Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Impozitarea veniturilor si cardurile preplatite

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Salut !

Tranzactionez pe platformele de optiuni binare. Trimiterea/primirea banilor o fac cu ajutorul contului Skrill, iar apoi banii ii primesc cu ajutorul cardului preplatit de la Skrill. Stiu ca statul impoziteaza 16% din venituri.
As vrea sa stiu daca statul poate depista retragerile facute de mine, tinand cont ca folosesc un card preplatit? si implicit sa fiu tras la raspundere pentru nedeclararea venitului.

Multumesc !

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai.. cum faci retragerile daca nu printr-un cont//bancomat din Romania, la care are acces ANAFul?? Cat timp ii tii in cont la Skrill e problema ta, dar ce te faci cand o sa vrei sa retragi sa cumperi si tu o casa, o masina, din optiuni binare, ca omul...

Edited by rosix, 29 September 2016 - 21:36.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Greu de dat cu presupusul, dar mascatii sigur te vor lamuri, pe la 6 dimineata. Recomand sa dormi cu usa deschisa, daca e scumpa, pacat s-o sparga...

#4
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Evident ca pot daca isi propun...

#5
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Skrill astia-s din uk, nu? Vezi ca se impart informatiile cu privire la conturi intre tarile ue. Deci e posibil sa te depisteze daca-i apuca cheful de scormonit pe la straini.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Faci o excursie in Cipru si te intorci cu milionul de euro!
A fost greu? Posted Image

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
@ericmario, ii ceri si drepturi de autor ?? Posted Image

#8
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Totul depinde de ce sume invarti sau prin ce cercuri, in rest se poate verifica orice.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 shymano, on 29 septembrie 2016 - 21:53, said:

@ericmario, ii ceri si drepturi de autor ?? Posted Image
Shit! Posted Image

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Ai uitat de asta ...

#11
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Pana depisteaza retrageri din bancomate de pe carduri  gen skrill, payoneer, mai dureaza. Stai linistit

#12
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
Daca depasesti 10.000 lei lunar Banca va furniza automat datele tale la Fisc.

#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 leventebest, on 29 septembrie 2016 - 22:18, said:

Pana depisteaza retrageri din bancomate de pe carduri  gen skrill, payoneer, mai dureaza. Stai linistit
Oricum nu intereseaza pe nimeni genul asta de retrageri, caci cardul e strain. In schimb pot sa ceara date cu situatiile bancare/financiare(inclusiv diversele firme financiare care nu-s banci sunt tratate la fel ca si bancile) ale cetatenilor romani din UK. E drept ca pt. sume mici e putin probabil sa se intample asa ceva.

Edited by MrReason, 30 September 2016 - 00:47.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca retragi cu cardul Skrill de la bancomate, sume mici, sau platesti direct la comercianti, nu cred ca te va baga nimeni in seama asa ca ...Go Planet

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
Cum ziceau și colegii - cît timp sumele sînt mici nu prezinți interes. Dacă începi să cumperi mașină, casă și altele asemenea vei fi obligat să faci transferuri în bănci din țară și devii vizibil. Din momentul ăla cum ți-e norocul...

#16
AK47SA

AK47SA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.03.2012
Pentru moment, pe luna am posibilitatea sa retrag undeva la 500 $ prin cardul Skrill, ceea ce e cu mult sub 10 000 lei, cum a spus Proful.. Din ce inteleg eu, nu conteaza cati bani primesc in contul Skrill, atata timp cat nu-i retrag, ANAF-ul nu are ce sa-mi faca, corect?
Ideea este ca sunt la inceput cu aceste tranzactii si nu stiu daca sunt un lucru sigur, de viitor, insa daca ar fi sa ajung la punctul in care pot retrage, sa zicem peste 1000 $ pe luna, cu siguranta as declara banii pentru a nu avea probleme cu statul.

#17
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011
cat timp Skrill nu intra pe piata romaneasca cu produse bancare/IFN care sa fie monitorizate de BNR, nicio alta institutie romaneasca nu poate verifica ce faci tu din acel cont.
problema apare cand banii sunt retrasi din RO, deci printr-o banca/institutie acreditata de statul roman, iar atunci ar trebui sa fii un cetatean constiincios. Posted Image

vezi si punctele 7/13 aici:

http://www.mfinante....MPOZIT PE VENIT

Edited by octavian09, 30 September 2016 - 14:57.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005

 AK47SA, on 30 septembrie 2016 - 14:12, said:

Din ce inteleg eu, nu conteaza cati bani primesc in contul Skrill, atata timp cat nu-i retrag, ANAF-ul nu are ce sa-mi faca, corect?
Ca să fie clară nuanța - ANAF nu face nimic pentru simplul motiv că nu știe de banii aceia. Altfel, legal vorbind, banii respectivi reprezintă un venit pe care legea te obligă să îl declari spre impozitare. Nu contează că-i retragi sau nu - ideea e că sînt în contul tău.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate