Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Componente PC cca. 35 mil

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
PC-ul va fi utilizat pt. jocuri, filme si programe fara pretentzii. Mai jos o sa scriu componentele pe care le am in vedere. Puteti sa scrieti daca considerati alta varianta mai buna.

-  procesor: i5 6600k  (Chiar daca e box, nu vine cu cooler. Am un cooler care a venit in cutie cu  i7 4790K. Pot sa pun acel cooler pana o sa iau unul performant? E compatibil cu 6600k?)

- placa video:   ----------   va fi achizitionata ulterior.

-  placa baza:  Asus Maximus VIII Ranger

- memorii:  Corsair Vengeance LPX Black 8 GB DDR4  3000 MHz CL15  Dual Channel

- SSD:  Samsung 850 EVO  250 GB  SATA III  (Nu as dori sa maresc capacitatea cu HDD, fiindca vreau ca unitatea sa fie cat mai silentioasa; ulterior o sa mai iau alt SSD.)

- Sursa:  Seasonic  S12 II  620W

-  Carcasa:   NZXT E-ATX   (format E-ATX ca sa nu am probleme ulterioare cu placa video de dimensiuni maricele). Puteti recomanda alta carcasa E-ATX sub 5 mil.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
E aiurea configuratia, prea dezechilibrata.

#3
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
1. Esti pasionat de overclock? Daca nu arunci foarte multi bani aiurea. In gaming placa video duce greul. Deci mai multi bani pe placa video. In 3500RON intra si i5 si placa video.

2. Din experienta proprie iti spun ca o combinatie SSD + HDD este silentioasa. Si tin jocurile pe HDD.

3. E-ATX? O Zalman Z9 Neo este suficienta.

4. O sursa be quiet! este mult mai silentioasa.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Eu iti recomand un SSS 850 PRO de ce capacitate vrei, minim 250 GB - si probabil un HDD WD black 1 TB sau alt SSD.

La placa de baza nu prea avem ce sa comentam, probabil ai vazut cat costa si sti ca placile de baza Asus nu prea sunt fiabile, li se arde cipul de sunet, si altele, si ca ai putea sa iei o placa decenta si cu bani mai putini, pe la 400-700 lei, dar sti deja toate astea deci este placerea si alegerea ta, chestie cat se poate de OK.

Procesorul e OK, probabil vrei OC si de asta te uiti la acea placa de baza.
Oricum un i7 era mai scump deci nu sunt prea multe de comentat.
Vad ca unii au resit sa termine acest procesor, are 99% pe pcgarage... Posted Image

Sursa e OK, S12-urile nu mai sunt chiar asa de ultra-silentioase ca prima generatie, dar cu ce mai pui acolo prin carcasa probabil ca nu conteaza, oricum cu ventilator pe carcasa, procesor (de coolerul stock nici nu mai zic...), placa video, etc..oricum o sa faca galagie mai mare.

La memorie ai 2 x 4 sau 2 x 8 GB ?
CL 15 suna groaznic dar asa sunt la 3000 mts, iar 3000 mts inseamna 187,5 Hz frecventa reala si asta suna si mai demodat...
Eu as pune 16 sau 32 GB DDR 4 4000 CL 12 care au 250 Mhz frecventa reala cum aveam in 2004 la DDR 500 cu CL1....dar nu trebuie sa faci ca mine, mai ales ca diferenta de performanta este infima iar cea de pret este f. mare....

Carcasa e subiectiva.

#5
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Nu merge acum si placa video si procesor. Placa video, numai ea va fi peste 30 mil.
De ce este dezechilibrata configuratia?

@ loock.  da, la memorii ma uitam si eu. chiar voiam sa va intreb daca sa renuntz la socket-ul 1151, si sa ma orientez la socket 1150, cu un eventual procesor i5 4690, pentru a merge pe memorii DDR3 cu latenta mult mai mica si accesibile la pret. Dar placile video de ultima generatie se impaca mai bine cu procesorul pe 1151 sau nu conteaza deloc?

Edited by media_, 26 September 2016 - 18:46.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
placa video merge si cu procesor mai vechi, nu conteaza, si ia o pl de baza mai ieftina daca nu esti vre-un overclocker extrem.

La carcasa nu mai zic, si atx imi par mari, dar daca vrei cat dulapu'...

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si oricum, ce spor de performanta aduce OC-ul in jocuri? 1-2%, infim.

#8
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
La o carcasa NZXT   E-ATX, la fix mi-a intrat placa video ASUS 980 Ti !!!!! Deci stiu la ce sa ma astept la acest capitol.  

Hai ca am vazut pe socket 1150,  procesorul i5 4690k care vine cu cooler in box.  Pana imi iau placa video, vreau sa folosesc coolerul inclus, care vine cu pasta deja aplicata. Nu vreau sa-mi iau un cooler slab pana intr-un milion, sa aplic pasta pe procesor, si apoi sa cumpar alt cooler si sa aplic iar pasta.


Nu fac atat de des upgrade-uri la componente, din acest motiv vreau procesor "K" si placa de baza pe masura.

Edited by media_, 26 September 2016 - 18:59.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca intrebarea mai buna este: ce ai facut cu 4790K-ul ?!

#10
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
4790k-ul e pe calculatorul respectiv (primul calculator, sa-i zic asa). Configuratia asta este pt al 2-lea calculator. Daca o sa reusesc sa-mi iau o placa video mai buna, o sa schimb procesoarele intre ele. Ma batea gandul acum sa trec pe socket 1151, dar memoriile cu latente mici sunt mult mai scumpe.

Edited by media_, 26 September 2016 - 19:20.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmedia_, on 26 septembrie 2016 - 19:08, said:

4790k-ul e pe calculatorul respectiv (primul calculator, sa-i zic asa). Configuratia asta este pt al 2-lea calculator.

Adica ai un 4790k in casa... Pentru ce il tii, pentru tehnoredactare, navigare pe internet si vizionare de poze?

#12
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
REPET. Overclock vad ca oricum nu faci. Si oricum asa cum a spus colegul jegmihai, in gaming un overclock serios (peste 4,2 GHz combinat cu overclock la memorii) aduce (ca medie) 10% performanta. Ai mai jos testul.
http://www.eurogamer...-i5-6500-review

Si am rezerve cu acesti 10%. Dar chiar si cu o medie de 10% spor de performanta, merita atâtia bani cheltuiti in plus?

#13
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Urmeaza sa aleg componentele in functie de socket 1150. Acum o sa fie 1150 din cauza memoriilor. Si nu am sa raspund la intrebarea lui   rosix,  fiindca nu se incadreaza in subiectul topicului, si nu vreau sa-i dau un raspuns la misto, pe masura intrebarii sale.
  Oricum, procesorul va avea "K".

Edited by media_, 26 September 2016 - 20:33.


#14
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006
Ca o parere personala, e de preferat platforma mai noua 1151. Este mai performanta decat 1150.
-  Procesorul I5 6600K este suficient pentru majoritatea aplicatiilor.
-  Placa de baza Asus Maximus VIII e cam scumpa si poti folosi de exemplu un Asus Z170 Pro Gaming (sau ceva similar de la MSI).
E recomandat sa folosesti o placa de baza cu chipset Z170 nu din cauza unui eventual overclock, ci prin prisma dotarilor suplimentare.
-  la memoriile RAM, sporul adus de o frecventa superioara este infim. De exemplu intre DDR4-2133 si DDR4-3200 sporul este de 0-5% in functie de aplicatii. Sa folosesti o platforma mai veche doar din cauza memoriilor nu merita.
La memorii e mai importanta cantitatea (mai bine 16 sau 32 GB la o frecventa mai mica decat 8 GB cu frecventa mai mare). Daca insa ai bani de memorii cu latenta mica si frecventa mare.....
  SSD-ul 850 EVO 250 GB este OK.

  Daca doresti un PC silent, ai nevoie de o carcasa antifonata, cu cat mai putine ventilatoare, o sursa silentioasa si un cooler pentru procesor silentios.
Un cooler stock isi face treaba, dar e recomandat un cooler bun cu un ventilator cu turatie scazuta. Pasta termo sa fie de calitate, conteaza destul de mult.
Un HDD este destul de zgomotos. PC-ul meu a fost dead silent pana am montat un HDD. Vibratiile se simt cand pui mana pe carcasa, desi e montat pe amortizoare speciale si carcasa e antifonata.
E o vorba, "cati bani dai atata face". Ieftin si bun nu exista.
Pe viitor, daca ai o platforma buna, poti face upgrade la placa video cand este nevoie. Daca ai o platforma veche si cu probleme, e nevoie sa schimbi complet PC-ul.
Sunt banii tai, cumpara ce-ti place.

Edited by lucian2retec, 27 September 2016 - 00:13.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmedia_, on 26 septembrie 2016 - 17:30, said:

PC-ul va fi utilizat pt. jocuri, filme si programe fara pretentzii. Mai jos o sa scriu componentele pe care le am in vedere. Puteti sa scrieti daca considerati alta varianta mai buna.


Si ce rost ar avea sa scriem variantele mai bune,atata timp cat tu nu doresti sa le iei in considerare?

La carcasa nu renunti,procesorul musai cu "k",placa video sigur va fi peste 30 de mil.(ce drac de placa video poate costa +30 de miloane numai tu poti stii),acum nu demontezi cooler-ul cu pasta aplicata,apoi te razgandesti.

ps.
Ai primit cel putin trei pareri foarte bune.
Uite mai jos o lista cu ce te intereseaza.Studiaz-o bine si pana la urma te hotarasti.
http://www.mygarage.ro/wishlist/

#16
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Ai monitor 4K sau sistem de 3-5 monitoare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate