Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Proiect amplificator fet400

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Buna seara..., stiu ca a mai fost discutat acest amplificator,dar incerc sal realizez intr-un subwoofer sau chiar amplificator de casa.Pana acum am terminat etajul final: iar acum lucrez la un preamplificator , un termostat variabil de tensiune pt ventilator , si apoi o protectie pt difuzor ( difuzoare).Dupa cum am mai spus etajul final ( mono) deocamdata este gata, inca mai trebuie sai fac proba si sa reglez biasul.Las pozele sa vorbeasca....ori ce comentariu este bine venit. Nu uitati ca este un hoby si incerc sa fac un subwoofer activ pt casa.
  Am facut un amplificator cu tda7294 in punte , cu selectarea din stereo in punte dar puterea amplificatorului cu filtru activ nu ma dat pe spate, prea mic.  Difuzor pt bas 18 inci ....preamplif cu ic 082 , iar controlerul cu ventilator lm317t. acum lucrez dupa cum se vede in poza la cablaj: preamplif , controlere ventilator si pe acelasi cablaj si o punte redresoare cu filtraj....aceste montaje se vor alimenta separat de amplif....

Attached Files



#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ce sa zic, bravo. Ma bucur ca mai exista tineri cale dez/lipesc..Si mai ales care isi deseneaza cablajele de mana.
BAFTA MAXIMA

#3
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Cablajele le-am realizat cel putin cele de la amplificator, cu o imprimanta laser. Iar fata unde vin asezate piesele la fel .Am invatat ....e mai usor asa....doar trebuie rabdare si foaie de imprimanta color, un fier de calcat bun si iar rabdare.......cel de preamplif si cele simple nu voi sta pana le voi face pe imprimanta .....le fac cu mana....In curand se face placuta , si voi incepe gaurirea si apoi lipirea pieselor....
  Mersi Prien ....doar ca nu sunt tanar....dar e mai frumos sa asculti la un lucru facut de mana ta .....iar ce sa spun pasiunea asta o am de la 14 ani.... ca un drog...pasiune pana la final....indiferent de costuri...

#4
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Am revenit cu poze....am terminat preamplif , controlerul pt ventilator si puntea redresoare.Din pacate puntea am pus de 15 A....neavand alta dar e ok....Pt ca astazi am timp voi face si cablajul la protectia pt difuzor si eventual la vumetru care va fi cu ace....aici ma mai gandesc inca....o sa atasez si schema pt protectia difuzorului...o voi face pt doua difuzoare asta in cazul in care ma voi hotara pe viitor sa pun amplificatorul totusi intro cutie si sal fac stereo.....Ca si transformator voi folosi unul turoidal de 42v-0-42v  400A si eventual il voi mai bobina cu 12v-0-12v.....deocamdata se afla la ocna mures ....sper ca in saltamana viitoare sa merg dupa el...
  Las pozele sa vorbeasca deocamdata....

Attached Files


Edited by tilicaru1234, 30 September 2016 - 09:56.


#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 tilicaru1234, on 29 septembrie 2016 - 18:25, said:

Cablajele le-am realizat cel putin cele de la amplificator, cu o imprimanta laser. ....
  Mersi Prien ....doar ca nu sunt tanar....dar e mai frumos sa asculti la un lucru facut de mana ta .....iar ce sa spun pasiunea asta o am de la 14 ani.... ca un drog...pasiune pana la final....indiferent de costuri...
Daca calci cablajele cu "ferul" e Ok.
Daca imi spui ca ti-ai adaptat imprimanta si bagi cablajul, si ti-l scoate, TE URASC @ TE INVIDIEZ.
Scuze, te platesc sa imi adaptezi si mie imprimanta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VY-7hQ6ocx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 tilicaru1234, on 29 septembrie 2016 - 18:25, said:

  Mersi Prien ....doar ca nu sunt tanar....dar e mai frumos sa asculti la un lucru facut de mana ta .....iar ce sa spun pasiunea asta o am de la 14 ani.... ca un drog...pasiune pana la final....indiferent de costuri...
Mosule, ce tanar esti. Eu peste o luna 53..
De drogul electroncii, mi-e imi spui? Din octombrie 1977, cand ma apropiam de 14...
PS. Chiar 400A? Sigur nu ai bagat un 0, de fapt doi? 84*400= 33600.
Iti sare generala din transformatorul de pe strada....
Si traful tau e cat  un dulap. Si greu..
Ok, la 4A, chiar cred..

Edited by Prien, 04 October 2016 - 22:36.


#6
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
O fi mâncat un V de la 400VA.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu. Se mai intampla. Nu-i mare bai. Si eu sunt eu cam carcotas.

#8
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Ok...ma bucur ca sunteti <carcotasi> Posted Image ...da am gresit cu zerourile....se mai intampla ...e de 4 amperi transformatorul....Pt Prien , sa sti ca n-am adaptat imprimanta pt cablaje.....metoda asta nu o stiam Posted Image  ca se poate....Am scos schema cablajelor pe foaie foto iar metoda simpla. FIERUL  de calcat....merge frumos...
  Ok , n-am mai scris si n-am mai postat , fiinca a venit,, iarna,, si ma lasat bateria de la masina.Asa ca am construit si un redresor  de masina ca doar no.....trebuia si asta la casa omului....Am realizat intre timp si puntea redresoare cu stabilizarea de 12 v pt preamplificator ....montat tot pe radiator....
  Saptamana viitoare merg dupa transformator....inca nam apucat ,,,,si o sa revin cu alimentarea lui fet400 reglarea biasului si apoi montarea in subwoofer...
  Acum ca am terminat si preamplificatorul ma bate parca gandul sa mai fac 4 etaje finale fiinca am o cutie tare draguta cu radioatori frumosi pe marginePosted Image ....dar ma mai gandesc......deocamdata poze cu ce a iesit pana acum...

Attached Files


Edited by tilicaru1234, 07 October 2016 - 13:28.


#9
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
salut, e bine ca mai mesteresti cate ceva dar..parerea mea personala lucrezi foarte urat aseaza si tu piesele alea drepte, vaselina siliconica nu se pune din abundenta(ai grija ca este vaselina siliconica care in compozitia ei are ceva metale si risti sa faci niste sarme mosfetii).un sfat iti dau nu mai da banii pe hartie fotografica foloseste hartie lucioasa de la reviste vezi sa fie de la coperti nu de la pagini ca paginile sunt mai subtiri si se blocheaza in imprimanta....

Attached Files



#10
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Ori ce sfat e bine venit.Multumesc niceguy12 am lucrat asa la amplificator fiinca la cel cu 7294 trebuia cositorit tot cablajul deoarece alfel aveam zgomot de fond.....cositorindul n-am mai avut,Iar aici avand in vedere ca ampliful foloseste destul amperaj mare si voltaj mare m-am gandit ca ar fi mai ok cositorit....Voi schimba rezistentele de putere cu 2 pe fiecare in loc de una...am asezat asa montajele pe radiator pt al testa si va fi intrun subwoofer activ care ma gandesc sa fie cat mai redus spatiul....dar ma voi mai gandi la final cum voi aseza in cutie la final...
  In legatura cu hartia foto aveam prin casa un set gros de a4 cred ca vreo 50 de foi....asa ca nu dau bani pe ele....dar e ok cu solutia de la coperti....pune o poza cu o coperta ce o folosesti te rog sa inteleg mai bine....daca e coperta si scoti cablajul pe ea , la calcare cu fierul de calcat , oare nu se ia si unde nu este cablajul facut....?
  astept o poza mersi mult.... iar daca se poate sa pui schema si cablajul la montajul tau....mi se pare mai ok asa cum e la tine ....dupa cum vad cred ca protectia termica e facut cablajul sa fie aliniat langa mosfet,,,,daca nu tie prea greu sa le pui aici cablaj schema etc....pe viitor ma gandesc sa mai contruiesc inca 2 sau 4 module pt o carcasa destul de ok....multumesc

Edited by tilicaru1234, 09 October 2016 - 09:14.


#11
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
Nu m'am referit ca ai cositorit cablajul si aici pot sa'ti mai dau un sfat pune niste fir peste traseele de putere si cositorestel, m'am referit ca piesele sunt strambe(condensatorii, mosfetii...)nu sunt meserias sunt ca si tine hobyst in timpul liber mai mesteresc cate ceva. Din cate vezi nu se ia ce scrie pe hartie.

Attached Files



#12
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Poti pune la fet400 cablajul si schema asa cum e la tine ? O atasezi aici te rog ? Foarte frumos....pe viitor e o chestie de stiut....mersi mult....Frumoase lucrari...

#13
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
uitandu`ma la pozele ce le`ai postat  cu amplificatorul am vazut ca ai folosit izolatori pentru mosfeti din "cauciuc" la acel tip de izolator nu se mai foloseste vaselina siliconica sau pasta siliconica....
P.S. schema e aceeasi.

Attached Files



#14
tilicaru1234

tilicaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.04.2016
Pentru ca la acest tip de amplificator socurile de curent la ON sunt mari si pt ca dispun de timp lucrez la Softstart. ...Posted Image  O sa revin si cu poze .....deocamdata placa se afla in baia de clorura ferica...Posted Image

Pentru cine intereseaza nu vreau sa fac comert am doua kituri de vanzare cu tda7294 in punte.Kiturile sunt complecte cu punte redresoare de 8 amperi si condensatori de filtraj de 10 000 micro  la 50v. Kiturile se pot folosi si in punte si in varianta stereo.doar din jumperi....
  A nu se intelege ca fac profit.Pretul va fi simbolic nici costurile pieselor nu va fi scos dar cine le va lua se va bucura cu siguranta de ele ....(sunt fara radiator) Unul dintre ele se afla in poza din primul post aici....


Si deoarece kitul fet400 e doar pt subwoofer am modificat placutele pe una singura cu regulatorul de temperatura pt ventilator , am adaugat un filtru pentru subwoofer activ , preamplificator din pacate stereo , Clipping indicator.( din nou stereo) Toate vor fi pe o singura placuta care va fi prinsa de radiator.asta sa fie cat mai mic spatiul in interiorul subwooferului si cat mai putine legaturi intre ele...
O sa revin cu poze .....

Attached Files



#15
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Ce putere debiteaza acest fet400 ?

#16
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

 Power211, on 13 octombrie 2016 - 09:35, said:

Ce putere debiteaza acest fet400 ?
Power rating of 200 Watts RMS into 8 Ohms Per Channel
400 Watts RMS into 4 Ohms Per Channel.
Total Harmonic Distortion is typically 0.005%, Signal to Noise Ratio of -
122dB unweighted (20Hz to 20Khz)
A-weighted -126dB, Damping Factor Greater than 200 at 8 Ohms.
1.2 volts RMS for full power O/P

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mi-ati inseninat ziua cu pozele astea.
Foarte frumos.Felicitari. Asa va vreau. Stima si respect.

#18
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 niceguy12, on 13 octombrie 2016 - 09:53, said:

Power rating of 200 Watts RMS into 8 Ohms Per Channel
400 Watts RMS into 4 Ohms Per Channel.
Total Harmonic Distortion is typically 0.005%, Signal to Noise Ratio of -
122dB unweighted (20Hz to 20Khz)
A-weighted -126dB, Damping Factor Greater than 200 at 8 Ohms.
1.2 volts RMS for full power O/P

Va multumesc mult . Ma gandeam daca e mai rentabil decat fet300 . Adica mai puternic . Nu pun problema de randament .. in consum de energie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate