Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ajutor limba engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Salut, scuze daca am gresit sectiunea.
Vreau sa imi explicati umpic verbele care nu se folosesc la aspectul continuu la engleza cu tot cu argumentare.
Multumesc mult.

#2
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

 traiannnnn, on 29 septembrie 2016 - 15:15, said:

umpic
Eu as zice sa-i tragi mai tare cu romana, apoi cu engleza.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
o sa devina expert in rongleza....

#4
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Pui intrebarea (in functie de timp): Ce fac, Ce faceam, Ce voi face? (in acest/acel moment)Daca nu poti raspunde la ea folosind un anumit verb fara ca sa sune aiurea, atunci nu folosesti modul continuu.

De exemplu:
Ce fac? Ce faceam? Ma duc/duceam la magazin. Deci: I am/was going to the store.
Ce fac? Vreau sa fiu miliardar. Suna aiurea raspunsul la intrebare, deci nu folosesti modul continuu: I want to be a billionaire, nu I am wanting to be a billionaire.
Ce fac? Cant la pian. Daca te referi la ce faci in acel moment, raspunsul e ok, deci modul continuu: I am playing the piano. Daca te referi la faptul ca stii sa canti la pian in general, raspunsul suna aiurea, deci spui: I play the piano.

Chiar si intrebarea "Ce faci": Daca te referi la ce faci in acel moment, modul continuu: What are you doing?; Daca te referi la intrebarea generala "Ce faci" nu folosesti modul continuu: How are you? (Ce mai faci? in sensul de Cum o mai duci/Cum te mai simti?) sau What do you do? (Ce faci in general? in sensul de Cu ce te ocupi/Ce ocupatie ai?).

Edited by ever_forever, 29 September 2016 - 16:38.


#5
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Si cine sa aiba o asa memorie? si te-as ruga sa iti faci un blog/film ceva sa invatam cand vom avea atata memorie  si timp de engleza.

cum ai invatat engleza? si cate limbi straine cunosti ever_forever si la ce iti folosesc?

vad ca te pricepi si la fizica

ps: sunt atatea filme si siteuri ,bloguri si carti ... tot nu imi intra in cap si nici timp de ele n-am... eu cred ca timpul si spatiul e prea mic  si lumea tare rea.

Edited by leul_tau, 29 September 2016 - 17:18.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Aici gasesti ce vrei. Alte explicatii decat cele oferite de site, nu-ti trebuie.

#7
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 leul_tau, on 29 septembrie 2016 - 16:49, said:

Si cine sa aiba o asa memorie? si te-as ruga sa iti faci un blog/film ceva sa invatam cand vom avea atata memorie  si timp de engleza.

cum ai invatat engleza? si cate limbi straine cunosti ever_forever si la ce iti folosesc?

vad ca te pricepi si la fizica

ps: sunt atatea filme si siteuri ,bloguri si carti ... tot nu imi intra in cap si nici timp de ele n-am... eu cred ca timpul si spatiul e prea mic  si lumea tare rea.

Pai memorie are oricine, daca te referi la invatat pentru vreun examen sau concurs, asta e, cine s-a nascut cu memoria si IQ-ul mai mare castiga. :)
In rest, inveti si memorezi treptat, pe masura ce trece timpul, nu e nicio graba.

Engleza am invatat la scoala cate ceva, si in rest din software si jocuri pe calculator, filme si studiu individual (pentru a intelege mai bine softurile si jocurile :) ) La scoala am mai facut franceza, stiu cateva boabe de franceza.

Engleza, fiind limba internationala, foloseste la orice, mai ales acum, cu internetul si globalizarea asta. Deci sa spui ca n-ai timp de invatat engleza e ca si cum ai zice ca n-ai timp sa inveti sa citesti sau sa socotesti ca esti ocupat cu alte chestii mai importante. Evident, poti trai si fiind analfabet, sunt destui, dar vei avea o viata foarte limitata. La fel cu engleza, nestiind engleza vei fi limitat. Lumea nu se rezuma la cartierul tau sau la Romania. Planeta e foarte mare. :)

Va trebui sa faci diferenta intre invatat pentru scoala, ca sa obtii niste hartii colorate numite diplome, si invatat pentru tine, din placere, din curiozitate si ca sa iti largesti orizonturile.

Sugestia mea ar fi sa inveti pentru scoala cat de putin cat sa treci examenele, bacul, sau ce mai ai tu pe acolo, pentru ca esti presat de timp/profesori/parinti, si sa inveti incet, treptat, de placere, chestii care te pot ajuta in viata, de exemplu engleza. Ecuatii de gradul trei, integrale sau data mortii lui Stefan cel Mare mai mult ca sigur nu-ti vor folosi la absolut nimic in viata (in afara cazului in care te specializezi intr-un domeniu in care se cere asa ceva).

Alte lucruri extrem de utile in viata care ar trebui invatate obligatoriu la scoala sunt inotul, ca sa nu te ineci cand intri intr-o piscina sau in mare sau cazi in apa accidental, si caderile (gen caderile din judo) ca sa nu-ti mai rupi mainile sau picioarele sau chiar gatul pentru ca nu stii sa cazi corect.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aspectul continuu in engleza  exprima o actiune din timpul respectiv, care se continua si in timpul urmator (faci ceva in trecut si continui sa faci acel lucru si in prezent, etc).

Nu se foloseste la chestii care, in mod logic, sunt continue in esenta lor (simturile, cunoasterea, atitudinile + verbele a fi si a avea)
  Linkul dat de userul Your_God iti arata exact.

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Vezi si aici:
http://www.in-englez...-in-engleza.php

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate