Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Kia Rio 4

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Salonul Auto de la Paris aduce și lansarea noului model Kia Rio. Posted Image

[ http://kia.ro/pms-2016/images/kia-rio-2016-details.jpg?la=en - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am găsit și primul review complet (interior/exterior, mai puțin partea de condus efectiv).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y0wTdJA-w0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca un posesor foarte mulțumit al modelului precedent (Kia Rio 3, facelift 2015), în vârstă de un an și jumătate, și aproximativ 31.000 km, voi încerca o mică comparație, mai mult sau mai puțin subiectivă. Posted Image

Exteriorul
La partea din față, mi se pare ok. Se vede foarte mult influența asupra designului din partea Hyundai, noul Rio semănând destul de mult cu sora lui, curentul i20. Asta în special la forma farurilor, și forma generală a botului (mai puțin ”bulbucată” ca generația precedentă), și puțin în zona barei (zona neagă pe care se prinde numărul). Însă au păstrat unele elemente, cum ar fi gurile de aer din zona proiectoarelor, pentru a dirija aerul spre roțile/frânele față.

Au păstrat și becurile dedicate de cornering din blocurile optice principale, ceea ce eu consider un foarte mare avantaj față de producătorii care folosesc becurile de ceață pentru asta. Cel puțin în cazul meu, lumina acelor becuri este foarte puternică și acoperă o suprafață foarte mare în lateral (cam lățimea unei benzi). Nu știu ce să zic de marea suprafață cu plastic lucios pe bara din față. Arată bine așa, la show de prezentare. Dar după ceva mii de km cu pietricele luate-n bot, și sute/mii de insecte lipite și frecate la spălătorie, s-ar putea să nu fie o alegere prea fericită.

Sincer să fiu, la faruri nu înțeleg unde e faza lungă. Văd doar becul de semnalizare, becul de cornering, LEDurile DRL, și lentila pentru ce presupun că e faza scurtă. Să fie faza lungă tot în spatele lupei? Se poate? Parcă n-am mai văzut astfel de faruri.

Per total, nu pot zice că e mai bine sau mai rău ca modelul precedent, ci doar altfel.

Din lateral n-am multe a zice la designul general. Ce-am remarcat e mutarea prinderii oglinzilor de pe ușă (zona cu tablă), în dreptul geamului, astfel eliminând și acel mic geam triunghiular din acea zonă. Din punctul meu de vedere, asta ar crește punctul mort (involuntar, acel mic gemuleț mi-a fost util, mai ales la treceri de pietoni). Dar până n-o vedem pe viu, nu putem trage concluzii.
Oglinzile propriu-zise par puțin mai mici decât la modelul precedent, iarăși similare lui i20. Din punctul meu de vedere, ar putea fi un pas înapoi, eu apreciind foarte mult oglinzile pe care le am. Posted Image
La ușile spate am observat că sunt mai ”ascuțite” în zona mânerului, față de modelul precedent, din nou o asemănare cu i20.

Din spate: pe scurt, nu-mi place Posted Image N-aș putea zice de ce, pur și simplu parcă îi lipsește... ceva.

Un moft personal ar fi la camera video de marșarier, care acum parcă iese mai mult în evidență. La mulți producători (și multe mașini cu pretenții), acea cameră arată ca nuca-n perete, și la Rio mereu mi s-a părut foarte bine gândit designul ei, fiind greu observabilă. La noul model îți sare ușor în ochi, dar măcar tot arată mai bine decât un ”țâmburuș” negru montat pe hayon. Posted Image

La interior
Din nou, multe asemănări cu i20, în special la fețele de uși. Volanul, în schimb, seamănă mult cu ce mai era pe la Kia, pe modele precum Soul. Bordul a primit acum (nu știu dacă în toate variantele, sau doar în dotarea de top) un ecran LCD, față de vechiul Supervision Cluster. Cumva, parcă pare mai banal la noul model, deși e mai ”high tech”. Posted Image Manetele de lumini și ștergătoare, iarăși, similare cu i20.

Consola centrală, însă, e originală. Nu seamănă nici cu vechiul model, nici cu i20. Posted Image Începând de jos, îmi place că au păstrat cele 2 prize de 12V, iar acum scaunele încălzite au 3 trepte, nu doar 2. Zona de AC e fain desenată.

Și, mai sus... au trecut și ei în tabăra producătorilor care au aruncat o ”tabletă” pe bord. Posted Image E drept că din interior nu prea-ți dai seama că ecranul ăla ”levitează” față de restul bordului, și tocmai de-aia nu înțeleg de ce au făcut-o așa. Din lateral mi se pare o prostie. Doar ca un argument practic, în spatele ei e doar o zonă în care se adună praf. Dar mna, dacă așa e moda...
Însă la funcționalitatea sistemului multimedia au făcut un salt excepțional. Arată bine, pare că se mișcă bine, posibilități noi de conectivitate (inclusiv Android Auto/Apple CarPlay, și chiar WiFi), precum și radio digital și alte jucărele. Pentru modelul precedent cereau aproape 1000E pe opțiunea asta, și n-am considerat că merită, nefiind nici pe departe la fel de performantă. Dar acum, dacă își păstrează prețul, ar merita din plin.

Privind și mai sus, spre plafonieră, a apărut acum și un suport de ochelari. În sfârșit! Posted Image Însă ce mă miră este încă lipsa unei oglinzi electrocromatice. Oare să fi uitat de ea pe modelul de prezentare, sau chiar nu e disponibilă nici acum?

La torpedou parcă e un pas în spate, transformându-l din actualul torpedou uriaș, clasic (tip sertar, cu ușa mobilă... nu știu cum să-l descriu; Ca la Dacia 1410 Posted Image ), într-un compartiment mobil integral, ca o găleată (din nou, nu știu cum să descriu mai bine). Mi se pare un mare dezavantaj, pentru că reduce mult dimensiunea acestuia, plus că nu poți păstra nicio hârtie acolo, să stea pe plan drept. Când închizi torpedoul, toate se mișcă înauntru. Posted Image

Pentru locurile din spate, putem comenta diversele artificii pentru creșterea spațiului pentru pasageri (cum ar fi plafonul înălțat). Dar ce m-a surprins cel mai mult: prezența unei mufe USB pentru locurile din spate! Părerea mea: Uau! Pentru o mașină din clasa mică relativ ieftină (comparat cu concurența), o dotare ca asta e extrem de rară. Așa ceva lipsește și de pe multe mașini mai mari și mai scumpe. Rămâne de văzut dacă e dotare standard, sau opțională (și cu ce cost).

La portbagaj
O nouă dotare față de modelul precedent este podeaua falsă a portbagajului - deși prezentatorul se pare că nu s-a prins, și a avut impresia că ceva nu e montat corect Posted Image
Deși e o mașină de clasă mică, și mulți n-o privesc ca pe o mașină de drum lung, mi-ar fi plăcut introducerea unei prize în portbagaj. Dacă tot au adus un USB pentru locurile din spate, ar fi putut face pachetul complet. Posted Image Poate data viitoare.

La motor
La motorizări se pare că se va introduce și un motor turbo pe benzină (probabil cel de 1.0, disponibil și pe i20), pe lângă motoarele existente. Vom vedea și care vor fi disponibile la noi.


Rămâne de văzut și cum se va modifica prețul la noi. Dar, deocamdată, dacă ar fi să caut acum o mașină de clasă mică, noul Rio ar fi, din nou, pe lista scurtă și-ar merita o vizită pe viu. O mașină cu plusuri și minusuri, dar care evoluează foarte rapid față de acum 5-6 ani, când era o mașină la care nu prea merita să te uiți nici măcar gratis. Posted Image

Edited by alexcrist, 26 September 2016 - 23:53.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io-s curios ce inaltime avea prezentatorul , ca la volan statea ca pe " tron " .

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postcobi1, on 26 septembrie 2016 - 23:23, said:

Io-s curios ce inaltime avea prezentatorul
Zice la un moment dat: 1,86 :)

#4
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Si cand te gandesti ca doar in urma cu 10 ani faceau chestii de genu:

[ http://www.goauto.com.au/mellor/mellor.nsf/0/71B83AB521A459D0CA2570D900096A7B/$file/Kia_Rio_Hatch_Front.jpg?OpenElement - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mie personal nu-mi place deloc , pare o ieftinatura imbracata cu dichis . Insa pt o gagica cu pretentii dar fara putere financiara pare o alegere bunicica

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Gusturile nu se discuta, dar... Kia nu face masini rele/proaste deloc.
Iar pentru oras este o masina ideala (parcare usoara, probabil si consum decent).
Mie chiar imi place!

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Postcolombo2003, on 27 septembrie 2016 - 00:02, said:

Iar pentru oras este o masina ideala (parcare usoara, probabil si consum decent).
Pot să-ți zic că nici la drum lung nu e rea. Nu e rea deloc. Posted Image Iar noul model se pare că a mai crescut puțin în lungime, și în ampatament. Deci teoretic mai mult confort la interior, față de modelul pe care-l am eu și în care au loc decent 4 persoane (chiar și 5, puțin înghesuiți la umeri Posted Image ), fără probleme la drum de câteva ore.

Edited by alexcrist, 27 September 2016 - 00:10.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Stopurile imi amintesc de Seat-urile mai vechi.
In rest, frumusica masina.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Imi place. Chiar frumusica masina. Mai ales pe rosu metalizat.

#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
parcă ar fi mașina regină de la un brand de lux,atât o criticați.e concurentă cu Sandero.

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
A apărut și pe site la noi: http://www.kia.ro/sh...a-rio-hatchback

La prețuri, pare mai scump decât modelul vechi (cel puțin fără facelift, nu știu ce prețuri au fost la facelift).

La motorizări se observă că s-a renunțat la motoarele cele mai mici (1,25 benzină și 1.1 diesel), s-au păstrat 1,4 benzină și 1,4 diesel, și s-a introdus 1.0 benzină turbo. La modelul cu motor 1.0 chiar e o ofertă/reducere interesantă momentan, probabil așa, de lansare. Posted Image
Legat de 1,25 benzină, pe pagina modelului încă apare la ”Date tehnice”, dar în configurator nu e. Nu-s sigur dacă mai e sau nu în ofertă.

Cam dubioasă lista de opționale, dotări oarecum ”de bază” fiind acum contracost, cum ar fi izolația pentru capota motor. Dar încă nu m-aș încrede în configurator, eu unul având o experiență destul de proastă cu cel de pe site. Posted Image Cine e curios, recomand o vizită la dealer pentru o fișă de produs, sunt șanse mai mari să fie corectă.

Sunt curios să-l văd și pe viu.

Edited by alexcrist, 06 June 2017 - 12:45.


#12
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
mai este dealer Kia in iasi?

#13
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Da, a inviat cel din capat Canta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate