Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Telekom România I.P.TV / DVB-C!

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#1
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Deschid acest topic pentru imbunatatirea serviciilor de televiziune (IpTV / DVB-C) furnizate de Telekom Romania, si aici ma refer la grila canale necodate pe DVB-C, tehnologie, compatibilitatea IpTV / DVB-C(clientul sa poata opta pentru IpTV si pentru CI+ in acelasi timp), etc , etc . Trebuie sa trimit urgent catre departamentul abilitat mai multe e-mail.uri cu cerintele abonatilor .  Cine doreste poate sa isi exprime dorintele , va rog sa fie ON-TOPIC , fara OFF-TOPIC !

Multumesc !

#2
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Multumim, de cateva zile am intrat si eu in clubul IpTV.
Chiar este bine venit acest topic.


Ca o prima observatie, pentru ca inca sunteti in dezvoltare si banuiesc ca o sa se rezolve candva :

Anumite posturi cu sigla HD se vad inca departe de ce ar fi 1080i 50hz. Desi sunt HD pe sigla nu se vad la adevarata lor valoare.
Pot sune asta pentru ca aveam inca semnalul de la concurenta am putu sa fac o comparatie side by side. Sper sa se rezolve intre timp.

Daca vrei iti dau detalii in PM, sau eventual pun aici.

#3
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Va rog sa postati aici, nu in MP.

#4
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004
cred că ar trebui îmbunătățit EPG-ul. La filme și seriale descrierile sunt inutile. Ar fi nevoie de anul producție, distribuție, numărul episodului, informații mai importante.

#5
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 18.08.2009
Salutam aparitia acestui topic!
Sugerez celor din conducerea Telekom sa aprobe urmatoarele sugestii:
-rearanjarea tematica a grilei, astfel incat canalele sa nu mai fie amestecate (N24Plus este la canalele de stiri, DIGI 24 este la coada grilei, canalele Discovery nu sunt unul langa altul etc);
-renuntarea la versiunile SD ale canalelor ce au exact acelasi continut ca si variantele HD (Kanal D, PRO TV etc). Se pot pastra ambele variante pentru canalele localizate (de exemplu: Animal Planet, canalele National Geographic). Telekom oricum ofera DOAR echipamente HD, deci, versiunile SD sunt inutile;
-posibilitatea achizitiei de serviciu combinat DVB-C si I.P.TV. Poate clientul doreste unnul-doua decodoare pe I.P.TV si unul sau doua pe DVB-C. Sau doua I.P.TV. un card CI+ si un decodor DVB-C.
-introducerea canalelor regionale ale TVR in grila digitala (conform legilor CNA);
-introducerea canalelor locale si regionale (in functie de judet) in grila digitala. Cei mai multi clienti opteaza pentru digital si nu pentru analogic.
Acestea sunt doleantele mele.

#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Digi 24 sigur nu o să-l vezi la secțiunea știri. Știm bine de ce. :)

#7
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
@dic_star79
Ms. De exemplu TVR HD si PRO-TV.

La setare de 1080i 50Hz parca, plasma TX-P42S20 , deca ma uitam la detalii gen par din cap parca are un efect de blurare/neclaritate. Parca ceva lipseste gen saturatia de culori.
Reglajele eu zic ca au fost bine facute.

Edited by wolfydRg, 26 September 2016 - 13:59.


#8
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005

 eddiesor, on 26 septembrie 2016 - 13:44, said:

cred că ar trebui îmbunătățit EPG-ul. La filme și seriale descrierile sunt inutile. Ar fi nevoie de anul producție, distribuție, numărul episodului, informații mai importante.
asa e, 100% de acord.

#9
blondevil

blondevil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 27.12.2005
Si ce spune colegul costi_ionita79 e valabil. Aia cu imbinarea iptv cu dvbc ar fi super, dar nu cred sa o vedem prea curand.

#10
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015
Sa fie introduse canalele "Eurosport 360" si pe DVB-C.

#11
scipioaa

scipioaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 04.09.2014
+ mtv hits & dance. E urat sa stea singurel rock-ul acolo printre mooz-uri. asta pe iptv

#12
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Hai curaj, ca maine trimit o parte din mesaje !

#13
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Chiar daca nu sunt abonat si s-ar putea sa devin la sfarsitul anului viitor :
  • Marirea bitrate-ului cel putin pe DVB-C la un bitrate original. La Ines si UPC - TVR HD are 17-18 mbps, la Telekom maxim 7,9/8 mbps.
  • Mentinerea pistelor audio. Exista multe posturi care nu au toate pistele audio.
  • Reducerea taxei pentru decodorul HD la DVB-C la un pret de 5 lei, pretul de 11 lei e enorm si ar trebui sa se mentina doar pentru IPTV.
  • Sustinerea HD-ului autohton. Introducerea posturilor Sport.ro HD, Taraf HD, Etno HD, Rock TV HD, Magic TV HD, Kiss TV HD.
  • Digi 24 sa devina un post de stiri, pe o pozitie in categoria posturilor de stiri, iar daca nu se percep costuri, introducerea versiunii HD.
  • Cel mai sensibil lucru pentru majoritatea abonatiilor Telekom: lipsa posturilor AMC. Introducerea lor : AMC, Filmcafe, CBS Reality, Extreme Sports, Minimax, Megamax.
  • Completarea pachetului MTV cu MTV Hits si Dance, doar daca costurile nu sunt semnificative.
  • Introducerea postului Trace Sport Stars HD pe IPTV si DVB-C si introducerea peste tot a posturilor Trace Urban HD si Trace Tropical HD.
  • Lasarea unui numar minim de 50-60 de posturi la liber, si inca 15 HD.
  • Formarea cu ajutorul punctului 9 la un pachet "Economic" care costa 25 de lei televiziunea + 25 de lei internetul (de 200 mbps), fara decodor inclus, pentru decodor sa se plateasca inca 5 lei in plus. Asta ar da in cap RCS-ului.
Cam atat imi vine in minte, cel mai important punct e punctul 1, cred ca am cuprins majoritatea dorintelor celor de la Telekom din cate am citit eu, punctul 1 si 6 sunt cele mai arzatoare.

#14
syll

syll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.11.2010
Dolce Sport 3 și 4 HD.Mulțumim @dic_star79.

#15
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Calitate mai mare pe IPTV asta e singura mea dorința!

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Subscriu si eu pentru:
- marirea bitrate-ului (sunt posturi la care HD-ul nu prea e HD). N-o sa iasa ca la INES dar macar e un inceput.
- Telekom web TV - mai e loc de imbunatatiri la calitatea bitrate-ului pe posturile HD (faceti eventual 2 niveluri de rezolutie selectabile, in functie de tzeava pe care o are fiecare)
- bagati in grila de baza si 1-2 posturi italiene, germane, ca n-o fi moarte.

Off topic:  - un abonament economic cum spunea. @queron, mai sus, care sa includa TV de 25 de lei + internentul ala de toata jena de 6Mbs, pe sarma de cupru, la 10 lei, plus o telefonie cu 100'nationale oricand incluse la inca 15 lei =50 lei (un pret realist, pentru serviciile oferite)

Edited by rosix, 26 September 2016 - 17:58.


#17
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 19.01.2015
Din ce a mentionat Queron mai sus, ar mai merge si remedierea postului DoQ mutat de pe 557 pe 363 (o pozitie acceptabila) si sa fie ca la UPC, cu audio si subtitrare in romana si tot-odata si pista in limba maghiara pentru cei care vor sa-l vizioneze in limba maghiara (lucru valabil pentru toate platformele T). In rest grila e ok si ar mai trebui si infrasturctura marita astfel incat sa ajunga mai ales in zona mea, si ca peste 2 ani daca vor fi cu totul ok, ma voi abona la ei. Pana atunci raman la concurenta (UPC), pana cand vor veni si in zona mea cu cablu TV si IPTV pe fibra optica (FTTH sau FTTB) cu viteze maxime de pana la 500 Mpbs, exceptand fibra normala (ADSL sau VDSL) cu viteze minime intre 50 - 70 Mbps. In rest e totul ok ;).

#18
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Da, DoQ e un post foarte bun si ar fi cazul sa ii bage subtitrare in romana si piste audio in engleza si romana. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate