Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Volumul default al clipurilor in Firefox

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salut

Stiti cum atunci cand navigati in Firefox pe FB si faceti click pe un video (care nu e youtube) flash si volumul este deodata maxim?

Nu-i asa ca va enerveaza, mai ales daca folositi casti ?

Pe Firefox, exista un remediu ca video clipurile pe flash sa fie default mute, in loc sa explodeze ca volum in urechile voastre!

Pasii sunt:
1) Pe firefox, deschideti o noua pagina goala de navigatie si scrieti about:config (este pagina de configurare a Firefox....atentie ce schimbati, modificati NUMAI ce va spun eu!)

2) scrieti cuvantul  "volume"   (fara ghilimele)

3) veti vedea 2 rezultate ale cautatii: media.default.volume si media.volume_scale

4) ne intereseaza doar media.default.volume
dublu-click pe el si schimbati valoarea de la 1.0 la 0.0

ENTER si inchideti pagina about:config!

Acum, cand intrati pe un clip flash, volumul va fi mut (by default) in loc sa va explodeze in urechi (mai ales daca folositi casti) si il puteti ajusta linistiti

Enjoy Posted Image

Edited by pinguinul666, 27 September 2016 - 21:32.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am modificat titlul topicului din "Volumul de default al clipurilor in Facebook" in "Volumul default al clipurilor in Firefox".

La mine videoclipurile au volum normal cu setarile implicite.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Post_-_, on 27 septembrie 2016 - 21:44, said:

Am modificat titlul topicului din "Volumul de default al clipurilor in Facebook" in "Volumul default al clipurilor in Firefox".

La mine videoclipurile au volum normal cu setarile implicite.

pe Facebook, volumul implicit flash e maxim.
daca clipul e youtube embeded, atunci da, il poti ajusta cum vrei tu.

dar in mod normal, userul nu poate modifica volumul implicit al clipurilor in flash pe youube

Un exemplu de clip flash pe youtube:
LINK

Clipul este unul linistit, dar daca era de pilda, un clip cu copii razand (cum sunt multe pe Facebook si toate la volum maxim) ?!
Nasol daca folosesti mai ales casti (ca mine).

Sigur, poti folosi volumetrul castilor, dar iarasi e nasol, fiindca nu mereu esti "pe faza" si doi la mana, inseamna sa il folosesti iarasi cand revii la activitatile obisnuite - timpi morti.

Tutorialul meu rezolva problema fortand Flash Player sa fie la nivel implicit mut, in loc de nivel implicit maxim

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Abia acum am priceput ce vrei sa spui. Dar tin volumul general relativ jos (pe la 10%-20%) asa ca nu ma deranjeaza. :)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpinguinul666, on 27 septembrie 2016 - 21:31, said:

salut

Stiti cum atunci cand navigati in Firefox pe FB si faceti click pe un video (care nu e youtube) flash si volumul este deodata maxim?

Nu-i asa ca va enerveaza, mai ales daca folositi casti ?

Pe Firefox, exista un remediu ca video clipurile pe flash sa fie default mute, in loc sa explodeze ca volum in urechile voastre!

Pasii sunt:
1) Pe firefox, deschideti o noua pagina goala de navigatie si scrieti about:config (este pagina de configurare a Firefox....atentie ce schimbati, modificati NUMAI ce va spun eu!)

2) scrieti cuvantul  "volume"   (fara ghilimele)

3) veti vedea 2 rezultate ale cautatii: media.default.volume si media.volume_scale

4) ne intereseaza doar media.default.volume
dublu-click pe el si schimbati valoarea de la 1.0 la 0.0

ENTER si inchideti pagina about:config!

Acum, cand intrati pe un clip flash, volumul va fi mut (by default) in loc sa va explodeze in urechi (mai ales daca folositi casti) si il puteti ajusta linistiti

Enjoy Posted Image

Nivelul mute setat pe default e si pentru alte videoclipuri de pe site-uri precum youtube, trilulilu, 220 ?

#6
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sincer, nu stiu, dar uite, voi testa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate