Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Indepartare vata sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
In seara asta am carat niste vata de sticla si m-am umplut pe haine de particule din acelea fine,hainele sunt de scandal dar parca nu ma lasa sufletul sa le arunc.
Cum se indeparteaza vata aia?Merge la masina de spalat?Le bag singure sau cu alte haine? Merg curatate  cu rola de scame?Multumesc.

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Lup_Victor, on 25 septembrie 2016 - 20:57, said:

In seara asta am carat niste vata de sticla si m-am umplut pe haine de particule din acelea fine,hainele sunt de scandal dar parca nu ma lasa sufletul sa le arunc.
Cum se indeparteaza vata aia?Merge la masina de spalat?Le bag singure sau cu alte haine? Merg curatate  cu rola de scame?Multumesc.

la gunoi cu hainele alea. sper că ai avut mască de respirat.  Praful ăla e mult prea fin și prea păcătos ca să riști să-ți intre în piele, plămâni și alte alea.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Ce ati patit fratilor toti...
Unu cu voma in perete, altul cu pipi-ul de caine in covor, tu cu vata de sticla pe haine.

Ce urmeaza? :lol:

On: Sunt rulouri dintr-alea de cules parul si scamele de pisici de pe haine. Incearca cu alea. Nu stiu daca o sa aiba eficienta 100% dar incearca.

Si in niciun caz nu le baga la spalat cu alte haine. Ca daca esueaza operatiunea ramai si fara restul hainelor.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Merg la masina de spalat , eu asa am facut intodeauna si am mancat ceva vata pana acum

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Merg spălate-n mașină, da, confirm zisele lui Petre.
Ți-e clar că le vei pune numai pe ele, eventual și încălțările folosite.

Edited by scaiba, 25 September 2016 - 21:24.


#6
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Multumesc pt raspunsuri,nici masca nu am avut,am tusit putin dar vad ca mi-a trecut.

Nu a fost vata multa,dar fiind despachetata a trebuit sa o car in brate si m-am umplut tot.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 DaculScoril0, on 25 septembrie 2016 - 21:17, said:


la gunoi cu hainele alea. sper că ai avut mască de respirat.  Praful ăla e mult prea fin și prea păcătos ca să riști să-ți intre în piele, plămâni și alte alea.
numai legende urbane, eu cand eram mic obisnuiam sa ma joc cu gasca tarandu-ma pe tevile din subsolul blocului (nu era epoca calculatoarelor atunci). Tevile erau invelite in vata de sticla. Am zeci de km de taras pe burta practic prin vata de sticla. Sunt sanatos tun si-n buna zi de azi la 40 de ani distanta. Hainele se spala fara probleme, eventual separat.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Poarta masca totusi data viitoare si grija la ochi.

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Merge fara probleme in masina de spalat. Nu iese chiar tot din prima tura, dar din a doua sigur.

#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Dus cu apa rece....

#11
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012
Am trecut prin asta  de cateva ori, am purtat masca pentru caile respiratorii, iar hainele dupa utilizare in masina de spalat, nu au au fost probleme dupa.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Lup_Victor, on 25 septembrie 2016 - 21:32, said:

Multumesc pt raspunsuri,nici masca nu am avut,am tusit putin dar vad ca mi-a trecut.

Nu a fost vata multa,dar fiind despachetata a trebuit sa o car in brate si m-am umplut tot.

Alta data s-o umezesti inainte de a o indeparta. Si imbraca-te cu haine cu maneca lunga, incheiate la maini si la gat, sapca, manusi, care mai apoi se spala in masina de spalat. Nu si chilotii si maieul!

#13
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ai fi putut să-ţi cureţi hainele cu aspiratorul chiar înainte de a le dezbrăca(te ajuta cineva) după ce ai terminat lucrul.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 alexpet, on 25 septembrie 2016 - 21:36, said:

numai legende urbane, eu cand eram mic obisnuiam sa ma joc cu gasca tarandu-ma pe tevile din subsolul blocului (nu era epoca calculatoarelor atunci). Tevile erau invelite in vata de sticla. Am zeci de km de taras pe burta practic prin vata de sticla. Sunt sanatos tun si-n buna zi de azi la 40 de ani distanta. Hainele se spala fara probleme, eventual separat.
și eu știu un om care a fumat un pachet pe zi și a trăit 90 de ani. Spune povestea asta unuia de 39 de ani cu cancer la gât, vezi ce părere are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate