Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Verificare an fabricatie Mazda?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Buna ziua,

Mi-am achizitionat un autoturism Mazda nou de la dealer in Ro. Am cerut ca masina sa fie productie 2016. Intamplarea a facut sa am un incident si sa o repar in Germania. Aici am descoperit cu stupoare ca masina apare cu an de fabricatie 2014 in sistemul accesat de serviceul de aici. Cei din RO sustin ca masina este facuta in 2016. Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc

Edited by stanescu2, 29 September 2016 - 20:53.


#2
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Nu e chiar asa. Pe hartiile pe care mi le-au dat este trecut an de fabricatie 2016. Doar in serviceul din Germania se vede 2014. Cum pot verifica data reala? Sunt proprietarul masinii si trebuie sa fie o cale in care sa aflu aceasta informatie.

Tocmai asta e problema . VINul are 2 la coada.

Edited by stanescu2, 29 September 2016 - 21:03.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sigur e vorba de an fabricatie 2014 si nu model 2014? azi a cumparat un coleg un astra (nou) fabricatie 2016 dar model 2015 sau 2014. mai ieftin cu aproape 6000 eur

#4
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Herr Fritz mi-a zis ca e manaria Dealerului ca ia masini vechi si le vinde cu profit. El mi-a zis ca anul de fabricatie este 2014. A verificat in sistem. Deci ideea e cum aflu ?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 stanescu2, on 29 septembrie 2016 - 21:01, said:

Nu e chiar asa. Pe hartiile pe care mi le-au dat este trecut an de fabricatie 2016. Doar in serviceul din Germania se vede 2014. Cum pot verifica data reala? Sunt proprietarul masinii si trebuie sa fie o cale in care sa aflu aceasta informatie.

Tocmai asta e problema . VINul are 2 la coada.

cifra 10 din vin e anul fabricatiei. e=2014, g=2016

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este o practica generala. Masinile fabricate dupa o anumita perioada a anului precedent se vand cu an de fabricatie anul curent.
La tine pare diferenta de 2 ani. Probabil este in functie de capacitatea de productie si de vanzare a modelului.
Dealerii nu au cum sa modifice nimic si nici nu vad cu ce te deranjeaza, atata timp cat in CIV este scris 2016, doar nu a mucegait.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E, g, sunt litere, nu cifre, deci cum e pana la urma?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006

 stanescu2, on 29 septembrie 2016 - 21:06, said:

Herr Fritz mi-a zis ca e manaria Dealerului ca ia masini vechi si le vinde cu profit. El mi-a zis ca anul de fabricatie este 2014. A verificat in sistem. Deci ideea e cum aflu ?

Scrisoare direct catre producator,adica Mazda.
In functie de raspuns,apelezi la justitie.
Daca producatorul nu confirma,il bagi in seine Mutter pe Herr Fritz.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ericmario, on 29 septembrie 2016 - 21:18, said:

Asa ceva n-am mai auzit.
Sigur Herr Fritz nu bause prea mult Jägermeister??
Treaba merge cam asa:
1. Masina X intra in productie in iunie 2014, atunci i se da VIN.
2. Masina X sta "pe bara" pentru ca nu are... "stergatoare" (in realitate cumparator).
3. Dealerul face o comanda in 2016.
4 Masina X primeste stergatoare si iese oficial din productie in 2016.  An de fabricatie 2016, dar VIN din 2014.

Care este problema ?

Edited by pasilla, 29 September 2016 - 21:25.


#10
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010

 rumegus, on 29 septembrie 2016 - 21:17, said:

E, g, sunt litere, nu cifre, deci cum e pana la urma?

Acum m-am uitat. A 10 cea cifra este 1

Problema este ca doi ani inseamna ca a stat si in camp si imi rugineste peste 5 ani si nu stiu de ce. Iar cei din RO imi trimit date contradictorii ..dealerul mi-a zis mai, Mazda RO a zis iunie. De ce nu am acces din RO si din germania la aceleasi date? Mai ales ca nu mai exista caiet de service si totul este in calculator. Plus ca daca la un moment dat vreau sa o vand ..ce vand ? O masina din 2014 sau 2016? Am asteptat 7 luni sa vina .. ca uite acum o fac.

Edited by stanescu2, 29 September 2016 - 21:30.


#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 pasilla, on 29 septembrie 2016 - 21:24, said:

Treaba merge cam asa:
1. Masina X intra in productie in iunie 2014, atunci i se da VIN.
2. Masina X sta "pe bara" pentru ca nu are... "stergatoare" (in realitate cumparator).
3. Dealerul face o comanda in 2016.
4 Masina X primeste stergatoare si iese oficial din productie in 2016.  An de fabricatie 2016, dar VIN din 2014.

Care este problema ?
Nu-i nici o problema, atata timp cat din VIN reiese 2014.
Dar initiatorul nu stie cum se verifica VIN-ul. Si nici noi nu-l stim.

@Initiator, incearca sa-l introduci aici.

Edited by ericmario, 29 September 2016 - 21:31.


#12
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010

 adisz, on 29 septembrie 2016 - 21:22, said:


Scrisoare direct catre producator,adica Mazda.
In functie de raspuns,apelezi la justitie.
Daca producatorul nu confirma,il bagi in seine Mutter pe Herr Fritz.

Unde? Am scris la Mazda RO pe site, nu au raspuns nu dau numar de inregistrare nimic...Unde sa scriu? Ii sun si ma aburesc. Ca ce ma intereseaza data. Ei au zis 2016. De atunci curge garantia.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru cine stie, in Romania cel mai celebru caz a fost Daewoo. Aveau pe stoc foarte multe masini si au gasit solutia sa le vanda "inventand" o fabrica in Ro.
Pana cand a fost gata fabrica, au vandut tot stocul cu taxe 0.

#14
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Daca esti proprietar, orice dealer Mazda iti poate furniza o fisa cu decodarea VIN-ului, cu toate specificatiile si caracteristicile masinii, inclusiv data de fabricatie, fabrica, piata de destinatie si dotarile masinii. Cel putin in grupul VAG asa se practica.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
daca pe locul 10 in vin ai 1, asta inseamna, 2001 Posted Image

#16
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010

 florinppv, on 29 septembrie 2016 - 21:33, said:

Daca esti proprietar, orice dealer Mazda iti poate furniza o fisa cu decodarea VIN-ului, cu toate specificatiile si caracteristicile masinii, inclusiv data de fabricatie, fabrica, piata de destinatie si dotarile masinii. Cel putin in grupul VAG asa se practica.

Aici e o problema. De la dealer am primit un raport cu niste date, de la Mazda RO pare acelasi form cu alte date si de la neamt alte date, Adica cum? Masina mea in diferite tari arata altfel?

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stanescu2, on 29 septembrie 2016 - 21:41, said:


De acord cu tine dar sa vad asta scris si la Dealer. La dealer e nou nouta. In germania e veche de doi ani,

Dealerul din Ro nu iti poate spune decat ce are el in calculator. Daca mergi in Kenia, acolo o sa afli altceva.
Data de fabricatie este cumva secreta, ori "customizata" daca vrei asa.. Singurul act care arata data oficiala este CIV si documetele care stau la baza CIV.

#18
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008
Dai aici unu search dupa VIN .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate