Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Casa Suceava P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
O buna zi tuturor!

In sfarsit incep si eu jurnalul mult asteptat! (desi il incep cam devreme)

Sa incep cu inceputul. Sunt Cosmina, 28 ani, si impreuna cu sotul meu, ne dorim o casa, dar suntem cat se poate de afoni in domeniu si avem nevoie de toate sfaturile/parerile/criticile voastre. Chiar va rog sa ne spuneti tot ce aveti pe limba.

Ce avem in momentul de fata?
1. Teren 30 ari, vreo 25 disponibili pt casa si curte.
2. 20000 euro buget initial.
3. Canalizare, apa, curent, WC de curte, o baraca/ camera de vara, imprejmuire, vecini (siguranta antifurt) si speram sa se traga si gaz in curand. E-on a preluat niste cereri de la doritori, se spune ca s-a semnat deja un acord, dar de la promisiune la fapta...

Detalii plan:
1. Aprox 65mp utili pe nivel (parter living, CT, baie mica, bucatarie+dining, mansarda 2 dormitoare, dressing, baie, o camera depozitare, fara pod)
2. Momentan doar eu si sotul. Speram intr-un viitor sa reusim sa adoptam unul sau doi copii.
3. Speram sa adaugam la buget aprox. 5000 euro anual. Nu ne grabim. Avem unde locui.

Intrebari initiale:
1. Reusim cu 20000 euro sa o terminam la rosu?
2. La cat ar putea ajunge costurile totale la cheie?
3. Ne ajutati cu informatii? Pretty please 😆

P.S. Am sa adaug si planul pe care il avem deocamdata de la arhitecta imediat ce gasesc de unde sa il atasez.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
CCa 150 eur/ mp construit, la rosu, in regie proprie.
La cheie 450-500 Eur/ mp construit, cu materiale bune, cu toate instalatiile  de incalzire etc.
Daca faceti ceva modest si in regie proprie poate scoateti sub 400/ mp final.

 tolo_cosmina, on 28 septembrie 2016 - 09:19, said:

P.S. Am sa adaug si planul pe care il avem deocamdata de la arhitecta imediat ce gasesc de unde sa il atasez.

gresit
luati un plan de gata, de pe net, e mai ieftin si eventual vedeti unde s-a mai facut
puteti alege din sute, mii de modele
vedeti un model fara chestii complicate de manopera (ape acoperis etc)

Edited by overseas, 28 September 2016 - 09:49.


#3
tolo_cosmina

tolo_cosmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2016
Arhitecta e o prietena. Nu ne ia bani de proiect. E primul ei proiect sub semnatura proprie si vrea sa-l adauge la portofoliu. Si-a dat interesul maxim. Acum nu stiu cat e de ok. Ea a indeplinit toate cerintele mele

Attached Files



#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 tolo_cosmina, on 28 septembrie 2016 - 09:19, said:


1. Reusim cu 20000 euro sa o terminam la rosu?

Da.
Cu greu, cu mult studiu, multa implicare, cu sacrificii, cu rabdare, cu control strict al bugetului.

#5
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Da, la aceasta suprafata terminati casa la rosu cu 20000 de euro.
La cheie va ajunge pe undeva in jur de 50000 de euro, pretul final va depinde mult de ce finisaje veti alege.

#6
macoveiciuc

macoveiciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.05.2010
Pareaa personala e ca, daca tot este teren la dispozitie ar fi mai OK un singur nivel, doar parter, tinand cont ca suprafata utila dorita nu este mare....Pe parcursul intregului proiect de constructie se mai reduc din costuri, si ... peste multi ani va fi din ce in ce mai greu de urcat scari la dormitoare...
De ce doar parter?...1: scapi de turnat o placa de beton.... o pardoseala de lemn va avea vibratii neplacute in timp... si lemnul stratificat are ceva costuri semnificative
2. nu mai ai nevoie de scara interna... spatiu castigat si nu mai ai cheltuieli suplimentare.

Ca un sfat suplimentar tinand cont de bucatarie... NU bucatarie deschisa daca ai de gand sa gatesti frecvent... Eu asa am construit din lipsa de spatiu... e frumos, cu bar despartitor sa fie cat de cat delimitata fata de sufragerie... DAR este suficient sa fac o punga de popcorn la microunde si  miroase in toata casa... nu mai spun daca ma apuc sa prajesc ceva.  E foarte bine ca bucataria sa fie camera separata si cat mai mare, eventual cu iesire intr-o curte interioara/terasa. e foarte comod vara.

Din punct de vedere al bugetului... depinde de multe variabile, ce tipuri de materiale... Manopera e parte semnificativa din buget, daca ve pricepeti sa mai faceceti si cate ceva... ar fi ok.
Si inca ceva..daca va permite bugetul, invelitoarea pentru acoperis din TIGLA.  e mai scump dar in timp se vede diferenta.

Cu stima

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Vorbim deci de o casa economica.
Uita de lemnaraia aia atasata de casa si de pergola. Iti blestemi zilele dupa 2 ani de ploaie pe ele.
LA fel cu jardinierele alea, pe langa casa faci trotuar si scurgere de ape.
La fel placajele pe casa te costa prea mult, faci o structurata ca toata lumea.
Interiorul e ok, dar se poate si mai bine. Acum e ca un apartament.

#8
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Chiar e mai ieftin sa construiesti pe un singur nivel? Se scapa de placa peste parter, dar va fin nevoie de fundatie pentru o suprafata (aproape) dubla si la fel de acoperis mai mare.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 sergiu_psc, on 28 septembrie 2016 - 10:26, said:

Chiar e mai ieftin sa construiesti pe un singur nivel? Se scapa de placa peste parter, dar va fin nevoie de fundatie pentru o suprafata (aproape) dubla si la fel de acoperis mai mare.

Scapi de problema constructiei la inaltime, nu mai aduci elefantul sa torni placa la etaj etc Scutesti de ex. stalpii de rezistenta la parter.
E bine si pentru mentenanta, imediat ai acces pe casa.
E o idee buna casa pe 1 nivel. Cand ai casa inalta iti ploua pe ziduri si deterioreaza finisajele etc

#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 sergiu_psc, on 28 septembrie 2016 - 10:26, said:

Chiar e mai ieftin sa construiesti pe un singur nivel? Se scapa de placa peste parter, dar va fin nevoie de fundatie pentru o suprafata (aproape) dubla si la fel de acoperis mai mare.
Nu ca si costuri esti tot acolo...diferenta este de confort :)

#11
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Corect.Si mai exista posibilitatea sa vina si 2 copii-deci trebuie minim 4 dormitoare(matrimonial, cate unul pentru copii, caci vor creste, si inca un dormitor pentru oaspeti.
La configuratia asta, cu bucatarie si anexele necesare, casa ar arta ca o placinta.Deci musai etaj.

#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 tolo_cosmina, on 28 septembrie 2016 - 10:03, said:

Arhitecta e o prietena. Nu ne ia bani de proiect. E primul ei proiect sub semnatura proprie si vrea sa-l adauge la portofoliu. Si-a dat interesul maxim. Acum nu stiu cat e de ok. Ea a indeplinit toate cerintele mele

Orice varianta ai alege, succes la constructie!

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si eu plusez pentru casa doar pe parter;la 70 de de ani nu prea o sa mai ai chef de urcat scari

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 rinaldoparaipan, on 28 septembrie 2016 - 11:23, said:

Corect.Si mai exista posibilitatea sa vina si 2 copii-deci trebuie minim 4 dormitoare(matrimonial, cate unul pentru copii, caci vor creste, si inca un dormitor pentru oaspeti.
La configuratia asta, cu bucatarie si anexele necesare, casa ar arta ca o placinta.Deci musai etaj.

Oamenii sunt pe un buget limitat, iar copiii au mai crescut si impreuna, fara baie in camera.
Punctul care merita discutat e o impartire inteligenta considerand copiii: un hol pretabil birou etc

 daniMMM, on 28 septembrie 2016 - 11:59, said:

Si eu plusez pentru casa doar pe parter;la 70 de de ani nu prea o sa mai ai chef de urcat scari

Dupa ce mi-am facut casa cu etaj + pod mansardabil, si eu mi-as face doar parter, dar nu din cauza scarilor.

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006

 daniMMM, on 28 septembrie 2016 - 11:59, said:

Si eu plusez pentru casa doar pe parter;la 70 de de ani nu prea o sa mai ai chef de urcat scari

Se pot face doua dormitoare la parter...pentru batranete.

#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@rinaldoparaipan de unde scoti atatea dormitoare ? Nu ai auzit bugetul? 20 000 euro. Trezeste-te si fii la subiect. Dormitoare pentru musafiri fac cei care au banuti nu unul care se chinuie sa ridice o casa, musafirii dpmdv nu au decat sa doarma pe o canapea in living sau daca nu le convine la hotel.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Uite de ex. un proiect fain, usor de construit, e doar un ex., poti ajusta ce vrei:

http://www.proiected...asa-betula.html

sau pe un nivel
http://www.proiected...-casa-mara.html

Ideea e sa vezi zeci de proiecte, iti deschide perspectiva.
Acolo sunt si niste bugete orientative.

Adevarul e ca pe parter scapi de balcoane, care sunt niste inutilitati monumentale.

Edited by overseas, 28 September 2016 - 13:23.


#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Si eu as merge tot pe varianta parter (locuiesc de ceva timp intr-o astfel de casa) avand in vedere suprafata de teren disponibila.
Cauta pe forum si vei gasi multe discutii de genul parter vs etaj vs mansarda. Ultima (mansarda) o consider cea mai proasta alegere.
Studiu geotehnic ai? Daca terenul este ok poti face fundatii izolate si mai scutesti ceva bani dar asta va decide structuristul
Vezi ca orice variatie de forma la acoperis inseamna mai multi bani, la acoperis nu face greseala sa calculezi pret/mp cel mai mult te omoara la bani accesoriile: dolii, coame, burlane, coturi, parazapezi...... etc
Aceeasi observatie vis-a-vis de pereti pe rotund, ferestre arcada.... = bani mai multi

 rinaldoparaipan, on 28 septembrie 2016 - 11:23, said:

Corect.Si mai exista posibilitatea sa vina si 2 copii-deci trebuie minim 4 dormitoare(matrimonial, cate unul pentru copii, caci vor creste, si inca un dormitor pentru oaspeti.
Dar nu mai bine 2 dormitoare pt oaspeti ca poate mai au si rude prieteni.....? dar poate vor si o sala de fitness, piscina...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate