Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Constructie/Amenajare baie sub scara

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna,

As vrea sa imi fac in baia de serviciu, care va fi sub scara, si un dus. As vrea cateva pareri/idei de cum pot sa construiesc un dus, astfel incat sa nu afectez in special tavanul  care este inclinat dar si usa.
Am sa atasez o poza pentru a va face o idee de cum o sa vina.  Attached File  14238362_1177556548967290_6879695805560186036_n (1).jpg   58.62K   131 downloads

Exact in fata usii pe partea stanga as vrea sa vina dusul, in fata un mic lavoar iar in partea din dreapta unde coboara tavanul sa fie wc-ul. Ca si elemente asa as vrea sa fie, diferenta fiind amenajarea acestora.
Attached File  slide4.jpg   51.75K   126 downloads

Problemele majore sunt tavanul si usa. La partea tavanului, fiind un spatiu ingust si plafonul destul de jos nu stiu cum as putea sa izolez si cu ce anume astfel incat sa nu am probleme din cauza aburilor si a apei. De asemenea nici usa nu stiu cum as putea sa o protejez de apa. Ma gandeam sa iau o usa de sticla de dus care in mod normal sa stea lipita de peretele de stanga si doar in cazul in care se face dus sa fie rabatata spre usa de intrare.
M-as complica prea mult cu usa sau aveti alte idei? Si-a facut cineva asa ceva pana acum?

Edited by ElsaAn, 27 September 2016 - 13:08.


#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Ma intreb: pe unde poti scoate aburul?

#3
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
:))...am si un amarat de ventilator.
Ideea este ca m-am setat foarte mult pe chestia asta si sunt convinsa ca se poate dar nu pot sa le stiu pe toate :D
Pe de alta parte, m-am gandit ca mai bine fac acum o scurgere frumoasa in pardosea decat sa pun finisajele si apoi sa sparg...Ramane de vazut daca se va face sau nu dus acolo dar as vrea cel putin sa-mi duc ideea pana la capat.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
baile de serviciu, in general, nu sunt dotate si cu dus, au doar toaleta si chiuveta.
cate persoane veti locui in acea casa, si cati va suprapuneti dimineata/seara la folosirea dusului ?
masina de spalat rufe unde o vei amplasa in viitoarea casa ?

daca totusi vrei dus, n-ar merge sa pui o cabina de dus cu usi glisante, cu cadita patrata, dreptunghiulara, asimetrica sau semirotunda ?
http://www.romstal.r...-dx-p21275.html
http://www.stilnou.r...80x195-cm-.html

#5
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 corinadaniela, on 27 septembrie 2016 - 13:29, said:

baile de serviciu, in general, nu sunt dotate si cu dus, au doar toaleta si chiuveta.
cate persoane veti locui in acea casa, si cati va suprapuneti dimineata/seara la folosirea dusului ?
masina de spalat rufe unde o vei amplasa in viitoarea casa ?

daca totusi vrei dus, n-ar merge sa pui o cabina de dus cu usi glisante, cu cadita patrata, dreptunghiulara, asimetrica sau semirotunda ?
http://www.romstal.r...-dx-p21275.html
http://www.stilnou.r...80x195-cm-.html

Sa spunem ca imi place sa fiu mai atipica :D. Nu cred ca are relevanta cati suntem in casa sau alte detalii de acest gen, ci cred ca conteaza foarte mult ce iti doresti si cum pui in practica.
Din pacate, baia fiind foarte mica nu ar suporta nici un dus cu cadita intrucat nu ai unde. Din acest motiv cred ca un dus cu scurgere in pardoseala este mult mai bun si trebuie gandit proiectul din acest moment, casa fiind la rosu.
Urmaresc de foarte mult timp forumul si am vazut ca sunt cateva persoane foarte pricepute si chiar astept un sfat bun :)

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 ElsaAn, on 27 septembrie 2016 - 13:06, said:

Buna,

As vrea sa imi fac in baia de serviciu, care va fi sub scara, si un dus..............
Pune o schita cotata .

#7
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
nu stiu daca mai poti face izolatie, in special in partea inclinata, mai fura din inaltime.
Nu poti pune "tronul fix sub scara?
Cred ca e singurul loc in care nu se sta in picioare si implicit poti avea o intaltime mai mica. Plus ca te uiti in fata unde este mai intalta camera si nu poti avea impact pt cei cu claustrofobie.

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 ElsaAn, on 27 septembrie 2016 - 13:43, said:

Sa spunem ca imi place sa fiu mai atipica Posted Image.
Pica varianta cu wc-ul sub scara, doar daca e folosita numai de doamne.....
Nu trebuie uitat ca podeaua se va inalta destul de mult (sapa, gresie)
Dupa cum apare prima poza, nu cred ca are loc acolo un dus.
Eliminand dusul se elimina si problema umezelii excesive.

#9
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Wc-ul o sa fie sub scara clar intrucat vine foarte bine iar Mister nu are nici o problema, cu toate ca are peste 1.80 Posted Image)
In ceea ce priveste umezeala, stiu ca o sa fie o problema daca nu am grija, dar acelasi lucru ar fi si cu baia matrimoniala care este mult mai mare si tot ventilator are.
Am sa revin imediat si cu o schita pentru date mai concrete.

Edited by ElsaAn, 27 September 2016 - 14:04.


#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca va plac dusurile fierbinti, aveti grija sa nu va sufocati de la aburul care chiar n-are pe unde sa iasa. Daca insistati sa va amenajati o toaleta sub scara, ganditi-va bine la eliminarea mirosurilor. "Amaratul" de ventilator trebuie sa scoata aburul si mirosul pe undeva din incapere, dar nu le vreti mutate in hol sau in living.
Scuze, dar ideea mi se pare destul de proasta. Totusi, daca asigurati o ventilatie corespunzatoare, n-o sa mai fie atat de proasta ;)

#11
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 danvlas, on 27 septembrie 2016 - 14:13, said:

Daca va plac dusurile fierbinti, aveti grija sa nu va sufocati de la aburul care chiar n-are pe unde sa iasa. Daca insistati sa va amenajati o toaleta sub scara, ganditi-va bine la eliminarea mirosurilor. "Amaratul" de ventilator trebuie sa scoata aburul si mirosul pe undeva din incapere, dar nu le vreti mutate in hol sau in living.
Scuze, dar ideea mi se pare destul de proasta. Totusi, daca asigurati o ventilatie corespunzatoare, n-o sa mai fie atat de proasta Posted Image

Ce ar insemna o ventilatie corespunzatoare? Momentan suntem intr-un punct in care inca mai putem face modificari asa ca orice sfat este binevenit.

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 danvlas, on 27 septembrie 2016 - 14:13, said:

Totusi, daca asigurati o ventilatie corespunzatoare, n-o sa mai fie atat de proasta Posted Image
Ce trebuie retinut? Pt o ventilatie buna, e nevoie si de o priza de aer. Daca usa are garnitura de cauciuc, ventilatorul va merge in gol.

#13
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Oricum ambele bai sunt pe acelasi traseu asa ca ventilatia in pod se duce...sper sa zic corect :D.
Hai ca doar nu sunt singura cu bai fara geam si una dintre ele sub scara.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Elsa, cum stai tu in hol cu fata catre usa baii de serviciu, in stanga este loc sa pui dusul?
Nu, nu cabina de dus, ci direct un prag jos si o perdea de dus. Usa cand se va deschide, se va deschide peste dus.
In fata usii pui chiuveta. Una mica. Vasul WC fix acolo unde ai zis.
Eu fix asa am facut o baie. E drept ceva mai spatioasa. Si nu am nici un fel de problema.

 ElsaAn, on 27 septembrie 2016 - 14:19, said:

Oricum ambele bai sunt pe acelasi traseu asa ca ventilatia in pod se duce...sper sa zic corect Posted Image.
Colegii te sfatuiesc sa nu iti pui usa cu pag jos (si garnitura) la aceasta baie.
Tu te vei gandi ca nu iti vor intra mirosurile si aburii in hol/casa, cand vei alege o asemenea usa, dar aceasta inchizand ermetic nu va permite ventilatorului sa elimine mirosurile si aburii pentru ca nu va avea cu ce sa inlocuiasca.
De aceea trebuie sa iei o usa fara prag inferior. Ca sa se poata crea curentul necesar eliminarii celor nedorite din acea baie. Altfel, vei sta cu usa deschisa si ventilatorul in functiune.

Edited by sfantu.dracu, 27 September 2016 - 14:26.


#15
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 sfantu.dracu, on 27 septembrie 2016 - 14:24, said:

Elsa, cum stai tu in hol cu fata catre usa baii de serviciu, in stanga este loc sa pui dusul?
Nu, nu cabina de dus, ci direct un prag jos si o perdea de dus. Usa cand se va deschide, se va deschide peste dus.
In fata usii pui chiuveta. Una mica. Vasul WC fix acolo unde ai zis.
Eu fix asa am facut o baie. E drept ceva mai spatioasa. Si nu am nici un fel de problema.

Ai dreptate, exact in partea stanga cum ma uit la baie as vrea sa vina dusul. Usa de intrare ma gandeam chiar sa o fac cu deschidere in exterior.
De cat timp ai baia asa? Ai avut ceva probleme cu umezeala?
O sa incerc sa am grija si la ventilatie, asa cum mi-au sugerat baietii putin mai sus.

Scurgerea cum ai facut-o?

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Atentie cu scurgerile, daca au nshpe coturi se infunda f. usor, tuturor ne mai cade parul, iar daca aveti o podoaba capilara bogata, se va infunda f. repede....

Probabil nu s-a prevazut de la inceput baie acolo, iar traseul de scurgere va fi lung si cu schimbari multe de directie.

#17
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 TheWarrior, on 27 septembrie 2016 - 14:41, said:

Atentie cu scurgerile, daca au nshpe coturi se infunda f. usor, tuturor ne mai cade parul, iar daca aveti o podoaba capilara bogata, se va infunda f. repede....

Probabil nu s-a prevazut de la inceput baie acolo, iar traseul de scurgere va fi lung si cu schimbari multe de directie.

Baia a fost de la inceput acolo. Nu sunt coturi, slava domnului.
Este vorba de un duplex, proiectul nu s-a modificat deloc.

#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Gasesti in bricodepot vreo 3 modele de usi pt dus (doar usa) fiecare pe o alta latime incepand d ela 550 lei.
http://www.bricodepo...dus-athena.html

Saptamana trecuta am vazut si in dedeman dar nu am studiat in detaliu.
Eu am ceva de genul facut acum ~2 ani si nu au fost probleme. Scurgerea prin rigola de dus: http://www.sanoland....760_prd.jpg.jpg

Edited by gabian22, 27 September 2016 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate