Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Ascultatul muzicii în căști cât rău poate face?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Salut! Nu știu dacă am nimerit în categoria bună. Subiectul pe care îl abordez are legătură cu sănătatea totuși. Deci dacă am greșit categoria vă rog mult de tot să-mi spune-ți și voi muta întrebarea.

Am o nelămurire legată de ascultatul muzicii în căști.
Deci..
Limitele temporale sigure pentru ascultare, potrivit OMS, sunt: 85 dB - nivelul de zgomot din interiorul unui automobil - opt ore, 90 dB - mașină de tuns iarba - două ore și jumătate, 95 dB - zgomotul produs în medie de o motocicletă - 47 de minute, 100 dB - zgomot produs de claxon sau de metrou- 15 minute, 105 dB - mp3 player la volum maxim - patru minute, 115 dB - concert rock foarte zgomotos - 28 de secunde, 120 dB - zgomotul produs de vuvuzele sau sirene - nouă secunde.
Organizația Mondială a Sănătății recomandă, ca regulă generală, menținerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă.
"Când vine vorba despre ascultat muzică la volum foarte ridicat, pentru fiecare creștere a volumului cu trei decibeli, pentru a fi în siguranță, ascultătorul ar trebui să înjumătățească timpul de ascultare. De exemplu, la 88 dB, expunerea considerată sigură este de patru ore, la 91 de dB, două ore, și tot așa", a declarat Paul Breckell, director executiv al organizației caritabile Action on Hearing Loss, care activează în domeniul prevenirii problemelor de pierdere a auzului.
"Îi îndemn pe iubitorii de muzică să se gândească la riscurile pe termen lung al ascultării de muzică cu ajutorul unui player mp3 la volum ridicat peste nivelul sigur de 85 de decibeli, pentru că supraexpunerea poate declanșa acufena (tinitus, senzație auditivă patologică caracterizată prin zgomote, vâjâituri în urechi, fără un stimul extern, n.r.), și să țină cont că o pereche de căști audio cu fruncție de anulare a zgomotului poate face o mare diferență", a mai spus Paul Breckell.
From <http://www.descopera...la-o-ora-pe-zi>
...and
Uniunea Europeană a stabilit o limită legală de 80 dB (A) pe parcursul unei zile de lucru de 8 ore. Peste această limită trebuie luate măsuri de protecție. Durata de timp pe care o puteți petrece în condiții de siguranță într-un mediu scade odată cu creșterea nivelului de zgomot.
Deci din fragmentele redate reiese odată că OMS recomandă menținerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă. Care-i capacitatea maximă? OMS spune odată așa:
Limitele temporale sigure pentru ascultare, potrivit OMS, sunt: 85 dB - nivelul de zgomot din interiorul unui automobil - opt ore, 90 dB - mașină de tuns iarba - două ore și jumătate, 95 dB - zgomotul produs în medie de o motocicletă - 47 de minute, 100 dB - zgomot produs de claxon sau de metrou- 15 minute, 105 dB - mp3 player la volum maxim - patru minute, 115 dB - concert rock foarte zgomotos - 28 de secunde, 120 dB - zgomotul produs de vuvuzele sau sirene - nouă secunde.
Am zis capacitatea maximă, deci pe mine mă interesează aici doar 105 dB - mp3 player la volum maxim - patru minute adică 105 dB e capacitatea maximă, nu? Deci, revenind la "OMS recomandă menținerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă.", 60% din 105db va însemna...63 de decibeli (calcul făcut pe google).  Deci OMS recomandă ca volumul să fie de 63 dB.
Însă..."Îi îndemn pe iubitorii de muzică să se gândească la riscurile pe termen lung al ascultării de muzică cu ajutorul unui player mp3 la volum ridicat peste nivelul sigur de 85 de decibeli, pentru că supraexpunerea poate declanșa acufena (tinitus, senzație auditivă patologică caracterizată prin zgomote, vâjâituri în urechi, fără un stimul extern, n.r.), și să țină cont că o pereche de căști audio cu fruncție de anulare a zgomotului poate face o mare diferență", a mai spus Paul Breckell.
Deci nivelul sigur este de 85 dB. De ce nu spune peste 63 dB, cât deja am stabilit că este 60% din capacitatea maximă a unui player audio? Deci 85 dB sau 63 dB? Cât de mare este diferența între ele? E diferență mare de calitate la sunet între ele?
Sau nu am înțeles eu ceva bine? Ce am înțeles greșit? Mă puteți ajuta să mă lămuresc, vă rog?
Mie îmi place enorm să ascult muzică prin căști, de-aia cred că vreo 20 de dB poate face diferența. Cred.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,345
  • Înscris: 11.08.2003
Daca esti o persoana care vrea sa prinda pensia si se gandeste serios la sanatatea sa, atunci tine cont de aceste sfaturi si de alte cateva mii. Vezi, insa, ca viata are un simt al umorului foarte dezvoltat si s-ar putea ca toate pregatirile si impunerile acestea sa fie in van.
Acum, ca asculti valurile marii, ciripitul de pasarele sau Buddha Bar la 60% mai merge, dar cum dreaq sa asculti Master of Puppets, Diesel Power sau Big Bad Wolf incet?

Edited by sorin147, 26 September 2016 - 06:23.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Chestia cu volumul e MULT mai complicata decit pare. Indicatiile de genul "60% din volum" trebuie luate extraordinar de aproximativ.

- nu toate playerele au acelasi volum maxim
- nu toata castile au impedanta egala (=acelasi player pe aceleasi setari "baga" puteri diferite in ele) si chiar la impedante egale nu au eficienta egala (unele fac mai mult zgomot, altele mai putin chiar daca playerul le de energie egala)
- linearitatea "volumului" in dB nu e nici pe departe garantata, e o problema mult mai spinoasa decit pare si in mod sigur e diferita dupa cum s-au trezit programatorii in fiecare caz. Un exemplu: https://blogs.msdn.m...windows-volume/

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Ideal e sa se sfoloseasca căști de calitate care se aud bine,nu petarde ieftine care mai mult urlă decat cântă si dupa 30 min la volum mediu iti țiuie urechea.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 dannyetlv, on 26 septembrie 2016 - 04:39, said:

Deci din fragmentele redate reiese odată că OMS recomandă menținerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă. Care-i capacitatea maximă? OMS spune odată așa:
In primul rand este un mare amestec ce zici tu acolo, una e zgomotul stradal si auto si altceva e muzica. La acelasi numar de dB volumul perceput difera mai ales ca sensibilitatea difera cu frecventa. Atunci pe ce ne bazam ?
Vezi tu, toata chestia asta e subiectiva, eu folosesc 75-80% din volumul telefonului in casti Sony over ear si ma sint oki, mp3-urile sunt mptrimuite sa atinga 0dB pe varfuri.
Poti sa ai 90dB pe o componenta spectrala ingusta care-ti rupe urechea (gen sirena) si poti sa ai 90dB mai uniform in tot spectrul care este suportabil. Cei care vor surzi cel mai bine/devreme sunt tinerii care acuma asculta in ear la volum incat se aude si pe afara sunetul mai ales inaltele... in general de la 40-45 ani incolo.

Edited by andreic, 26 September 2016 - 07:47.


#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,408
  • Înscris: 16.03.2004
Căștile ți le dai la un volum suportabil de timpane, dar ce te faci la nunți sau la concerte rock, unde îți bubuie în urechi și nu poți da sonorul încet?Posted Image

#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Eu ascult la volumul 10 maxim 20%. Credeam ca ne spui despre care frecvente sunt mai daunatoare, eu am senzatia ca frecventele ridicate chiar inaudibile strica primele cilii organului Corti (ceea ce e ireversibil) direct proportional si cu volumul la care se asculta desigur.

#8
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 missionnad, on 26 septembrie 2016 - 07:10, said:

Ideal e sa se sfoloseasca căști de calitate care se aud bine,nu petarde ieftine care mai mult urlă decat cântă si dupa 30 min la volum mediu iti țiuie urechea.

Și după ce criterii ar trebui să-mi aleg o pereche de căști de calitate? Îmi poți da un exemplu, te rog?
În fragmentele pe care le-am scris spunea că e mai bine să folosesc căști pe ureche, care să aibă funcția de...
Mai bine scriu direct fragmentul (se pare că nu este în întrebarea mea): Căştile care acoperă urechile, de preferat
Vrei să-ţi iei o pereche de căşti? Alege o variantă pe placul tău, de tipul celor care acoperă urechile. Deşi sunt mai comode, mai uşor de manipulat şi estetice, căştile care se introduc în urechi cresc riscul de apariţie a infecţiilor de la nivelul urechii externe şi medii.
Pe de altă parte, căştile care acoperă urechile izolează mai bine fonic, oferind o calitate a sunetului mult superioară şi astfel, vei simţi nevoia de a nu mai da volumul la maximum.
From <http://www.clicksana...ca_0_8674.html>

 _-AppleS-_, on 26 septembrie 2016 - 08:37, said:

Eu ascult la volumul 10 maxim 20%. Credeam ca ne spui despre care frecvente sunt mai daunatoare, eu am senzatia ca frecventele ridicate chiar inaudibile strica primele cilii organului Corti (ceea ce e ireversibil) direct proportional si cu volumul la care se asculta desigur.
Organul lui Corti? Cilii? Sunt total străini față de termenii ăștia. I-am căutat pe net, am găsit pe wikipedia https://ro.wikipedia...ganul_lui_Corti
"Organul lui Corti conține celule senzoriale care sunt dotate la suprafața lor cu cili care se scaldă într-un lichid, endolimfa. Cili preiau mișcarea undelor de lichid provocate de sunete și o transformă în fenomene electrice care se propagă la celulele nervoase."
Deci să înțelegă că acești "cilii" au funcția în urechea noastră pentru a auzi? Și...unde de lichid?
Îmi cer scuze dar sunt cam bulversat de termeni. Nu mi-a plăcut niciodată biologia, recunosc, și nici nu am înțeles-o.

Iar legat de frecvențe, abia azi am citit de pe wikipedia ce este frecvența când vine vorba de sunet (am înțeles că ar reprezenta de câte ori se învârte sunetul în aer).
Am înțeles bine oare?
Mersi de răspuns!

 _-AppleS-_, on 26 septembrie 2016 - 08:37, said:

Eu ascult la volumul 10 maxim 20%. Credeam ca ne spui despre care frecvente sunt mai daunatoare, eu am senzatia ca frecventele ridicate chiar inaudibile strica primele cilii organului Corti (ceea ce e ireversibil) direct proportional si cu volumul la care se asculta desigur.

Și acești cilii sunt cauza pentru care o persoană poate surzi permanent deci?

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 dark, on 26 septembrie 2016 - 07:48, said:

Căștile ți le dai la un volum suportabil de timpane, dar ce te faci la nunți sau la concerte rock, unde îți bubuie în urechi și nu poți da sonorul încet?Posted Image

iti cumperi si porti ear plugs. google it. sunt niste dopuri de urechi care reduc nivelul zgomotului cu x dB

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Intr-un club, daca petreci mai mult de 1 ora deja simti ca e ceva in neregula cu urechile. E, de asta sa te feresti cand asculti muzica la casti. Cand simti ca te dor, atunci fa o pauza sau lasa volumul mai incet. Dar asta nu se intampla la castile "premium".

Cu cat frecventele sunt mai inalte, cu atat volumul ar trebui sa fie mai mic.

Edited by red46, 26 September 2016 - 09:43.


#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,408
  • Înscris: 16.03.2004

 Flat, on 26 septembrie 2016 - 09:06, said:


iti cumperi si porti ear plugs. google it. sunt niste dopuri de urechi care reduc nivelul zgomotului cu x dB

Merge și vata. Orice, numai să nu-ți distrugi timpanele...

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca i-si distruge doar timpanele ar fi bine, dar i-si distruge urechia interna si by by auz.

Edited by arg, 26 September 2016 - 10:20.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte mulţi cumpără atât boxe, cât şi căşti luând în considerare, ca singurul criteriu, nivelul de zgomot. Cu cât sunt mai zgomotoase, cu atât mai bune sunt.
Greşit.
Ştiu, la o nuntă în cort boxele trebuie să urle cât mai tare, altfel nu se pune în valoare banii şi duşmanii lu' Salam. Însă la volum apropiat de maxim orice melodie începe să-şi piardă din fidelitate.
De aceea, masterizarea în căşti, dar şi în boxe, nu se face la volum maxim. Dimpotrivă, în boxe toate reglajele se fac la volume destul de mici; dacă melodia se aude bine, dacă mix-ul rezultat este format din componente audio distincte şi nu este un ghiveci, atunci se poate spune că s-a făcut treabă bună. Evident, asta presupune o izolare fonică foarte bună.
Neavând parte de această izolare fonică în condiţii normale, omul simte nevoia să asculte muzica la un volum mai mare decât normal, pentru a acoperi zgomotele de fond. Mai ales în trafic, unde se ascultă muzică în căşti, de regulă in-ear.
După părerea mea, căştile in-ear sunt cea mai proastă alegere. Acele "doape", pe lângă presiunea sonoră asupra timpanului, induc şi o presiune fizică datorită construcţiei lor.
Cele mai bune căşti, atât pentru ascultat cât şi pentru monitorizat semnal audio, sunt căştile on-ear. Dezavantajul lor este design-ul, lumea va întoarce capul după tine când te va vedea cu ele pe stradă, iar ca biciclist, rişti să nu auzi zgomotul traficului.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

 red46, on 26 septembrie 2016 - 09:42, said:

Intr-un club, daca petreci mai mult de 1 ora deja simti ca e ceva in neregula cu urechile.
dap. nu mai mergeti in cluburi faceti ceai dansant. nu mai mergeti la concerte rock, faceti sezatoare.

stai si tu la concerte mai in spate, in cluburi nu sta in dreptul boxelor, castile da-le si tu la un volum mai ok si ai sa traiesti si tu ca tinerii din jurul ta, n-ai sa fi un ciudat si n-o sa afectezi major auzul.

imbatranirea e un proces degenerativ si pana acum n-ai ce-i face ca s-o eviti. ideia e sa nu faci tampenii sa ramai surd la 40 ani.

#15
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 PSC, on 26 septembrie 2016 - 10:31, said:

Foarte mulţi cumpără atât boxe, cât şi căşti luând în considerare, ca singurul criteriu, nivelul de zgomot. Cu cât sunt mai zgomotoase, cu atât mai bune sunt.
Greşit.
Ştiu, la o nuntă în cort boxele trebuie să urle cât mai tare, altfel nu se pune în valoare banii şi duşmanii lu' Salam. Însă la volum apropiat de maxim orice melodie începe să-şi piardă din fidelitate.
De aceea, masterizarea în căşti, dar şi în boxe, nu se face la volum maxim. Dimpotrivă, în boxe toate reglajele se fac la volume destul de mici; dacă melodia se aude bine, dacă mix-ul rezultat este format din componente audio distincte şi nu este un ghiveci, atunci se poate spune că s-a făcut treabă bună. Evident, asta presupune o izolare fonică foarte bună.
Neavând parte de această izolare fonică în condiţii normale, omul simte nevoia să asculte muzica la un volum mai mare decât normal, pentru a acoperi zgomotele de fond. Mai ales în trafic, unde se ascultă muzică în căşti, de regulă in-ear.
După părerea mea, căştile in-ear sunt cea mai proastă alegere. Acele "doape", pe lângă presiunea sonoră asupra timpanului, induc şi o presiune fizică datorită construcţiei lor.
Cele mai bune căşti, atât pentru ascultat cât şi pentru monitorizat semnal audio, sunt căştile on-ear. Dezavantajul lor este design-ul, lumea va întoarce capul după tine când te va vedea cu ele pe stradă, iar ca biciclist, rişti să nu auzi zgomotul traficului.

Am găsit aici ceva informații privind masterizarea. http://forum.softped...spre-mastering/
Deci să înțeleg că masterizarea este procesul prin care se face o piesă, se editează și se procesează?
Tu ai zis "Dimpotrivă, în boxe toate reglajele se fac la volume destul de mici; dacă melodia se aude bine, dacă mix-ul rezultat este format din componente audio distincte şi nu este un ghiveci, atunci se poate spune că s-a făcut treabă bună."
Păi și cam cum poți deosebi o melodie de calitate de un "ghiveci"? Mi-a zis odată o prietenă că a luat de pe warez_spam niște flac-uri. Alea deci au implicit calitate mai bună față de melodiile mp3 pe care le pot descărca, spre exemplu, în orice clipă de pe YouTube?

#16
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 10.02.2011

 missionnad, on 26 septembrie 2016 - 07:10, said:

Ideal e sa se sfoloseasca căști de calitate care se aud bine,nu petarde ieftine care mai mult urlă decat cântă si dupa 30 min la volum mediu iti țiuie urechea.
Conteaza si cu ce le amplifici. Iar chestia cu volumul sonor  e foarte subiectiva, 30%, 60%, 90 %, chestia asta nu-i numa asa ca dai volumu la un Mp3-player pana la nu stiu cat la suta sau cat duce un aparat de doi bani. Cum ramane cu castile, amplicarea, sursa de redare, impedantele, distorsiunile, decibelii, dinamica, presiunea acustica ? numa sursa de redare poate face o diferenta enorma pe aceleasi casti si cu aceeasi amplificare. Chit ca castile de studio si masterizarea sunt una, iar castile hi-fi si muzica care se asculta acasa e alta poveste. Aceeasi poveste cu boxele. Sculele proaste la volume mici strica mai repede auzul decit sculele bune la volume mari.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

 Motanu13, on 26 septembrie 2016 - 23:43, said:

Sculele proaste la volume mici strica mai repede auzul decit sculele bune la volume mari.
asa simti tu ca sta treaba?

#18
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 10.02.2011

 Fane, on 27 septembrie 2016 - 06:07, said:

asa simti tu ca sta treaba?
Da. De exemplu la o statie si doua boxe ( cu un cd-player si un egalizator ) pot asculta ore intregi fara sa simt vreo oboseala sau senzatia de urechi infundate. In schimb sistemele PC de genu logitech sau nu stiu ce aparate mai slabe dupa 15 minute de tiuit imi vine sa le inchid. Problema cu sculele mai slabe e ca exagereaza pe anumite frecvente si au lipsuri pe o alta gama destul de larga de frecvente, induc distorsiuni, au zgomot de fond mai mare, decibeli exagerati, astea strica auzul. De compatibilitatea intre casti/boxe, amplificator, sursa de redare si muzica nici nu mai vorbesc. Compatibilitatea intre ele nu-i doar un termen ci o realitate pe care putini o inteleg.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate