Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

astupare fosa septica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
Sub casa se afla o fosa septica, mai exact in dreptul baii. Baia are un zid inspre strada, deci fosa septica ar fi cam la 70 cm de strada. Nu stiu cat de mare sau de adanca este. Insa vreau sa o astup si nu stiu care ar fi solutia optima. M-am gandit sa fac o gaura in baie in dreptul fosei si sa bag din strada pe geamul de la baie un tub in care sa torn pamant direct in fosa. Dar daca o fi foarte adanca s-ar putea sa am nevoie de multe masini de pamant si nu stiu daca solutia la care m-am gandit eu o sa mearga.

Edited by im_22, 26 September 2016 - 14:35.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fosa aia nu are un capac pentru golire ?

#3
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
e o fosa veche, s-a construit peste ea casa. Nu am cum sa o deschid decat daca sparg in dreptul ei.

Edited by im_22, 26 September 2016 - 14:48.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ar trebui golita si pe urma umpluta cu pamant compactat.

Edited by arg, 26 September 2016 - 14:48.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 im_22, on 26 septembrie 2016 - 14:48, said:

e o fosa veche, s-a construit peste ea casa. Nu am cum sa o deschid decat daca sparg in dreptul ei.
Esti sigur ca este 100% sub casa si nu are vre-o parte in afara casei ?

#6
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
Fosa este toata sub casa si se afla cam la 70 cm de strada.
Casa nu are curte, se intra direct din strada, deci toata operatiunea ar trebui facuta din strada cumva. Insa daca vin cu masinile de pamant cum as putea sa torn pamantul in ea, fara sa tin strada prea mult timp ocupata (e o strada mica dar destul de circulata).

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai intai ar trebui sa iti faci o idee despre volumul fosei.
Faci o gaura si cu ajutorul unui telefon si a unui selfie stick (poate fi si improvizat) filmezi interiorul. Poate iti trebuie si o lanterna daca lampa telefonului nu bate suficient.

Problema este ca pamantul nu este fluid si nu ocupa neajutat tot interiorul fosei. Nici macar betonul nu este destul de fluid ca sa umple tot, dar totul depinde de dimensiunile fosei.

Edited by pasilla, 26 September 2016 - 15:09.


#8
bogdan18111980

bogdan18111980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.09.2016

 im_22, on 26 septembrie 2016 - 14:33, said:

....deci fosa septica ar fi cam la 70 cm de strada.

Sa chemi o vidanja buna cu furtun OK in caz contrar ai sa umpli toata strada cu r@h@t. Apropo.... fosa aia sigur nu este vreo fantana? Nu de aia da' in trecut lumea isi tragea fantani la poarta.

#9
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
E posibil sa fie o fantanta, si eu m-am gandit la asta,  casa e veche, nu am alte informatii, tot ce stiu e ca ar fi o fosa. Problema e ca nu stiu cum sa bag pamantul in fosa.

#10
bogdan18111980

bogdan18111980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.09.2016

 im_22, on 26 septembrie 2016 - 15:20, said:

E posibil sa fie o fantanta, si eu m-am gandit la asta,  casa e veche, nu am alte informatii, tot ce stiu e ca ar fi o fosa. Problema e ca nu stiu cum sa bag pamantul in fosa.
Daca este fantana trebuie sa o cureti ca daca o astupi ai probleme cu Garda de Mediu ca poluezi panza freatica. Daca este fantana si as fi in locul tau, as chema o firna specializata sa o curete calumea si mi-as baga hidrofor cu filtru de argint ca sa nu mai platesc apa rece centralizata plina cu rahaturi. Tinand cont ca este si in baie cu atat mai bine, nu mai trebuie sa trag tevi prin toata casa ca sa ajunga apa potabila la baie pentru spalat

Edited by bogdan18111980, 26 September 2016 - 15:23.


#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu as curata-o si as face-o beci. Nu stiu care e situatia reala, insa a avea un beci e important, se pot depozita multe chestii acolo.

#12
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
Daca este foarte adanca, si probabil ca este, cum as putea sa torn pamant in ea?

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu as baga nisip si la sfarsit as turna beton !

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Tot cu nisip recomad si eu insa costa cât nu face. Nisipul se strecoara mai usor prin gaurile fosei. Ar trebui introdusa si niste apa, asteptat câteva zile si apoi betonata gura fosei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate