Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Geam vecin in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
M-a sunat azi un var din alt oras sa ma intrebe daca stiu vreo solutie la problema lui.Eu nu am gasit-o inca.Daca stiti voi vreuna,chiar va rog
Varul meu sta la casa,iar zidul din curtea lui e parte din casa vecinului,bucataria ,mai precis.
Vita de vecin e un fost activist de vreo 70 de ani,zeflemitor,gen"ma pis pe voi'saracilor",gen Mitica Dragomir,are bani ,restaurant pe care-l inchiriaza pe la toti sefii locali, se bate pe burta cu politia locala si cu politicul local.
Bun.De ieri a inceput sa sparga peretele la varu-miu in curte,ca vrea moalfa de nevasta-sa geam in trei canate la bucatarie,"ca ei n-au aerisire,ca e hol la geam la ieslea lor".Asta a crezut ca nu vede bine cand a inceput sa-i cada caramizi si moloz in curte.Am si poze si numele vitei activiste dar am fost rugat sa nu le pun aici.O sa o fac eu oricum zilele viitoare
I-a zis varului meu ca isi face geam la bucatarie,s-a intors cu spatele si a plecat,a si zis"Lasa-te-n plm ,ca nu ma uit eu cum o futi pe nevasta-ta!"Asta a sunat la politia locala,vine militianul cu sapca pe spate si manecile suflecate,ignora pe reclamant,intra la O RACHIE LA ACTIVIST,IESE PE PERETELE SPART(de tot rahatul faza) si zice"Lasa,ma,ca o rezolvam noi cumva!"Atat!!
Varu-miu spumega de azi dimineata,zice ca da cu benzina si ii da foc la casa.Rahatul ala sta cu mainile incrucisate razand si ii spune intruna,"Daca imi atingi casa iti GARANTEZ ca iei amenda!".Nu poate sa puna nimic in fata geamului deoarece e spatiul pe care parcheaza masina,curtea fiind ingusta de doar 2,7 m.Practic de la ala de pe geam poti citi pe monitorul calculatorului din casa.
A zis ca-l da in judecata,dar pana se incheie procesul" romanesc",ala isi foloseste geamul normal?Nu se poate face chiar nimic,nimic?

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostdaniMMM, on 29 septembrie 2016 - 13:15, said:

Varul meu sta la casa,iar zidul din curtea lui e parte din casa vecinului,bucataria ,mai precis.

Tare faza, mie mi se pare amuzanta dar cum vine asta "ar zidul din curtea lui e parte din casa vecinului"?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Activistul are o latura de casa in curtea lui varu-miu.Nu e amuzant deloc

Cam asa ceva.Zidul din stanga e casa(bucataria)vecinului

Attached Files



#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Ii ilegal ce face activistul, pentru ca sa-si monteze fereastra care bate catre varutu' trebuie sa aiba acordul lui.

Art. 615
Distanţa minimă pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.
(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.
(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.



Art. 616
Fereastra de lumină
Dispoziţiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-şi deschide, fără limită de distanţă, ferestre de lumină dacă sunt astfel construite încât să împiedice vederea spre fondul învecinat.

Edited by Bucifon, 29 September 2016 - 13:30.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
da-i cu var pe geam. e la tine in curte, iti vopsesti gardul
sau pune in fata un panou de tabla

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
E clar ca buna ziua ca e ilegal,nici macar nu l-a anuntat,face ce vrea,politia nu se baga

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
In curtea lui ... face un gard/zid de 2m inaltime in fata geamului ?

In principiu e bine sa te intelegi cu vecinii ca se ajunge la cine stie ce prostie din partea unuia sau a altuia si se lasa cu chestii mai grave ... uneori insa te pui la mintea nebunului si te astepti apoi la orice .

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Legal nu are voie sa faca ferestra in curtea lui.

Eu as pune un panou de gard fix in fata ferestrei fara sa ating zidul

Edited by arg, 29 September 2016 - 13:37.


#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postarg, on 29 septembrie 2016 - 13:29, said:

Legal nu are voie sa faca ferestra in curtea lui.
Zidul este al vecinului si nu ai ce sa-i faci, dar poti face la cativa cm (parca 10-15cm ) un alt zid in curte si ii ascunzi fereastra.
Dap...unul subțire, de tablă.

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Panou de tabla in dreptul geamului !

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostdaniMMM, on 29 septembrie 2016 - 13:28, said:

E clar ca buna ziua ca e ilegal,nici macar nu l-a anuntat,face ce vrea,politia nu se baga

Ii vorba de penal, codul penal. Ia sa faca o plangere in scris cu numar de inregistrare, aia nu mai merge dreasa cu un pahar de rachie.

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postaeon, on 29 septembrie 2016 - 13:28, said:

da-i cu var pe geam. e la tine in curte, iti vopsesti gardul
sau pune in fata un panou de tabla

Ala a zis ca daca ii atinge casa(si e in stare)il rezolva cu un dosar penal.Nu poate pune nimic in fata,era foarte simplu,deoarece e spatiul unde e masina,iar intre masina si geamul aluia e un sant de scurgere;ne-am gandit amandoi ,nici o foaie de tabla nu poate rezema de casa,ca vine ordinarul al,cica,cu politia

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca face o reclamatie scrisa la politie, sunt obligati sa investigheze si sa-i dea un raspuns oficial!... totodata mai poate expune cazul in presa!

altfel, poate excava o groapa la el in curte astfel incat sa se darame casa vecinului (sau macar sa crape)... fara s-o atinga! Posted Image

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 13:36.


#14
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postarg, on 29 septembrie 2016 - 13:29, said:

Legal nu are voie sa faca ferestra in curtea lui.
Zidul este al vecinului si nu ai ce sa-i faci, dar poti face la cativa cm (parca 10-15cm ) un alt zid in curte si ii ascunzi fereastra.

parca si imi imaginez de spume ar face ala Posted Image

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostdaniMMM, on 29 septembrie 2016 - 13:32, said:

Ala a zis ca daca ii atinge casa(si e in stare)il rezolva cu un dosar penal.Nu poate pune nimic in fata,era foarte simplu,deoarece e spatiul unde e masina,iar intre masina si geamul aluia e un sant de scurgere;ne-am gandit amandoi ,nici o foaie de tabla nu poate rezema de casa,ca vine ordinarul al,cica,cu politia
Da, păi fără să atingă proprietatea ăluia,clar!

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBucifon, on 29 septembrie 2016 - 13:31, said:

Ii vorba de penal, codul penal. Ia sa faca o plangere in scris cu numar de inregistrare, aia nu mai merge dreasa cu un pahar de rachie.

I-a facut,cu nr. de inregistrare,cu tot ce trebuie.Cacatul asta e tare ,se pupa cu toti psd,pnl,dupa cum bate vantul,asta e problema.Procesul,daca va fi,se va taragana la greu.O sa va pun poze cand e geamul gata daca ma lasa varu-miu.Curtea e foarte ingusta ,nu se poate construi nimic,din pacate
Eu i-am zis sa-l sableze;ala acum cateva minute i-a zis ca-i face un" hatar" si-l pune mat."Dar oricum il tin toata ziua deschis, ca e de bucatarie,asa ca ma doare in cur!"Deci ii va suporta si mirosurile de fleici!!Tupeu ordinar

Edited by daniMMM, 29 September 2016 - 13:37.


#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
trebuia sa sune la 112 si sunt obligati sa o rezolve. daca il mai si parasite pe gaborul prieten cu activistul o pateste ala de nu se vede

#18
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostdaniMMM, on 29 septembrie 2016 - 13:25, said:

Activistul are o latura de casa in curtea lui varu-miu.Nu e amuzant deloc

Cam asa ceva.Zidul din stanga e casa(bucataria)vecinului

As zice sa-si ia niste tuia de vreo 2m-2.5m inaltime sa-i puna in rand in fata ferestrei sa nu vada ala nimic.

Oricum e de rahat situatia, repet, suta-n mie ii ilegal ce face vecinu.

Edited by Bucifon, 29 September 2016 - 13:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate