Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bike-sharing Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ce parere aveti ?
Sper sa se extinda cat mai rapid si cumva sa fie pe profit ca altfel se va desfiinta

Vad ca deocamdata e numai langa statiile de metrou si ma gandesc ca oamenii vor lua metroul in loc de bicicleta

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
si eu sper sa se dezvolte insa la cat de snob e romanul..nu va renunta la ora petrecuta pe iuliu maniu stand la semafor.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Vad ca sunt sponsorizati de kaufland si de raiffeisen bank care au reclame pe biciclete
E bun ca sunt folosite ca si reclama pe strada ,mas prefera sa se bage in chestia asta cat mai multe firme si sa prinda amploare

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postusrnm, on 28 septembrie 2016 - 08:04, said:

si eu sper sa se dezvolte insa la cat de snob e romanul..nu va renunta la ora petrecuta pe iuliu maniu stand la semafor.
Mai ales cand ploua sau e vreme urata, clar ca vor prefera semafoarele in confort Posted Image N-am inteles eu bine dar am auzit ceva cu termen de 30 min sau asa ceva... pai e aberant.

Edited by andreic, 28 September 2016 - 08:07.


#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postusrnm, on 28 septembrie 2016 - 08:04, said:

si eu sper sa se dezvolte insa la cat de snob e romanul..nu va renunta la ora petrecuta pe iuliu maniu stand la semafor.
Daca ar face si niste piste adevarate pt biciclete eu cred ca se va dezvolta mult mai rapid

#6
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Interesant dar... pistele de biciclete ne lipsesc totusi.

Edited by danmerezeanu, 28 September 2016 - 08:07.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Astia ziceau ca se va putea inchiria oricand in timpul anului , totusi cred ca pe timp de iarna ar trebui duse intr-un depozit ca altfel se strica si e pacat

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint linga statiile de metrou nu ca sa concureze cu metroul ci ca sa mergi cu metroul distantele mai mari si dupa aia cu bicicleta pina unde ai de mers, ca nu ai statie de metrou la fiecare colt de strada.

Zapada e ultima problema a unor biciclete tinute pe afara intr-un oras mare din Romania...

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postandreic, on 28 septembrie 2016 - 08:06, said:

N-am inteles eu bine dar am auzit ceva cu termen de 30 min sau asa ceva... pai e aberant.
dap. am auzit si eu prezentarea la radio. ideia e sa iei bicicleta si sa mergi pana unde ai nevoie, nu sa o tii toata ziua. dupa ce ai ajuns unde ai nevoie, o predai si dupa ceva timp ai dreptul iar sa inchiriezi bicicleta ca sa te intorci.

#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postandreic, on 28 septembrie 2016 - 08:06, said:

Mai ales cand ploua sau e vreme urata, clar ca vor prefera semafoarele in confort Posted Image N-am inteles eu bine dar am auzit ceva cu termen de 30 min sau asa ceva... pai e aberant.

ar putea folosi alte mijloace de transport cand ploua, gen autobuz, metrou, tramvai. Stiu, stiu vei spune ca alea vin greu ca bla bla. Vin greu ca nu au unde sa se duca de aglomeratie. E fabulos cand de la Gorjului pana la Lujerului faci 25-30 de minute la ora 7 Posted Image. Adevarul e ca nimeni nu-si muta curu din masina chiar daca-si dau juma de salariu doar pe benzina si juma de viata pe semafor Posted Image

Edited by usrnm, 28 September 2016 - 08:29.


#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postpetre69, on 28 septembrie 2016 - 08:08, said:

Astia ziceau ca se va putea inchiria oricand in timpul anului , totusi cred ca pe timp de iarna ar trebui duse intr-un depozit ca altfel se strica si e pacat
Si cu pistele de biciclete (care ziceai ca ar trebui făcute) ce facem iarna ? Le transformam înapoi in benzi auto?

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postech, on 28 septembrie 2016 - 08:40, said:


Si cu pistele de biciclete (care ziceai ca ar trebui făcute) ce facem iarna ? Le transformam înapoi in benzi auto?
Mda , aici ai dreptate


Eventual sa delimiteze cumva pistele de bicicleta cu niste benzi galbene iar acolo sa aiba prioritate biciclistii.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
In continuare exista utopici care se slavesc biciclitul, dar majoritatea se dau cu bicicleta in parc cateodata.

Hai sa va spun experienta mea, ca "Mitza biciclista":
- 2/3 din an starea vremii fie e extrema (frig sau f cald), fie nu e potrivita (ploaie, vant) pentru mersul cu bicicleta.
- cand mergi cu bicicleta si ai impresia ca faci sport, de fapt respiri fara filtru foarte multe noxe, direct din teava de esapament.
- nu avem piste de biciclisti si nici nu vom avea. Nu e loc, nu sunt bani si.. nici cerere.
- faci slalom printre masini si gropi!
- terenul in Romania e malos, la prima ploicica apare namolul si balta. Cum te duci mai spre lumea civilizata, terenul e pietros.
- ajuns la munca, e musai sa faci un dus, altfel te va evita lumea. Cati au aceasta posibilitate?
- unde lasi bicicleta fara sa iti dispara in totalitate sau macar chestii agatate de ea?

Asadar, solutii magice nu sunt.
Fie pleci cu jumatate de ora mai devreme, fie cu o ora mai tarziu.
Ce nu intelege lumea, este ca 20 minute de alergat incetisor, e mai bine decat 20 km de ciciclit.

#14
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postech, on 28 septembrie 2016 - 08:40, said:

Si cu pistele de biciclete (care ziceai ca ar trebui făcute) ce facem iarna ? Le transformam înapoi in benzi auto?

le deszapezim ca in tarile civilizate si mergem in continuare. :D

#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postf300, on 28 septembrie 2016 - 08:13, said:

Sint linga statiile de metrou nu ca sa concureze cu metroul ci ca sa mergi cu metroul distantele mai mari si dupa aia cu bicicleta pina unde ai de mers, ca nu ai statie de metrou la fiecare colt de strada.

Zapada e ultima problema a unor biciclete tinute pe afara intr-un oras mare din Romania...

View PostFane, on 28 septembrie 2016 - 08:16, said:

dap. am auzit si eu prezentarea la radio. ideia e sa iei bicicleta si sa mergi pana unde ai nevoie, nu sa o tii toata ziua. dupa ce ai ajuns unde ai nevoie, o predai si dupa ceva timp ai dreptul iar sa inchiriezi bicicleta ca sa te intorci.

Este absolut ilogic ce ziceti voi acolo.

Daca locul de inchiriat e langa statiile de metrou nu vei putea lua bicicleta decat de langa statia de metrou si nu poti sa o lasi decat langa alta staie de metrou. Deci , mai bine iei metroul.

Sau , ajungi cu metorul intr-un loc (1 decembrie) si vrei sa ajungi la poarta faur...
Iei bicicleta te duci unde ai treaba si...cum o mai predai?
La fel la intoarcere , iei bicicleta (!?) de unde?


Iar costurile sunt cam...

Abonamentul îți permite utilizarea bicicletei timp de 30 de minute, urmate de o pauză similară.

[ http://ivelo.ro/wp-content/uploads/2016/09/Tabel_preturi-3.1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Depășirea celor 30 de minute de grație atrage costuri suplimentare.

[ http://ivelo.ro/wp-content/uploads/2016/09/Tabel_preturi-3.2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postusrnm, on 28 septembrie 2016 - 08:49, said:

le deszapezim ca in tarile civilizate si mergem in continuare. Posted Image
Pe mine personal ma deranjeaza doar caldura, deci iarna as putea merge Posted Image
Si cred ca nici pe ploaie nu as putea merge ...

View PostJammalan-the-Prophet, on 28 septembrie 2016 - 09:02, said:

Este absolut ilogic ce ziceti voi acolo.

Daca locul de inchiriat e langa statiile de metrou nu vei putea lua bicicleta decat de langa statia de metrou si nu poti sa o lasi decat langa alta staie de metrou. Deci , mai bine iei metroul.

Sau , ajungi cu metorul intr-un loc (1 decembrie) si vrei sa ajungi la poarta faur...
Iei bicicleta te duci unde ai treaba si...cum o mai predai?
La fel la intoarcere , iei bicicleta (!?) de unde?


Iar costurile sunt cam...

Abonamentul îți permite utilizarea bicicletei timp de 30 de minute, urmate de o pauză similară.

[ http://ivelo.ro/wp-content/uploads/2016/09/Tabel_preturi-3.1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Depășirea celor 30 de minute de grație atrage costuri suplimentare.

[ http://ivelo.ro/wp-content/uploads/2016/09/Tabel_preturi-3.2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In concluzie, proiectul pare facut special pentru a te plimba cu bicicleta, nu are un scop utilitar.
Dar nu inteleg de ce nu au facut treaba asta in parcuri, de ce era nevoie sa incurce circulatia pe strazi ? Doar ca sa se poata plimba oricine are acces la vreo statie de metrou si nu sta langa parc ?

Edited by ech, 28 September 2016 - 09:09.


#17
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postech, on 28 septembrie 2016 - 09:05, said:

Pe mine personala ma deranjeaza doar caldura, deci iarna as putea merge Posted Image
Si cred ca nici pe ploaie nu as putea merge ...

nici eu nu ies pe ploaie. vara mai merg, cumva programul si jobul imi permit sa o folosesc, iar iarna, merg fara probleme daca e uscat pe jos. Termice pe mine, cagula, manusi si da-i pedale Posted Image

Edited by usrnm, 28 September 2016 - 09:08.


#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Ar mai trebui si facuta educatie biciclistilor wannabe deoarece pe langa faptul ca nu avem infrastructura pentru asa ceva, multi din cei intalniti pe biciclete in trafic sunt hipsteri in blugi skinny (sau cum dracu le zice) cu castile in urechi si basca in cap care trec pe trecere pe bicicleta, fac slalom printre masini in mers si in principiu ei "au drepturi" dar obligatii ciuciu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate