Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Loteria vizelor pentru US

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mcqueenx

mcqueenx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2016
Cum se face ca un tip cu un CV impecabil nu primeste green-card pentru US, dar un norocos care castiga la loteria vizelor primeste ? Anul trecut 860 si ceva de romani au primit viza permananta pentru US, impreuna cu alti 1800+ moldoveni.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Simplu sitemul ala este facut sa aleaga oameni aleator (teoretic), practic e un program pentru diversificare genetica.

Edited by arg, 27 September 2016 - 16:18.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
DV este o loterie a diversitatii. Nu conteaza CV-ul. Oricum, peste 80% din americani nu stiu sa arate Romania pe harta iar daca il pui pe Basescu sa umble in fundul gol prin centrul New York-ului, nu-l baga nimeni in seama ca nu stie de unde sa-l ia.

Edited by rosix, 27 September 2016 - 16:24.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai tu vrei sa furi locul de munca a unui hard working college educated 'murican ?
Aia in general vor forta de munca pt meseriile in care e deficit. Am prieteni tiristi care nu au avut nici o problema sa plece in USA si dupa s-au si intors ca le place/convine mai mult in EU .
Au si aia destui someri cu diplome care daca nu lucreaza, nu isi platesc imprumuturile imense care le-au facut pt studii si statul pierde, asa ca aia sunt prioritari.
Sunt cateva tari in Europa infinit mai faine ca USA. Posted Image

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca avem probleme majore cu intelegerea notiunii de loterie.

De ce unul care stie ceva meserie nu reuseste sa se angajeze pe salariul minim si altul care stie doar sa bea si sa joace la jocuri de noroc cistiga o suma de 6 cifre?

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
De aceea se cheama Loteria Vizelor, ca la loterie dar de ambele parti aici ... Mai mult de jumatate din cei care castiga nu se acomodeaza acolo sau nu stiu care e motivul dar se intorc inapoi... Deci norocul este de ambele parti, la inceput romanul este norocos si se bucura de castigul unei vize si la final US se bucura ca pleaca romanul inapoi ...
Nu ii plang pe americani ca ei au inventat multe in PR, marketing si sociologie... au facut ei studii si stiu exact ce si cum. Ii plang pe romanii care se inghesuie la loteria vizelor fara sa stie ce vor castiga Posted Image ceva de genul "ai grija ce iti doresti" Posted Image

View Postrosix, on 27 septembrie 2016 - 16:24, said:

... iar daca il pui pe Basescu sa umble in fundul gol prin centrul New York-ului, nu-l baga nimeni in seama ca nu stie de unde sa-l ia.

sa il ia ...de BASE  ? Posted Image

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Este loterie pentru cine nu stie regulile.
Care se schimba in functie de necesitati.

Edited by arg, 27 September 2016 - 16:30.


#8
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
De exemplu? ce cerințe s-au schimbat in ultimi 10 ani?

#9
mcqueenx

mcqueenx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2016
ce se va intampla cu loteria vizelor daca iese Trump presedinte?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
http://forum.softped...oteria-vizelor/

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Io stiu pe cineva din RO care a castigat Loteria vizelor - dupa ce a aplicat 3 ani la rand, in gluma, fara a avea vreo intentie serioasa de emigrare in America.
Daca tot a pus mana pe viza, s-a dus si a vazut New Yorkul, fara sa stea la coada prostului la ambasada (cei cu loteria vizelor sunt introdusi pe o usa separata, in caz ca nu stiati).
Si-a incercat norocul pe acolo (era in 2009, in plina criza, nu s-a legat nimic) dar fara sa dea prea tare din coate, dupa care s-a intors in tara. Simplu! Si nu e o persoana foarte bine aranjata in Romania, care sa castige mult pe aici sau chestii din astea... Pur si simplu nu a vrut s-o ia de la zero in America, a vrut sa presteze ceva pe aria lui de competenta, nu a avut bani foarte multi sa stea mai mult de 2 luni pe acolo, fara job (viata e usturator de scumpa in bani romanesti) si nu a vrut sa inceapa ca muncitor in depozit sau aranjor de marfa in magazin.

Edited by rosix, 27 September 2016 - 17:51.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 27 septembrie 2016 - 17:50, said:

Io stiu pe cineva din RO care a castigat Loteria vizelor - dupa ce a aplicat 3 ani la rand, in gluma, fara a avea vreo intentie serioasa de emigrare in America.
Daca tot a pus mana pe viza, s-a dus si a vazut New Yorkul, fara sa stea la coada prostului la ambasada (cei cu loteria vizelor sunt introdusi pe o usa separata, in caz ca nu stiati).
Si-a incercat norocul pe acolo (era in 2009, in plina criza, nu s-a legat nimic) dar fara sa dea prea tare din coate, dupa care s-a intors in tara. Simplu! Si nu e o persoana foarte bine aranjata in Romania, care sa castige mult pe aici sau chestii din astea... Pur si simplu nu a vrut s-o ia de la zero in America, a vrut sa presteze ceva pe aria lui de competenta, nu a avut bani foarte multi sa stea mai mult de 2 luni pe acolo, fara job (viata e usturator de scumpa in bani romanesti) si nu a vrut sa inceapa ca muncitor in depozit sau aranjor de marfa in magazin.

Sunt introdusi pe aceeasi usa, numai ca interviul il dau la alt ghiseu
Stau si in aceeasi sala de asteptare, ca toate oile, :lol:

View Postarg, on 27 septembrie 2016 - 16:29, said:

Este loterie pentru cine nu stie regulile.
Care se schimba in functie de necesitati.

Care-s regulile alea?
Dac-ar exista acum as fi avut green cardul si m-ar fi durut in fund de cine iese presedinte

#13
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu mai vorbiti ce nu stiti,...nu ajunge sa cistigi la "Loterie",...trebuie ori sa ai bani cu tine sa te intretii 6 luni,....ori sa ai deja un contract de munca,...ori sa te tina neamurile,...

Cunosc persoane care au cistigat,...si tot pe aici sint,..

Tsunnami,...daca nu ai rezidenta e cam naspa,....

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,451
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSpeedDemon, on 27 septembrie 2016 - 16:25, said:

Pai tu vrei sa furi locul de munca a unui hard working college educated 'murican ?
Aia in general vor forta de munca pt meseriile in care e deficit. Am prieteni tiristi care nu au avut nici o problema sa plece in USA si dupa s-au si intors ca le place/convine mai mult in EU .
Au si aia destui someri cu diplome care daca nu lucreaza, nu isi platesc imprumuturile imense care le-au facut pt studii si statul pierde, asa ca aia sunt prioritari.
Sunt cateva tari in Europa infinit mai faine ca USA. Posted Image
'Murica ar fi mai faina daca ar fi nelocuita..

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami
Regulile sunt sa asigure un flux de emigranti din cat mai multe zone pentru diversificarea materialului genetic al populatiei.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Foarte haziliu topicul. America e in primele 3 tari din lume in privința diversității si chiar nu are nevoie de diversificare genetica.

Loteria e într-adevăr o prostie făcută din stingisti si corectitudine politica, dar dacă e ceva de capul tău sint multe alte vize pentru tine. Începând cu vestita H1B care sint vreo 65k pe an.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_Dadi_, on 27 septembrie 2016 - 19:12, said:

Tsunnami,...daca nu ai rezidenta e cam naspa,....

Bineinteles ca am dreptul sa locuiesc si sa muncesc in America.
In plus sunt canadian, asa ca intru si pe alta parte

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View Post_Dadi_, on 27 septembrie 2016 - 19:12, said:

Nu mai vorbiti ce nu stiti,...nu ajunge sa cistigi la "Loterie",...trebuie ori sa ai bani cu tine sa te intretii 6 luni,....ori sa ai deja un contract de munca,...ori sa te tina neamurile,...

Cunosc persoane care au cistigat,...si tot pe aici sint,..


Nu e nevoie de sume gigantice d ebani, si poti imprumuta.

Quote

Tsunnami,...daca nu ai rezidenta e cam naspa,....

De ce? eu am stat vreo 7 sau 8 ani fara rezidenta si nu e mare diferenta.

View PostSpeedDemon, on 27 septembrie 2016 - 16:25, said:

Pai tu vrei sa furi locul de munca a unui hard working college educated 'murican ?
Aia in general vor forta de munca pt meseriile in care e deficit. Am prieteni tiristi care nu au avut nici o problema sa plece in USA si dupa s-au si intors ca le place/convine mai mult in EU .
Au si aia destui someri cu diplome care daca nu lucreaza, nu isi platesc imprumuturile imense care le-au facut pt studii si statul pierde, asa ca aia sunt prioritari.
Sunt cateva tari in Europa infinit mai faine ca USA. Posted Image


Care-s alea?
Europa are niste avantaje, America altele. E greu sa faci comparatia ca depinde de la om la om. Nu vad nici o tara care sa ofere niste avataje asa evidente, toate sint cu plusuri si minusuri.
Diferenta majora dintre Europa si SUA e ca in Europa nu cunosc pe nimeni care a ajuns sa faca bani multi. In SUA cunosc o multime. E drept ca statitisca e inselatoare, cunosc mult mai multi oameni in SUA, in Europa sint fostii mei prieteni sau cologi, dar un tipar e destul de usor de observat. Inveti, muncesti, ai creier, esti ambitios, dupa 10-15 ani ai bani.
In Europa in schimb aceeasi oameni traiesc numai confortabil, dar au mai mult timp, calatoresc mai mult etc. Fiecare cum prefera.

Vorbeai de tiristi mai sus. Stiu un bulgar e bogat din tiruri. Bogat, si-a vindut firma si a iesit la pensie (are vreo 40 de ani) dar n-a rezistat si si-a cumparat 3 camioane si lucreaza iar, desi sporadic. Nu conduce, vinde tranportul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate