Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Daca se scoate taxa de timbru - ce masina v-ati lua?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Ce masina v-ati lua daca taxa de timbru se scoate?

Cred ca brusc ar deveni din nou atragatoare masinile EURO3 si mai jos, ieftine si calde din germanica.

Sint curios pe ce a pus ochii fiecare in asteptarea vestii bune (care o sa il supere pe Tariceanu, autorul moral al taxei ilegale)

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Mi-as lua un tractor.

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pai vorbim de masini sau de cazane? In 2016 o chestie cu Euro 3 numai masina nu mai e, dar na... fiecare cu perceptia lui despre tigai.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Nu se scoate.
Si daca se scoate... primesc ceva bani de la stat sau cum?

#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Pentru drumurile noastre asta: https://www.google.r...fkTYnIbmZ2pGVM:
Made in Ro!

#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Cand se scoate? Conform carei legi?

View PostLowrider, on 27 septembrie 2016 - 23:29, said:

fiecare cu perceptia lui despre tigai.
Nu stiu ce tigai mai scot in 2016 fum Posted Image Astea de pe piata nu scot fum, nu se lipesc, se spala rapid.

Edited by truet, 27 September 2016 - 23:32.


#7
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostLowrider, on 27 septembrie 2016 - 23:29, said:

Pai vorbim de masini sau de cazane? In 2016 o chestie cu Euro 3 numai masina nu mai e, dar na... fiecare cu perceptia lui despre tigai.
Deci tu iti cumperi masina dupa criteriul sa polueze cat mai putin?
Lasand asta la o parte, unii au bani doar de asa ceva de ex: http://suchen.mobile...ber=1&fnai=prev

La doar 2600 de euro e totusi o optiune interesanta.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cine te-a pacalit ca se scoate? Cum? Sa nu mai fie o vaca buna de muls in continuare? Posted Image
Poate i-o zice altfel, poate o avea alt "mecanism" de calcul, dar in esenta e tot aceeasi Marie...

Oricum ar fi, mi-as cumpara masina noua, pentru care taxa e aproape inexistenta (fata de valoarea masinii).
Problema nu e la taxa, ci la impozite, asigurari, casco si alte alea... Posted Image

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Pentru mine nu a fost un impediment taxa pana acum ....mai ales ca o masina am inmatriculat-o fara taxa , la una am recuperat-o....si la celelalte astept sa vad ce se mai intampla.

Problema e impozitul auto. Sunt cateva masini cu motoare de 3000 care m-ar fi intersat ....dar m-ar fi omorat impozitul de 2.500 lei /an ( 555E) . Daca as detine un 3.0 timp de 6 ani .....statul/primaria m-ar jefui de 3.330 E .

Edited by polizei, 28 September 2016 - 00:06.


#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Chiar daca ai recuperat-o, nu inseamna ca taxa nu te-ar afecta, pt ca atunci cand o vinzi, statul ar vrea iar sa ia taxa si cumparatorii ar fugi de masina ta.

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mi-as lua ASTA:
Chiar mi-ati dat o idee,maine o comandPosted Image

Attached Files



#12
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.04.2015
UE ii preseaza sa scoata taxa.
Ieri undeva in Salaj s-a dat prima sentinta in favoarea cumpararii unui autoturism fara taxa.
Se vrea introdusa in pretul carburantului.Mergi(poluezi) platesti.
Oricum era naspa ca un pensionar care merge ~2000 km/an sa plateasca aceeasi taxa de poluare(acum zisa prima inmatriculare) ca cineva care merge 20000 km/an

#13
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Da, da daaaa, cat mai multe coji pe soseleeeee , tot e bine ca vor avea asigurari !

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postmaxtron_69, on 27 septembrie 2016 - 23:46, said:

Deci tu iti cumperi masina dupa criteriul sa polueze cat mai putin?
Lasand asta la o parte, unii au bani doar de asa ceva de ex: http://suchen.mobile...ber=1&fnai=prev

La doar 2600 de euro e totusi o optiune interesanta.
Nu, eu imi cumpar masina dupa criteriul sa mearga cat mai bine, la costuri cat mai scazute. O masina din o mie noua sute toamna nu va respecta aceste conditii simultan. O masina veche si foarte veche o iei daca e o clasica sau daca are atuu-rile care o califica pt a deveni o clasica.
Nu vreau sa o iei personal, dar link-ul tau arata exact profilul cumparatorului roman de masini: ii dai sansa sa aleaga orice masina de pe piata si el se repede la Passat. Inca dinainte sa deschid link-ul am fost 90% sigur ca va fi ori Passat, ori Golf 4 :D

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostLowrider, on 27 septembrie 2016 - 23:29, said:

Pai vorbim de masini sau de cazane? In 2016 o chestie cu Euro 3 numai masina nu mai e, dar na... fiecare cu perceptia lui despre tigai.
Uite ca am Euro3. Si nu l-as da pe euro 5. Inca nu mi s-a aprins nici macar o data becul la filtrul de particule, si nici nu o sa se aprinda. Nu prea cred ca e importanta norma aia de poluare. Mult mai important e sa fie masina in stare buna. Macar a mea e fara imbunatatiri (adica scos filtrul de particule si dat spaga la ITP sa treaca la testul de noxe). A mea trece pe bune de fiecare data, fara spaga, la fel si Cielo care e Non Euro.

#16
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Noroc cu eliminarea taxei , multe vise umede cu Vaxvagin se vor materializa !

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postmzamfirm, on 28 septembrie 2016 - 07:18, said:

Noroc cu eliminarea taxei , multe vise umede cu Vaxvagin se vor materializa !

Un lucru e clar, raman fidel francezilor, deci Peugeotul va fi inlocuit cand o sa fie cazul tot cu Peugeot eventual Dacia. Alea nemtesti platesti masina la acelasi pret cu frantuzestile si mai dai 2000 de euro pe sigla.

Edited by PoeOvidiu, 28 September 2016 - 07:28.


#18
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postcolombo2003, on 27 septembrie 2016 - 23:57, said:

Cine te-a pacalit ca se scoate? Cum? Sa nu mai fie o vaca buna de muls in continuare? Posted Image
Poate i-o zice altfel, poate o avea alt "mecanism" de calcul, dar in esenta e tot aceeasi Marie...

Oricum ar fi, mi-as cumpara masina noua, pentru care taxa e aproape inexistenta (fata de valoarea masinii).
Problema nu e la taxa, ci la impozite, asigurari, casco si alte alea... Posted Image
Taxa se va introduce in pretul benzinei, poluezi numai daca circuli, platesti numai daca poluezi. mult mai logic

Te felicit ca ti-ai lua masina noua, dar pana atunci, probabil incepi cu una veche... si daca nu mai are taxa, e perfect.

View Postmzamfirm, on 28 septembrie 2016 - 07:12, said:

Da, da daaaa, cat mai multe coji pe soseleeeee , tot e bine ca vor avea asigurari !
zamfire, deja ai inceput? ce vina ii bagi la masina aia sau la multe altele, din 2005 inseamna 11 ani vechime.
La ce varsta tre sa casam masinile, sau ce sa le facem? Ca vad ca trebuie scoase de pe sosele dupa tine... zi clar ca sa stim.
Venim la tine sa hotarasti?

Zi deci clar, ce inseamna coaja? Anul de fabricatie sau ce anume?

View PostLowrider, on 28 septembrie 2016 - 07:14, said:

Nu, eu imi cumpar masina dupa criteriul sa mearga cat mai bine, la costuri cat mai scazute. O masina din o mie noua sute toamna nu va respecta aceste conditii simultan. O masina veche si foarte veche o iei daca e o clasica sau daca are atuu-rile care o califica pt a deveni o clasica.
Nu vreau sa o iei personal, dar link-ul tau arata exact profilul cumparatorului roman de masini: ii dai sansa sa aleaga orice masina de pe piata si el se repede la Passat. Inca dinainte sa deschid link-ul am fost 90% sigur ca va fi ori Passat, ori Golf 4 Posted Image
Iti cumperi cand? Ca inteleg ca deocamdata nu ai masina... hai sa vorbim astia care avem.
Daca ai frustrari legate de VW, nu le lasa sa refuleze aici, ca esti off-topic.
Topicul este: CE MASINA TI-AI LUA DACA S_AR SCOATE TAXA.

Apropo, masina din link nu e din 1900 toamna. Are fix 11 ani. Ce e rau in asta, zi mai clar, tre sa interzicem pe sosele masinile de la ce varsta? Zi clar ce an de fabricatie e ultimul care ne permiti tu sa folosim
Si de ce? Ca costa mult intretinerea zici tu? Credeam ca ai ceva motiv mai bun decat sa te uiti ce fac cu banii mei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate