Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ce ați alege între 2 sisteme boxe 2.0

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,491
  • Înscris: 16.03.2004
Este vorba de următoarele boxe:

așa ceva:

acesta


sau:

acesta

?

nu mă pot hotărî.

#2
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
In banii aia daca vrei sa disperi vecinii as alege de pe OLX o statie cu amplificare si 2 boxe beton de nu mai stau aia in casa cand dau drumu la ele. Ambele sisteme din lnink-uri sunt chinezarii cu design placut la care-ti mai dau si o telecomanda ca sa te simti "trandy" . Galagie in casa nu prea o sa ai iar la maxim or sa se auda cu distorsiuni.

Statii aici:  https://www.olx.ro/o...391d94;promoted
Boxe aici: https://www.olx.ro/o...#74a7d5adc4  

Pe urma ma anunti daca mai stau bine cu nervii vecinii :D

#3
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
dragomirmarius85, asa procedezi tu?
Scoti vecinii din sarite?
Asta este criteriul dupa care iti alegi amplificatorul si boxele?
Asta inseamna la tine sa asculti muzica?
Trebuie musai sa fie "galagie in casa"?

Initiator, in esenta sfatul primit de a cumpara second nu este deloc deplasat. Conditia esentiala este sa poti face o auditie amplificator + boxe, in niciun caz sa nu cumperi pe vorbe, de la distanta.
Ceea ce unuia i se pare ca "suna impecabil", tie s-ar putea sa nu iti placa. Fiecare cu urechea lui, desigur pana la momentul in care oricine poate afirma ca un sunet este de slaba calitate.

Edited by radudd, 27 September 2016 - 17:05.


#4
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Dintre cele doua expuse de tine as alege prima varianta, cele cu puterea de 120 W. Incearca-le inainte de cumparare sa vezi daca baxele satisfac pretentiile tale cu privire la calitatea redarii sunetului la volumul sonor maxim la care estimezi ca le vei folosi.

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,491
  • Înscris: 16.03.2004

 dragomirmarius85, on 27 septembrie 2016 - 16:21, said:

In banii aia daca vrei sa disperi vecinii

Exact asta doresc să evit.Posted Image

 radudd, on 27 septembrie 2016 - 16:59, said:

Initiator, in esenta sfatul primit de a cumpara second

Nu iau decât produse noi, îmi place să am lucrul meu.

 dragomirmarius85, on 27 septembrie 2016 - 16:21, said:


Ideea este că-mi trebuie două boxe de dimensiuni mici, dar cu sunet fantastic, care să aibă loc pe birou. Nu am ce face cu stații sau boxe de podea, nu doresc așa ceva.

Edited by dark, 27 September 2016 - 17:51.


#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 24.03.2006
Vezi si Audioengine. > https://www.avstore....xe/audioengine/

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,491
  • Înscris: 16.03.2004

 GUP, on 27 septembrie 2016 - 18:05, said:

Bun!
Mersi.

#8
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 dark, on 27 septembrie 2016 - 17:56, said:

Nu iau decât produse noi, îmi place să am lucrul meu.

Cu siguranta ca sti ce vrei, iar lipsa spatiului poate fi o problema.
Cu toate astea daca ai asculta un amplificator second HH Scott 460A, sau 480A, cu o pereche de boxe cu bass reflex real, ai putea ramane pe ganduri.
In rest, spor in alegere si auditie placuta.
Cine stie sa asculte muzica si sa guste la propriu sunetul o va face intotdeauna la nivel redus pentru ca nu se compara nimic cu un bass profund la nivel mic si o imbinare perfecta intre medii si inalte.

Edited by radudd, 27 September 2016 - 19:56.


#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,491
  • Înscris: 16.03.2004
Adevărat.
Acum am o pereche de boxe Creative Gigaworks, însă doresc maximul dpdv al calității sunetului, fără a ocupa spațiu suplimentar.
La rock poate că nu, dar jazz-ul este pus în valoare de niște scule de calitate, care redau sunetele la o înaltă fidelitate.
Dealtfel, rock ascult doar la căști, pentru a nu deranja.

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Boxe de dimensiuni foarte mici si cu sunet fantastic(in special joase) eu unul nu prea am intalnit.
Pentru muzica cea mai buna si ieftina varianta e un amp sh in combinatie cu o pereche de boxe de podea noi si decente cum ar fi mms1002/2002.

 codesmm, on 27 septembrie 2016 - 17:32, said:

Dintre cele doua expuse de tine as alege prima varianta, cele cu puterea de 120 W. Incearca-le inainte de cumparare sa vezi daca baxele satisfac pretentiile tale cu privire la calitatea redarii sunetului la volumul sonor maxim la care estimezi ca le vei folosi.
120W putere continua? Mai taie.....
Oricum la ureche nu ajung wati ci db care merg dupa o scala logaritmica.Asa ca....

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,491
  • Înscris: 16.03.2004
Nu are legătură puterea cu decibelii emiși?Posted Image

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Nu neaparat. Mai intervine si randamentul. E ca si cum ai judeca demarajul unei masini in functie de consumul de benzina.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,491
  • Înscris: 16.03.2004
Sistemele la care făceam referire nu sunt destinate organizării de petreceri ci audițiilor în cameră. La ambele puterea este mai mult decât suficientă.

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 dark, on 27 septembrie 2016 - 17:56, said:


Ideea este că-mi trebuie două boxe de dimensiuni mici, dar cu sunet fantastic, care să aibă loc pe birou. Nu am ce face cu stații sau boxe de podea, nu doresc așa ceva.
http://www.emag.ro/b...8/pd/DSLTP2BBM/

#15
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 geo123, on 28 septembrie 2016 - 21:30, said:

Boxe de dimensiuni foarte mici si cu sunet fantastic(in special joase) eu unul nu prea am intalnit.
Pentru muzica cea mai buna si ieftina varianta e un amp sh in combinatie cu o pereche de boxe de podea noi si decente cum ar fi mms1002/2002.


120W putere continua? Mai taie.....
Oricum la ureche nu ajung wati ci db care merg dupa o scala logaritmica.Asa ca....

Puterea este data de producator, este precizata in documentatia tehnica aferenta si este in W nu in db. In db se masoara nivelul intensitatii acustice/zgomotului si nu este unitate de masura pentru puterea difuzoarelor. Wattul este unitatea de masura a puterii (putina fizica elementara n-ar strica). Intro incapere obisnuita (nu sala de spectacole), sunt suficiente pentru auditie boxele care redau calitativ sunetul fara sa fie nevoie de dimensiuni mari. Boxele profesionale sunt calculate pentru diferite destinatii si trebuie sa stii ce alegi si pentru ce alegi.

#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 dark, on 29 septembrie 2016 - 08:53, said:

Sistemele la care făceam referire nu sunt destinate organizării de petreceri ci audițiilor în cameră. La ambele puterea este mai mult decât suficientă.

Ai intrebat daca are legatura puterea cu decibelii emisi.

O boxa cu sensibilitate de 86 db va avea nevoie de mult mai multa putere decat una cu sensibilitate de 98 db, pentru a atinge aceeasi intensitate sonora in camera. Ambele modele sunt de uz casnic:

Dynaudio Contour 1.3  ( 86 dB ) http://www.stereophi...4IzwjLZKJwtg.97

Omen Bookshelf ( 97 dB ) http://www.zuaudio.c...en-bookshelf-2b

Edited by bibiaudiofil, 29 September 2016 - 21:09.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 codesmm, on 29 septembrie 2016 - 09:10, said:



Puterea este data de producator, este precizata in documentatia tehnica aferenta si este in W nu in db. In db se masoara nivelul intensitatii acustice/zgomotului si nu este unitate de masura pentru puterea difuzoarelor. Wattul este unitatea de masura a puterii (putina fizica elementara n-ar strica). Intro incapere obisnuita (nu sala de spectacole), sunt suficiente pentru auditie boxele care redau calitativ sunetul fara sa fie nevoie de dimensiuni mari. Boxele profesionale sunt calculate pentru diferite destinatii si trebuie sa stii ce alegi si pentru ce alegi.
Ce sa-i faci mai trebuie fizica.....
Dilema e pentru care dintre noi doi....


#18
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 geo123, on 29 septembrie 2016 - 20:19, said:

Ce sa-i faci mai trebuie fizica.....
Dilema e pentru care dintre noi doi....

Fizica nu este o dilema, este o stiinta si are legile ei bine definite, noi doar le insusim, daca ........

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate