Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Vacanta zona Valencia sau Malaga in Noiembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Salut,
As vrea sa fac o vacanta la sfarsitul lui Noiembrie in zona Malaga sau Valencia.
Am vazut ca WizzAir are zboruri f. bune ca ore si bani.
Voi inchiria o masina si voi face zona respectiva. Nu am un intinerariu, dar vreau sa vad orase vechi, natura, etc.


Voiam sa va intreb urmatoarele:
- in aceasta perioada ploua mult, merita sa ajung in noiembrie - decembrie sau este doar vacanta de vara ?
- intre Malaga si Valencia recomandati ca baza principala? Am vazut ca faci cam 5-6h cu masina intre ele, poate ambele trebuie vazute.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
malaga ca e un pic mai la sud

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost la inceput de septembrie in Valencia si Alicante si au zis oamenii ca oricat ar fi ïarna de grea nu scade temp sub 22-23 grade ziua asadar o sa te bucuri de vreme frumoasa iar ploile multe sunt in ianuarie-februarie. Nu stiu cum e Malaga ptr ca nu am ajuns insa noua ne-a placut mult atat Valencia cat si Alicante. Cu putin noroc poate faci si-o baie :)

#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Dintre cele două zone, eu am fost doar pe Costa del Sol (am postat în 2012 la topicul respectiv - cu multe poze). Însă ambele sunt zone "înţesate" de obiective turistice, şi după părerea mea, ar trebui să aloci două vacanţe, adică nu merită să le comprimi pe amândouă într-o singură vacanţă. Du-te în noiembrie doar într-una din cele două zone, şi altădată în cealaltă zonă. Şi neapărat închiriază maşină de fiecare dată, altfel pierzi prea mult timp preţios cu transportul local.

@atupi: nu zici şi tu câte ceva (la topicul respectiv) despre ce-aţi vizitat la începutul lunii ? Sau sunt eu prea nerăbdător Posted Image ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 27 September 2016 - 01:47.


#5
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Voi lua bilet de avion pt. Valencia.
Voi inchiria si o masina pentru ca e ieftina rau, daca sunt mai multe persoane iese mult mai ieftin decat transportul in comun, sa nu mai zic de confort.

Ce as putea sa mai vad in afara de Valencia? ma intereseaza ceva in raza de maxim 2-3h cu masina.

Murcia? Cartagena? Alicante?

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 das_d, on 27 septembrie 2016 - 14:55, said:

... Ce as putea sa mai vad in afara de Valencia? ma intereseaza ceva in raza de maxim 2-3h cu masina ...

Vezi câteva idei aici.


Sănătate şi tcb !

#7
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Multumesc, voi studia!

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

 das_d, on 27 septembrie 2016 - 14:55, said:

Voi lua bilet de avion pt. Valencia.
Voi inchiria si o masina pentru ca e ieftina rau, daca sunt mai multe persoane iese mult mai ieftin decat transportul in comun, sa nu mai zic de confort.

Ce as putea sa mai vad in afara de Valencia? ma intereseaza ceva in raza de maxim 2-3h cu masina.

Murcia? Cartagena? Alicante?

Ai grija sa iei masina d ela o companie mai serioasa si vezi clar clauzele, este un thread cu multe discutii, eu m-am inteles bine cu Europcar. De asemenea atentie la radarele fixe, ele sunt presemnalizate dar e bine sa fii atent/a.
Noua ne-a placut atat Valencia cat si Alicante, mai poti vizita Calpe, Altea si parcurile de distractii din Benidorm. Spaniolii nu mi-au recomandat Murcia ca o destinatie deosebita.

#9
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016

 atupi, on 29 septembrie 2016 - 13:11, said:

Ai grija sa iei masina d ela o companie mai serioasa si vezi clar clauzele, este un thread cu multe discutii, eu m-am inteles bine cu Europcar. De asemenea atentie la radarele fixe, ele sunt presemnalizate dar e bine sa fii atent/a.
Noua ne-a placut atat Valencia cat si Alicante, mai poti vizita Calpe, Altea si parcurile de distractii din Benidorm. Spaniolii nu mi-au recomandat Murcia ca o destinatie deosebita.
Voi sta 4 nopti, credeti ca e mai bine sa le stau pe toate in Valencia sau sa merg in cerc si sa innoptez in diverse locuri? Sunt obisnuit cu modul acesta, voi avea si masina deci nu sunt probleme.

Legat de radare, exista vreo aplicatie actualizata gen Waze care sa-le indice din timp?

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt presemnalizare chiar de ei, oricum cam toatã lumea merge super civilizat si legal, a fost f relaxant sã conduc prin zona.As lua 2 cazari

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 atupi, on 29 septembrie 2016 - 13:11, said:

... Spaniolii nu mi-au recomandat Murcia ca o destinatie deosebita.

Tipic !
De-a lungul vremii am observat că, în general, locanicilor li se par banale unele locuri şi obiective turistice, ceea ce e normal, deoarece se găsesc "colea, lângă noi". Iar de altele nu au nici măcar habar.
Şi invers, lor le plac anumite locuri care pe un turist îl lasă destul de rece.

Mi s-au întâmplat astea de mai multe ori, şi cred că nu numai mie.


Sănătate şi tcb !

#12
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Ok, am mai avansat, adica am cumparat bilete de avion si am inchiriat masina. Acum ma ocup de cazare.

Planul, in linii mari, ar fi urmatorul. Aici am nevoie de sfatul vostru, ce sa modific, ce sa adaug, ce sa scot etc.


1. Zbor cu Wizzair, aterizez luni la 20:00, iau masina, ma cazez in Valencia.
2. Marti dimineata plec spre Alicante, cazare in Alicante.
3. Miercuri cazare in Alicante

Marti si Miercuri am in plan, intr-o ordine sau alta:
- Benidorm - o statiune turistica cu plaja. Nu stiu daca iarna este interesanta
- Cuevas de Canelobre - o pestera la 30 min. de Alicante, intre Alicante si Benidorm, turul dureaza 40min.
- El Castell de Guadalest - este un oresel pitorescu cu privelisti frumoase la 30 min. de Bedinorm.
https://www.tripadvi...lencian_Co.html
- Denia se afla intre Valencia si Alicante. Zona de coasta Denia -> Cap de la Nau este frumoasa. Se poate merge Valencia -> Denia -> Alicante care este doar cu 20 min mai lung decat Valencia -> Alicante.
https://www.tripadvi...Alicante_V.html
- Javea sau Xabia se numeste zona de coasta respectiva, langa Denia.
- Villena este langa Alicante spre interior, iar aproape sunt satele pitoresti cu castele: Biar, Sax, Castillo de la Mola
- intre Alicante si Murcia este Catedral Orihuela City
- Murcia
- la vest de Murcia sunt satele pitoresti: Murcia -> Mula -> Cehegin -> Caravaca. Intreg drumul: 80km/1h10min

4. Joi dimineata plec spre Valencia, mai vad ceva in drum (din cele de mai sus), iar joi dupa-amiaza vizitez Valencia.
5. Vineri - vizitez Valencia (avionul este la 20:00).

Cum vi se pare?

Cartagenta merita s-o iau in calcul? Daca da, oi mai avea timp?

Multumesc

#13
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 das_d, on 06 octombrie 2016 - 14:59, said:


- Benidorm - o statiune turistica cu plaja. Nu stiu daca iarna este interesanta


Nu, nu este interesanta iarna.

 das_d, on 06 octombrie 2016 - 14:59, said:

4. Joi dimineata plec spre Valencia, mai vad ceva in drum (din cele de mai sus), iar joi dupa-amiaza vizitez Valencia.
5. Vineri - vizitez Valencia (avionul este la 20:00).

Cam putin pentru Valencia, parerea mea.

#14
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016

 judas, on 07 octombrie 2016 - 06:53, said:


Nu, nu este interesanta iarna.



Cam putin pentru Valencia, parerea mea.
pai si cum sa fac? La ce sa renunt?

Alicante ca oras merita  mai mult de cateva ore?

#15
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 das_d, on 07 octombrie 2016 - 09:18, said:

Alicante ca oras merita  mai mult de cateva ore?
Alicante are farmecul lui, acum depinde de fiecare persoana in parte.
Unora le place sa vada cat mai multe obiective, unii vor sa haladuiasca prin oras, pe promenada
iar altii vor sa-l vada pe fuga doar bifand ca au vizitat orasul.
Oricum trebuie sa urci in Santa Barbara Castle (cel putin pentru panorama), sa tragi o plimbare pe esplanada,
sa mergi la Mercado Central (cel putin zona cu peste), mai este si Santa Maria Church.......

Benidorm este o statiune de vara in care merita sa stai cel putin 5-6 zile, are vreo 4-5 parcuri tematice, plaja, viata de noapte, etc..
Pe timpul verii in afara celor 50.000 de localnici mai sunt vreo 500.000 de turisti si atunci se vede adevarata fata a statiunii.
Acum daca vrei sa-ti faci o idee, si sa-ti bagi picioarele in mare, poti sa te opresti in drum, dar nu mai mult, parerea mea.

Pe de alta parte in Valencia cam 1 zi iti mananca La Ciudad de las Artes y las Ciencias chiar daca nu poti beneficia de toate atractiile de la L'Oceanografic.
Mai ai Bioparco in care pierzi lejer o jumatate de zi, plus o plimbare prin Jardine de Turia, asta in afara de centrul Valenciei.
Iti mai pot recomanda, daca te atrage, o seara de flamenco traditional.

Edited by judas, 07 October 2016 - 13:32.


#16
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu as renunta la Benidorm pentru o zi in plus in Valencia. Mercado Central din Valencia iarasi este mult peste cel din Alicante (am fost in ambele).

#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 balauru69, on 08 octombrie 2016 - 09:54, said:

Eu as renunta la Benidorm pentru o zi in plus in Valencia. Mercado Central din Valencia iarasi este mult peste cel din Alicante (am fost in ambele).

Corect

Attached Files


Edited by judas, 08 October 2016 - 10:17.


#18
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Multumesc, voi tine cont.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate