Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Munca 4 luni germania recuperare pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Lucrez 2-4 luni in germania si vad ca, din cei 30% care se opresc, dau cam 200 de euro pe luna pentru pensie.

Se pot recupera banii ?



#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu se pot recupera... cum sa se poata?

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
La pensie.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
sistemele de pensii nu se bazeaza pe recuperare ci pe cotizare

#5
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Se pot recuperara, eu am folosit optiunea asta prin 2004. La sfarsitul contractului ceri sa primesti de la fiscul lor extrasul cu tot ce s-a platit si apelezi la Taxback.
Dureaza ceva timp dar primesti
Renunti binenteles la  pensia respectiva...

Edited by sailor62, 25 September 2016 - 21:45.


#6
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Multumesc.

Pentru 4 luni de munca mai are rost sa păstrez pensia?

Alte beneficii mai am la final când ma întorc in tara ( șomaj ) ?

Contractul făcut pe 2 luni cu 160 ore minim ( dar sunt 220-240 lunar )

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar nu-ti inchipui ca vei primi inapoi toti banutii pe care i-ai dat la contributie! Iar numarul de ore, nu are nici o importanta. Ci doar suma achitata. Pe care o vei recupera la pensie, din cate stiu, dar s-ar putea sa ma insel.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Banii se pot recupera (cred integral dar doar partea platita de tine, foarte teoretic esti mai avantajat sa-i lasi acolo pentru ca exista si partea depusa de angajator). E doar o fereastra de timp in care o poti face dupa ce te-ai relocat, dupa aia astepti pina la pensie. Ajutor de somaj primesti evident daca esti acolo si iti cauti job si nu gasesti. Oricum nu cred ca se da pentru citeva luni muncite.

Mai important e ca impozitul e progresiv si pe an. Daca muncesti doar o bucata de an si n-ai salariu enorm poti sa ti-l iei pe tot (sau mai tot) inapoi.

#9
bogdan18111980

bogdan18111980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.09.2016

View PostjuGGaKNot, on 25 septembrie 2016 - 20:43, said:

Salutare.

Lucrez 2-4 luni in germania si vad ca, din cei 30% care se opresc, dau cam 200 de euro pe luna pentru pensie.

Se pot recupera banii ?

Ai reusit sa te angajezi in Germania cu acte in regula, contribui si la sistemul lor de pensii si tu vrei sa te intorci in rahatul asta de tara numit Romania? Ce vrei sa faci aici, somer, sluga la patron pe 2 lei sau pensionar muritor de foame? Altii muncesc acolo la negru si nu s-ar intoarce in tara in vecii vecilor iar tu esti cuprins de un puternic "sentiment patriotic" de parca tara asta i-a pasat de tine fortandute sa-ti cauti de lucru pe alte meleaguri

#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Sunt 4 luni pe an doar, 2000 brut, cazare 150euro totul inclus la vila sefului.

Desfăcut baxuri, pauza din ora in ora, munca ușoară, nu trebuie sa știi limba.

Anyway, se poate recupera , asta am vrut sa aflu, mulțumesc.

Edited by juGGaKNot, 26 September 2016 - 09:20.


#11
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Teoretic se pot recupera. Pentru astra trebuie sa depui o cerere cu formularul V0901 la Deutsche Rentenversicherung (gasesti formularul usor cu Google: deutsche Rentenversicherung antrag v0901).

Ptr ca sa-l poti depune, trebuie sa indeplinesti 3 conditii.
1. sa nu mai fi versicherungspflichtig, deci sa nu mai lucrezi si sa fi obligat sa platesti
2. trebuie sa fi trecut 24 luni de cand nu mai trebuie sa platesti
2. sa nu ai posibilitatea de a fi freiwillig versichert (asigurat benevol). Punctul asta poate fi o problema actual ptr cetateni Romani.

Uite aici formularul

Attached Files



#12
bogdan18111980

bogdan18111980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.09.2016

View PostjuGGaKNot, on 26 septembrie 2016 - 09:18, said:

Sunt 4 luni pe an doar, 2000 brut, cazare 150euro totul inclus la vila sefului.

Desfăcut baxuri, pauza din ora in ora, munca ușoară, nu trebuie sa știi limba.

Anyway, se poate recupera , asta am vrut sa aflu, mulțumesc.
Pai vorbeste cu patronul sa te tina mai mult sa contribui la statul german ca sa scoti o pensie frumusica la pensie, ce sa faci in Romania?

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am aproape 5 ani lucrați în regulă pe cartea de muncă italiană și nu sper decât la vreo formă de ajutor social din partea statului italian,dacă voi ajunge la 67 de ani,vârsta lor de pensionare să-mi cer drepturile de-acolo.Știu că în Italia returnarea banilor de contribuții pentru pensie nu mai este posibilă de prin 2005,când stranierii extra comunitari făceau cereri la INPS și primeau banii din contribuțiile vărsate în fondul de pensii la reântoarcerea definitivă în țara de baștină și renunțarea la ”permesso di soggiorno”,numai dacă aveau minim 2 ani de contribuții.Nu știu cum o fi în Germania,cert este că mă voi duce să mai lucrez vreo câțiva ani în Anglia,dacă mă mai țin ”dârloagele” și nu știu ce legislație mai este și pe la ”englezoi” în privința anilor de pensie !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 26 September 2016 - 10:50.


#14
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007

View PostPassenger001, on 26 septembrie 2016 - 10:20, said:

2. trebuie sa fi trecut 24 luni de cand nu mai trebuie sa platesti

Aștept 2 ani si după ii recuperez?

#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

View PostjuGGaKNot, on 26 septembrie 2016 - 12:15, said:

Aștept 2 ani si după ii recuperez?
Dupa 2 ani poti depune cererea. Sa treaca 2 ani este o conditie formala (nu cunosc termenul juridic pe romaneste). Daca o depui mai repede, v-a fi cererea respinsa ptr ca nu indeplineste toate conditiile. Cat timp dureaza apoi pana primesti banii habar nu am, banuiesc cateva saptamani/luni.

#16
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Si trebuie sa lucrez in alta tara, după 2 ani pun cererea si pot lucra din nou in germania.

Daca lucrez anual 3-4 luni in germania nu se pot recupera deci

#17
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

View PostjuGGaKNot, on 26 septembrie 2016 - 13:09, said:

Daca lucrez anual 3-4 luni in germania nu se pot recupera deci
Corect. Atunci nu indeplinesti una dintre conditii: sa nu fi fost in ultimele 24 luni versicherungspflichtig.

#18
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Am vorbit cu ăștia de la taxback si au zis ca pensia se poate recupera doar daca stai in tara non eu

Comision in rest : For the income tax refund you need the annual payment document Lohnsteuerbescheinigung from the German employer. If your refund is over 300 EUR the service fee will be 16.5% + handling fee ( 20% of the 16.5% fee amount) , and if your refund is less 300 EUR the fee will be 50 EUR + handling fee ( 20% of the 50 EUR fee )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate