Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Medicamente "recomandate" de farmacisti

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Ok , am in acest moment febra 38 si o raceala asa usoara ( curge nasu , gat rosu) , am fost la farmacie si am luat Augmentin 875mg /125 mg , Nurofen (galben) si Paracetamol . Mi s a spus sa beau cate 3 odata. Pai nu cred ca la raceala trebuie de inceput cu antibiotice si de umplut stomacu cu pastile. Ce ziceti? P.S Elev.

Edited by exydos, 29 September 2016 - 17:36.


#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Să întrebi un doctor.
Chiar și prin altcineva.
De când ai această răceală?

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nurofen raceala si gripa nu e antibiotic dar se ia parca la 6 ore.
Augmentin, adica amoxacilina e antibiotic si o iei daca esti racit grav. E bine totusi sa eviti antibioticile daca poti.
Paracetamol, e bun doar Sinus, luat seara ca da somnolenta.
Raceala obisnuita poate trece si de la sine in 7 zile.

#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Aceasta raceala o am de mult timp , nefiind tratata complet , adica acum 2 saptamani aveam febra 37,3 peste o saptamana a revenit la normal, nu mai eram racit  si iar acum am febra cam  de ieri. Totusi ma duc la scoala , deci nu am timp de "recuperare".
Nici eu nu vreau sa folosesc antibiotic , cred ca o sa iau nurofen si paracetamol.

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate tocmai pentru faptul că o ai de 2 săptămâni ți-a recomandat antibiotic.
Și tocmai din cauza asta ar trebui să te duci la doctor.

#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
nu o am la fel de 2 saptamani , durerea in gat a aparut abia ieri. La doctor nu merg , parintii sunt ocupati.

Edited by exydos, 29 September 2016 - 17:46.


#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Daca o "raceala" persista pentru mai mult de 7 zile, mergeti la medicul de familie. Aceste simptome pot ascunde multe alte boli.

In functie de ce varsta sau istoric medical aveti, poate ar fi bine sa faceti si o hemoleucograma de control. E foarte ieftina si gata in cateva ore, puteti merge la medicul de familie direct cu rezultatul cand va programati (si recomand sa faceti treaba asta cat mai repede).

#8
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Incontinuu nu a tinut 7 zile :) ce am avut acu ceva timp era un pic de curs nas si febra 37.3 care oricum a scazut in cateva zile la 36.6

Edited by exydos, 29 September 2016 - 17:48.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postexydos, on 29 septembrie 2016 - 17:45, said:

La doctor nu merg , parintii sunt ocupati.
Cati ani ai, 5?

#10
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
16 :)) la noi e naspa trebuie actele sa le aduci , sa umbli mult in spital pierzand ore

Edited by exydos, 29 September 2016 - 17:54.


#11
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Si inca ceva, vad ca ati cerut informatii cu privire la "metale dense" in alta parte. Daca lucrati intr-un mediu unde se manipuleaza metale (e.g. topitorie, otelarie, chiar si sudori), este posibil sa aveti o boala profesionala. Inhalarea anumitor gaze poate duce la pneumoconioza sau alte chestii. Simptomele pentru astfel de conditii sunt mai mult sau mai putin similare cu cele pentru raceala.

Daca stiti ca lucrati intr-un astfel de mediu, mergeti direct la medicul institutiei care se ocupa cu medicina muncii.

LE: Daca numai 16 ani aveti, n-aveti de ce sa va faceti griji!

Edited by britneysbitch, 29 September 2016 - 17:55.


#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Unde la voi?

#13
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
In Chisinau , mai rau ca aici nu-i , am avut nenumarate experiente neplacute pe la spitale. Nu vreau sa mai calc , medicamentele de mai sus au fost recomandate si de un medic cunoscut de maica-mea


#14
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Eu cred ca ar trebui sa faci diferenta intre medicamentele care trateaza cauza bolii, boala si cele care acopera simptomele(tratament simptomatic) . Antibioticele si antiviralele trateaza si vindeca boala. Nurofenul ( varianta scumpa de la ibuprofen) trateaza simptomele - recte febra. Adica cu ibuprofen sau fara e exact acelasi lucru. Tot organismul tau va lupta in realitate cu boala. De aceea eu nu iau si nu voi lua niciodata medicamente pentru tratament simptomatic. Atentie ca scrie pe ele. Cine are ochi sa citeasca!

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Si atunci ce mai astepti?
Baga pastilele si nu mai trage de timp.

ps. Putea-i sa precizezi de la inceput ca esti din Chisinau, nu-i nici o rusine. Insanatosire grabnica!

#16
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Mersi , deci tre' sa bag  tot ca gasesc , gripomix( pliculete cu praf de dizolvat in apa calda), paracetamol, nurofen, augmentin...

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View PostPekiasan, on 29 septembrie 2016 - 18:02, said:

Eu cred ca ar trebui sa faci diferenta intre medicamentele care trateaza cauza bolii, boala si cele care acopera simptomele(tratament simptomatic) . Antibioticele si antiviralele trateaza si vindeca boala. Nurofenul ( varianta scumpa de la ibuprofen) trateaza simptomele - recte febra. Adica cu ibuprofen sau fara e exact acelasi lucru. Tot organismul tau va lupta in realitate cu boala. De aceea eu nu iau si nu voi lua niciodata medicamente pentru tratament simptomatic. Atentie ca scrie pe ele. Cine are ochi sa citeasca!

vindeca pt o perioada

#18
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Asta cu ca vindeca simptomele nu e sigur.Nenumarati medici recomanda in timpul racelii  deci , sa avem incredere)) La scoala de dus pe 38 febra se poate , nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate