Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este bine ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
YUNG

YUNG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.09.2016
Hei!

Am 16 ani si sunt clasa a X-a unde am picat la un liceu de industrie alimentara.Eu inca din scoala generala am vrut la filologie pentru ca frica ca voi pica BAC-ul la mate se intensifica din ce in ce mai mult inca din clasa a VIII-a.Si sa fim seriosi acum, am invatat doar de nevoie, de nevoia de a ajunge la un liceu de filologie bun iar apoi sa nu-mi mai bat capul atat de tare cu ea dar mna, soarta "m-a intors din drum".As dori sa ma transfer la alt liceu cu profil uman respectiv filologie.Nelamurirea mea este ca atunci cand am intrat in clasa a IX-a, aici, la industrie alimentara, diriginta ne-a spus ca daca urmam acest liceu pana la capat vom obtine o diploma cu care ne vom angaja foarte usor ca ospatar, deci vom putea avea o meserie inca de cand iesim din liceu.Iar eu nu stiu ce e pentru mine mai bine pentru ca eu simt ca nu mi-e locul aici, dar nici nu vreau sa ma trezesc regretand ca m-am transferat la filologie ca si in proverbul:Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard....Eu iubesc engleza, romana si tot ce tine de partea teoretica a materiilor.Nu-mi place matematica desi ma descurc deoarece profesoara este foarte de treaba si nu pune note mici daca vede ca ne strofocam, asa e si cu fizica si chimia unde nu sunt profesori exigenti.Toti profesorii de aici sunt de treaba, dar eu nu vreau sa ajung in pragul Bacalaureatului si sa imi plang de mila pentru ca la urma urmei pe cine mintim? La mate trebuie sa muncesti foarte mult pentru rezultatul dorit, ceea ce eu nu cred ca o sa ajung la performata aia incat sa pot sa il trec cu brio daca eu nu ma simt pregatita sufleteste.Nu sunt atat de hotarata in privinta a ceea ce urmeaza sa fac, si aici ma refer la faptul ca va trebuie sa dau diferenta la limba latina pe care nu am facut-o deloc dar cred ca ma voi descurca pana la urma cu asta, liceu nou, profesori noi, colectiv nou..cred ca imi va lua ceva sa ma acomodez, dar vreau sa stiu doar ca am facut o alegere buna si ca n-o sa regret daca o sa o fac.Un sfat de la cineva care a trecut prin trasferuri sau stie cu ce se mananca m-ar ajuta enorm de mult pentru ca vezi tu..prin ochii mei consider ca  si liceul asta are o oarecare contributie in dezvoltarea ta ca om atat pe plan professional cat si in viata de zi cu zi.



#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
chiar crezi ca diploma aia are vreo valoare?
ospatar ajungi si fara diploma.

#3
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
În ziua de azi nici dacă faci trei facultăţi nu înseamnă că vei găsi un loc de muncă şi că vei face carieră ... Important este că ești la liceu și să înveți ceea ce faci cât de cât, ia bacul și apoi găsești tu o facultate care să te coafeze. Stai liniştită, nu te mai schimba, mare diferenţă nu o să fie.

#4
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
De la industrie alimentara iesi ospatar. De la filologie iesi vanzator la McDonalds/KFC. Same shit.

#5
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Pisi asculta un sfat de la unu mai batran ca tine. Gaseste unu cu bani, ii sucesti mintile si te tine ala in puf. Nu stai sa iti mai chinui neuronul cu invatatul :D

#6
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Are dreptate diriga, te vei angaja foarte usor ca ospatar.
Nu-i nevoie nici macar de bacalaureat, este suficient sa implinesti 18 ani.

Edited by tiomarami, 24 September 2016 - 17:27.


#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Iar eu nu stiu ce e pentru mine mai bine pentru ca eu simt ca nu mi-e locul aici, dar nici nu vreau sa ma trezesc regretand ca m-am transferat la filologie ca si in proverbul:Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard...


Draga mea , momentan nu tu ai nici o vrabie in mana iar pe gard nu e fulg de cioara.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 September 2016 - 17:30.


#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mna ( fac si eu ca tine ca sa vezi ca te inteleg ) , Cred ca gandesti destul de matur . Poate ca unii vor spune ca fugi de invatat mate dar nu e un defect , mai bine sa iti cunosti limitele si ce iti place decat sa incerci sa dai cu barda in stele si sa nimeresti capul popii . Miliarde de oameni nu au nevoie de matematica sa traiasca .
   Apoi decat un ospatar somer mai bine un filolog cu caracter si mai mari perspective . Mi se pare scuzabil ca profii de la o scoala de ospatari sa fie mai maleabili dar nu e in avantajul celor care tintesc mai sus decat a purta un prosop pe mana .

De obicei nu dau sfaturi in directia asta dar ai facut o expunere f buna . Nu mai sta pe ganduri .

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca iubeai romana, stiai ca exista paragrafele.

Important este sa inveti. Inveti pentru tine, nu pentru profesori sau parinti.

Edited by pasilla, 24 September 2016 - 17:32.


#10
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008

View Postdaybreak246, on 24 septembrie 2016 - 17:26, said:

Pisi asculta un sfat de la unu mai batran ca tine. Gaseste unu cu bani, ii sucesti mintile si te tine ala in puf. Nu stai sa iti mai chinui neuronul cu invatatul Posted Image

Asa o sfatuiesti si pe fata ta?

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce scris frumos ai. E la masina?

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postslai, on 24 septembrie 2016 - 17:23, said:

chiar crezi ca diploma aia are vreo valoare?
ospatar ajungi si fara diploma.

   A trecut multa vreme de cand ospataria nu mai e o meserie .

#13
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
Asta cu bacul la mate este expirata. Zici ca esti la liceu tehnologic, pai acolo se da acum  o vrajeala de bac la matematica, partea I este aproape de nivel gimnazial. Ce se da acum  la bac sunt subiecte  pentru  maimute aproape.
Daca si pentru  bacul din ziua de azi, chiar la mate, trebuie sa "muncesti foarte mult" atunci e clar ca nu stii ce  inseamna a  munci/invata.
Eu nu inteleg de ce fug toti de matematica. Daca ai putina gandire  logica e cea mai simpla  materie, chiar nu vad de ce ai prefera sa tocesti zeci s i sute de pagini in loc de  3 formule cu care rezolvi  300 de  probleme(daca ai logica, evident).Iar  oricum gandirea logica  e buna in viata.
Parerea mea este ca trebuie sa te gandesti bine ce  vrei sa faci in viata, la ce nivel sa te "opresti",  nu doar sa fugi de dificultati. Degeaba  iti este foarte  usor in scoala daca dupa aia  iesi somer cu diploma. Iar de la profilul filologie  si chiar dupa facultatea de filologie, sincer, cam asta  iesi.

Edited by bondax, 24 September 2016 - 17:42.


#14
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
citeste Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar 2016 de pe  la articolul 219 la 230
nu ajungi nicaieri cu scoala, roaga-te sa nu ajungi mai rau cu baietii si fetele care te inconjoara

vezi ca banii si muzica hip-hop nu aduc fericirea.

Edited by leul_tau, 24 September 2016 - 18:01.


#15
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013

View Postslai, on 24 septembrie 2016 - 17:23, said:

chiar crezi ca diploma aia are vreo valoare?
ospatar ajungi si fara diploma.
Mda, ajungi, dar la barul din sat poate. In niciun caz la Hotel sau Pensiune care se respecta, mai ales in zone turistice. Ospatarul nu doar cara niste farfurii, e mai complexa meseria de atat. Dar deja intram in detalii. Apropo, ca ospatar calificat ajungi pe vase de croaziera + experienta si cunostilele iti vor fi de folos in situatii tensionate, unde ai sansa sa castigi peste 2000 de euro.

#16
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostYUNG, on 24 septembrie 2016 - 17:00, said:

.Un sfat de la cineva care a trecut prin trasferuri sau stie cu ce se mananca m-ar ajuta enorm de mult pentru ca vezi tu.

Ar mai fi cativa in libertate care se pricep la transferuri. Parca Giovani chiar a iesit curand.... :)

#17
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postpompilik, on 24 septembrie 2016 - 17:32, said:

Asa o sfatuiesti si pe fata ta?
Eu daca o sa am copil, o sa fie sigur baiat :D

#18
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Asta e o porcarie,poti lua bacul foarte usor indiferent de liceul pe care il faci(tehnologic/teoretic).Romana e aceeasi,mate vs istorie(matematica probabil e m3 deci e floare la ureche sa iei 5,istoria nu mai vorbesc,iei 7 fara sa inveti mare lucru),fizica vs geografie(idem).
Problema e ce vrei sa faci dupa.Daca vrei sa devii ospatar...nici liceul nu-ti trebuie,daca.Daca vrei sa faci o postliceala,o facultate mai de Doamne-ajuta ar cam trebui sa te gandesti sa inveti cateva saptamani sa iei bacul.
Ramane la latitudinea ta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate