Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Vreau sa învăț cum funcționează

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Bun nu vreau neapărat să fac o carieră din asta dar....
Vreau sa învăț cum funcționează securitatea digitala. Mai exact cum anume arată un virus, cum se exploatează ceva intr-o pagina web, mai ales cum funcționează pirateria adică exact cum se trece peste mijloacele  de protecție , peste codul de confirmare etc etc
Asta pentru că dacă tot am zis ca ma tine capul la chestii inteligente vreau sa va ce pot. În sensul că vreau să văd dacă pot găsii soluții.
Voi ați zis de învățat. Pai ok atunci....sunt dispus sa o iau de jos....spuneti-mi atunci o carte, un site ceva care mă ia cu lecții ușoare. În mare stiu cam ce presupune un limbaj de programare dar încă n-am trecut prin toate lecțiile de c++
Dar sunt dispus sa învăț.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Securitate digitala nu inseamna doar c++. Parerea mea  e sa iei un domeniu mai restrans si apoi sa treci si la altele. Una e sa spargi/protejezi un site si alta e sa spargi/protejezi un calculator.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pai treci. Cum sa faci un virus daca n-ai scris programele in viata ta!

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Securitatea tine de detalii. Asadar, trebuie sa intelegi cum functioneaza lucrurile in detaliu pentru a putea intelege cum se fac exploatari.

Vino cu un program scris de tine in ce limbaj vrei tu, program care ar trebui sa nu permita unui anume utilizator sa faca ceva, si poate vei primi indicatii despre ce ai omis in materie de protectii.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View Postvyctoras1985, on 28 septembrie 2016 - 12:34, said:

Mai exact cum anume arată un virus,
Attached File  POS_Malware_51.png   72.94K   163 downloads

Edited by Handicarpati, 28 September 2016 - 12:48.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
"dacă tot am zis ca ma tine capul la chestii inteligente vreau sa va ce pot"...Dupa ce subiecte ai deschis pe aici, esti singurul care crede asta, noi, ceilalti ne-am lamurit demult...
Cum poti vorbi de chestii inteligente, cand tu ai lacune serioase la materiile invatate in clasele primare?

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

View PostHandicarpati, on 28 septembrie 2016 - 12:47, said:


[ http://thisiscolossal.com/wp-content/uploads/2011/10/scared-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce-i aia omule?!?!?!

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Te-ai lasat pagubas cu nuclearele si perpetuum mobile? :)

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Virusii nu sunt altceva decat niste programe normale...
Programele pot exista atat cu interfata grafica dar si fara interfata grafica ruland prin servicii.
Virusii practic asta sunt, niste servicii ce ruleaza in fundal si fac diverse actiuni pe care le doresti tu.
De exemplu scaneaza tot HDD-ul si iti cripteaza fisierele, etc...
Virusii pot exista pe orice platforma, insa in functie de nivelul de securitate este mai liber sau mai restrans.

De exemplu pe windows, acolo unde ai libertate totala (sa ma contrazica cineva daca gresesc, fiindca nu-i chiar domeniul meu windows-ul), e mai simplu de creat virusi periculosi in comparatie cu Android-ul, de exemplu sau cu iOS-ul, acolo unde aplicatiile ruleaza in sandbox, si trebuie sa ceri acces pentru a face loc virusului. De asemenea, nici nu poate interactiona in mod direct cu alte aplicatii, tot prin servicii.

Edited by AndyM, 28 September 2016 - 13:32.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Poate la fel de bine fi inserat intr-un exe cu interfata, zici ca face cutare lucru dar si altceva.
Cum si in Windows poti rula in sandbox si nici asta nu te scuteste de probleme.

#11
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View PostAndyM, on 28 septembrie 2016 - 13:31, said:

, si trebuie sa ceri acces pentru a face loc virusului.
Păi în principiu și pe Windows trebuie să autorizezi execuția programelor descărcate de pe Internet. Atunci când descarci un installer, îți sare imediat UAC-ul în cap (dacă ai setări default).

View Postvyctoras1985, on 28 septembrie 2016 - 12:34, said:

Bun nu vreau neapărat să fac o carieră din asta dar....
Vreau sa învăț cum funcționează securitatea digitala. Mai exact cum anume arată un virus, cum se exploatează ceva intr-o pagina web, mai ales cum funcționează pirateria adică exact cum se trece peste mijloacele  de protecție , peste codul de confirmare etc etc
Asta pentru că dacă tot am zis ca ma tine capul la chestii inteligente vreau sa va ce pot. În sensul că vreau să văd dacă pot găsii soluții.
Voi ați zis de învățat. Pai ok atunci....sunt dispus sa o iau de jos....spuneti-mi atunci o carte, un site ceva care mă ia cu lecții ușoare. În mare stiu cam ce presupune un limbaj de programare dar încă n-am trecut prin toate lecțiile de c++
Dar sunt dispus sa învăț.
Să îți arăt un workflow pentru un exemplu banal.
#include <stdio.h>
#include <unistd.h>
int main()
{
sleep(3);
printf("Salut, C!");
return 0;
}


Vrei să scoți sleep-ul din programul ăla, deoarece nu vrei să aștepți trei secunde până vezi mesajul care te interesează.
Iei un tool de analiză binară și încerci să găsești secțiunea .text. Este o secțiune din programul tău, în care se găsește cod, așa că poate găsim apeluri call (în x86/x86_64) către funcțiile sleep și printf.
Attached File  imgur1.png   181.74K   85 downloads

După cum vezi, în partea din dreapta, avem o instrucțiune e8 dc fe ff ff, de 6 bytes, care s-ar dezasambla în call ceva<sleep@plt>. După el, urmează la un moment dat un call către printf. Deci, tragem concluzia că trebuie să ștergem acel call către sleep.
Așa că înlocuim instrucțiunea aia cu instrucțiunea nop (no operation), ce este 90 hexazecimal (o înlocuim cu 6 instrucțiuni nop pentru a conserva offset-urile din program).
Attached File  imgur2.png   28.2K   78 downloads

Iar apoi, când rulăm programul, nu mai doarme 3 secunde, ci afișează direct mesajul.
Plecând de la exemplul ăsta, te poți gândi cum ai putea să păcălești o funcție care validează „ceva” pentru un joc. Îi nop-ezi o parte din conținut; o faci să returneze mereu true.

Edited by adrian93, 28 September 2016 - 14:44.


#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Posttigerheart, on 28 septembrie 2016 - 12:38, said:

Securitate digitala nu inseamna doar c++. Parerea mea  e sa iei un domeniu mai restrans si apoi sa treci si la altele. Una e sa spargi/protejezi un site si alta e sa spargi/protejezi un calculator.
În principiu html si css nu mă interesează pentru că nu am avut niciodată abilitatea de web designer.
Mai mult m-ar interesa virușii si pirateria. Spre exemplu m-ar interesa cum trec ăștia cu warez de codul de activare al unui joc. Ce anume mai exact fac grupuri gen reloaded sau skidrow. Bănuiesc că o simplă chestie ar fi cumpărarea jocului de ei, instalare după care reimpachetarea jocului în o arhivă fără fișierul cu protecția. Numai că bănuiesc că acest fișier e primul care sare la încercările de modificare , este read only plus cu cod complicat. Si atunci cum fac ăștia?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Invata programare, cum fuctioneaza un OS, cum e alcatuit un .exe, cum inserezi in el un cod etc.

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 28 septembrie 2016 - 12:38, said:

Pai treci. Cum sa faci un virus daca n-ai scris programele in viata ta!
Un singur virus am făcut la viață mea....l-am încercat cu cineva si culmea a fost ca pe cât de simplu si inofensiv era nu exista la momentul ăla protecție pe windows pentru el.
Mai precis era o simplă linie în ruby în care în consolă se scria de 9999999 ori un cuvânt forțând windows-ul să dea restart. Astfel munca temporara nesalvata se pierdea. Am vrut sa fac o versiune mai complicată care să nu dea restart ci să ocupe procesorul aiurea. Sau o altă variantă ar fi fost crearea unui fișier pe care să îl umple cu vreo 50 GB de cuvinte

#15
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Poti incepe cu niste notiuni de aici

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postbaliosss, on 28 septembrie 2016 - 13:29, said:

Te-ai lasat pagubas cu nuclearele si perpetuum mobile? :)
Păi ....cam da...

#17
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postvyctoras1985, on 28 septembrie 2016 - 14:36, said:

În principiu html si css nu mă interesează pentru că nu am avut niciodată abilitatea de web designer
Pentru web, XSS (Cross Site Scripting) și XSRF (Cross Site Request Forgeries) sunt interesante (context educațional).


View Postvyctoras1985, on 28 septembrie 2016 - 14:36, said:

Mai mult m-ar interesa virușii si pirateria. Spre exemplu m-ar interesa cum trec ăștia cu warez de codul de activare al unui joc. Ce anume mai exact fac grupuri gen reloaded sau skidrow. Bănuiesc că o simplă chestie ar fi cumpărarea jocului de ei, instalare după care reimpachetarea jocului în o arhivă fără fișierul cu protecția. Numai că bănuiesc că acest fișier e primul care sare la încercările de modificare , este read only plus cu cod complicat. Si atunci cum fac ăștia?
Pentru piraterie (desigur, discutând strict într-un context educațional) e nevoie de multă experiență. Codul e extrem de obfuscat, de bine protejat. Vezi ce nebunie e cu jocurile AAA ce utilizează Denuvo, despre care se zvonește că folosește encriptare de instrucțiuni, rulare de instrucțiuni în mediu virtualizat și tot soiul de trick-uri dinamice.
Cred că nimeni nu se bagă la așa ceva în afară de Scenă.

View Postadrian93, on 28 septembrie 2016 - 14:16, said:

După cum vezi, în partea din dreapta, avem o instrucțiune e8 dc fe ff ff, de 6 bytes, ... înlocuim cu 6 instrucțiuni nop pentru a conserva offset-urile din program).
5. Am numărat greșit :D.

Edited by adrian93, 28 September 2016 - 15:08.


#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View PostBursul, on 28 septembrie 2016 - 13:25, said:

Ce-i aia omule?!?!?!
http://www.hexacorn....ng-pos-systems/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate