Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Angajare pentru cei care lucreaza in PhotoShop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Matt221041

Matt221041

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.11.2015
Salut! Sunt student si am ca pasiune cam tot ce tine de acest program (PhotoShop). Mai exact m-am initiat pe Photoshop Portable (in limba romana) si am trecut dupa aceea la CS 6 Extended. Imi place,  asimilez repede si am constatat ca devin din ce in ce mai bun. Mai e pana la nivelul profi dar pana termin facultatea (vreo 3 ani) zic ca am sanse sa ma apropii. Am scos si ceva bani  facand poze pe la gradinite si clientii au fost foarte multumiti de <<lucrarile>> mele. In fine, dupa ce scap de licenta m-ar tenta un job stabil. Web designer?! In Romania din cate stiu trebuie sa faci si partea de development (adica programare html,css,php,javascript etc) lucruri la care nu prea excelez. Deci ce alte variante mai exista ? Companii publicitare etc etc? Puteti enumera?Plecarea din tara poate fi o varianta? Si inca ceva? E suficient sa sti doar Photoshopul (fie el si la perfectie)? Nu ar fi necesar sa detin cunostinte si in alte programe? Care credeti ca ar fi indicate sa le studiez? Ca rezumat?: 1) Unde poti lucra cu ajutorul cunostintelor in Photoshop (nivel profi ma refer); 2)Exista variante in afara si care ar fi acelea? 3)Ce programe e bine sa le <<anexezi>> Photoshopului? 4) Financiar (stiu ca e greu de aproximat) dar cam care sunt castigurile (in tara respectiv afara)? Multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Photoshopu-i pentru prelucrat imagini.

Pentru desenat, unde-i preferabil sa fie treburile vectoriale sunt altele mai indicate (ex. Illustrator).

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"Photoshop Portable" asta in care esti initiat e o versiune pirat? Vezi daca o sa iti pui in CV ca ai auzit de windows sa nu le spui ca esti expert in W10-activator-repack sau ceva de genul asta...

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postf300, on 24 septembrie 2016 - 15:29, said:

Vezi daca o sa iti pui in CV ca ai auzit de windows sa nu le spui ca esti expert in W10-activator-repack sau ceva de genul asta...
Eh si tu acum, nu stiai ca piratarea e tot o arta? :D

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu e bine sa iti pui cariera la bataie pentru un singur program, cel mai bine studiezi arta, ceva fizica (optica) si ceva informatica (HCI, usability, internationalization, etc) si tipografie.

Photoshop e prea putin, mai pune si alte programe, ideal si ceva 3d.

Cu toate aceste cunostinte la brau, si (irelevant) scule gen photoshop - care pot dispare de pe piata, poti gasi de lucru doar ca grafician - afara - nu cunosc situatia in Romania.

Ceea ce conteaza in primul rand sunt cunostintele teoretice si talentul artistic, nu sculele, alea vin si pleaca. Un maestru se descurca cu orice scula.

View PostMatt221041, on 24 septembrie 2016 - 15:06, said:

Financiar (stiu ca e greu de aproximat) dar cam care sunt castigurile (in tara respectiv afara)?
In Austria poti duce o viata decenta daca ai toate aceste aptitudini - si cainii nu merg cu colacii-n coada.

Pentru mai mult, trebuie sa iti asumi mai multe responsabilitati. De exemplu, in firma in care lucrez, graficienii mai buni fac si marketing.

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostOriginalCopy, on 24 septembrie 2016 - 15:55, said:

scule gen photoshop - care pot dispare de pe piata,
Da, poate sa dispara, sigur, cum sa nu, clar ca poate.
Dupa 26 de ani pe piata, timp in care a fost/este mult timp number 1.... da, sigur ca poate sa dispara.
Bine macar ca nu i-ai recomandat sa treaca pe Linux Posted Image

Matt > incearca niste site-uri de freelancing, nu ai nimic de pierdut (majoritatea sint gratis sau doar citiva $ la inceput).

Edited by roxanaRabinowitz, 24 September 2016 - 16:19.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostroxanaRabinowitz, on 24 septembrie 2016 - 16:13, said:

Da, poate sa dispara, sigur, cum sa nu, clar ca poate.
Dupa 26 de ani pe piata, timp in care a fost/este mult timp number 1.... da, sigur ca poate sa dispara.
Bine macar ca nu i-ai recomandat sa treaca pe Linux Posted Image

Matt > incearca niste site-uri de freelancing, nu ai nimic de pierdut (majoritatea sint gratis sau doar citiva $ la inceput).
Omul a intrebat despre cum este in afara, eu i-am explicat ce trebuie sa stie daca vrea sa fie demn de afara.

A, ca tu ii recomanzi sa fie mediocru, sa subziste, bineinteles, are si optiunea asta.

Si da, si photoshop poate dispare de pe piata. Au fost companii de miliarde in IT care au disparut, photoshop e un amarat de program in the grand scheme of things.

E suficient sa fie Adobe cumparat de Oracle, si sa vezi ce frumusel dispare.

Un soft, o colectie de biti, nu e ceva pe care un om sanatos la cap sa isi puna la bataie sursa de venituri, deci existenta. Diversifici, ca doar n-oi sta tantalau asteptand nemurirea sufletului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate