Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medicina si matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gainsbourg

gainsbourg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.09.2016
Peste 2 ani (mai exact aprox. 21 luni) o sa dau admitere la UMF Carol Davila la medicina. Biologia imi place enorm, deci nu o sa fie o problema pentru admitere - nota 8 in bac pentru 3 zile de invatat. La chimie am chiulit mult (de altfel ca si la mate), dar am inceput sa iau lectii online pe khanacademy si mi-am dat seama ca imi place mai mult decat biologia - cel mai probabil nicio problema pentru admitere. Am selectat si cateva chestii de baza despre fizica pe care probabil o sa le tocesc. La mate am fost printre cei mai slabi din clasa, daca nu cel mai slab. In clasele a 9-a si a 10-a am tinut media undeva intre 8-50-9, dar din a 11-a nu am mai inteles nimic - probabil pentru ca chiuleam 1 ora din 2. Am luat 6 in bac.
Imi este frica ca matematica sa fie un impediment in drumul meu spre o cariera de medic. Ce ar trebui sa invat despre acesta materie ?

#2
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
Nu ai treaba cu matematica la medicina. Trebuie fizica si chimie(care implica si ele matematica,  insa putin).
Acum , eu as prefera sa ma consu/opereze un medic care  sa fi fost bun la matematica, ptr ca asta inseamna ca are  o gandire logica solida.

#3
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
N-o sa fie matematica un impediment. Ai nevoie doar de chestii elementare, calcule de baza.
Nici de fizica nu ai nevoie (decat pana scapi de examenul din anul 1 + cateva notiuni in anii 4-5 la Radiologie si Imagistica).
Chimia care se da la admitere n-are nicio legatura cu ceea ce vei studia in facultate, la biochimie. Dar, sigur, nu te sfatuiesc s-o lasi balta. Pentru o medie mare care sa-ti asigure un loc la buget, e indicat sa ajungi s-o stapanesti.

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Matematica iti poate pune piedica doar la bac. Mai departe nu mai ai treaba cu ea. E cam ciudat sa spui ca esti hotărât sa dai la medicina, dar sa nu stii la ce materii dai examen.
Si daca nu s-au schimbat regulile, eu stiam ca doar biologia e obligatorie. Apoi ai de ales intre chimie si fizica.

#5
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Trag concluzia ca ai terminat deja 12 clase si ai luat bacul.
De ce nu incerci sa dai examenul anul viitor ci abia peste 2 ani?

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 bondax, on 26 septembrie 2016 - 19:46, said:

Nu ai treaba cu matematica la medicina.
Păi nu treb'e să numere plicurile?Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate