Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Teapa la lemne ... sau care e faza?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Deci, avand nevoie de niste lemne de foc, caut anunturi pe OLX. Bun, gasesc vreo cateva care vand lemne la metru ster. Cica dau si transport gratis. Sun, si le spun ca vreau 4 metrii ster de lemne. Toti ma refuza, ca nu se poate, ca sa fie transportul gratis trebuie sa iau minim 8 metrii ster. Sau ma rog, unul a zis ca merge si 7 metrii ster.
Le spun ca eu nu am nevoie de atatea lemne. Atunci platesti transportul, 2,5 ron/km, si ti le aducem noi acasa. Refuz aceasta solutie si le propun alta: nu vreau transportul lor, vin cu masina mea si le car pe remorca cate un metru ster (un metru ster de lemne are undeva la 500 - 600 kg si il pot transporta pe remorca Loganului meu). Si fac 4 drumuri. A, nu ca nu se poate? De ce? Raspunsuri care mai de care mai aiurea:
Trebuie sa fac 4 facturi, cate una pe metru ster. Si factura costa.
Trebuie sa fac 4 avize de transport. Dvs. stiti cat costa un aviz Posted Image ?!?
Care e faza de sunt refuzat? Cat sa coste sa faci o factura, tinand cont ca metru ster costa 190- 200 de lei in zona in care stau eu (Pitesti)?!? Atunci ala din supermarket cand imi vinde un prajitor de paine de 45 de lei si face factura, ce face? Isi pierde banii pe factura, si el iese in pierdere? Multi mi-au zis ca ei cand incarca in masina pun mai putin de cat spun in acte. Adica in loc de 4 metrii ster ma pot trezi cu vreo trei si ceva. Iar daca eu as lua cate 1 metru cub ei nu ar mai putea sa faca acest furtisag.
Acesta sa fie lucrul pentru care am fost refuzat? Sau care e faza, ca nu pricep? De curiozitate cat ii costa sa faca acele facturi/avize?

Edited by roland_s, 24 September 2016 - 21:04.


#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Pe OLX se vand la negru... au ei o combinatie... si nu risca ca sa te prinda pe tine cu lemnul furat si sa il dai in gat sa ii creezi probleme.
Daca vrei sa iei, cauta niste baieti autorizati, legali... care nu ii gasesti pe OLX.

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Asta cu costu' facturii/avizului e vrajeala ieftina... i-auzi la ei, cica e scump sa faci o factura/aviz. Ce le trece prin cap unora..

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Probabil s-au prins că știi să înmulțești trei laturi, să afli un volum.
Nu ești în targetul lor, caută un vânzător serios.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
mimim 7 -8 metri pentru ca asta e capacitatea remorcii lor. fura din padure si ti-l aduc in fata casei.
evident că nu au un depozit legal si nu le convine sa te plimbi tu cu loganul, ca sa dai de banuit la unii si la altii ...

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 truet, on 24 septembrie 2016 - 21:03, said:

Pe OLX se vand la negru... au ei o combinatie... si nu risca ca sa te prinda pe tine cu lemnul furat si sa il dai in gat sa ii creezi probleme.
Daca vrei sa iei, cauta niste baieti autorizati, legali... care nu ii gasesti pe OLX.
Este posibil ... la asta nu m-am gandit.

 Alecsandru010, on 24 septembrie 2016 - 21:03, said:

Asta cu costu' facturii/avizului e vrajeala ieftina... i-auzi la ei, cica e scump sa faci o factura/aviz. Ce le trece prin cap unora..
Acum m-ati facut curios: cat il costa pe un comerciant sa faca factura sau aviz?

#7
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 strongsss, on 24 septembrie 2016 - 21:11, said:

mimim 7 -8 metri pentru ca asta e capacitatea remorcii lor. fura din padure si ti-l aduc in fata casei.
evident că nu au un depozit legal si nu le convine sa te plimbi tu cu loganul, ca sa dai de banuit la unii si la altii ...
Mai ales cand faci 4 drumuri pe acelasi traseu in aceeasi zi... Posted Image

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Imi vine greu sa cred ca esti singurul din zona care te mai incalzesti cu lemne. Sau ca esti pe camp izolat si nu te poti cupla cu un vecin sa comandati 8 metrii din alea sau cum le-o zice...

Edited by Groot, 24 September 2016 - 21:14.


#9
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 roland_s, on 24 septembrie 2016 - 21:13, said:

Acum m-ati facut curios: cat il costa pe un comerciant sa faca factura sau aviz?
Factura se face practic gratuit, ca nu costa mult o coala si niste tus pentru imprimanta :D

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 scaiba, on 24 septembrie 2016 - 21:03, said:

Probabil s-au prins că știi să înmulțești trei laturi, să afli un volum.
Nu ești în targetul lor, caută un vânzător serios.
Din pacate sunt foarte greu de gasit. Cel putin in zona asta (Pitesti-Arges).

#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ce-mi place mie când o dau la întors de-mi vine sa sun la politie.....am cumpărat și eu lemne și tot asa cu probleme,de la anu'caut carbuni, cocs sau altceva ca mi-e scârbă de ăștia. Cum zice și ^scaiba^ dacă te pricepi te evita.

#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Groot, on 24 septembrie 2016 - 21:14, said:

Imi vine greu sa cred ca esti singurul din zona care te mai incalzesti cu lemne. Sau ca esti pe camp izolat si nu te poti cupla cu un vecin sa comandati 8 metrii din alea sau cum le-o zice...
Mda, eu nu voiam combinatii. Eu vreau sa cumpar cat am nevoie, nu cat vrea comerciantul sa imi vanda. Si e destul de aiurea sa ma duc prin vecini ...
Exista "comercianti colorati" care vin cu carute de lemne pe strada. Insa, poate pare ciudat, nu am vrut sa iau de la ei, tocmai pentru ca stiu ca sunt furate in marea majoritate a cazurilor. Si nu vreau sa incurajez furtul.

Edited by roland_s, 24 September 2016 - 21:18.


#13
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
vorbiti prostii,,
in padure nu se mai poate fura decat la nivel inalt
transportatorii platesc pt lemne asa cum si voi ii platiti pe ei
ei pot fura doar de la voi cu masuratoarea
da ii ceri bonul primit in padure si acolo ar trebui sa fie trecuta cantitatea masurata acolo

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 truet, on 24 septembrie 2016 - 21:14, said:

Factura se face practic gratuit, ca nu costa mult o coala si niste tus pentru imprimanta Posted Image
Deci pentru factura sau aviz nu platesti nimic la stat sa inteleg?

 andutza15, on 24 septembrie 2016 - 21:18, said:

vorbiti prostii,,
in padure nu se mai poate fura decat la nivel inalt
transportatorii platesc pt lemne asa cum si voi ii platiti pe ei
ei pot fura doar de la voi cu masuratoarea
da ii ceri bonul primit in padure si acolo ar trebui sa fie trecuta cantitatea masurata acolo
Crede-ma ca inca se fura. Sunt destule carute care vin cu lemne pe strada. I-am intrebat daca au vreun act ceva la mana pentru acele lemne. Nu sefu ca sunt din padurea noastra. Le-am zis ca daca sunt din padurea lor sa imi arate bonul dat de padurar cand a facut marcajul. Atunci pleaca toti ...

Edited by roland_s, 24 September 2016 - 21:25.


#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 truet, on 24 septembrie 2016 - 21:14, said:

Factura se face practic gratuit, ca nu costa mult o coala si niste tus pentru imprimanta Posted Image
Factura e gratis......dar valoarea din factura,aia e problema cred, căci trebuie de plătit tva-ul.Ha?

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Da, dar ce spui tu, tot nu are sens. Cu ce ii costa mai mult daca fac 4 facturi de 200 de ron decat daca fac o factura de 800 de ron. Nu e acelasi TVA?

Edited by roland_s, 24 September 2016 - 21:25.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se vede ca nu activati in domeniile exploatarii si gaterarii . Ctiti noua legislatie in domeniul si va lamuriti .

#18
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Asta e motiv sa ascunda ca de fapt nu te vor ca si client din alte cauze... care tin de ilegalitati comise, de la lemn fara acte transportat ilegal pana la evaziune fiscala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate