Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Linux Mint - KDE x64, setari, configurari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mi-am instalat Linux Mint - KDE x64, am testat mai multe versiuni, dar Mint mi-a placut cel mai mult, probabil si din cauza popularitatii ( comunitate mai mare, suport etc )
Sunt incepator pe Linux, am habar de chestii elementare, dar v-as ruga sa ma ajutati, imi cam prind urechile  :)
Pt inceput as vrea sa va rog sa-mi explicati cum sa setez " nvidia-settings" sa-mi ramana setarile dupa reboot
Trebuie deschis din terminal ( root / password ) comanda " nvidia-settings " nu ? Pe urma de deschide nVidia Control Panel
Acolo imi fac setarile dorite. Apoi cum salvez. Din terminal ?? La fel e valabil si pentru optiunea " Gama " din " display and monitor "
Dupa ce modific la " gama " am observat ca dupa ce dau reboot, nu pastreaza setarea
Alta intrebare : cand deschid un browser, de exemplu, se deschide undeva sus in stanga ( nu folosesc pe intregul ecran, doar jumate )
Mut fereastra cu browserul deschis, in mijlocul ecranului, dar dupa ce inchid - redeschid browserul, aceasi poveste
Exista vreo metoda ca, atunci cand deschid browserul, sa-mi ramana exact unde a fost ultima oara ??
Deocamdata atat, oricum am sa revin si cu alte intrebari
Multumesc anticipat

Edited by eduard_w, 29 September 2016 - 13:55.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteduard_w, on 29 septembrie 2016 - 13:54, said:

Pt inceput as vrea sa va rog sa-mi explicati cum sa setez " nvidia-settings" sa-mi ramana setarile dupa reboot.
Rulezi nvidia-settings ca userul tau nu ca root sau precedat de sudo. Dupa ce faci modificarile de rigoare, cu conditia sa folosesti driver-ul nvidia, salvezi configul, ai undeva un buton save or something like that. In home vei avea un fisier .nvidia-settings-rc unde vei avea setarile facute in GUI.

View Posteduard_w, on 29 septembrie 2016 - 13:54, said:

Exista vreo metoda ca, atunci cand deschid browserul, sa-mi ramana exact unde a fost ultima oara ??
Click dreapta pe bara de nume a ferestrei si din optiunile aparute ai a treia de jos in sus, nu mai tin minte numele, in fereastra deschisa selectezi al 3lea tab de la stanga spre dreapta si acolo ai 2 optiuni de bifat, una specifica coltul stanga sus si a doua dimensiunile latime / lungime in pixeli. Setezi de acolo valorile care le vrei si salvezi. La urmatoarele deschideri ale ferestrei se va deschide fix unde vrei tu si la ce dimensiuni vrei. Nu am acum timp sa bootez in Fedora sa iti fac niste printscreen-uri ca sa vezi exact ce si unde trebuie sa modifici.

#3
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Acum nu sunt acasa, doar diseara
Daca ai timp, fa, te rog frumos, cateva printscreens
Mersi mult

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dap nu mai tineam minte exact procesura asa ca click dreapta si alegi ce e in poza 1. Apoi click pe tabbul 2 din fereastra care apare si bifezi optiunile care apare in poza 2 si 3. Apoi alegi din meniul dropdown Remember si ajustezi valori din dreapta din poza 3.

#5
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Abia astept sa ajung acasa diseara
Legat de fonturi, care crezi ca e cea mai buna optiune / setare, pt o redare cat mai clara a fonturilor ?
Merita instalat Infinality ? De fapt, exista pt Linux Mint ?
Ma intereseaza ca fonturile sa se vada cat mai clar in special pe browser ( Chrome, Mozilla, Cent Browser )

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dejavu / bitstream vera / ttf font awesome in consola;
serif / sans serif in firefox;
dejavu / dejavu serif in opera.

Daca sunt cele mai okay alegeri sau nu nu m-a interesat niciodata. Nu ma deranjeaza, pot citi lejer ce scrie deci nu mi-am facut griji. Si acasa citesc pe un monitor de 27 de inch. Depinde de gusturi. Eu nu stramb din nas la fonturi. Folosesc ce se ofera si cum dejavu e default prin KDE ce pe la versiunea 4 m-am obisnuit sa merg pe mana lui.

PS: Fac pariu ca cineva v-a rasari sa ne lumineze cat de bine arata fonturile in jegosoft fereste si cat de urate sunt in Linux uitand ca posteaza pe aria Linux.

#7
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View Posteduard_w, on 29 septembrie 2016 - 20:20, said:

Abia astept sa ajung acasa diseara
Legat de fonturi, care crezi ca e cea mai buna optiune / setare, pt o redare cat mai clara a fonturilor ?
Merita instalat Infinality ? De fapt, exista pt Linux Mint ?
Ma intereseaza ca fonturile sa se vada cat mai clar in special pe browser ( Chrome, Mozilla, Cent Browser )
Linux Mint ofera posibilitatea de a instala ttf-mscorefonts-installer ce contine o multime de fonturi. Unul dintre ce mai utilizate fonturi este Times New Roman. Dupa instalarea programului WPS Linux de la adresa http://wps-community.org/downloads veti observa ca litera ț nu este afisata, iar celelalte litere specifice limbii romane nu sunt afisate corect. Acest lucru se intampla deoarece fontul Times New Roman instalat de ttf-mscorefonts-installer nu contine literele ș,ț,â,î,ă. Pentru rezolvarea acestei probleme va recomand:
1. Accesati Centrul de control-Tastatura-Aranjamente-click Adauga si alegeti din lista tara Romania si varianta Romanian Standard.
2. Descarcati fonturile Arial, Courier New și Times New Roman de la adresa hhttp://www.secarica....topic.php?t=267 (sau copiatile din Windows) si dupa dezarhivare plasati-le in folderul /home/nume_calculator/.fonts. Atentie folderul .fonts este ascuns. Pentru a-l vizualiza, deschideti managerul de fisiere si activati optiunea de a vizualiza fisierele ascunse.
3. Acum aveti posibilitatea de a tasta litera ț folosind fontul Times New Roman.
O problema importanta este reprezentata de caracterele romanesti:
ş Ş ţ Ţ -cu cedila
ș Ș˜ ț Ț - cu virgula sub litera
Literele corecte sunt cele cu virgula. Multe fonturi afiseaza incorect caracterele romanesti cu cedila. Aceasta problema genereaza o alta problema. Utilizatorii de Windows folosesc in general caracterele cu cedila. Daca dorim sa folosim corectorul in limba romana al programului WPS Linux, cuvinte de genul numeraţie sunt semnalate a fi incorect scrise deoarece litera ţ este cu cedila. Pentru rezolvarea acestei probleme, selectam intai litera cu cedila si apoi folosim combinatia de taste CTRL+H si in casuta Inlocuieste cu tasta litera fara cedila ț și facem inlocuirile in text.

#8
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mi-a ajuns azi placa de sunet, am testat-o doar pe Windows
Dupa vreo ora de teste, pot zice doar " phuaaaaaaaaaa "
:)
Revin mai tarziu cu detalii, dupa ce o testez in Linux Mint

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdaviodan, on 29 septembrie 2016 - 20:43, said:

Utilizatorii de Windows folosesc in general caracterele cu cedila.

Foloseau pe vremea XP-ului si a stramosilor.

#10
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Imi functioneaza placa de sunet, pe Linux Mint :)
Se aude cam incet, chiar daca e volumul dat mai tare
Exista cateva trickuri pt a mai face setari la sunet ?
Bine, nu astept sa am setarile ca in Windows ...
Multumesc

#11
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View PostMembruAnonim, on 29 septembrie 2016 - 14:26, said:

Rulezi nvidia-settings ca userul tau nu ca root sau precedat de sudo. Dupa ce faci modificarile de rigoare, cu conditia sa folosesti driver-ul nvidia, salvezi configul, ai undeva un buton save or something like that. In home vei avea un fisier .nvidia-settings-rc unde vei avea setarile facute in GUI.




Dupa ce dau comanda in consola, nvidia-settings, se deschide consola cu urmatorul mesaj ( pe urma se deschide nVidia control panel )

essage: PRIME: No offloading required. Abort
** Message: PRIME: is it supported? no

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi mai jos:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=179719
http://askubuntu.com/questions/477553/ubuntu-14-04-cant-get-nvidia-prime-working
http://askubuntu.com/questions/457446/ubuntu-14-04-nvidia-prime-is-it-supported-no



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate