Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Suplimente[pareri/intrebari]

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013
Am dat comanda de Impact Whey protein + Creatina monohidrata.
- Ce spuneti?
- Ceva mai bun pana-n 200Lei?
- Ar mai trebui sa i-au ceva?
Multumesc mult pentru raspunsuri.

   Mentiune: 11 ani practicant de sport de performanta(KEMPO) pana acum 1an si cateva luni, dar foarte slab: 19 ani ; 1.83m ; in jur de 70kg, mai mult de 70 sigur nu (am cantarul, mai trebuie bateria).

Edit: Si nu am cunostine in ale fitness-ului.
Stiu de alimentatie(cat de cat)/odihna/antrenament.

Edited by AndyAndr3i, 25 September 2016 - 15:23.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ce sa spunem după ce ai dat comanda ?! :eek:
Nu trebuia sa iei monohidrata.

Asta ?
Învățați oameni buni, sa dați toate detaliile, poze, link, nume firma complet, la fiecare produs in parte.

Attached Files


Edited by crisstonne, 25 September 2016 - 15:27.


#3
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
http://www.power-tec...reatine-3-luni/

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
In primul rand tu esti slab si banuiesc ca iti doresti sa cresti in masa musculara ceea ce inseamna ca doresti sa cresti si in greutate. Important pentru inceput este sa ai din ce sa cresti, Whey in general este bun pentru musculatura, dar daca tu esti piele si os din ce sa creasca muschii. Recomandat era un Weight Gainer care este o combinatie de proteina cu carbohidrat. Dar nu are nimic poti folosi Whey dar trebuie sa ai o alimentatie 60% carbohidrata, 20% grasimi, 20% proteine. Pe langa asta consumi Whey paralel, pana reusesti sa cresti in greutate ca sa poti forma masa si musculatura. Creatina nu stiu daca iti recomand de la inceput deoarece o sa te umfle iar musculatura va contine foarte multa apa.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Avem topic dedicat aici, dar se pare ca nimeni nu-l nimereste.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Gainer recomand si eu, imediat după antrenament, proteina înainte de antrenament si o porție dimineața la trezire.

#7
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postcrisstonne, on 25 septembrie 2016 - 15:26, said:

Ce sa spunem după ce ai dat comanda ?! Posted Image
Nu trebuia sa iei monohidrata.

Asta ?
Învățați oameni buni, sa dați toate detaliile, poze, link, nume firma complet, la fiecare produs in parte.
Scuze! Aia, de la MyProtein. Si suplimentul proteic la fel.
De ce nu trebuia monohidrata?
Si am dat comanda, deoarece a fost si reducere pana la ora 12, n-am vrut sa ratez ocazia. Posted Image  Insa eu va cer in continuare parerea si sfaturile, pentru a vedea ce este de facut pe viitor.

View PostMihaiCK, on 25 septembrie 2016 - 15:51, said:

Multumesc! De luat in calcul, doar sa vad ce fac cu bugetul ala.

View Postbusiness11, on 25 septembrie 2016 - 15:59, said:

In primul rand tu esti slab si banuiesc ca iti doresti sa cresti in masa musculara ceea ce inseamna ca doresti sa cresti si in greutate. Important pentru inceput este sa ai din ce sa cresti, Whey in general este bun pentru musculatura, dar daca tu esti piele si os din ce sa creasca muschii. Recomandat era un Weight Gainer care este o combinatie de proteina cu carbohidrat. Dar nu are nimic poti folosi Whey dar trebuie sa ai o alimentatie 60% carbohidrata, 20% grasimi, 20% proteine. Pe langa asta consumi Whey paralel, pana reusesti sa cresti in greutate ca sa poti forma masa si musculatura. Creatina nu stiu daca iti recomand de la inceput deoarece o sa te umfle iar musculatura va contine foarte multa apa.
Iti multumesc mult pentru raspuns.

Ai inteles perfect ceea ce doresc.
Stii cumva un Weight Gainer care sa-mi ajunga o luna si sa fie si pana-n 200Lei? [N-am ce sa fac, trebuie sa ma limitez la acel buget pe luna.]
M-am uitat la Impact Weight Gainer de la MyProtein, am vazut ca o portie este de 100g, e mai slab in proteine, dar are foarte multi carbohidrati, si totusi... nu-mi ajunge decat 25 zile, asta daca i-au 2 portii/zi. Per total, sa inteleg ca neaparat este nevoie si de carbohidrati mai multi? Sau cum se calculeaza carbohidratii in alimentatie, cam cate grame are nevoie corpul meu?
M-am mai uitat la cateva Weight Gainer-e, dar zic sa te intreb poate stii tu ceva. Eu fiind si la inceput, nu prea stiu ce firme sunt mai bune, nu stiu mai nimic..

#8
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
parerea mea e sa nu mergi pe mana gainerelor care contin carbohidrati simpli  (dextroza , zahar) si alte porcarii. mai bine combini proteina cu fulgi de ovaz (carbo complecsi ) dati la blender pentru a fi cat fi "fini". ia google'u la cautat si vezi diferenta intre cele doua tipuri de carbo. iesi si mai ieftin si e si mai sanatos. spor la treaba Posted Image

#9
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postrazvansd, on 26 septembrie 2016 - 09:45, said:

parerea mea e sa nu mergi pe mana gainerelor care contin carbohidrati simpli  (dextroza , zahar) si alte porcarii. mai bine combini proteina cu fulgi de ovaz (carbo complecsi ) dati la blender pentru a fi cat fi "fini". ia google'u la cautat si vezi diferenta intre cele doua tipuri de carbo. iesi si mai ieftin si e si mai sanatos. spor la treaba Posted Image

View Postrazvansd, on 26 septembrie 2016 - 09:45, said:

parerea mea e sa nu mergi pe mana gainerelor care contin carbohidrati simpli  (dextroza , zahar) si alte porcarii. mai bine combini proteina cu fulgi de ovaz (carbo complecsi ) dati la blender pentru a fi cat fi "fini". ia google'u la cautat si vezi diferenta intre cele doua tipuri de carbo. iesi si mai ieftin si e si mai sanatos. spor la treaba Posted Image
Din ce-am vazut asa pe fuga, pe google, ai dreptate si ar merge combinat cu proteinele. Sunt mai eficiente proteinele + fulgii de ovaz, pe langa un gainer care-ti da aproape aceiasi carbohidrati, iar pe langa asta simpli, nu complecsi.
Multumesc!

     Nota: Ma gandesc ca cei care mi-au recomandat carbohidrati(fie simpli)/gainere, s-au gandit ca ma voi ingrasa mai repede si se va vedea ceva. Cu fulgii de ovaz, trebuie mancat mult pe langa, dar parca tot vad o varianta mai buna in ei.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Primești ,,informații " de la unii care nu dețin toate informațiile :)
Din spus-ul logicii este una, sa practici ceva si sa consumi ceva, este alta treaba, daca ai avut si efecte vizibile.

1. O sa te acrești repede de piureul care rezulta, din ovăz si mai stiu ce năzbutii, ala poți sa il consumi fulgi, cu lapte/iaurt, etc.
2. După antrenament ai ,, fereastra anabolica ", si nu vorbesc din cărți, atunci si doar atunci, in maxim 40 de minute, trebuie sa consumi un gainer, ala îți da un mare zvîc în creștere, de nu poți sa crezi.
Nu te îmbolnăvești de la carbo simpli, daca ii consumi doar după antrenament, doar in zilele cu antrenament, oricum acel gainer (orice firma ar fi, nu conteaza) mai are si zer, vitamine, minerale, pentru creștere si refacere rapida după efort intens.
Așa ca, mai gindeste-te.

#11
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postcrisstonne, on 26 septembrie 2016 - 12:34, said:

Primești ,,informații " de la unii care nu dețin toate informațiile Posted Image
Din spus-ul logicii este una, sa practici ceva si sa consumi ceva, este alta treaba, daca ai avut si efecte vizibile.

1. O sa te acrești repede de piureul care rezulta, din ovăz si mai stiu ce năzbutii, ala poți sa il consumi fulgi, cu lapte/iaurt, etc.
2. După antrenament ai ,, fereastra anabolica ", si nu vorbesc din cărți, atunci si doar atunci, in maxim 40 de minute, trebuie sa consumi un gainer, ala îți da un mare zvîc în creștere, de nu poți sa crezi.
Nu te îmbolnăvești de la carbo simpli, daca ii consumi doar după antrenament, doar in zilele cu antrenament, oricum acel gainer (orice firma ar fi, nu conteaza) mai are si zer, vitamine, minerale, pentru creștere si refacere rapida după efort intens.
Așa ca, mai gindeste-te.

Ce-am luat eu acum de la MyProtein, imi ajunge 2 luni. Daca in astea 2 luni nu vad o schimbare sau nu's multumit de progres, voi cauta un gainer. Din ce citisem pe internet, carbohidratii din el mai mult te ingrasa, decat masa, iar asta ma cam sperie. Vreau sa ma ingras, dar nu doar cu grasime. [scria ceva de grasimi, ca ajuta la depozitarea grasimii sau ca, creeaza aceste depozite de grasime......nu-mi mai aduc aminte, m-am uitat pe fuga]
Fulgii de ovaz tot asa am mai consumat: fulgi+lapte/iaurt(cand era cu iaurt, mai adaugam uneori dulceata de casa, banuiesc ca n-as face ceva rau daca repet..)

Apropo, de ce spuneai mai sus ca nu trebuia sa fie monohidrata creatina?


   Edit: Tind sa va cred pe voi (tu si business11), se vede ca stiti ceva + membri mai vechi peaici. Tin cont de fiecare raspuns in parte si imi doresc o schimbare din tot sufletul. Sunt predispus sa invat cat mai multe.

Edited by AndyAndr3i, 26 September 2016 - 18:50.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
http://forum.softped...-dur-hard-core/

Atunci, vezi aici.
După ce treci de primele postari, unde unii făceau miștouri aiurea, o sa găsești si informații prețioase, de tine depinde daca le pricepi sau nu.

Si nu ma mai întreba de ce nu este buna creatina monohidrata :peacefingers:

#13
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013

View Postcrisstonne, on 26 septembrie 2016 - 19:42, said:

http://forum.softped...-dur-hard-core/

Atunci, vezi aici.
După ce treci de primele postari, unde unii făceau miștouri aiurea, o sa găsești si informații prețioase, de tine depinde daca le pricepi sau nu.

Si nu ma mai întreba de ce nu este buna creatina monohidrata Posted Image
Am citit tot topicul. Frumos si pretios totodata.
Nu mi te imaginam asa.
Am mai vorbit si la pertu, cu 19 ani ai mei.. Dar nu aveam de unde sa stiu. Posted Image

Am tot insistat pe un raspuns la Creatina, deoarece tot internetul este plin de: "Creatina monohidrat este cea mai buna!" [comparativ cu alta creatina] Si de aceea tot caut o explicatie.

   Edit: Mdea! Am stat sa scriu 10 randuri, acum cand am dat "salveaza modificari"... nimic. Imi este somn, astazi nu prea am dormit (doar 4 ore). O spun pe scurt si fug la nani.
Sunt limitat din cauza acelui buget si nu stiu daca este o varianta buna sa i-au doar gainer si atat (ca altceva nu cred ca ajung banii / luna). As vrea sa vad rezultate vizibile, ca sa pot continua. La modul ca peste cateva luni(anul 2017, sa treaca si iarna... mai e) voi pleca sa muncesc in strainatate si vreau sa am putina motivatie pentru a continua si acolo.
Ma gandeam in felul urmator: Continui cu un concentrat proteic + creatina (daca o lamuresc cum sta treaba cu ea) si incerc sa-mi creez o alimentatie bazata mai mult pe carbohidrati. Ar merge aceasta varianta? Sau daca tot gainer-ul ar fi mai potrivit, o sa incerc si voi alege si aceasta varianta.



Daca ar mai vrea cineva sa vina cu ceva nou pe-aici (sfaturi/pareri/idei/etc) eu inca sunt deschis la conversatii + ca verific topicul mereu in speranta unor noi teme de gandire. Posted Image

Edited by AndyAndr3i, 27 September 2016 - 00:56.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
NU te stresa atata ! Fa ce poti cu acel buget. Ia un gainer la inceput, musai portie dupa antrenament. In rest mananca de toate, si carbo si proteine. Pune mana pe treaba si mai dai pe aici.

#15
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View PostAndyAndr3i, on 26 septembrie 2016 - 18:39, said:

Din ce citisem pe internet, carbohidratii din el mai mult te ingrasa, decat masa, iar asta ma cam sperie. Vreau sa ma ingras, dar nu doar cu grasime.


Exact asta se intampla.Multa lumea aude la sala si crede ca ala e adevarul :).

Depinde si de tipul tau somatic. Daca esti ectomorf , sa zicem ca te poti baza pe un gainer , dar nu e neaparata nevoie. Corpul  consuma carbohidratii simpli din gainer-ul respectiv in functie de necesitatile din perioada de dupa sala , restu ii depoziteaza drept grasime pentru ca nu are ce sa faca cu acei carbohidtrati luati din gainer  daca nu faci un efort foarte mare sau pe perioade lungi de timp. Nu intru in mai multe detalii.

Preferabil ar fi sa mergi pe mana carbohidratilor complecsi  , metabolizarea lor se face pe perioada indelungata. Daca iti iei un cantar de bucatarie si folosesti o aplicatie gen my fitness pal , iti controlezi singur cantitatea de carbohidrati ingerata si poti sa slabesti / mentii greutatea sau pui masa in functie de preferinte. Si crede-ma ca nu e deloc complicat Posted Image .

Pentru calcularea macro-nutrientilor foloseste : http://www.thinkeatl...S-version-2.pdf . Poti sa folosesti ce gainer vrei sau ce proteina vrei , oricum trebuie sa tii cont de calorii ,altfel  rezultatele nu o sa fie pe masura asteptarilor. Un corp frumos nu consta doar in trasu la sala si mancat dupa ureche , cum crede toata lumea .

http://www.bodybuild...un/anthony4.htm
http://www.ncbi.nlm....les/PMC3313156/
http://www.myprotein...rates-benefits/
http://www.muscleboo...e-carbohidrati/
https://abznation.co...macronutrients/

"Starch is also known as complex carbohydrates. Unlike the simple carbohydrates mentioned above, starch is composed of long chains of glucose molecules. Starch can be found in such foods as bread, grains, pasta, rice, cereal, potatoes, and beans. There are also processed forms of polysaccharides. This would include glucose polymers and maltodextrin. These forms of polysaccharides have shorter polymers than a solid form of starch like a potato.
They are highly soluble in water so they enter the bloodstream faster than trying to stuff down a yam between your lifts. Plus, it won't cause the bloating like solid food. Eliminating complex carbs in your diet for simple carbohydrates is not a good idea. This is one of the reasons why we have seen an increase in diabetes and obesity in the United States. Complex carbohydrates provide the best energy source of all carbohydrates, so this is one reason why they should be a staple in the powerlifting diet."

"High-molecular weight, starch based carbohydrates have been shown to leave the stomach faster as well as replenish muscle glycogen more rapidly as compared to lower molecular weight, monomeric glucose and short-chain glucose oligomers (Leiper, et al. 2000 and Piehl Aulin et al. 2000). Furthermore, it has been shown that Vitargo® (a high molecular weight, low osmolality starch based carbohydrate) led to a greater work-output during a 15 minute time-trial 2 hours following cycling to exhaustion when compared to maltodextrin (a low molecular weight carbohydrate) (Stephens et al. 2008). The purpose of this study was to replace a portion of a high-molecular weight carbohydrate with whey protein to determine if it could enhance muscle glycogen re-synthesis following a heavy resistance training bout and/or enhance a subsequent bout of exercise (15 min cycle ergometer time trial) 2 hours later."

"Simple carbohydrates are made of 1 to 2 sugar molecules. Simple carbs can be digested very quickly due to their simple structures and tend to elevate blood sugar levels quickly.
When consumed, these sugars are directly absorbed in the blood in the form of glucose, glucose provides us with instant energy. They potentially increase the storage of fats which if not burned or used up, can lead to obesity and other health issues.
Complex carbohydrates are made of longer chains of sugar molecules. These take longer to break down and therefore require more time for digestion compared to simple carbohydrates.
This slows the breakdown process and this supplies us with continuous energy for a longer period of time. Since these carbohydrates require more time for conversion, they are constantly used up by the body. Therefore, the sugars which are converted to fat are not stored in a large Complex carbohydratesamounts."

Posted Image

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Suna foarte complicat pentru cineva nou in treaba.
Ideea e sa mananci sanatos si mai mult.
Fineturile vin pe parcurs.

#17
AndyAndr3i

AndyAndr3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.10.2013
Va multumesc inca odata pentru raspunsuri!

De saptamana viitoare ma apuc si va tin la curent(banuiesc ca vin si suplimentele pana atunci). Sper sa mai discutam pe-aici.
Posted Image

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Weight Gainer-ul de la MyProtein are 5kg si costa 50€, deci ar intra in bugetul tau si cu siguranta iti ajunge cateva luni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate