Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

cum sterg urmele de pe pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Din pacate sunt in situatia de a sterge niste urme de voma de pe un perete alb. Am incercat cu servetele umede, dar tot se vede si mi-e teama ca daca mai dau se duce si tencuiala. E un perete poros. Daca aveti alte solutii.

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
un trafalet

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De curiozitate, in jurul urmei aleia ai desenat o data la betie un WC? Ca nu imi pot inchipui cum ai reusit sa vomiti pe perete, de ce te tineai?

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Vopsesti peste ( nu tot cu voma ) .

#5
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Zici perete poros si inteleg vopsea lavabila finisare mata, dai si tu cu ceva glet ceresit amestecat cu apa, se face pasta/var/apoasa si acopera petele.

Edited by althea, 26 September 2016 - 04:33.
limbaj nepotrivit


#6
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 lex404, on 25 septembrie 2016 - 19:39, said:

De curiozitate, in jurul urmei aleia ai desenat o data la betie un WC? Ca nu imi pot inchipui cum ai reusit sa vomiti pe perete, de ce te tineai?

Am deschis usa la dormitor, trebuia sa fac dreapta ca sa ajung la wc. N-am apucat sa fac dreapta, peretele e in fata usii de la dormitor.

#7
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
De aia e bine sa-ti dea gagica planurile casei inainte sa mergi a ea.  :lol:

#8
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 zyraxes27, on 25 septembrie 2016 - 19:33, said:

Din pacate sunt in situatia de a sterge niste urme de voma de pe un perete alb. Am incercat cu servetele umede, dar tot se vede si mi-e teama ca daca mai dau se duce si tencuiala. E un perete poros. Daca aveti alte solutii.
Dai jos pana la placa.Scapi si de pete si de miros.

#9
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Eu vreau ceva o solutie de aplicat local, eventual cu o pensula de aia de pictor. Nici nu ma gandesc sa ma vada proprietarul cu galeata de lavabila. Abia asteapta sa mai scoata niste bani de la mine dupa aia.

#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 zyraxes27, on 25 septembrie 2016 - 20:20, said:

Eu vreau ceva o solutie de aplicat local, eventual cu o pensula de aia de pictor. Nici nu ma gandesc sa ma vada proprietarul cu galeata de lavabila. Abia asteapta sa mai scoata niste bani de la mine dupa aia.
Pai ce pretentie sa mai aiba daca si renovezi?
Si cu pensula aia de pictor e belea.Daca gasesti numai alb/negru si trebuie color?

#11
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

 zyraxes27, on 25 septembrie 2016 - 20:20, said:

Eu vreau ceva o solutie de aplicat local
Pui un tablou din Kaufland/Carrefour/Auchan/bazar si ai scapat. Poate iti si scade chiria proprietarul:))

#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 zyraxes27, on 25 septembrie 2016 - 20:20, said:

Eu vreau ceva o solutie de aplicat local, eventual cu o pensula de aia de pictor. Nici nu ma gandesc sa ma vada proprietarul cu galeata de lavabila. Abia asteapta sa mai scoata niste bani de la mine dupa aia.
nu ai nici o sansa ca sa iasa in asa fel incat sa nu se vada...nici macar una mica. Lavabila pe tot peretele este ce-a mai simpla si ieftina varianta...dar daca tot o sa ajungi aici eu zic sa freci (peretele) mai tare, foloseste si un detergent usor (gen lichid de spalat vase diluat + un burete), ori se ia voma ori lavabila, caz in care revenim la punctul 1. Spor si nu mai amesteca bauturile.

Edited by alexpet, 25 September 2016 - 21:43.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,473
  • Înscris: 15.06.2007
Ia un prosop ud si freaca energic. Apoi astepti sa.se usuce.

 alexpet, on 25 septembrie 2016 - 21:40, said:

nu ai nici o sansa ca sa iasa in asa fel incat sa nu se vada...nici macar una mica. Lavabila pe tot peretele este ce-a mai simpla si ieftina varianta...dar daca tot o sa ajungi aici eu zic sa freci (peretele) mai tare, foloseste si un detergent usor (gen lichid de spalat vase diluat + un burete), ori se ia voma ori lavabila, caz in care revenim la punctul 1. Spor si nu mai amesteca bauturile.
Cica alea pe baza de clor sunt bune. Sanytol de bucatarie??

#14
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009
Eu inainte sa ma mut din apartamentul in chirie am zis sa fac un pustiu de bine si sa sterg urmele de pe pereti, care inevitabil au aparut in 4 ani.
Apa + Domestos, mai intai dat pe perete sa se umezeasca iar apoi insistat usor pe petele mai incapatanate. Arata perfect, nici o pata, nici o decolorare in locul unde am sters. Zici ca zugravisem.
Nu stiu ce marca era lavabila, probabil cea mai ieftina dat fiind faptul ca era un apartament de inchiriat, si era colorata (crem/albastru). Acum nu garantez ca lucrurile merg bine pe orice lavabila in combinatie cu Domestos, dar daca peretele e oricum alb cred ca merita incercarea.

#15
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Multimesc pentru sfaturi. Am rezolvat. Ceva pe cat de ingenios pe atat de simplu: Pasta de dinti cu efect de albire, frecat bineinteles cu periuta de dinti.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,473
  • Înscris: 15.06.2007

 zyraxes27, on 26 septembrie 2016 - 17:49, said:

Multimesc pentru sfaturi. Am rezolvat. Ceva pe cat de ingenios pe atat de simplu: Pasta de dinti cu efect de albire, frecat bineinteles cu periuta de dinti.
Vezi sa nu consumi pasta de dinti, ca faci febra!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate