Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stiinte Economice (FSEGA) sau Studii Europene

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016
Nu ma pot decide intre ce facultate sa urmez dintre Stiinte Economice (FSEGA) sau Studii Europene (ambele UBB Cluj).Termin profil umanist (stiinte sociale) si creierul imi spune sa merg pe stiinte economice pentru ca imi place economia, dar nu prea le am cu matematica si nici nu stiu exact pe ce departament (ma gandeam la marketing), iar inima imi spune sa merg pe relatii internationale la studii europene, dar aici nu prea le am cu engleza. Ce sa fac? Sunt intr-o mare dilema.

Edited by Sinzianaaa, 24 September 2016 - 14:53.


#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
[ http://mcdonalds.ro/_images/cariere/page/job1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://services.sma...ApplyToJob.aspx

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ambele imi suna a facultati care suna bine si atat.

#4
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016

View PostRobiacs, on 24 septembrie 2016 - 14:59, said:

Ambele imi suna a facultati care suna bine si atat.
Altceva nu vreau sa fac mai departe. Nu pot sa merg la o facultate pe care sa o fac doar ca se castiga din ea daca nu imi place.

Edited by Sinzianaaa, 24 September 2016 - 15:03.


#5
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015
Mergi pe un profil economic.
In functie de specializare ai sanse mai mari sa-ti gasesti un job in: vanzari-marketing, contabilitate, finante-banci.

#6
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostSinzianaaa, on 24 septembrie 2016 - 14:44, said:

Nu ma pot decide intre ce facultate sa urmez dintre Stiinte Economice (FSEGA) sau Studii Europene (ambele UBB Cluj).Termin profil umanist (stiinte sociale) si creierul imi spune sa merg pe stiinte economice pentru ca imi place economia, dar nu prea le am cu matematica si nici nu stiu exact pe ce departament (ma gandeam la marketing), iar inima imi spune sa merg pe relatii internationale la studii europene, dar aici nu prea le am cu engleza. Ce sa fac? Sunt intr-o mare dilema.

Engleza oricum trebuie sa inveti cat de cat, pentru ca multe locuri de munca iti vor cere asta.

Daca doresti sa deprinzi si anumite abilitati concrete, eu zic sa alegi stiinte economice.
Va fi mai greu la unele discipline care iti cer matematica la nivel semnificativ - gen statistica, matematica, marketing sau chiar microeconomie - dar la aceasta facultate vei dobandi mai multe cunostinte practice.

Edited by Damascus77, 24 September 2016 - 15:33.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostSinzianaaa, on 24 septembrie 2016 - 15:02, said:


Altceva nu vreau sa fac mai departe. Nu pot sa merg la o facultate pe care sa o fac doar ca se castiga din ea daca nu imi place.
Corect cevspui dar daca nu ai si continuitate cu un job, cam pierzi anii aceia degeaba
Mai tarziu vei regreta

#8
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016

View Postpetre69, on 24 septembrie 2016 - 16:16, said:

Corect cevspui dar daca nu ai si continuitate cu un job, cam pierzi anii aceia degeaba
Mai tarziu vei regreta
Daca merg la ceva ce imi place poate o sa regret ca puteam avea un job mai bun dac alegeam alta facultate, dar daca merg la ceva ce nu imi place tot o sa regret ca nu am facut ceea ce imi placea.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Si ce anume iti place sa faci? Concret, sa faci, nu sa studiezi.

#10
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Esti la uman si nu le ai cu engleza?

Edited by aLexCM, 24 September 2016 - 17:04.


#11
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016

View PostaLexCM, on 24 septembrie 2016 - 17:03, said:

Esti la uman si nu le ai cu engleza?
Ma descurc, dar mai greu. In generala am facut cu foarte multi profesori engleza si nu faceam nimic, stateam mai mult degeaba, iar la liceu mi-a venit foarte greu sa o invat.

View Postdani.user, on 24 septembrie 2016 - 16:49, said:

Si ce anume iti place sa faci? Concret, sa faci, nu sa studiezi.
Pai imi place partea de politica, sa lucrez undeva in politica, dar la fel de mult mi-ar place sa ajung si manager intr-o firma.

#12
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ca sa ajungi manager, trebuie sa treci etapele inferioare.

Ca nu te pune nimeni direct manager, iar tu n-ai ce cauta direct manager, fara sa ai habar cum este efectiv activitatea firmei.



Eu am terminat FSEGA, si iti pot spune ca ai o plaja mare de oportunitati.
Ramane sa alegi tu domeniul in care vrei sa activezi si sa te pregatesti in consecinta.

Edited by Damascus77, 24 September 2016 - 17:55.


#13
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016

View PostDamascus77, on 24 septembrie 2016 - 17:54, said:

Ca sa ajungi manager, trebuie sa treci etapele inferioare.

Ca nu te pune nimeni direct manager, iar tu n-ai ce cauta direct manager, fara sa ai habar cum este efectiv activitatea firmei.



Eu am terminat FSEGA, si iti pot spune ca ai o plaja mare de oportunitati.
Ramane sa alegi tu domeniul in care vrei sa activezi si sa te pregatesti in consecinta.
Stiu ca nu ajung direct manager, nu ai cum. Ziceam ca mi-ar placea sa ajung intr-o zi. Tu ce ai terminat la FSEGA?

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSinzianaaa, on 24 septembrie 2016 - 17:12, said:

Pai imi place partea de politica, sa lucrez undeva in politica

Trebuie sa te gandesti la ceva mai concret. Daca te uiti la politicienii de la noi, au studii care mai de care (medici, ingineri, jurnalisti etc). Iar munca de jos (gen sa imparti pliante sau sa aduni semnaturi) nu necesita facultate.

Edited by dani.user, 24 September 2016 - 20:13.


#15
Sinzianaaa

Sinzianaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2016

View Postdani.user, on 24 septembrie 2016 - 20:09, said:

Trebuie sa te gandesti la ceva mai concret. Daca te uiti la politicienii de la noi, au studii care mai de care (medici, ingineri, jurnalisti etc). Iar munca de jos (gen sa imparti pliante sau sa aduni semnaturi) nu necesita facultate.
Nu ma refeream la neaparat la politicieni si in nicun caz cei de la noi. Ziceam in general, filiera asta.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Politica e sa stii sa te promovezi si sa determini lumea sa te voteze. Ce faci mai departe odata ce ajungi pe o functie? In mod normal esti ca un manager, doar ca la stat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate