Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Depanare PC in 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
NumePrenume

NumePrenume

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2014
Buna ziua ,

Sunt in ultimul an de liceu si doresc o cariera in IT . Stiu ca cel mai bine platit domeniu in IT este ca si programator , am ceva cunostinte si mi se pare fascinant conceptul insa nu ma atrage matematica si mi se pare putin cam plictisitoare . Am depanat calculatoare desktop de la 13 - 14 ani , cu un multimetru si google pot depana orice desktop. Doresc dupa terminarea liceului sa ma angajez ca si depanator pc , intrebarea mea este cat de rentabil mai este in 2016 cand exista internet si poti face depanarea de acasa, de unul singur ?

P.S : Ce calificari iti trebuie ca administrator de retea , stiu ca facultatea nu este necesara si ca o certificare CISCO cantareste mai mult , dar daca am teoria ma pot angaja ca junior ceva ?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Depanat calculator.. clienti relativ putini, si salariul la fel.
Daca vrei ceva de succes axeaza-te pe mai multe tipuri de electronice, nu doar PC-uri. Cum ar fi resoftari telefoane, decodari, schimbat cipuri, mufe, ecrane la telefoane si tot asa. Daca tii cont de chestiile astea, o sa ajungi departe. Dar daca ramai doar la depanari calculatoare..doar sa te angajezi intr-un service autorizat al unei firme..ca in rest nu merita.

Edited by red46, 27 September 2016 - 16:57.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostNumePrenume, on 27 septembrie 2016 - 16:43, said:

Buna ziua ,am depanat calculatoare desktop de la 13 - 14 ani , cu un multimetru si google pot depana orice desktop. Doresc dupa terminarea liceului sa ma angajez ca si depanator pc ,
Zau? Ia baga-mi cum se face controlul tensiunulor la o sursa de PC desktop..Schema cu 3 rezistente, ecuatiile, interpretarea..
Si mare grija, ca sunt in bransa si nu ii suport pe cei care se dau rotunzi..

Edited by Prien, 27 September 2016 - 17:02.


#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
In curand o sa vedem si doctori care opereaza pe creier folosind bisturiu si google

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ce ai facut tu cu un multimetru si google? Ai depanat calculatoare?
Si cand te-ai trezit? Era dimineata?

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Oameni buni, initiatorul acestui topic este in ultimul an de liceu si habar nu are cum merge lumea in care traim, de ce il luati la misto in loc sa-l sfatuiti cum ar fi mai bine sa procedeze ?
Sfatul meu pentru initiator este ca directia cu reparatiile este falimentara insa ar putea fi un inceput. Nu stiu din ce oras esti dar nu te limita la liceu daca vrei sa ai u viitor ceva mai roz decat al altora, nu te plafona si invata. domeniul asta se schimba al naibii de repede.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNumePrenume, on 27 septembrie 2016 - 16:43, said:

intrebarea mea este cat de rentabil mai este in 2016 cand exista internet si poti face depanarea de acasa, de unul singur ?
Ti-ai dat raspunsul singur. Plus ca-s consumabile.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPrien, on 27 septembrie 2016 - 17:02, said:

Zau? Ia baga-mi cum se face controlul tensiunulor la o sursa de PC desktop..Schema cu 3 rezistente, ecuatiile, interpretarea..
Si mare grija, ca sunt in bransa si nu ii suport pe cei care se dau rotunzi..

Lasa omul ca e la inceput... unii sunteti atata de "plini de voi"...

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai.. de depanat calculatoare cred ca stim toti sa depanam... Deschidem cutia si vedem ce drk nu merge, inlocuim niste piese cu altele, resetam BIOS-ul si reinstalam Windowsul... Daca s-ar putea trai din asta, n-ai mai vedea picior de sclav dimineata in Pipera.

Edited by rosix, 27 September 2016 - 17:55.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostTruculMagic, on 27 septembrie 2016 - 17:31, said:

Lasa omul ca e la inceput... unii sunteti atata de "plini de voi"...
Zau? De ce? Am cerut o schema simpla si interepretarea ei.
Dovedeste ca eu la nu puteam sa depanez in liceu. Si ca nu castigam bani din asta..
A, ca nu imi ieseau 100%..Nici azi..
Caut disperat un comutator de magnetofon. La orginal aurul de pe contacte s-a dus. Si degeaba am spalat..
Stiu piesa defecta, cu ce o inlocuiesc? Fara ea nu se cheama reparatie...

Edited by Prien, 27 September 2016 - 18:05.


#11
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

View PostPrien, on 27 septembrie 2016 - 18:05, said:

Caut disperat un comutator de magnetofon. La orginal aurul de pe contacte s-a dus. Si degeaba am spalat..
Stiu piesa defecta, cu ce o inlocuiesc? Fara ea nu se cheama reparatie...
ask google :D s-ar putea sa gasesti ce ai nevoie

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma gandeam sa il fac cu integrate....

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator. Se pare ca te-am luat cam tare. Dar la 18 ani, cand nu stiam raspunsul, intrebam in stanga si in dreapta. Si chiar pe cel care ma intrebase. Da, nene,desi am sapat, nu am aflat raspunsul.. ZIMI MIE cum e?
In mai multe ocazii am realizat ca intrebarea fusese pusa asa ca sa ma scoata din discutie..Asa ca am invata sa fac urat. Pai ce profesorul e ala care nu stie sa raspunda..Asta nu a convenit..
Mai ales adaugirea deci dupa multi ani de meserie esti la fel de nestiutor ca mine..
Dupa cateva replici au incetat cu mistorurile..

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, se cunoaste ca ai facut facultatea la seral! In afara de cele trei rezistente si masurarea tensiunii la retea, nu vi s-a mai spus nimic in atitia ani? Desigur in afara de obtinerea de favoruri sexuale de la viitoarele angajate, dv. oricum neavind dreptul si obiectul muncii sa va ocupati de asta! Te spargi on figuri de ani buni cu aberatiile aste, poate mai schimbi repertoriul.

Colegul nostru a intrebat, a cerut pareri, nu te obliga nimeni sa raspunzi daca nu faci decit sa te lauzi!

#15
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 05.03.2009
E o variantă moartă pt 2016. Toți agaricii știu sa formateze.  Deasemenea pc-urile sunt moarte, laptopurile sunt la putere.  Și telefoanele...
Însă te va mânca concurența pentru că ești la început și nu ai nici experiență nici spate.  
Deasemenea atenție la BSA...

#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@initiator: calculatoarele asa cum le stim, sunt pe moarte. Nu or sa moara maine, dar tu ai de muncit 50 de ani de acum incolo.
Nu are rost sa te apuci de ceva ce va disparea.
Ok, vei spune ca si ce va aparaea in viitor va necesita reparatii.
Gresit. Odata cu cresterea puterii de cumparare, romanii vor incepe sa cumpere noi produse in loc sa caute reparatiile celor vechi. Nu ca am multi bani, dar am in debara vreo 3 laptopuri si o unitate, la care mereu ma jur ca imi fac timp sa le scot hdd ca sa le pot arunca. Nici gand sa le repar.

Apoi, daca nu crezi scenariul de mai sus, vezi cate cizmarii si ateliere de reparatii ceasuri mai cunosti? Afaceri de succes, de pe urma carora poti creste o familie, tine copii in scoli etc.

Tu te uiti pt aceasta activitate pentru ca esti lenes si nu vrei sa faci ceva mai mult. Mergi pe programare, retele sau altceva ce o mai fi. Depanare? Hai sa fim seriosi...e din alt secol

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate