB. Deci nu vad neaparat de ce ar trebui sa ne inchinam la Hitachi, cel putin pentru scopul threadului asta. In plus HGST e parte din WD acum asa ca nu stii niciodata exact ce optimizari de costuri migreaza dintr-o parte in alta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate