Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sunteti in pas cu moda?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003
... si nu ma refer numai la haine, ci la toate domeniile PC, masini, literatura, frizura etc.

Unora le place sa aibe ultimul Iphone, altii sa poarte barba „Lumbersexualii", altii ultimul racnet in materie de PC sau eu stiu ce alte domenii. Sunteti in pas cu moda intr-un anume domeniu sau va doare la banana?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu.

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
”Mă doare la banană”. :P Ce mi-e practic, aia am, indiferent de vechime. Nu schimb nimic care încă funcționează și-mi satisface nevoile. :)

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu sunt.
Adica nu ma imbrac ca ultimul boschetar, dar nici nu acord mai multa importanta subiectului decat are.
Sunt barbat, ma imbrac ca sa nu ies in cucu gol din casa, nu sa-l fac invidios pe Botezatu.

Edited by jeffy86able, 26 September 2016 - 16:03.


#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Intrebarea e doar pentru fete de ai pus-o in aceasta categorie? :D
Nu, nu sunt fiindca mi se pare o prostie, si o cheltuiala inutila.

De exemplu in cazul PC-ului, mi l-am configurat acum 3 ani si a fost o investitie pe termin de 5 ani cat sa nu am probleme de niciun fel (mi-am propus eu).
Am dat vreo 6000 lei pe el iar acum dupa 3 ani nu am schimbat decat SSD-ul fiindca era luat de la fostul laptop... avea deja 5 ani si era luat de pe vremea cand ssd-urile erau o avere, si fiind de 120gb nu era incapator, simteam nevoia de mai mult... Mai ales ca toate soft-urile le tin pe ssd, de ce sa stau cu ssd si cu softurile cu care lucrez zilnic salvate pe hdd?
Si pc-ul se misca tot ca in prima zi... Niciun pic de lag, rapid, fara probleme, si nici nu-l menajez...
De atunci a aparut DDR4, inca doua generatii de placi video, etc... Ce rost are sa schimb ceva ce merge si nu creaza probleme?

Masina sa o schimbi dupa trand mi se pare cea mai mare tampenie avand in vedere cat de repede se devalorizeaza, mai ales daca o iei noua.
Telefoanele mereu le-am schimbat la fiecare 2 ani.
Haine iau atunci cand am nevoie de ceva nou, incaltaminte la fel.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-i topic pentru fete.

Uite de exemplu o moda recenta a fost Pokemon. S-a jucat careva Pokemon?

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu am descarcat sa vad cum e, am prins un pokemon, si cam atat, nu m-a captat. :D

Dar nu faci o diferenta intre moda si viral, ce sunt notiuni putin diferite.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca noutate din moda vine cu niste avantaje majore , cuantificabile si demonstrabile la modul concret DA ! In rest imbecilitatile unor sarmani in cap care vin cu pretentiile de "moda noua" se trec la capitolul trash !

#9
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View PostBursul, on 26 septembrie 2016 - 15:53, said:

Sunteti in pas cu moda intr-un anume domeniu sau va doare la banana?
Depinde ce vrei sa demonstrezi si cui vrei sa demonstrezi.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Sunt prea sarac ca sa fiu in pas cu moda :lol:

#11
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Esti usor modest, Serafime...:lol:

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu sunt in pas cu moda dar caut permanet sa iau produse de calitate, care sa ma tina mai mult, daca tot dau banii si sa-mi fac treaba cu ele.
Nu e o forma de chitrosenie, e o forma de ecologie, sa spunem.
La capitolul haine am cam ramas in urma, dar nu pentru ca nu am bani sa-mi cumpar ci pentru ca ma enerveaza tot procesul, alergatura si slalomul printre marfa proasta, de duzina, in mall-uri. Prefer sa mai trag de vechile haine, decat sa cumpar aiurea, dar daca gasesc ceva care sa-mi placa si sa faca banii, cumpar fara probleme.
In rest... o masina cu care sa-mi fac treaba.. un calculator generatia 2014, in care am bagat bani putini anul trecut, un laptop din 2009 care mai are un pic si crapa (daca misc ecranul s-a terminat).. Mai cumpar uneori una-alta, dar in niciun caz nu bag zeci de milioane in SkyLake-uri, ca n-am inebunit.

Mi-am format, asa, o cultura a produselor mai de calitate si va spun: e jale in piata romaneasca, numai marfa africana, care se vinde la preturi mult mai mari decat face, asa ca Mare atentie. Nu uitati: prostia si domnia se platesc intotdeauna....

PS: Nu inteleg de nicio culoare moda blugilor rupti... Pe bune!

Edited by rosix, 26 September 2016 - 17:01.


#13
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Moda...de nici un fel nu ma pasioneaza si ma imbrac cum ma simt eu mai bine si ce-mi place. Telefoanele nu ma intere...ma pasioneaza aparatura audio de calitate...dar nu chinezarii din ziua de azi. Prefer mai bine cele fabricate acum 20-30 de ani,dar de CALITATE. Probabil ca nu sunt din generatia celor care au crescut cu telefonul mobil cum se spune.......

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Eu sunt doar pe domeniul auto

#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Ha vedem..

Haine... depinde ce intelegi prin "moda"... evident ca iau in fiecare an diverse, modele noi, cat mai de calitate si ma chinui sa le potrivesc cat de cat pe culori... insa nu port chestii gen blugi skinny care-s "la moda"...

Incaltaminte... aici cam da... in fiecare iau an niste perechi din noile colectii(adidasi, pantofi)... mai putin chestii de iarna, alea mai mult o data pe la 2-3 ani...

Frizura... nu prea am cum sa fiu, ca am cam chelit... tunsoare scurta, simpla..

Parfumuri... bleu de chanel... e aparut de ceva timp, dar probabil tot "la moda" e... mai am si altele, nu asa de la moda, da tot cu bleu ma dau mai mult..

Electronice... aici poate fi foarte costisitor sa ai mereu ultimele jucarii, mai ales daca tintesti spre produse de varf... un laptop smecher m-a tinut 6 ani... acu' am unul amarat "de rezerva", spre craciun sper sa-mi iau ceva mai puternic, un ROG ceva... nici telefon nu iau ultimul model, ci de obicei 1-2 in urma (galaxy S5 acum)..

De masini nu mai zic.. pe alea le iei ca sa fii "la moda" doar daca ai extrem de multi bani, de nu mai ai ce face cu ei...

Da, am jucat pokemon... am prins 13.. :)

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBursul, on 26 septembrie 2016 - 16:14, said:

Nu-i topic pentru fete.

Uite de exemplu o moda recenta a fost Pokemon. S-a jucat careva Pokemon?

Da, m-am jucat Pokemon. Il mai deschid si acum cam de 2 ori pe saptamana cand n-am ce face sau trebuie sa pierd timpul vreo 5 minute.
Haine cumpar din alea de care imi vin bine, nu ma intereseaza in mod special marca. La incaltaminte sunt mai fitoasa, ghete/adidasi/cizme doar din alea cu goretex sau membrana asemanatoare (salomon, jack wolfskin, columbia etc).

#17
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Nu ma imbrac ca un homosexual doar ca sa atrag lesbienele, imi pare rau.

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDJPocaitul, on 26 septembrie 2016 - 16:52, said:

ma pasioneaza aparatura audio de calitate...dar nu chinezarii din ziua de azi.
In materie de casti, atat zic: Oppo si HiFiMAN (heh, vezi daca nu esti in pas cu "moda"?) ... bat la cur cred ca vreo 99% din ce fac firmele traditionale din tarile dezvoltate... da, da, inclusiv chestii gen Sennheiser, Audio-Technica... la boxe nu ma pricep, dar nu m-ar mira sa aiba si pe acolo ceva...

View Postrosix, on 26 septembrie 2016 - 16:38, said:

Mi-am format, asa, o cultura a produselor mai de calitate si va spun: e jale in piata romaneasca, numai marfa africana, care se vinde la preturi mult mai mari decat face, asa ca Mare atentie. Nu uitati: prostia si domnia se platesc intotdeauna....
Nu mi se pare. Pe vremuri parca erau ceva mai scumpe lucrurile prin malluri, dar acum parca si-au mai revenit. Am gasit chestii destul de competitive, cu preturi similare din magazinele online din afara sau chiar mai bune. De ex. Adidas Supernova Glide redus de la 559 la 335(vreo 75 eur) - am luat eu asta vara... nu-i gaseai nicaieri mai ieftin.. Nike AirMax 2016 barbati 540 ron.. astia au pret normal cam 200 eur/+900 ron... idem, nu-i gaseai nicaieri mai ieftin... tricouri nike/adidas pe la 60-90 ron(in decathlon)... chestii non-sport de calitate la preturi bune am gasit o gramada la fashion days... insa nu doar acolo..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate