Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme cu service-ul !

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
de3xbarbat

de3xbarbat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.01.2014
Buna ziua. Am si eu nevoie de cateva sfaturi. In urma cu o lună am avut un accident: stăteam la semafor si a venit un nene in vârstă, m-a lovit in spate si m-a aruncat in masina din față. Am mers la accidente usoare de pe raza sectorului in care s-a intamplat, mosul ne-a dat asigurarea si mie si celui din fața mea, dupa care am mers la asirom pentru a întocmi dosarul de dauna. Toate bune si frumoase, firma de asigurări a fost de acord sa imi înlocuiască toate piesele, adică farurile care erau sparte, bara din față, capota, radiatorul de aer condiționat, aripile față, hayonul spate, si bara pe spate. Am mers la un service din bucurești care imi dădea masina la schimb, de care aveam mare nevoie. Am lasat-o pe a mea si mi-au dat o "trompeta", dupa cum o botezase patronul service-ului. M-au sunat dupa 10 zile ca e gata masina sa ma duc sa o iau. Am ajuns acolo, mi-au facut o spălare interior-exterior din partea casei, le-am dat masina lor, am luat-o pe a mea si am plecat. Ajuns acasă, m-am uitat putin la ea si am descoperit rugină si vopsea albastră în interiorul hayonului, prinderile de la bara spate erau rupte si aveau vopsea rosie pe ele, farurile sunt no name, adică after market, lipsea un ornament din plastic de la colțul capotei, mai lipseau tragărul de la capota si stergatorul pe spate cu tot cu braț dar pentru stergator si-au cerut scuze ca l-a rupt nenea ăla cand a montat parbrizul. Am zis, nu-i nimic, il cumpăr eu. Si cel mai important din tot acum urmează. Radiatorul de AC e același, îndoit si spart! Ce trebuie făcut?

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

Quote

am luat-o pe a mea si am plecat. Ajuns acasă, m-am uitat putin la ea

Ai semnat ai plecat nu mai poti sa faci cam nimic
Cum o sa dovedesti ca tot ce spui tu acolo au facut aia din service si nu tu?

accident acum 1 luna  , reparatia a durat 10 zile ,cand ai ridicat-o din service?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 25 September 2016 - 10:43.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Trebuia sa mergi in reprezentanta, unde iti puneau piese noi, originale, dar tu l-ai ales pe Dorel, care pune piese din dezmembrari, nu te uiti cand preiei masina, apoi vii sa plangi pe forum.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
trebuie sa mergi sa discuti cu ei, eventual si cu asiguratorul (pentru a bloca plata reparatiilor neefectuate). nu strica nici o reclamatie la ANPC.

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Nu pot sa cred ca exista asemenea jepcari.. omfg..

#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Intrebarea era:Ce trebuia facut?
Incearca totusi o rezolvare pe cale amiabila cu service-ul.
Si eu maine voi trece prin ceva asemanator.
Ma rog la EL sa-mi dea rabdare si intelepciune.
Bafta  multa!

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba,da ce service de cacat ai ales..  
La ce ti-au facut imi inchipui cum aratau indivizii..si service-ul. Uneori si haina conteaza..  In 99% din cazuri,la un service adevarat(adica...se vede p-afara dupa cum arata) nu pateai asa ceva.
Poti merge la asigurator sa-i arati pe ce o sa plateasca el faruri originale si spoilere la fel..

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca te-ai fi uitat la ea atunci si ai fi gasit neregulile, le puteai trage atungi cateva vb bune si sa-ti faca masina asa cum trebuie, acum ca deja ai luat-o acasa, daca te-ai fi dus in aceeasi zi in care ai ridicat-o de la ei, poate ca mai era cum mai era, ca un montaj si o vopsea nu se face in aceeasi zi, asa ca le puteai arata si demonstra situatia. dar daca nu ai vazut sub capota ca este acel radiator indoit, dar mai ales ca iti lipsesc ornamentele, pai cine e de vina? te-au facut si asta e, acum platesti neatentia ta.

poti merge la ei si sa vb cu ei, dar mai mult de atat nu mai poti face. decat cu o expertiza eventual, care sa arate ca desi ei spun ca au montat piese noi (daca au montat), tu ai piese sh si reparatiile facute pe jumate. dar cred ca te va costa mai mult decat daca iti faci masina in regie proprie.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Deocamdata nu stim ce scrie pe deviz, daca ei zic ca au pus piese noi, sau au incercat sa iasa cat mai ieftin, sa nu aibe probleme cu asiguratorul, farurile poate ca sunt noi, dar aftermarket, aici sunt acoperiti, daca clientul nu a mentionat ca vrea originale, daca pe deviz nu au trecut faruri originale. Apoi, clientul s-a grabit sa plece, nu s-a uitat 5 minute peste lucrare, nu a vazut nicimacar stergatorul lipsa, a semnat ca primarul, ca e multumit de lucrare.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Nu tin partea service-ului dar am vazut cum se comporta asigurarile in relatia cu service-urile.
Asirom-ul vine uneori cu piesele lor care uneori sunt no-name sau dezmembrari, mai ales faruri ,stopuri ,elemente de caroserie.
Altadata iti da o suma in care sa te incadrezi cand faci reparatia.
Du-te la service si verifica actele intre ei si asigurator...s-ar putea sa ai surprize Posted Image

View Postrumegus, on 25 septembrie 2016 - 10:48, said:

Trebuia sa mergi in reprezentanta, unde iti puneau piese noi, originale, dar tu l-ai ales pe Dorel, care pune piese din dezmembrari, nu te uiti cand preiei masina, apoi vii sa plangi pe forum.
Nu intotdeauna, mai ales la rca.
Piesele care se pun sunt cele pe care le plateste asiguratorul.

Edited by alexa32, 25 September 2016 - 12:04.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asiguratorul trebuie sa accepte reparatia la serviceul de reprezentanta, sa accepte piesele originale, daca pe masina au fost originale. Ca ei cauta sa scape cat mai ieftin, mai ales daca RCA a fost facut la o firma de doi lei, e alta treaba.

#12
de3xbarbat

de3xbarbat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.01.2014
Am vorbit cu cei de la service, se roagă de mine sa o duc înapoi ca mi-o rezolva, au comandat piese originale, mi-au trimis poze pe whatsapp sa le vad dar nu mai am incredere. Mi-au zis ca chiar sunt in stare sa imi vopseasca toata masina daca o duc înapoi. Dar cum o sa o vopseasca nu se stie. Si service-ul este unul foarte cunoscut. E al doilea din țară ca lucrări si profit. Poate ca din cauza asta au profit asa mare? Apropo, mi-ai zis chiar ca legal nu am ce a le fac pentru ca ei nu au înaintat factura catre asirom, pentru ca reparația nu a fost finalizată. Eu stiu ca masina nu iese din service până nu este gata...

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu stiam ca dupa ce masina e gata, ei trimit factura la asigurator, abia dupa ce asiguratorul e de acord cu suma si-si da acceptul, poti ridica masina.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o vopseste pe toata ca sa nu se mai vada urmele de la vopseaua veche? ce amuzanti sunt oamenii.

#15
de3xbarbat

de3xbarbat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.01.2014
Si cand am luat masina dupa ce mi-au spalat-o mi-au scos-o afară in ploaie si cică.... cheia este in ea. Ploua cu galeata, asa ca m-am urcat in ea si am plecat

Reparația a costat 14500 de roni bara față, bara spate, 2 faruri si hayonul. Si pe hartie si radiatorul ac. Sunt asa scumpe piesele pentru ca e Renault. Dacă aveam un Mercedes era mai ieftin.

#16
de3xbarbat

de3xbarbat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.01.2014
Gata băieții, s-a rezolvat! Le-am parcat-o in fața service-ului si le-am luat banii pe ea. Cat am vrut, nu am negociat nimic. Acum e a lor.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Haa?!?

#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postde3xbarbat, on 27 septembrie 2016 - 08:54, said:

Gata băieții, s-a rezolvat! Le-am parcat-o in fața service-ului si le-am luat banii pe ea. Cat am vrut, nu am negociat nimic. Acum e a lor.
Este de aria Fun,acum urmeaza sa faca ce au promis.Sa o revopseasca,sa-i schimbe nr.inmatriculare.
Fun ar fi sa o cumperi tot tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate