Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prelucrare lemn pe utilaje CNC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nicusorproca

nicusorproca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2009
Bună ziua,

Sunt un novice atât în prelucrarea lemnului cât și în programare/operare utilaje CNC, dar am un utilaj CNC cu care vreau să prelucrez lemn. Am cunoștințe tehnice, fiind totuși absolvent de facultate tehnică, dar la capitolul prelucrării lemnului pe utilaje CNC nu cunosc prea multe și experimentarea a ajuns să mă coste prea mult.

Trebuie să fac decupaje în lemn de stejar și fag cu grosime de până la 10mm folosind o freză cu diametrul de tăiere de 1.5mm. Decupajul are unghiuri de 90 și 45 grade la distanțe de minim 5mm. Problema este că mi se rup frezele.

Presupun că problema este fie de la viteza de avans, fie de la faptul că nu am evacuat rumegușul din tăietură. Având freză cu diametrul de tăiere de 1.5mm, am tăiat cu adâncime de maxim 1.5mm, dar frezele s-au rupt cam la al cincilea ciclu de tăiere. Asta m-a făcut să cred că motivul ar fi rumegusul care era pe tăietură.
Menționez că (încă) nu am exhaustor, dar am un răcitor de sculă pe bază de aer pe care nu l-am folosit încă și mă gandesc că l-aș putea folosi ca să scot rumegușul.

Am folosit o viteză de avans de 1200-1320 mm/min. Deși mi s-a părut mare, am zis că la o turație de 20000 rot/min este necesară pentru a nu se încinge freza. Cei care mi-au făcut frezele îmi dădeau niște viteze de avans foarte mari care mi se păreau nerealiste (undeva la 6-10000 mm/min).

Rog pe cine are experiență cu prelucrarea lemnului pe utilaje CNC să mă sfătuiască și eventual dacă e din Brașov sau din apropiere poate ne și întâlnim la o bere.

Mulțumesc!


PS: Dacă nu am deschis topicul la secțiunea potirivită, rog un moderator să îl mute. Nu am găsit o secțiune pentru utilaje CNC / prelucrare lemn.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
1. O freza fiabila de 1,5mm costa cateva milioane de euro bucata.

Daca bugetul iti permite sa dai macar 150-300+ RON pe o freza industriala de 3,8mm, o sa poti achizitiona unele rezonabil de fiabile.
Desigur, daca vrei sa tai niste km cu viteza decenta, pt o freza de 3,8mm foarte performanta trebuie sa suplimentezi la cateva mii de euro / buc.

2. aia care ti-au "facut" frezele au vazut ca esti paralel si au facut misto de tine.

3. Daca vrei obligatoriu sa ai taietura mai subtire de 3,8mm, se foloseste:
a) LASER,
b ) Plasmotron,
c ) arc electric de strapungere
d ) jet de apa
Pt. lemn tehnologia cu jet de apa o poti ignora, iar cea cu LASER e cea mai potrivita.

Edited by loock, 29 September 2016 - 11:22.


#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Pe net sunt o groaza de cursuri de strungar-operator-programator cnc. Poate te ajuta un astfel de curs.

#4
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
probabil ca frezele pe care le ai nu-s de calitate, dar le poti folosi si pe acestea cu un avans mai mic si obligatoriu cu un sistem de evacuare a rumegusului.
deasemenea ti-as recomanda o adancime de aschiere mai mica decat diametrul sculei si o prindere a acesteia in mandrina cat "mai scurta".
eu as incerca cu una sau 2 freze sa rectific vreo 10 mm la un diametri de 1.2mm lasand doar capul frezei pe lungime de 2mm la diametrul de 1.5.
astfel as incerca sa reduc frecarea pe toata suprafata adancimii de aschiere.

pe de alta parte nu as exclude ideea de a folosi o freza disc de 1.5mm latime, ca mai apoi sa corectez raza ramasa cu freza disc.

evident ca toate astea ce-am zis (adancime mai mica, ori folosirea prealabila a unei freze disc) duc la timpi de prelucrare mai mari ceea ce inseamna manopera mai multa, consum de energie, uzura utilaj, etc, adica BANI.

dar daca nu ai acces la scule performante, eu as incerca si asa.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Se poate decupa cu freze industriale de 3,8mm si apoi se pot rectifica colturile decupajelor cu alta scula.

Pana la 10mm te descurci cu LASER si renunti la freza (8 era mai OK).
Ai nevoie de nisa si ventilare fortata, exhaustoare de f. mare putere, altfel orbesti LASERUL si umpli cu fum si spatiul de lucru.

Edited by loock, 29 September 2016 - 12:33.


#6
nicusorproca

nicusorproca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2009
Multumesc pentru raspunsuri!

Eu incerc sa ma descurc cu ce am si de-asta am si intrebat aici pentru a intelege mai bine cum sta situatia.

@nexusm: doua asemenea freze rectificate mi-am comandat pentru diametru de 3mm si au fost ok. Cred ca voi incerca si si pentru astea de 1.5mm.

@loock: "paralel" cred ca e cam mult spus fara sa ne cunoastem, dar apreciez raspunsul. Din pacate nu am posibilitatea sa cumpar si un laser, acest router CNC l-am achizitionat prin fonduri europene la un concurs de planuri de afaceri pe care l-am castigat sincer neasteptat. Ideea tipului de jucarii din lemn pe am avut-o a fost de fapt castigatoarea. Frezele pe care le-am facut pe comanda au fost facute la Popa Tools in Codlea si nu prea aveau cum sa stie cat de "paralel" sunt pentru ca eu le-am dat cote si ei mi le-au facut. Au costat in jur de 100 lei bucata si am facut si de 1.5 mm si de 3 mm.

Spuneti-mi va rog de unde va mai procurati freze pentru CNC?

#7
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

View Postnicusorproca, on 29 septembrie 2016 - 13:41, said:

[...]

Spuneti-mi va rog de unde va mai procurati freze pentru CNC?

eu de la astia http://www.mills.ro/
dar a fost acum vreo 6 ani, nu stiu cum se mai prezinta.

#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Frezele s-au rupt fiindca s-au tocit, foloseste freze din carbura de tungsten si neaparat racire. Nu sunt asa scumpe, dar neaparat racire.

Cauta freze la Proxxon sau la Rocast.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnicusorproca, on 29 septembrie 2016 - 13:41, said:

@loock: "paralel" cred ca e cam mult spus fara sa ne cunoastem, dar apreciez raspunsul.


Ai in postul nr 4. recomandarea de a scoate freza de 1,5mm doar 1,5-2mm in afara prinderii.
Desigur nu asta te intereseaza daca ai specificat 10mm, si mai multe treceri nu te-ar ajuta daca vrei sa tai.

Nu trebuie sa fii nici macar inginer, e chestie de bun simt ca se rupe freza daca te apuci sa tai lemn (si stejar...) cu o freza de 1,5mm iesita peste 10+mm in parghie. (ai nevoie si de toleranta).

Nu ne nastem invatati, si oricine poate sa fie paralel la un moment dat cu un domeniu.
Problema apare cand nu se recunoaste chestia asta...

Ca sa reziste la taiat stejar de 10mm o freza de 1,5mm, trebuie sa fie facuta din doua parti concentrice, cu tolerante pt dilatare termica.
Axul central trebuie facut in forma de torx tubular din compozit de Linear acetylenic carbon/carbyne armat in masa de polybenzimidazole PBI/Celazole si racita cu azot sub presiune sau alt gaz lichefiat prin cilindul central.
Partea exteriora activa de frezare, trebuie facuta cu toleranta pt dilatare termica, din compozit de carbura de bor obtinuta prin topitura la ~ 2800 C si NU sinterizare, si armata cel putin cu cobalt pt tenacitate, preferabil suplimentar si cu Al, V, si W.

Edited by loock, 29 September 2016 - 18:49.


#10
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
noi folosim scule de la CMT....orange tools... ideal ar fi o freza de 6mm...in cazul asta nu mai ai frica.ca o sa se rupa. merge si de 3 mm dar partea activa a sculei e de 8 mm

#11
nicusorproca

nicusorproca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2009
OK, multumesc!

#12
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
daca mai ai neclaritati trimite-mi mesaj.......lucrez pe o asemenea masina

#13
nicusorproca

nicusorproca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2009
Cred ca am rezolvat problema. Curat canalul de taiere cu ajutorul racitorului de scula. Am setat pana la urma avansul la 900 mm/min pentru ca forta prea mult cu avansul initial.
Am facut deja mai multe taieturi si pare sa fie totul ok.

Va multumesc mult pentru sfaturi!

View Postcooze28, on 03 octombrie 2016 - 13:45, said:

daca mai ai neclaritati trimite-mi mesaj.......lucrez pe o asemenea masina
@cooze28: Daca ma voi mai lovi de probleme o sa apelez la ajutorul tau. Multumesc!

#14
adin_x77

adin_x77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2006

View Postnicusorproca, on 29 septembrie 2016 - 13:41, said:

Multumesc pentru raspunsuri!

Eu incerc sa ma descurc cu ce am si de-asta am si intrebat aici pentru a intelege mai bine cum sta situatia.

@nexusm: doua asemenea freze rectificate mi-am comandat pentru diametru de 3mm si au fost ok. Cred ca voi incerca si si pentru astea de 1.5mm.

@loock: "paralel" cred ca e cam mult spus fara sa ne cunoastem, dar apreciez raspunsul. Din pacate nu am posibilitatea sa cumpar si un laser, acest router CNC l-am achizitionat prin fonduri europene la un concurs de planuri de afaceri pe care l-am castigat sincer neasteptat. Ideea tipului de jucarii din lemn pe am avut-o a fost de fapt castigatoarea. Frezele pe care le-am facut pe comanda au fost facute la Popa Tools in Codlea si nu prea aveau cum sa stie cat de "paralel" sunt pentru ca eu le-am dat cote si ei mi le-au facut. Au costat in jur de 100 lei bucata si am facut si de 1.5 mm si de 3 mm.

Spuneti-mi va rog de unde va mai procurati freze pentru CNC?


Buna ziua,

cautam informatii despre achizitia unui CNC (tot prin fonduri europene vreau sa-l iau si eu )  si am gasit postarea ta, spune-mi te rog ce ai face acum diferit la achizitia unui CNC prin fonduri europene, ce ai lua in plus sau in minus. Precizez ca eu inca nu am primit finantarea, inca lucrez la planul de afaceri.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate