Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie tastatura mecanica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Am folosit vreme de cativa ani o tastatura Apple Aluminium, foarte frumoasa si draguta. Si-a dat obstescul sfarsit si ca orice produs de consum, nu poate fi reparata. ok, a mers la reciclat.

Mi-as dori sa imi fac un cadou si anume o tastatura mecanica. Nu ma intereseaza ceva cu briz-brizuri, as dori daca e posibil (totusi) sa nu fie foarte zgomotoasa. Din cate am citit, switchurile MX red ar fi mai silentioase.

Are cineva o astfel de tastatura, e de cumparat sau nu ?

PS nu ma grabesc si nu sunt limitat sa o iau din tara, desi as prefera sa o butonez (Bucuresti). Daca are vreo relevanta, acum am pe birou un Compaq 166516-006 PS/2. E solida  ca un tanc insa mi-as dori ceva mai silentios. Buget? 150E

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Fix in bugetul tau ar intra Corsair STRAFE - RGB LED - Cherry MX Silent - Layout EU  cu switch-uri Cherry MX silent.

Nu stiu cat de silent e in realitate, asa ca iti recomand sa o cauti expusa prin magazinele IT, sa o testezi. Dar in mod normal asta ar trebui sa fie cea mai silentioasa dintre tastaturile mecanice.

Edited by Hider141, 28 September 2016 - 08:46.


#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Nu e genul meu, vreau o tastatura de office, nu cu beculete de copil. Caut ceva gen http://codekeyboards.com/ , insa nu vad la ei switchuri silentioase.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Salut,
Eu am "http://www.pcgarage....ultimate-2014/", eu sunt foarte multumit de ea, dar e foarte zgomotoasa.
E iluminata verde dar se poate oprii iluminarea.

Edited by mirel3003, 28 September 2016 - 09:07.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce ai da 650lei pe o tastatura ? Posted Image

#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.geek.com/...itches-1630311/

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View PostTruculMagic, on 28 septembrie 2016 - 09:54, said:

De ce ai da 650lei pe o tastatura ? Posted Image
Nici nu iti dai seama ce feeling ai cand tastezi pe o tastatura mecanica. Plus ca tastatura nu o schimbi asa repede ca alte componente dintr-un calculator. O tastatura de calitate te poate tine peste 10 ani (bineinteles daca nu se afla lichide prin preajma ei - Daca ai varsat cola pe ea e pa-pa, nu ai cum sa o cureti).

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001

View PostTruculMagic, on 28 septembrie 2016 - 09:54, said:

De ce ai da 650lei pe o tastatura ? Posted Image

pe masura ce anii trec jucariile devin mai scumpe, simplu Posted Image

#9
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Corsair k70  Cherry Red (sau Brown, Blue etc) . Ai 2 variante cu LED RGB- mai scumpa, monocolor mai ieftina. (in jur de 120 euro parca)

Iti recomand Cherry Red, forta de apasare e foarte mica, zgomot putin, iar calitatea constructiei impecabila. (frame din aluminiu ). Cauta ultimele variante (alea vechi au avut ceva probleme cu ledurile ).
K95 parca are in plus butoane de macro-uri pe margine.
Sunt programator si stau 8 ore minim cu k70 sub mana. Merita banii fara nici un regret. Plus ca o lasi mostenire la nepoti daca e sa crezi numarul de apasari pentru care e garantata.

Edited by N62B44, 28 September 2016 - 19:54.


#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer beculetele ma lasa rece, prefer fara (sau macar sa poata fi disable). Si eu butonez muulte ore pe zi, am sa vad unde pot sa pipai cateva minute o astfel de tastatura. Multumesc pt pont.

inteleg ca asta e jucaria http://www.corsair.c...herry-mx-red-na

Edited by don_King, 28 September 2016 - 21:42.


#11
rimidalv02

rimidalv02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2016
Salut.
Vreau sa cumpar razer blackwidow ultimate 2014, am gasit-o pe olx si sunt pe cale sa o cumpar la un pret bun. Omul spune ca a folosit-o 96 de ore, ca e adusa din SUA si ca e in perfecta stare.
Ce parere aveti, ma pot pacali cu ea? Pot sa o mai intregistrez si sa am acces la Razer Synapse, sa inregistrez macro daca ea a fost deja inregistrata?
Poate sa fie ceva in neregula, necompatibil cu sistemtle noastre, daca e adusa din SUA?
Astept raspuns, daca ma puteti ajuta cu un sfat.
Multuemsc.

#12
rimidalv02

rimidalv02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2016
Are cineva un sfat?
Posted Image

#13
bluespider

bluespider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2010
Nu stiu despre Razer Synapse, da' incompatibilitati functionale nu exista.  Adica eu folosesc tastaturi vechi cu doua adaptoare, unul de la DIN5 la PS2 si celalalt de la PS2 la USB.
Trebuie sa fii atent la layout, adica daca esti obisnuit cu ANSI e cam nasol sa scrii pe ISO s.a.m.d. https://s3.amazonaws....png?1403387869

Edited by bluespider, 24 November 2016 - 18:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate