Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

România, țara de unde se fuge ca de frica războiului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Recent, Organizaţia Naţiunilor Unite a publicat studiul anual privind migraţia, conform căruia în ultimii 15 ani România a fost statul cu a doua cea mai rapidă creştere a numărului de emigranţi, după Siria.

Pe scurt, ideea e că în timp ce unii migrează din cauza războiului, românii migrează din cauza sărăciei.

http://www.mediafax....oiului-15751509

Edited by KurtKnispel, 29 September 2016 - 18:14.


#2
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016
Macar de nici n-ar veni incoace cei ce fug de frica razboiului...

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lasa ca daca e sa te iei dupa anumite postari de pe forum sirienii cica vin in Romania. Deci per total iesim pe plus. Sau ... ?

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Ce să facă oamenii într-o ţară a lumii a III-a, cu o societate relaţională, fără economie capitalistă adevărată, cu un sistem medical şi de învăţământ submediocre, devalizată de 26 de ani de lăcuste politicieni înhăitaţi cu interlopi, fără „stânga” sau „dreapta” ci numai cu partide bazate pe „găşcărism” politic, fără nici o sansă de viitor? Ultimii din Europa am fost pe vremea monarhiei, ultimii în „comunism”, ultimii acum, probabil ultimii şi peste 200 de ani dacă va mai exista un asemenea Stat.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu multora le e frică de război... le e frică (şi scârbă) de altele.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Studiu ala publicat de mediafax e total din alta dimensiune...romanii din RO stiu ei foarte bine de ce au plecat din tara....mult mai bine decat aerienii aia de li s-a pus de un studiu si l-au facut din pix in 5 minute.

Edited by A10, 29 September 2016 - 18:13.


#7
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postdjl, on 29 septembrie 2016 - 18:09, said:

Nu multora le e frică de război... le e frică (şi scârbă) de altele.
Trebuie sa ai ceva de pret, de care sa nu fii scarbit, pentru a-ti risca viata intr-un razboi
Sa ai o tara cu care sa te mandresti.
Eu unul cred ca pana si sub Putin tara asta ar duce-o mai bine decat cu hotii actuali.
Orice lider strain e mai bun decat Dragnea si compania

Edited by Astute, 29 September 2016 - 18:16.


#8
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostA10, on 29 septembrie 2016 - 18:13, said:

..mult mai bine decat aerienii aia de li s-a pus de un studiu si l-au facut din pix in 5 minute.
Irelevant că e făcut rapid, din pix sau stilou. Scoate în evidență un adevăr.

#9
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostSidorin, on 29 septembrie 2016 - 18:07, said:

Ce să facă oamenii într-o ţară a lumii a III-a, cu o societate relaţională, fără economie capitalistă adevărată, cu un sistem medical şi de învăţământ submediocre, devalizată de 26 de ani de lăcuste politicieni înhăitaţi cu interlopi, fără „stânga” sau „dreapta” ci numai cu partide bazate pe „găşcărism” politic, fără nici o sansă de viitor? Ultimii din Europa am fost pe vremea monarhiei, ultimii în „comunism”, ultimii acum, probabil ultimii şi peste 200 de ani dacă va mai exista un asemenea Stat.
Capitalismul romanesc e cat se poate de autentic. Ce deplangi tu este nivelul coruptiei care nu are legatura cu modelul economic ci cu educatia cetatenilor.

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006

View PostAstute, on 29 septembrie 2016 - 18:15, said:

Orice lider strain e mai bun decat Dragnea si compania

   Vezi, ca lider strain poate insemna si presedintele nord-coreean. Sunt de acord cu tine ca Romania poate fi condusa mai bine de un lider strain, cu conditia ca acel lider sa fie dintr-o tara in care coruptia e aproape ZERO, iar tara respectiva are un inalt nivel de dezvoltate . Spre surprinderea multor romani incapabili sa inteleaga ca da, sunt si tari in care coruptia e aproape zero, ei, bine, asemenea tari chiar exista.

Edited by fansat, 29 September 2016 - 18:29.


#11
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostNSR, on 29 septembrie 2016 - 18:20, said:

Capitalismul romanesc e cat se poate de autentic. Ce deplangi tu este nivelul coruptiei
Dă-mi voie să să te contrazic. Atunci când multinaționala la care ești angajat, nu-ți oferă dreptul la pauza de masă, lasă-mă să cred că treaba asta n-are legătură cu absolut nicio corupție. Ține pur și simplu de modelul ăla economic care în România a fost înțeles total anapoda, mai degrabă cu apucături sovietice decât cu unele occidentale.

Un model economic de succes, trebuie să includă niște drepturi de bază ale angajatului. Dacă nu, te numești țară de lumea a treia, nu una europeană.

Edited by KurtKnispel, 29 September 2016 - 18:32.


#12
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostKurtKnispel, on 29 septembrie 2016 - 18:27, said:

Atunci când multinaționala la care ești angajat, nu-ți oferă dreptul la pauza de masă, lasă-mă să cred că treaba asta n-are legătură cu absolut nicio corupție.

Ba da. A celor de la ITM. In cazul de care spui tu. Eu lucrez intr-o mare multinationala si nu am probleme cu pauzele.

Capitalism inseamna posesia mijloacelor de productie de catre un individ sau cativa asociati care poate sau nu sa aibe legatura cu dobandirea si dezvolatare lor. Restul e poveste.

Edited by NSR, 29 September 2016 - 18:38.


#13
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postfansat, on 29 septembrie 2016 - 18:24, said:

   Vezi, ca lider strain poate insemna si presedintele nord-coreean. Sunt de acord cu tine ca Romania poate fi condusa mai bine de un lider strain, cu conditia ca acel lider sa fie dintr-o tara in care coruptia e aproape ZERO, iar tara respectiva are un inalt nivel de dezvoltate . Spre surprinderea multor romani incapabili sa inteleaga ca da, sunt si tari in care coruptia e aproape zero, ei, bine, asemenea tari chiar exista.

Fals
Liderul ala politic dintr-o tara cu coruptie 0 nu ar face nimic in Romania, ar fi prea moale, ar fi luat de prost, ar fi mancat de viu.
Romanul nu stie decat de frica, altfel nu intelege, i s-a urcat democratia la cap.
Uita-te si in istoria noastra, singurii lideri care au schimbat ceva in tara asta au fost fix aia cu mana de fier, altfel nu se poate la romani, romanul are o alta structura a gandirii decat occidentalului.

Edited by Astute, 29 September 2016 - 18:41.


#14
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

Quote

în ultimii 25 de ani, daca e sa credem datele ONU, România a pierdut 16 oameni pe ora

Al doilea razboi mondial a durat 2174 zile iar Romania a pierdut 800.000 oameni din care aproape 100.000 morti => 15.3 romani/ora din care 1.9 morti/ora.

Acum 16 romani pleaca in fiecare ora, de 25 de ani...vedeti la stiri sa discute cineva asta? Sau vedeti baliverne pe cat de stupide pe atat de inutile?
...in fond pierdem mai multi oameni decat in cel mai crancen conflict cunoscut de specia umana...Daca asta nu merita atentie Posted Image

Edited by cuculili, 29 September 2016 - 18:48.


#15
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Statistica mi se pare plauzibila.
Dintre fostii colegi/ prieteni din copilarie, mai mult de jumatate sunt plecati din tara.
Daca ma duc in Londra, gasesc mai multe cunostinte decat in orasul natal

#16
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostAstute, on 29 septembrie 2016 - 18:40, said:

Fals
Liderul ala politic dintr-o tara cu coruptie 0 nu ar face nimic in Romania, ar fi prea moale, ar fi luat de prost, ar fi mancat de viu.
Romanul nu stie decat de frica, altfel nu intelege, i s-a urcat democratia la cap.
Uita-te si in istoria noastra, singurii lideri care au schimbat ceva in tara asta au fost fix aia cu mana de fier, altfel nu se poate la romani, romanul are o alta structura a gandirii decat occidentalului.
Absolut corect. Fara o mana forte nu se face nimic. Nicaieri, nu numai la noi.

View Postcuculili, on 29 septembrie 2016 - 18:45, said:

Al doilea razboi mondial a durat 2174 zile iar Romania a pierdut 800.000 oameni din care aproape 100.000 morti => 15.3 romani/ora din care 1.9 morti/ora.

Acum 16 romani pleaca in fiecare ora, de 25 de ani...vedeti la stiri sa discute cineva asta? Sau vedeti baliverne pe cat de stupide pe atat de inutile?
...in fond pierdem mai multi oameni decat in cel mai crancen conflict cunoscut de specia umana...Daca asta nu merita atentie Posted Image
Pai nu, pt ca media e detinuta de jidanime iar ea adora depopularea statelor europide.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postlefcadio, on 29 septembrie 2016 - 17:57, said:

Macar de nici n-ar veni incoace cei ce fug de frica razboiului...
Stai linistit... au si aia mandria lor.

Edited by ericmario, 29 September 2016 - 18:56.


#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006

View PostAstute, on 29 septembrie 2016 - 18:40, said:

Fals
Liderul ala politic dintr-o tara cu coruptie 0 nu ar face nimic in Romania, ar fi prea moale, ar fi luat de prost, ar fi mancat de viu.
Romanul nu stie decat de frica, altfel nu intelege, i s-a urcat democratia la cap.
Uita-te si in istoria noastra, singurii lideri care au schimbat ceva in tara asta au fost fix aia cu mana de fier, altfel nu se poate la romani, romanul are o alta structura a gandirii decat occidentalului.

Da, de acord cu tine, insa liderul ala nu o sa vina singur ca o paiata, caz in care evident ca va fi mancat de viu de mafiotii autohtoni. Normal ar fi sa vina cu un intreg aparat de stat. Oricum, peste vreo 10 ani in Romania cred ca nu va mai fi niciun politician fara dosar de coruptie, la cum merg treburile in prezent cu talharii nostri din politica. Cred ca printre  astia va fi chiar de porc sa nu aiba vreun dosar. Asta va insemna ca respectivul nu ar fi politician adevarat.

Edited by fansat, 29 September 2016 - 19:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate