Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Am renuntat la zahar !

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Buna,

de curand (2 luni) am facut aces pas spre a renunta la zaharul procesat, tot ce inseamna "zahar adaugat", apoximativ 80 % dintr-un supermaket.
Si...ca si plusuri pe care le-am observat au fost: Scadere in greutate, minte mai atenta si mai sanatos.

Dar, ma simt FOARTE OBOSIT, zi de zi ! Sa fie acesta un efect al renuntatii la zahar ? Nu am renuntat de tot, inca consum 2 fructe pe zi sa-mi iau raportul necesar de zahar, dar de ce oboseala asta ? Sa fie doar un efect de inceput ?

Multumesc !

PS. Inainte consumam mult zahar, ciocolata, snacks, mancare cu foarte mult zahar adaugat, si de asta intreb, caci graficul a scazut dintr-o data... si imi este teama sa nu-mi fac rau.

Edited by FcRBlessing, 29 September 2016 - 18:21.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
medic nutritionist

#3
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
la cat zahar ai papat..acum esti in sevraj..o sa iti treaca si organismul se va obisnui.. :)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu ce ai compensat diferenta de energie ? Consumi mai multe proteine, ori altceva ?

#5
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Da, cu proteine (seminte multe, nuci) + cate 2 mere pe zi, mai multe salate, tot ce tine de leguma, si tot la cateva zile cate un peste.

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Ai renuntat la zahar ? Mai ai de trait zece.

#7
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 ursuletul68, on 29 septembrie 2016 - 18:24, said:

la cat zahar ai papat..acum esti in sevraj..o sa iti treaca si organismul se va obisnui.. Posted Image


Si este normal ca si la nivelul mintii sa ma simt diferit ? Parca nu mai ma simt implinit deloc, nimic nu ma mai face fericit, absolut NIMIC ! Stiu ca zaharul te tine la un nivel emotional ridicat, chiar daca este o falsa impresie, dar te tine...

 Handicarpati, on 29 septembrie 2016 - 18:26, said:

Ai renuntat la zahar ? Mai ai de trait zece.

Am renuntat doar la zaharul procesat, cele pe care le "mancam" in cantitati mari, dar zaharul natural din fructe, nu. Cum am spus, 2 mere pe zi, 3... inca mananc.

#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ds4U66I2Pio?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 06.07.2005

 FcRBlessing, on 29 septembrie 2016 - 18:26, said:

Da, cu proteine (seminte multe, nuci) + cate 2 mere pe zi, mai multe salate, tot ce tine de leguma, si tot la cateva zile cate un peste.

Cu mancarea nu vad sa fie probleme, pune mana si fa niste miscare sa vezi cum creste si nivelul de energie.
Sa nu te feresti de grasimi complet, au fost demonizate pe nedrept.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
De fapt, creierașul are nevoie de carbo, mult carbo, fura de la organism, ca el este seful si poate :P o sa intri in sevraj.

#11
lesfleursdumal

lesfleursdumal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.09.2016
nu e nevoie sa renunti la zahar, ci sa nu faci exces...
renunta la paine - sfatul meu!
senzatia de oboseala poate fi asociata cu multe boli, mai mult sau mai putin grave

#12
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Am facut toate testele generale, ecografii, bla bla bla... nu este nicio boala. Iar la paine am renuntat acum mult timp.

Pentru Vimann, practis dans sportiv... prim urmare miscare fac destula.

#13
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 29.03.2010
Stai liniștit, e normal ca după o perioadă în care ai consumat mult zahăr, să fie acest efect, mai ales dacă ai renunțat brusc la el. Și dacă ești fumător și te lași, organismul va reacționa, dar asta nu înseamnă că e rău. Ai spus că mănânci semințe, nuci, etc. Doar pentru informarea ta, acestea au un conținut mare de grăsimi. Dar e foarte bine pentru organism. De fapt informațiile cum că organismul are nevoie de mult zahăr sunt eronate. Organismul poate supraviețui cu puțin zahăr (carbohidrați). În schimb nu poate supraviețui fără grăsimi și proteine. Deci stai liniștit, te vei obișnui, și sunt sigur că te vei simți mult mai bine. Eu de când mănânc multe grăsimi sunt mult mai vioi, am mai multă energie

#14
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 crisstonne, on 29 septembrie 2016 - 18:34, said:

De fapt, creierașul are nevoie de carbo, mult carbo, fura de la organism, ca el este seful si poate :P o sa intri in sevraj.

Deci trebuie sa o dau pe carbohidrati buni...  multumesc.

 R10, on 29 septembrie 2016 - 18:39, said:

Stai liniștit, e normal ca după o perioadă în care ai consumat mult zahăr, să fie acest efect, mai ales dacă ai renunțat brusc la el. Și dacă ești fumător și te lași, organismul va reacționa, dar asta nu înseamnă că e rău. Ai spus că mănânci semințe, nuci, etc. Doar pentru informarea ta, acestea au un conținut mare de grăsimi. Dar e foarte bine pentru organism. De fapt informațiile cum că organismul are nevoie de mult zahăr sunt eronate. Organismul poate supraviețui cu puțin zahăr (carbohidrați). În schimb nu poate supraviețui fără grăsimi și proteine. Deci stai liniștit, te vei obișnui, și sunt sigur că te vei simți mult mai bine. Eu de când mănânc multe grăsimi sunt mult mai vioi, am mai multă energie

Am inteles. Multumesc foarte mult.

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cati ani ai ?

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 27.01.2016

 FcRBlessing, on 29 septembrie 2016 - 18:18, said:

PS. Inainte consumam mult zahar, ciocolata, snacks, mancare cu foarte mult zahar adaugat, si de asta intreb, caci graficul a scazut dintr-o data... si imi este teama sa nu-mi fac rau.
Baga zahar in continuare ca pe urma si diabetul te-asteapta dupa colt.
Este normal sa manaci fructe si legume. Poti manca oricate vrei. De la fructe n-ai sa faci diabet niciodata. Si nu uita mierea de albine. Mierea este un inlocuitor foarte bun al zaharului si mult mai sanatos. Dar sa nu mananci totusi cu borcanul.

Edited by Testosteron, 29 September 2016 - 18:58.


#17
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 cobi1, on 29 septembrie 2016 - 18:50, said:

Cati ani ai ?

20.

#18
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 ursuletul68, on 29 septembrie 2016 - 18:24, said:

la cat zahar ai papat..acum esti in sevraj..o sa iti treaca si organismul se va obisnui.. Posted Image
Asa este.
ZAHARUL ESTE UN DROG!
Creaza impotenta la barbati ,care nu stiu ce-i aia puta tare cu prezervativ pe ea ,si regulat
cu fata in sus,pe spate!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate