Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Care sunteti atei ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Am văzut si am auzit de destui care se autodeclara atei, iar când au un necaz sau sunt pe muchie de cutit, cum s-ar zice, brusc ii apuca boscorodeala religioasa si încep sa facă rugăciuni si sa numere mărgele.
Se pare ca omul indoctrinat de mic nu mai poate scăpa de acest microb care este ca un bug in softul gândirii umane si, pur si simplu nu se poate curata de acest rahat care-i curge precum sângele in vene.
De asemenea, de cate ori nu v-ati rugat la Dumnezeu sa va ajute cu ceva si v-a ajutat o pulă ? Si atunci, daca esti curat, nu faci păcate, nu calci stramb, atunci, de ce ar vrea sa lovească in propriul lui copil care este cuminte si ascultător ? De ce să-l pedepsească daca nu i-a gresit cu nimic ?
Pe de alta parte, unuia care e un golan si un bagabont, ăluia ii da pe tava ceea ce nu ar merita nici un ruptul capului.
Si atunci, lucrul asta te face sa te întrebi, nu cumva lucrurile se întâmplă pur si simplu, pentru ca trebuie sa se întâmple, este cauza si efect si nu vin din cer sau din curul vreunui preamarit ? Prin urmare nu are nici o legătură cu faptul ca te rogi sau nu sau cu faptul daca meriti sau nu.
Si atunci, mergând mai departe, stai si te întrebi, oare exista Dumnezeu, acest muist cu barba care doarme in loc sa isi faca treaba ?
Daca e adevărat si nu există, voi sunteti atei, stiu ca una e sa te declari ateu si sa mergi țanțoș si foarte plin de sine ca esti ateu, iar când dai de necaz sa miorlai ca o muiere si sa incepi sa te rogi la Dumnezeu, desi erai ateu, parcă. Dar vorba aia, "eu, multumesc lui Dumnezeu, sunt ateu !".
Am deschis acest topic nu pentru a avea ocazia sa va bateti cu pumnul in piept, mandri de voi ca sunteți atei iar in final sa o dati pe rugăciuni, ci, am deschis acest topic ca sa va declarati nu atei, care deja a devenit prostesc si prea folosit de ratati fricosi, ci ca sa va autodeclarati anticristi, antireligioși.
Ca sa scapi de religie, de acest microb, nu e suficient declari ateu si sa iti tragi o barba de aia imputita su sa mergi cu palariuta pe cap si ochelari la ochi, ca sa scapi de religie trebuie sa o respingi activ, sa fii împotriva ei si împotriva lui Dumnezeu.
Ia sa va vad, cei care sunteti asa de atei, bagati niste înjurături la adresa lui Dumnezeu (nu de el ci la adresa Lui), înjurați-l !
P.S. Nu va scuipati in sân sau sa faceți mătănii dupa ce faceti asta, ati ales asta, acceptati si posibilele consecințe !
Aveti o gândire logică, cu cauza si efect, bazata pe dovezi, FITI LIBERI nu subjugati de frica celui de sus ca v-ar putea pedepsi sau alte rahaturi !

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Eu sunt ateu, am trecut prin multe, dar niciodata (de cand am realizat ca nu exista nimic spiritual) nu m-am rugat la greu. Si guess what? :) Am scapat de tot, acum sunt foarte bine. Daca exista un mos barbos, la cum m-ar "iubi" pe mine acum ar trebui sa am gura stramba, vreo doua-trei tipuri de cancer si cateva malformatii. Dar sunt sanatos. :)

#3
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Depinde care e definitia ateului... am observat ca lumea are definitii diferite pentru acest cuvant :D

#4
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Numele meu e legiune, căci suntem mulţi. Posted Image

#5
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 AndyM, on 29 septembrie 2016 - 13:48, said:

Eu sunt ateu, am trecut prin multe, dar niciodata (de cand am realizat ca nu exista nimic spiritual) nu m-am rugat la greu. Si guess what? :) Am scapat de tot, acum sunt foarte bine. Daca exista un mos barbos, la cum m-ar "iubi" pe mine acum ar trebui sa am gura stramba, vreo doua-trei tipuri de cancer si cateva malformatii. Dar sunt sanatos. :)
Dar daca erai in partea opusa, adica erai cuminte, iti vedeai de treaba, nu calcai stramb, nu făceau păcate, si, in schimb numai de necazuri si de ghinion ai avea parte ? Cum te simteai atunci ?


Cum te simti sa fii liber si sa nu fii stingherit de religie, de vreo zeitate sau de faptul ca trebuie sa fii fraier pe pământ ca sa iti primesti răsplata in ceruri ?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 KHISHCHNIK, on 29 septembrie 2016 - 13:45, said:


Ia sa va vad, cei care sunteti asa de atei, bagati niste înjurături la adresa lui Dumnezeu (nu de el ci la adresa Lui), înjurați-l !


Este permis asa ceva pe acest forum?Adica sa injuram,indiferent de motiv.Moderatorii&Co ce parere au?

KHISHCHNICK am impresia ca tu ai anumite refulari.Ai mai deschis comentarii pe teme asemanatoare.
Este vreo problema la mijloc?

#7
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Nu exista Dumnezeu iar noi suntem profetii lui.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io! io!
pick me!

tu nu faci decat sa proiectezi problemele, frustrarile  si refularile tale asupra altora, sa-i judeci pe ceilalti prin prisma trairilor si neajunsurilor  proprii!

ti-l injur pe dumnezeu si pe tot neamul lui cat vrei tu!, juma de ora fara sa ma repet!
dar acest lucru facut in public indeamna disrespect pentru persoanele care cred in el si care pot intra in rosu!
nici nu merita dumnezeu atata atentie!

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 14:08.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ma duc sa dau focul mai tare la cazan...

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Recunosc, ma consider ateu.
Nu m-am rugat niciodata la cineva de sus ca sa-mi iasa ceva. Nici macar la BAC sau examenele din facultate.
Decat sa pierd timpul sa ma rog, mai bine pun mintea sau osul la treaba.

Da' ce, este o rusine sa te consideri/declari ateu?
Fiecare crede (sau nu) in ce vrea, ce considera el de cuviinta.

#11
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 truet, on 29 septembrie 2016 - 13:52, said:

Depinde care e definitia ateului... am observat ca lumea are definitii diferite pentru acest cuvant :D
Ateu e cel care nu are nici un dumnezeu, oricare ar fi el.
Dar nu-i de ajuns sa fii ateu, eu asta zic fiindcă e usor sa te autodeclari ateu, mâine esti credincios si tot asa. Daca te declari ateu tu de fapt in sinea ta tot mai crezi într-un dumnezeu.
Trebuie sa te declari anticrist, antireligios si împotriva a orice zeitate, de orice fel, numai in felul asta nu mai esti credincios deloc iar când dai de necaz nu incepi sa faci rugăciuni. Asa ajungi sa fii cu o gândire libera si sănătoasă, logica, nu bazata pe prostii. Nu cred ca mai e nevoie sa spun ce minunată era inchizitia si ca te-ar fi ars pe rug daca le-ai fi zis ceva banal de logic din ziua de azi.

#12
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Asta cred ca e problema, de la mijloc in sus nu este nimic, mai exact de la umeri in sus nu este nimic.
Vorba aia, ai cap doar ca sa nu te ploua in gat

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Daca a nu da 2 bani pe auto-declaratii reprezentanti lui D-zeu pe pamant inseamna ca sunt ateu, atunci sunt ateu!
Am mari dubii despre existenta unei fiinte celeste cu barba, care intr-un univers infinit si complex, are ca pasiune pastorirea unor microbi.

#14
ciupss

ciupss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.02.2006
Am stat o luna in coma acum cativa ani si nu l-am vazut. Nu m-a chemat la el sus sa stam de vorba or stuff, asa ca eu sunt ateu si am si dovezi ca am dreptate.

#15
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 claudiu1, on 29 septembrie 2016 - 13:58, said:

Recunosc, ma consider ateu.
Nu m-am rugat niciodata la cineva de sus ca sa-mi iasa ceva. Nici macar la BAC sau examenele din facultate.
Decat sa pierd timpul sa ma rog, mai bine pun mintea sau osul la treaba.

Da' ce, este o rusine sa te consideri/declari ateu?
Fiecare crede (sau nu) in ce vrea, ce considera el de cuviinta.
Pai daca esti ateu, dovedește-o !
De ce nu-L înjuri ? Te temi sa nu te bata ? Parca erai ateu, prin urmare, cine sa te bată ?

Ce vreau eu sa arat e ca toti ateii astia sunt de carton, nu sunt decât niste credinciosi nepracticanti, atata tot !
Zi ca nu-i asa.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Uite ceva "banal de logic" - exista in univers legea contrastului si echilibrului, concreta, fizica, verificabila, universal valabila.

Atata vreme ca pt. rau nu exista limite si poate exista in orice forma si magnitudine, automat apare contrastul de echilibru - binele absolut - care nu poate fi altceva decat entitatea ultima.

#17
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Existenta unei divinitati e imposibil de probat. Rational. Irational sau prin "credinta" -> se poate orice.
Vehementa in a proba inexistenta unei divinitati, paradoxal, iti da calitatea de credincios.
Pacea, linistea, echilibrul, desi utopii, sunt deziderate la limita imposibilului; independente de calitatea de credincios sau de ateu.

#18
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 loock, on 29 septembrie 2016 - 14:03, said:

Uite ceva "banal de logic" - exista in univers legea contrastului si echilibrului, concreta, fizica, verificabila, universal valabila.

Atata vreme ca pt. rau nu exista limite si poate exista in orice forma si magnitudine, automat apare contrastul de echilibru - binele absolut - care nu poate fi altceva decat entitatea ultima.
Ceea ce pentru tine e bine, pentru altul poate nu e tot bine. Nietzsche zicea asta.

 ciupss, on 29 septembrie 2016 - 14:01, said:

Am stat o luna in coma acum cativa ani si nu l-am vazut. Nu m-a chemat la el sus sa stam de vorba or stuff, asa ca eu sunt ateu si am si dovezi ca am dreptate.
Nu esti ateu, esti doar credincios nepracticant, exact ca toti ceilalti atei din lumea asta.
Daca ai fi ateu te-ai duce in biserica si ai lua popa la bătaie ca sa iti dovedesti tie insuti ca nu ai ce sa patesti. Dar asa, in sinea ta, ti-e frica sa nu patesti ceva rau.

Religia insasi de la bun început s-a bazat si se bazează pe frică !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate